PER TELEGRAAF. spoorweg als onderpand zou strekken; tevens zouden daartoe dienen de bosschen van Honduras. Twee jaar later, altijd op dezelfde bosschen als onderpand, sloot het te Parijs weer een leening van 2.000,000 in 1873 werd de Londensclie markt weer te baat genomen en kreeg Honduras daar een voorschot van 2,000.000 op den straks genoemden, altijd nog ont worpen spoorweg. Geprikkeld door dien gunstigen uitslag ontwierp de regering van Honduras een groot plan voor een reusachtigen spoorweg die de beide wereldzeeën met elkaër verbinden zou en waarlangs zelfs schepen van 1200 ton, met hun geheelen inhoud, per rail van de eene zee naar de andere zouden worden overgebragt. Tot uitvoering van dit schitterend plan werd 12,000,000 gevraagd; dit bedrag kreeg men niet, maar toch wist men 4,800,000 magtig te worden; geen meter van den spoorweg werd ech ter gebouwd en de eenige waarde, waarmede de crediteuren zich konden troosten, was een geheimzinnige looden doos, gedeponeerd in de bank van Engeland. Dat succes van Honduras wekte ook Costa-Rica tot krachtig op treden op. De eerste stap daartoe wasdat de regering van Costa-Rica ook den heer Guttierez tot haar vertegenwoordiger in Engeland benoemde en hem de behartiging van haar belangen opdroeg De eerste handeling van den nieuwen titularis voor Costa-Rica was het sluiten van een leening van 1,200,000 waarvan echter slechts 926,000 te Costa-Rica kwamen. De rest bleef in Engeland en was het loon van hen, die de transactie hadden helpen tot stand brengen. Maar toen het geld eenmaal binnen was, werd de leening vergeten; van naleving der schitterende beloften, van rentebeta ling geen sprake. FRAIKRIJK. In de nationale vergadering is door den lieer de Savary het rapport ingediend der commissie, belast met het onderzoek naar de verkiezing van den heer de Rourgoing in het dep. la Nièvre. De rapporteur zeide dat de commissie het mandaat, dat zij van de kamer had ontvangen, niet volledig heeft kunnen vervullen. Een hinderpaal, waarop zij niet gerekend had, heeft zij op haren weg ontmoet. De commissie moest onderzoeken of er te Parijs inderdaad een geheim gouvernement bestond, dat zijne vertakkingen had in het gansche land en op de verkiezing in la Nièvre een' invloed heeft geoefend, die te gevaarlijker was, aangezien het ten onregte beweerde van officiële zijde beschermd te worden. Dit was eene gewiglige zaak, die tot klaarheid moest komen. De commissie heeft zich mitsdien gewend tot allen, van wie zij dacht inlichtingen te kunnen ontvangen. Onder anderen heeft zij den prefect van politie te Parijs gehoord. Deze heelt haar feiten van zeer bedenkelijken aard medegedeeld; feiten die geen twijfel nopens het be staan van het geheim comité overlaten. Oud-ministers, zeide de rapporteur verder, onder leiding van een oud-grootdignitaris van het keizerrijk, die de operatien bestuurde, vonden wij als leden van dit comité. Het maakt door middel van bezoldigde dagbladen, van groote bezendingen van vlugschriften en photographische afbeeldingenpropaganda voor het Bonapartisme. Het heeft allerwege plaatselijke comités gevormd. De propaganda wordt voorts bevorderd door het vieren van verjaardagen en godsdienstige plegtigheden in de kerk. Op de ambtenaren wordt een pressie uitgeoefend, om de overheid ongehoorzaam te zijn. De agenten van het comité gaan zoover, dat zij den geëerbiedigden naam van den maarschalkpresident der republiekcompromitteren. De propaganda strekt zich zelfs uit tot in de gevangenissenom niet te spreken van het leger. De commissie heeft de sporen ontdekt van een onloochen bare verstandhouding tusschen het bonapartisme en de commune. Hij.wees onder anderen op het bekende feit dat Jules Amiges, een journalist, die tot de socialistische partij behoorde, de overgebleven mannen van de Parijsche commune voor het Bonapartisme heeft zoeken te winnen. Voorts haalde hij verscheidene brieven aan, waaruit bijkt, dat er naauwe betrekkingen bestonden tusechen de internationale en het keizerrijk, tusschen de dema gogie en het césarisme. Onder het lezen van het rapport en daarna hebben de Bonapartisten in de vergadering luide van hunne afkeuring doen blijken. De Pays meldt, dat de prenthandelaren te Parijs aanzegging hebben gekregen, om de portretten