in de arrond.-regtbank le Rotterdam de heer mr. L. U. de Sitter, thans regter in de arrond.-regtbank te Sneek; en tot griffier bij het kantongeregt te Raalte de heer mr. A. J. van Riemsdijk, thans procureur bij de arrond.- j regtbank te Heerenveen; zijnde hem tevens eervol ontslag uit laatslgemclde betrekking verleend. De luit. ter zee 2* kl. A. P. Tadema, uit 0. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het heeft Z. M. den koning behaagd, gedurende 20 achtereenvolgende jarenaan het genootschap Pulchri Studio alhier, de som van 5000 te schenken, als rente en aflossing voor het nog ontbrekende kapitaal der geld- leening ad 175,000. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze de 78e verjaardag her dacht van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. Van de openbare ge bouwen en vele woningen wapperde de nationale vlag, terwijl door het garnizoen parade werd gehouden. Op het buitenverblijf het Huis de Paauw ontving de grijze vorst de ge- lukwensehen van de leden der koninklijke familie, die zich ten 6 ure des namiddags aldaar aan een familie-diner vereenigden. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van heden is gedurende de discus sie over het ontwerp tot regeling van de dienst en het gebruik der spoor wegen ingekomen een voorstel van de hh. Godelroi, 'sJacob, Mirandolle, Tak, Virttly, van Loon. de Roo en Rutgers, tol hel houden ecner enquête over datzelfde onderwerp. Het zal gedrukt en naar de afdeclingen verzon den worden. Intusschen is de aangevangen discussie, waarin vele bezwaren tegen het ontwerp der regering werden aangevoerd, voortgezet, doch nadat de ministers gesproken hadden hebhen de voorstellers der enquête het voor stel gedaan de discussion voor een onbepaalden tijd uit te stellen. Ten slotte wordt dit voorstel verworpen met 44 tegen 18 stemmen. Morgen dus voortzetting. Ingekomen zijn vier wels-ontwerpen: 1°. tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooling voor 1875 (voltooijing van het vestingslelsel); 2°. tot intrekking der wet van 29 Mei 1849 (Staatsblad n°. 21); 3n. tot wijzi ging van art. 84 der wet regterlijke organisatie en 4». tot opheffing van pro vinciale geregtshoven en instelling van nieuwe geregtshoven. De arrondissements-regtbank alhier deed heden uitspraak in de in appel behandelde vordering van den heer van Lennep, betreffende de resti tutie van hoofdelijken omslag. Met veruietiging van 's kantonregters vonnis is den eischer, overeenkomstig het requisitoir van hel openbaar ministerie zjjne vordering ontzegd, zoodat de gemeente in het gelijk is gesteld. De onlangs uit den boezem der algemeene werklieden-vereeniging ont worpen tentoonstelling betreffende handwerksnijverheid zal door onvoldoende deelneming geen voortgang hebben. Deze omstandigheid doet onwillekeurig herinneren aan de ten vorigen jare eveneens wegens gebrek aan medewer-:. king niet geopende meubel-tentoonstelling. BUITENGAlVnSCHE BEBIGTEN. ENGELANI», LONDEN, 28 Febrnarij. De raming der kosten voor de Britsche Noordpool-expeditie is door de admiraliteit openbaar gemaakt. Voor 1874—75 wordt noodig geacht eene som van 98640 als: 10Ö0 soldijen en gagiën, 21270 voor kleeding en voeding der bemanning van de schepen, 1950 voor aankoop van in strumenten voor wetenschappelijke waarnemingen, 18000 voor arbeids- loonen van het werkvolk bij de uitrusting der schepen gebezigd, 500 voor voeding en onderhoud van het werkvolk, 32000 voor provisiën, 22775 voor den aankoop van het schip Bloodhound, hetwelk verdoopt is en Discovery zal heetenalsmede voor aankoop van nieuwe machinei'iën voor den Swan241 4 voor geneesmiddelen, en 900 voor administratie kosten. Voor 1875- 76 wordt noodig geacht: voor soldijen en gagiën 12000 voor aankoop van instrumenten 300 4, voor arbeidsloonen aan de werven 3643 De raming voor 1876-77 en volgende jaren bedraagt 1300 voor soldijen en gagiën. In