J. Schimmel en J. Lastdrager, de officier van gezondheid 2e kl, A. Pieters en de officier van administratie 2' kl. W. F. Klonipeaan boord van bet raderstoomschip .Verapi, de luit. ter zee 1' kl. L. A. Walaardt Sacré, als als I" officier, de luitt.. ter zee 2« kl. W. M. J. Visser, G. 11. Thomassen a Thuessink van der Hoop en C. J. de Vriese, de officier van gezondheid 1' kl. J. 0. Harthoorn en de officier van administratie 2e kl. F. T. Courier dit Dubekarl; aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de lnilt. ter zee 2' kl. P. lloltzapflei, L. A. 11. Lamie en J. G. Roosenburg: en aan boord van het raderstoomschip F alk, de luit. ter zee 2' kl. .1. H. Cremcr. In de zitting van de tweede kamer van lieden is de beraadslaging voortgezet over het ontwerp lot regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen. Art. 1houdende aansprakelijkheid der ondernemers van spoorwegdiensten voor veroorzaakte schade bij de uitoefening der dienst, is na langdurige discussie aangenomen met 61 tegen II stemmen. De discus sie is gevorderd lot art 3 en het daarop voorgestelde amendement van den heer Godefroi. De voorstellers tot het houden eencr enquête omtrent de regeling van het toezigt op de spoorwegen wenschen dat onderzoek te doen loopen over de volgende vraagpunten: 1". Hoever behoort hel toezigt van hel staats gezag op de uitoefening der spoorwegdiensten Ie gaan 2". Welke voor schriften zijn noodig tot verzekering eencr goede uitoefening van spoorweg diensten in het belang van het openbaar verkeer en van de zekerheid aan personen en goederen lieden geven de leden van de tweede kamer der staten generaal ter cerc van hunnen president, den heer Duller!in het hotel de l'Europe een groot diner, dal uit 70 couverts bestaat. Ook in hel proces van den heer Mclvill, gevoerd tegen liet gemeente bestuur van 'sGravenhage, betreffende eene vordering tot terugbetaling van een gedeelte van door genoemden heer, naar zijne meening, te veel betaal den hoofdelijken omslag, is de burgemeester in hel gelijk gesteld. De arrond.-regbank gaf te dezer zake heden hare decisie en ontzegde den eisehcr zijne vordering tel teruggave. 13UITEINLAM)SC11E BEK1GTEN. K X E Iv X X li. LONDEN. 1 Maart. De bekende Mitchell heeft dezer dagen eene verkiezings-meeting te Tipper„ry bijgewoond. In het parlement was door bet lid Martin de over legging gevraagd van stukken betrekkelijk de vroegere vcroordceling van Mitchell: hij heeft echter, na eene korte discussie, dal voorstel weder in getrokken. Te Quebec is een geslicht van krankzinnige vrouwen bijna geheel'ver- brand. Drie der ongelukkige bewoonsters vonden den dood in de vlammen. Verschrikkelijke tooneelen vielen tijdens den brand voor. Twintig vrouwen' worden nog vermist. FKANHEU K. In het Journal Officiel van 28 Febr. is afgekondigd de volgende wet op de inrigting van hel openbaar gezag, door de nationale vergadering in hare zitting van 25 Febr. 1875 vastgesteld: Art. 1. De wetgevende magt berust bij twee vergaderingen: de kamer van afgevaardigden en den senaat. De leden van de kamer van afgevaar digden worden verkozen door hel algemeen stcmregl, op dc wijze bij de kieswet bepaald. De zamenstellingde wijze van verkiezing en de bevoegd heid van den senaat zullen door eene afzonderlijke wet geregeld worden. Art. 2. De president der republiek wordt bij volstrekte meerderheid van stemmen benoemd door de leden van den senaat en van de kamer van af gevaardigden in nationale vergadering vcreenigd. Hij wordt verkozen voor zeven jaren en is herkiesbaar. Art. 3. De president der republiek heeft even als de leden der beide kamers het regt van initiatief; hij kondigt de door de beide kamers aange- nomen wetten af en draagt zorg voor hare tenuitvoerlegging. Hij heeft het regt van gratie; amnestie