der Bonapartistische familie voor de glazen hunner winkels weg te nemen. Onlangs heeft generaal Expivent te Lyon het besluit afgekondigd, dat een soldaat, die de hand aan eigen leven sloeg, bij zijn begralenis van militaire eerbewijzingen en godsdiensiplegtigheden verstoken zal zijn, Som mige bladen hebben gemeld, dat de minister van oorlog dit besluit had goed gekeurd en de overige bevelvoerders had uitgenoodigd dergelijke beslissingen te nemen. Thans berigt echter het Journ. Off., dat het decreet van generaal Expivent de strekking niet heeft, die men er aan heeft willen toekennen. De generaal heeft enkel over de militaire eerbewijzingen te bevelen. De militaire autoriteit heeft zich niet te mengen in de begrafenis, wier regeling tot de bevoegdheid van het gemeentebestuur behoort, noch in de godsdienst- plegtigheden, waarover alleen de geestelijkheid te zeggen heeft. Clovis Dupont, ex-lid der excommune, die bij verstek ter dood werd veroordeeld, is te Parijs gevat. Hij behoorde niet tot de veel sprekende le den, maar stemde voor alle revolutionaire en misdadige besluiten. In de geheime zittingen vervulde hij de bescheiden rol van lampenopsteker. ITALIË. Garibaldi heeft eene deputatie van Fransche vrijwilligers, die in den jongsten oorlog onder hem gediend hebben, ten gehoore ontvangen. De generaal verklaarde bij deze gelegenheid dat het hem leed deed zijn diensten in deze door Frankrijk miskend te zien. Maar een brief van Mac Mahon had hem weer getroost. De ingenieurs van den generaal zijn reeds aan het,werk geweest, en uit hunne peilingen en andere operatiën moet gebleken zijn, dal het zeer goed mogelijk is een haven, een bevaarbaar kanaal benevens bassins aan te leg gen en den loop van den Tiber te regelen volgens de plannen van den generaal. DIIITSCHLANO. Volgens de Köln. Zeit. zal prins Bismarck zich eerstdaags naar zijne goederen te Lauenburg begeven. Het verblijf te Varzin wordt thans door de geneesheeren niet dienstig voor zijne gezondheid beschouwd. De prins denkt aldaar tot den herfst te blijven en in dien tijd moet het beslist zijn, of hij als rijks-kanselier zal aftreden dan wel er zich mede vergenoegen, dat hij van een gedeelte zijner werkzaamheid ontlast word't, waartoe velen voorstellen een vice-kanselier te benoemen. Het plan is gevormd voor den aanleg ecner begraafplaats voor de koninklijke familie van Pruissen. De daartoe noodige voorstellen zijn bij de kamer van afgevaardigden ingekomen. Er wordt voorgesteld: een open ruimte van ruim 35 meter in het vierkant, aan alle zijden omsloten door een zuilengang met graf-kelders; aan de oostzijde eene localileit voor liet verrigten van lijkplegtigheden. De kosten worden begroot op 3,078,000 mark. Bisschop Reinkens heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hij betoogt, dat de Duitsche bisschoppen in hunne collective verklaring den Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlongeregt te Leiden, dd. 20 Februari) 1875. 16 wegens het gebruik maken of voorhanden hebben van afgekeurde o! niet geijkte maten en gewigten. BEURSPRIJS VAN SCHULDBRIEVEN. W. Nederl., Dito Dito Spanje,Ob. 1867/1871 Dito dito 1872. Dito Inschr. 5e s. 1854 Dito 6e serie 1855 Dito 1866 Amsterdam 2% pCt 62 3 4 97% 3 22% 3 u 22% 3 17* 3 H 47 5 101% 5 5 791/s 5 88 y8 5 101 5 100% 4% 4 82% 5' Dito 1. 1867/1869 Aand. Z.R. 100 1. 1864 Dito dito 1866 0ostenr.,O. pap. Mei-Nov. 5 pCt Dito Febr.-Auguslus 5 DitoObl.inZ.Jan.-Julij 5 Dito April-October 5 Dito Aand.5pGt.,500, i860 Dito 100, 1864 ltlal.,Bew. Ins.(onb.) 5 pCt Griekenl., Obl. 1825 5 -» TüRKïE.O.Alg.S. 1865 5 Egypte,Obl.1004,1868 7 N.-Amerika, Obl. 1371 5 Dito dito 1882. Dito dito 1885 Mexico, Oblig. 1851 dito dito 1864 6 6 3 3 61 Hè 61 ilie 65% 65% 146% pCt pCt Grenada, Gestemp. Werk. Dito Uitgestelde Venezuela, Oblig. 3 Dito dito1 Ecuador, Oblig. 1855 1 Brazilië, Oblig. 1865 5 Ned. Ilandelm. op rescontre Oblig. Kanaalmaats. 4 Aand. Maatsch. Expl. Staals-Sp, Aand. Centr. Spoorweg Oblig. dito dito 3 Dito dito Gest. 3 Obl.Ned.-Ind.Sp. 1869 4% Gr. Russ. Spoorwegm. 5 Russische dito Jelez 5 Dito Poli-Tiflis,/1000 5 Dito Jelez-Orel, 1868 5 Dito Kursk-Charkow 5 DitoChark-Azow,100£5 DitoMosk.-SmoI.yl0005 Aand. Ooslenr.Nat.Bk.,3 Illin. Centr.-Sp.m. Cert. v. Aand. Chica Rock Isl. Cert. v. Aand. Dito N.