deze cijfers zijn niet begrepen de kosten van onderhoud en bezoldiging der natuurkundigen, welke aan de expeditie zullen verbonden zijn, noch die van het door hen mede te voeren materiëel, waaromtrent niet de admiraliteit, maar de minister van binnen- landsche zaken zal te beslissen hebben. FRANKRIJK. Eene nota in het Journ. off. van Vrijdag II. voorkomende geeft le kennen dat de staatkunde door den president tot hiertoe gevolgd geene verandering zal ondergaan, zoodat, ofschoon de republiek thans is gecon stitueerd, de republikeinen er niet op bchooren te rekenen, dat er uit hunne partij tot de regering zullen geroepen worden. Dat eene dergelijke verklaring is verschenen, schrijlt men toe aan den invloed van den heer de Broglie, die tot op het laatste oogenblik nog gevleid had dat de constitu tionele wetten niet tot stand zouden komenen thans den moed der mo narchalen op die wijze weder tracht aan te wakkeren. Door het opvolgen van dien raad is echter het prestige van den president niet gestegen. Het berigt dat de heer Buffet geweigerd heeft zich met de zamcnstel- ling van een nieuw kabinet te belasten is nog niet officieel bevestigd. De heer Buffet wordt te Parijs terug verwacht, en voor dat de maarschalk president hem gesproken heeft zal geen besluit genomen worden. Intusschen is het bekend geworden dat de heer Dufattre het presidium der nationale vergadering geweigerd heeft De heer üuval. prefect van het departement der Seine, zal eerstdaags een bezoek brengen aan den lord-mayor te Londen. Hij zal vergezeld wor den van zijn secretaris en eenige ondergeschikten, zooals twee commissa rissen van polrcic en twee stads-sergeantenallen in uniform. Vijftig leden van de republikeinsche garde en zes trompetters zullen voorts tot zjju geleide behooren. Op den 8s,tn Maart zal een aanvang gemaakt worden met de verkoo- ping van de boekerij van wijlen den heer Guizot. Twaalf achtereenvolgende dagen zal die verkooping aanhouden; doch er zal dan nog slechts een gedeelte der bibliotheek in veiling komen, namelijk de werken, handelende over fraaije kunsten, letteren en historie. De werken over godgeleerdheid, regten, wetenschappen enz. zullen later verkocht worden. 2500 nommers, uitmakende 10000 boekdeelen, zullen thans geveild worden. DIIIT8CHLAND. De Berlijnsclie dagbladen maken eene verklaring openbaar van katho lieke afgevaardigden tegen de pauselijke bulle van 5 Februarij. Zij spreken daarin bepaald tegen dat de kerkelijke wetten de zamenstelling der kerk omverwerpen of de bevoegdheid der bisschoppen vernietigen zouden; voorts wordt in die verklaring geprotesteerd tegen de aanmatiging van den Paus, om de wetten van den slaat, aan welke men volgens de katholieke leer ge hoorzaamheid verschnldigd is, nietig te verklaren. Ten slotte roepen de onderteekenaars alle vaderlandlievende katholieken, die hunne gevoelens deelen, op tot het schenken van bijval aan dit hun protest. In de laatste jaren had de Pruissische regering aanzienlijke sommen toegestaan, om de Eifel- en hooge veendistricten weder met bosschen te beplanten. Nadat nu onlangs uit die landstreken er op was aangedrongen, liever den aanleg van weiden te bevorderen, heeft de regering thans be kend gemaakt, dat zij zich houdt aan het oorspronkelijk plan en eene commissie zal afvaardigen, om de uitvoering te doen bespoedigen. Door hel geregtshol is een aanvang gemaakt met de behandeling der klagten, ingediend tegen een aantal vereenigingen, op grond waarvan zij voorloopig door de policie werden gesloten. Het eerst is aan de beurt ge komen de aanklagt, ingediend tegen lleinsch, van beroep letterzetter, gede legeerde van het sociaal-democratische Arbeiter-Verein. Onder zijne leiding werden vroeger regelmatige bijeenkomsten gehouden door een groot aantal leden van de sociaal-democratische partij, zonder dat aan de bestaande ver ordeningen ten aanzien van het