kan alleen door de wet worden verleend. Hij is de opperbevelhebber der gewapende magt. Hij benoemt tot alle burger lijke en militaire betrekkingen. Hij vertegenwoordigt de natie bij plegiige gelegenheden; de gezanten en ambassadeurs der vreemde mogendheden wor den bij hem geaccrediteerd. Alle door den president der republiek genomen besluiten moeten dc medeonderleekcning dragen van eencn minister. Art. 4. Naar gelang van de na de afkondiging dezer wet ontslaande vacaturen, benoemt de president der republiek, den ministerraad gehoord, de leden van den staatsraad. De aldus benoemden kunnen niet dan bij een nieuw besluit, den ministerraad gehoord, worden ontslagen. De krachtens de wel van 24 Mei 1872 benoemde leden van den staatsraad kunnen vóór het verloopen van den tijd, voor welken zij zijn benoemd, niet worden ont slagen dan in den door die wet vaslgestclden vorm. Na de ontbinding der nationale vergadering kunnen deze leden van den staatsraad alleen door een j besluit van den senaat worden ontzet. Art. 5. Dc president der republiek kan, op het daartoe strekkende ad vies van den senaat, dc kamer van afgevaardigden Insschentijds ontbinden. Tn dat geval worden de kiezers binnen drie maanden opgeroepen om eene I nieuwe kamer te kiezen. Art. 6. De ministers zijn hoofdelijk en voor het geheel jegens de kamers verantwoordelijk, zoowel wegens de algemcene politiek der regering als wegens hunne eigene bestuursdaden. De president der republiek is uitslui tend verantwoordelijk in geval van hoog verraad. Art. 7. In geval van vacature door overlijden ol door eenige andere oor zaak zuihn de beide kamers gemeenschappelijk terstond tol de verkiezing van eenen nieuwen president overgaan. De ministerraad blijft inmiddels met het uitvoerend gezag bekleed. Art. 8. De beide kamers zijn bevoegd bij afzonderlijke met volstrekte meerderheid van stemmen genomen besluiten, hetzij uit eigene beweging, hetzij op voordragt van den president der republiek, te verklaren, dat er grond aanwezig is om de grondwet te herzien. Nadat de beide kamers deze verklaring hebben afgelegd, vercenigcn zij zich tot eene nationale vergadering, ten einde lot de herziening over te gaan. De besluiten tol herziening der grondwet moeten bij volstrekte meerderheid door de natio nale vergadering genomen worden. Zoolang het door de wet van 20 No vember 1873, aan den maarschalk Mac Malion opgedragen gezag van kracht blijft, kan er echter geenc herziening der grondwet plaats hebben dan op hel voorstel van den president der republiek. Art. 9. De zetel van het uitvoerend gezag en van de beide kamers is gevestigd te Versailles. De leden der bureaux van dc groepen der linkerzijde hebben in een bij den heer Jules Simon gehouden bijeenkomst besloten, een gemeenschap pelijke gedragslijn tegenover het nieuwe ministerie te volgen. Zij zullen den heer lluflel doen weten, dat zij een aandeel verlangen in het nieuwe kabi net. hetwelk zij niet zullen steunen, wanneer het niet zamengestcld is uit de uieuwe meerderheid in de kamer. ITALIË. In de nabijheid van Girgenti is dezer dagen weder een rijk grondbezitter door roovers opgeligt. Het geeischie losgeld zou niet minder bedragen dan 100,000 lires. Met de behandeling der wet op de openbare veiligheidwaarvan de nood zakelijkheid door het bovenstaande op nieuw wordt bevestigd, is door de vertegenwoordiging nog geen begin gemaakt. UL'ITSCHL A X Naar men aan de Köln. Zeit. meldt zou prins Bismarcktol herstel zijner gezondheid, tot het najaar verlof nemen en zouden zijne werkzaam heden in dier voege geregeld worden dat de staats-secrelaris von Bülow en de geheimraad von Radowitz met hel voornaamste gedeelte worden belast. Deze laatste zou daarom uil St. Petersburg bij het departement van buiteulandsche zaken