-West Union .7 i C. v.Aand.Piltsb.F.W. 7 Aand. Erie-Spoorweg Oblig. G. W. Ohio 7 St. Paul Pac. 2e Sect. 7 Dito dito 1869 7 Obl. Central Pacific 6 Dito Union Hoofdlijn 6 Dito Denver Pacific 7 pCt 96 I34K 93 g 109 97 253S 2394 100 99 S 1003 234 pCl 62 u 13Ï rr 804: tf 78 u 41 79% 96I/8 95% 99 He 16% 61^6 Prijzen der Coupons: Metall. y21.77dito Nationale ƒ23.15;dit Eng. per f\ 1.52%; Eng. Russen per j 11.52%Eng. Portugal per 11.525 Fransche 45.90; Belgische 46.Pruis, 56.30, Hamb. Russen 31.-1 Russen in Z.R. 31%; Pools, in fl. per Z. R. Spaans, Amerik. Dollars ƒ2.37 a/—dito papier ƒ2.05 Roebels Turksche Coiij Spaans.-Franc. Piasters Oostenr. Bank-Actiën .-j Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. zin van het bijbelwoord: "men moet Gode meer gehoorzamen dan den men- schen" verdraaijen, om de Pauselijke wetten voor geboden Gods in plaats te kunnen stellen en tegen de wettige overheid opstand te kunnen verwek ken, alles in strijd met den bijbel en hun herderlijken pligt. In de Charlottenstrasze te Berlijn is een school voor de kookkunst en de wetenschap der huishouding geopend. Meisjes en vrouwen uit de beste standen volgen het onderwijs. Voor de praelische oefeningen dient een table d'hote a 15 sgr., welke druk bezocht wordt. 'sGRAVENHAGE, 27 Februarij. Door Z. M. is benoemd tot substituut griffier bij de arrondissements-regtbank te Leiden de heer mr. F. A. van Leeuwerf, thans substituut-griffier bij de regtbank te Appingadam. BERLIJN, 26 Februarij. Volgens de Post heeft de Spaansche regering te Konstanlinopel aangetoond, dat Alphonsus slechts wegens den korteren duur van de reis door den Weener en niet door den Konstantinopelschen gezant de mededeeling van zijne troonsbeklimming te Bucharest liet doen. Mazo heeft slechts een persoonlijk schrijven van Alphonsus. als uitdrukking van diens persoonlijke sympathie, overhandigd; eene demonstratie als er kenning van de zelfstandigheid van Rumenië werd daarmede niet bedoeld. KOPENHAGEN, 26 Februarij. Uit Santa-Cruz wordt van den 25stcn gete- legrapheerddat het leggen'van den telegraafkabel tusschen Trinidad, Santa-Cruz en Sint Thomas gelukkig geslaagd is. LONDEN, 26 Februarij. In antwoord op eene vraag van den heer Pim, heeft de heer Bourkc in het lagerhuis medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen met Uruguay sinds 1871 afgebroken zijn. De Britsche consul te Montevideo had berigt dat aldaar, sinds de onlusten in Januarijeen nieuw bewind aan het roer was. en dat het Britsche eskader daar ter plaatse voldoende was tot bescherming der belangen van Britsche onder danen. LONDEN, 27 Februarij. Het barkschip Bellahill, van Liverpool naar Valparaiso, is bij Balbriggan (Ierland) vergaan; 24 menschen zijn bij deze ramp omgekomen. De Times meldt uit Weenen van gisteren: "Spanje begint dezelfde vergis sing tegenover Duitschland als tegenover Turkije, daar het de troonsbestij. ging van koning Alfonso aan de Zuid-Duitsche staten liet aankondigen door den Spaanschen gezant te Weenen." VERSAILLES, 26 Februarij. Het linker-centrum beraadslaagt over de ontworpen plannen lot zamenstelling van een nieuw kabinet, en heeft aai gedelegeerden in last gegeven zich met den heer Buflèt te verstaan over zijne optreding als minister. Mogt Buffet minister worden, dan zal het linker-centrum den heer Dufaure tot voorzitter der nationale vergadering voordragen. PARIJS, 26 Februarij. President de Mac Mahon zal morgen den nieuwen Spaanschen gezant, markies de Molins, op het Elysée ontvangen. De prinses van Girgenti, zuster van koning Alfonso, vertrekt heden naar Madrid. De regterzijde zal den heer de Kerdrel voordragenom in plaats van den heer Buflet tot voorzitter der nationale vergadering benoemd te worden. De dag waarop het rapport-Savary in beraadslaging zal komen is nog niet bepaald. Pensionaten. Kostscholen. Het beste en aangenaamste Cadeauhetwelk men aan jongens of meisjes op Pensionaten of Kostscholen geven kan, is ongetwijfeld het Eau d'Anven van AUG. DE MARBA1X van Antwerpen. Het is de zuiverste parfumerie die bestaatdaar zij gestookt is op aromatische planten en getrokken is oj wijngeest. In vele Kostscholen en Pensionaten wordt het reeds gebruikt.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6