overleggen vau een exemplaar der statuten en een afschrift van de lijst der leden door hem was gehoorzaamd. Boven dien was het aan het openbaar ministerie gebleken, dat hij in verbinding stond met builenlandsche democratische vereenigingen, met het doel om in gemeenschap met andere vereenigingen pogingen tot het omverwerpen der bestaande orde van zaken in het werk te stellen. Het hof verwierp als ongegrond de bewering des aangeklaagden: dat hier van zelfstandige vereeni- ging geen sprake kon zijn, omdat slechts afzonderlijke leden der vereeni- ging, welker hoofdzetel le Hamburg is gevestigd, zich onder zijne leiding hadden verecnigd en de policie hem had ontslagen van de verpligtiugom over te leggen de statuten, enz. der vereeniging, Het hof veroordeelde den aangeklaagde tot een geldboete van 150 mark. De Duilsche Allg. Corr. meldt, dat de prins von Löwenstein-Rosen- berg, wiens dochter is gehuwd met den inlant Alfonso, broeder van don Carlos, zich door zijn ruime ondersteuning der zaak van den SpaanscheA pretendent in grootc ongelegenheid heeft gebragt. Naar gemeld blad mededeelt is die prins het niet alleen, die zich thans in zeer onaangenamen financiële» toestand bevindt; dit is mede het geval met de groote meerder heid zijner ambtenaren, die schier allen een aanmerkelijk bedrag van het geen zij bezaten in Spaansche bons hebben geconverteerd. Te Meiningen heeft de commissie van onderstand de volgende gegevens betreffende de nadeelen door den jongsten brand aldaar veroorzaakt en de door haar verleende hulp openbaar gemaakt. De sehade aan gebouwde eigendommen geleden, is 1.067,087 tb. Hiervan was verzekerd voor een bedrag van 564,259 th ongedekt is gebleven 502,828 tb. De waarde van het verbrande meubilair heeft zij geschat op 306,731 tb., waarvan verschil- i lende assurantie-maatschappijen hebben vergoed een bedrag van 252,313 th.; 1 ongedekt is gebleven 54,418 th. i De gelden tot ondersteuning der noodlijdenden, bij de commissie ingeko- 1 men, klimmen tot een bedrag van 540.000 fl. Voor den bouw van houten woningen, waarin de bevolking terstond na den brand een onderkomen i heeft gevonden, is een som van omstreeks 114,000 11. besteed. Van de over blijvende 426,000 fl. is uitbetaald 56,775 fl. voor onverzekerd meubilair; aan i i de geassureerden is toegekend een bedrag van 20 püt. der verzekerde som, a dewijl het gebleken was dat de eigenlijke waarde de verzekerde sommen aanmerkelijk overtrof. Hiertoe is gebezigd een bedrag van 160,000 fl. Aan e de mindere klasse heeft de commissie de schade, aan meubilair toegebragt, k indien zij 200 fl. niet te boven ging, ten volle vergoedde leden der arbei- v dende klassen, die iets meer hadden verloren, hebben 50 pCt. van de ge leden schade ontvangen. De commissie heeft thans nog in handen een be- di drag van 226,000 11. Deze zullen gedeeltelijk worden gebezigd om den g geassureerden wegens gebouwde eigendommen een gedeelte der geleden na- A deelen te vergoeden. ei Het proces tegen den heer Ofenheimridder van I'onteuxinhoofd- directeur der Lemberg-Czernowitz spoorwegmaatschappijdat gedurende vjjf weken voor het crimineel gereglshof te Weenen behandeld werd, is afgeloo- pen met de vrijspraak van den beschuldigde; de jury heeft hem met meer- p derheid van stemmen niet schuldig verklaard. Bi OOST-INDIK. BATAVIA. 21 Januarij. Aan den Indiër meldt men uit Atchin: Eindelijk begint de gezond heidstoestand hier aanmerkelijk te verbeteren. De plaag is voornamelijk galkoorts. Maar de zieken herstellen nog al spoedig en hun getal is niet ho meer zoo schrikbarend groot. Zeer wenschelijk zou het zijn, dat hier een 1 ziekenschip gestationeerd werd. Menige zieke, die nu naar Padang of Batavia opgezonden moet worden, zou dan al spoedig herstellen. De sporen van de overstrooming zijn bijna verdwenen. Men werkt ijverig aan het

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2