terngkecrcn. Naar men verneemt wordt in den Pruissischen ministerraad beraad slaagd over maatregelen om de bisschoppen te nopen tot eene openlijke verklaring, of zij overeenkomstig 's Pausen bevel door ongehoorzaamheid aan de wet het gezag van dien staat denken te loochenen. Zoo ja, dan zou de wet in hare volle gestrengheid op hen worden toegepast. Ook zou de minister van onderwijs en eeredienst verklaard hebben, dat hij ten op- zigtc van de katholieke onderwijzers en ambtenaren bij zijn departement reeds maatregelen genomen heeft. Hij zou van hen de ondubbelzinnige ver klaring verlangen, oi zij aan het in 's Pausen encycliek vervatte bevel tot ongehoorzaamheid aan de wetten van den staal gevolg zullen geven dan wel hel gezag van den slaat erkennen. De commissie van hel iCeulsche Dombau-Vcrein heelt de klok voor den Dóm, thans op nieuw te Frankcnthal gegoten, onderzocht en goedgekeurd. Hel gieten heelt 29 minuten gevorderd; eerst drie weken daarna was het metaal bekoeld. De hoogte der klok bedraagt 3 70, haar middellijn 3 50, de omtrek aan den benedenrand 10.80 M.de klepel heeft een gewigt van 1600 pd. en de klok weegt 50000 pd. Zij is gegoten van metaal, op de Franschen in den jongsten oorlog veroverd. Indien met deze «Keizersklok" moet worden geluiddan zullen daartoe 30 man vereischt worden. Het aantal stukken geschut, die gebezigd zijn om het noodige metaal te leveren, is 22, van een gewigt van 570 lot 2570 pd. per stuk. Sommige dier vuur monden waren gegoten tijdens de regering van Lodewijk XIV. PKK- HLEGIUA E. VERSAILLES, 1 Maart. In de nationale vergadering wordt overgegaan tot het verkiezen van het bureau. De drie groepen der linkerzijde en bet rcgler centrum, benevens de gematigde regterzijde, brag ten hunne stem op den heer BnfTet, als voorzitter, uit. De regterzijde stemde voor de herkie zing van hel gchccle altredend bureau. VERSAILLES, I Maart. De nationale vergadering heeft met 479 van de 542 uilgebragtc stemmen Buffet als president herkozen. De Bonapartislische bladen zeggen gemagligd te zijn het gerucht tegen te spreken, dat de ex-keizerin eene leening van 12 millioen gesloten heeft, hetwelk door dc Köln. Zeit. en andere bladen verspreid is. BERLIJN, 1 Maart. In den ministerraad, welke eergisteren gehouden werd en waaraan door Bismarck werd deelgenomen, is naar men verneemt over maatregelen beraamd, welke genomen zouden worden voor bet geval dc bisschoppen de jongste encycliek officiéél mogten afkondigen. De minister van eeredienst moet reeds een begin gemaakt hebben met de katholieke onderwijzers en ambtenaren van zijn departement, om van hen een ondub belzinnige verklaring te eischen, of zij aan het in de Pauselijke encycliek vervatte voorschrift tot ongehoorzaamheid aan de wetten gevolg geven, o( de autoriteit van den staat erkennen willen. VERSAILLES, 1 Maart. De nationale vergadering koos lot secretarissen de heeren Cazenove, Duchatel, Sêgur, Voisin en Lamy (linkerzijde). Een zesde secretaris moet nog worden gekozen. Verder werden lot quaestoren gekozen de heeren Baze. Toupet, Vigncs, Martin en Pallièrcs. De candidaat der linkerzijde, generaal Saussier werd niet gekozen. PESTI1, 1 Maart. In eene conferentie der Deak-parlij deelde baron Wenck- heim mede, dat hii van den keizer de opdragt had gekregen lot zamen stelling van een nieuw kabinet en aan dien last voldaan had. Verder legde hij het programma voor, dat als grondslag zou kunnen strekken der fusie van beide groole partijen. De Deak-parlij besloot, zich met liet linker- centrum te vereenigen, op den grondslag van het medegedeelde programma, en de nieuwe regering te ondersteunen; zij behield zich echter hel regt voet omtrent enkele vraagpunten zelfstandige besluiten te nemen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2