LEIDSCHE COERAXT. 1875. Êë:M>*§L INGSDAG 2 MAART. STADS-BERIGH TEM. a IN N E N L A !S 0 S C i 1K B E HGT E N W. 50. De Courant Herschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het F erslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. *ks^3ctiai2bsiöjl3mscs3a3ahtt'e!3 Pi A TIO Pi ALE M I LIT I E. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op dc Nationale Militie, van den 19dcn Augustus 1861 (iStaatsblad N®. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zee-Militie Ie die nen, uit zich daartoe aan te melden vóór den lslCQ April aanstaande, opeen der werk dagen. tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 1 Maart 1875. v. d. BIIANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Maart. Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden werd gisteren door het uitsteken van vlaggen gedacht. Dij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51.—26.50, 5.50 en ƒ2.95, en de laagste prijzen ƒ51.- 26.--, ƒ5.30 en 2.75. Gedurende de maand Februarij 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3231. portiën warme spijs, 286 portiën vleesch, 131 portiën spek- totaal 3648% portiën. De Verceuiging Harmonie alhier gaf gisteren avond weder eene voor stelling in de Stads-Zaaldie door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. 0e opvoering van bel tooneeldicht Machteld van Velzen had met zeer goeden uitslag plaats en de daarbij werkende personen, wier taak niet altijd gemakkelijk was, mogten daarbij veel lof inoogslen, niet het minst hij, die als Gysbrecht optrad en die, door ongesteldheid van een der werkende leden, onverwachts daartoe was geroepen. Zijn spel was zoodanig dat deze stoornis weinig merkbaar was. Ook het tweede stukhet bekende blijspel De barbier van Straatsburg of de Frankforter loterij, liep goed van slapcl en gaf den aanwezigen veel genoegen. Der Vereeniging was het eene groote voldoening dat deze uitvoering werd bijgewoond door afgevaardigden van de Utrechlsche Vereeniging «Onder ons." De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat er gelegenheid bestaat tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Groningenwaarvan het vertrek uit Vlissingen op den 7<itn Maart aanst. is bepaald. De met dat stoomschip te verzenden gedrukte stukken en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk in den morgen van den 6de0 Maart en de brieven in den namiddag van dienzellden dag Ie Vlis singen aangekomen te zijn. In de Zaturdag te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is. naar aan leiding van eene bijdrage van den heer dr. van Hasselt, een debat gevoerd over de wenschelijkheid van aan een of meer onzer hoogeschnlen een af zonderlijken leerstoel op te risten voor gereglelijkc geneeskunde. Zoowel de lieer van Hasselt als de professoren van Genus en Donders achtten een dergelijken leerstoel noodig, niet alleen tot het vormen van specialiteiten in de geregtelijke geneeskundemaar om de studie daarvan algemeen onder de geneeskundigen te doen beoefenen. Bij de Nederlandsch-Indischc Handelsbank te Amsterdam is eene de'- pêche ontvangen van haar hoofdagentschap te Batavia, volgens welke door de oversli'oomingdie in het begin van Februarij Java geteisterd heelt, dui zenden Javanen zwaar gebrek lijden en velen verdronken zijn, terwijl het verlies, door Europeanen geleden, betrekkelijk gering is. De heer d'. N. Beets, benoemd tot hoogleeraar te Utrechtheelt giste ren aldaar zijne afscheidsrede gehouden als predikant bij de Ned. Iierv. gemeente, naar aanleiding van Lucas XXII vs. 60—62. Men meldt uit Amsterdam: Het denkbeeld om de Ned. herv. gemeenle te Amsterdam in kerspelen te verdeelen, dat bij den kerkeraad zoo langen tjjd in overweging was, heeft eindelijk tot een besluit geleid. Met meer derheid van stemmen is dit middelom aan den strijd der onderscheidene partjjen in de gemeente een einde te maken, verworpen. Door den heer J. J. Haarseihorst, in leven notaris te Obdamis aan het parochiaal armbestuur van den H. Victor te Obdam, ten behoeve zijner armen, een legaat van ƒ1000 vermaakt. Tc Sommelsdijk is Vrijdag alweder eene bouwschuur afgebrand. Door den hevigen wind werden de vonken over liet geheele dorp gedreven en liepen ook andere schuren groot gevaar. In de verbrande schunr zrjn 3 runderen en een geit omgekomen. Voor de leening, groot 80000 ten laste der gemeente Arnhem, is tol een bedrag van ƒ687.700 ingeschreven. Te Sneck had Vrijdag 11. van wege de ijsvereeniging «Friso" een hard rijderij op schaatsen plaats. 68 rijders, waaronder verscheidene van de meest bekende hardrijders, namen aan den wedstrijd deel. De door den beschermheer Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden uitgeloofde prijzen, een gouden ankerhorloge en een pièce de milieu, werden behaald door T. van den Berg, van Rijperkerk, en P. Batslra, van Sneek. Te Hooger-Smilde is Zaturdag 11. brand ontslaan ten luiize van zekeren Kalsbeekwaardoor in zeer korten tijd dat huis geheel vernield werd. De geheele inboedelhenevens een paard en 3 schapengingen verloren. De brand wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Zaturdag is te Rozendaal de trein, die aldaar even na 3 ure uit Rot terdam aankomt, bij het inkomen van het station uit het spoor geraakt. De locomotief bleef alleen op het spoor en sleepte den geheelen trein door het zand voort. Eindelijk brak deze van den tender af. De tender zat links van het spoor geheel dwars; de daaropvolgende bagagewagen was regis van het spoor geworpen en lag geheel het onderste hoven. De overige wagens zijn blijven staan, en al de passagiers zijn met den schrik vrijge komen. evenals de chef-conducteur, die van onder koffers en kisten uit den bagagewagen te voorschijn kwam. Men onderstelt, dat het ongeluk ont slaan is óf door hel breken van een as des tenders, óf doordien de weg op de plaats van het ongeval eene sterke kromming heeft. De schade bepaalt zich tot p.m. 100 meiers weg, die uiteengerukt is, terwijl tender en baga gewagen grootendeels vernietigd zijn. De reizigers konden 15 minuten na het ongeluk hunne reis voortzetten. Buiten de St. Jans-poort te 's Hertogenbosch viel dezer dagen een per soon door het ijs. Een jongen, die hem ter hulp wilde snellen, sprak hjj aldus toe: «Doe geen moeile, anders zuli gij zclt verdrinken; ik zal er wel uitkomen en anders, hel is beter een dan twee menschenlevens." Met veel krachtsinspanning gehikte het hem het ijs voor zich weg te slaan, zoodat hij. na omstreeks 5 minuten in het water te zijn geweest, naar den kant kon zwemmen. Te Eindhoven is voorloopig in hechtenis genomen zekere M. B., ge wezen agent der brandwaarborgmaatsehappij Securitas aldaar, als beschul digd van valschhcid in geschrilte en het des bewust gebruik maken daarvan. Na zijn ontslag als agent schijnt hij met oude quitantiën, die hij voor zoover noodig gewijzigd had, nog gelden, ten nadeele der maatschappij, te hebben geïnd. Door de arrond.-regibank te Maastricht werd Vrijdag li. de zaak be handeld van den deken-pastoor der St. Servaaskerk, wegens bet houden van een openbare processie in het atgeloopen jaar, bij gelegenheid van het tentoonstellen der r^liquiën. Het O. M. heeft de aanklagt volgehouden, op grond dat de godsdienstige plegligheden niet in het openbaar mogen plaats hebben, tenzij daar waar zij vóór 1848 werden gehoudenhetgeen hier niet het geval was. liet cischte, dat de regtbank zou verklaren, dat de be klaagde in strijd met de wet heeft gehandeld en hem dus veroordeelen in de kosten. De heer mr. van Oppen trad als verdediger van den beklaagde op. Hij beweerde, dat het tweede lid van art. 167 der grondwet voor Limburg in dien zin behoort te worden uitgelegd, dat, de openbare gods dienstoefening builen de gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd zijnde, waar zij thans naar de wellen en reglementen is loegelalen, het regt tot het houden van processiën aldaar onbeperkt is en het geheel aan den wil der r. k. geestelijkheid is overgelaten het aanial dier processiën, bedevaarten of godsdienstige optogtcn te bepalen. De uitspraak is bepaald op Vrjjdag 5 Maart. 's GRAVENHAGE, 1 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bjj de arrond.-regtbank te Gorinchem de heer mr. W. B. Reynen Jr.advocaat te Njjmegen: tot regler

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1