BIJVOEGSELbehoorencte tot d'e Lèidsoke üourant van Maandag Maart dS7ó^ 49. STADS-BËRICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSC1IE BERÏGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dalten gevolge der vernieuwing van de Oude Marepoorts- brug, de groote doorvaart langs de Oude Vest half Juni aanstaande, ge durende ongeveer tien weken, gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van D. F, Maijeb, winkelier, daarbij verzoekende om iu het huis hoek Mare en Haarlemmerstraat n°. 112 een tabaks-eest te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besRiit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat tot helhooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commody et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag deh 4»e° Maart aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN27 Februarij. Wij vernemen dat de rederijkerskamer «Borger" alhier, evenals ten vorigen jare, ook nu weder door het bestuur der maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, depart. Alphen en Aarlanderveen, is uitgenoodigd om op 9 Maart e. k. in eene vergadering met dames aldaar op te treden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 101 volwassen personen en 27 tot 43 kinderen. De heer dr. F. J. Stamkart is door ongesteldheid verhinderd naar Parijs te vertrekken. Dientengevolge kan alleen dr. J. Bosscha als technisch gede legeerde bij de diplomatieke conferentie voor den meter optreden. Het funderen en opbouwen van twee pijlers en het maken van eenige verdere werken binnen Rotterdam, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 11 dezer, is toegewezen aan L Wesimaas, te Strijen. Volgens de uil Zwitserland bij de regering ontvangen officiële Opgaven omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 16 Februarij jl.Was de longziekte in het kanton Wallis voor geweken verklaard, en was Zwitserland dus weder geheel van die ziekte bevrijd. Daarentegen waren in negen kantons nieuwe gevallen van mond- en klaauwzeer voorge komen, ten gevolge waarvan het aantal besmette stallen van 128 op 1 Februarij weder tot 157 was geklommen. In de kantons Zurich en Bern waren op nieuw 3 gevallen van kwaden droes onder de paarden waargenomen. Volgens officiële mededeelingen uit Berlijn is. nadat gedurende de laatste drie weken zich in hel regcringsdistrict Gumbinnen geen ziektegeval meer had voorgedaan, door de regering de besmetting der veepest geëindigd verklaard. Blijkens officiële berigten uit Weenen tot 22 Febr heersciite de veepest toen nog slechts in twee districten van Dalmalie en het Kustland. In Hon garije was sedert 3 Jan. geen ziektegeval voorgekomen; daarentegen waren in Croatië en Slavonic nog vier comitaten en in het militaire grensgebied nog zes gemeenten van hel district Neu-Gradisca door de veepest besmet. In het jongst verschenen Algemeen Politieblad is eene lijst opgeno men van niet minder dan 169 personen, die gedurende de jaren 1852-1874 door de arrondissements-regibank te Roermond wegens verschillende feiten veroordeeld zijn. maar nog de vrijheid boven een verblijf van korteren of Ibhgeren duur in de gevangenis hebben verkozen. De officier van justitie aldaar vestigt op nieuw de aandacht op bedoelde personen en doet het ver zoek tot opsporing, aanhouding en opzending, of tenuitvoerlegging en berigt. Het verzoek zal echter voor de meesten wel vergeefs zijn en zeer zeker niet gelden den man. die in 1858 tot 3 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld en toen reeds 71 jaren telde. Te GroningenZwolle en Arnhem zijn in den loop dezer maand valsche guldenstukken ontdekt. Naar men verneemt, meld het IJ. D., bestaat het voornemen om de miliciens van de ligting van 1875 een maand vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen te roepen. Het bedrag der inschrijving in de geldleening (eerste hypotheek) der Noordbrabanlsch-Duitsche spoorweg-maatschappij, lijn Boxtel-Wezel, is ƒ915,900zijnde 2/3 van de aangevraagde som. De maatschappij van weldadigheid ontving dezer dagendoor bemidde ling van den penningmeester der afdeeling 's Gravenhage, den heer W. van Oordt, van een onbekende, onder de initialen A. B., dezelfde, onder welke reeds meermalen gelijk bedrag werd ontvangen, eene gift van ƒ300. De synode der Chr. geref. kerk zal dit jaar vergaderen te 's Hertogen bosch, Woensdag 16 Junij en volgende dagen. Den 6deD Maart e. k. moet te Vlissingen overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Groningen een detachement supple- tielroepen. sterk 125 militairen, onder welke 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indie J. H. Thieme. Te Amsterdam is in ruim 90-jarigen ouderdom overleden de lieer dr. Samuel Muller, emeritus hoogleeraar bij het Doopsgezind seminarium. In 1827 tot hél hoogleeraarsambt geroepen, was hij een reeks van jaren, wegens zijn grondige geleerdheid, een sieraad van dat seminarium. Ka eene ongesteldheid van eenige dagen is te Amsterdam overleden Sophia Witsen, weduwe van Jacob Hamburg, in den ouderdom van 105 jaren. Tot eenige dagen vóór haren dood was zij nog bijzonder kras en in het volle genot van al liare zintuigen. Te Amsterdam zijn in eene, onder voorzitting van den burgemeester, gehouden bijeenkomst van ingezetenen maatregelen beraamd voor het houden van eehe tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden in het aanstaande najaar. De zaak is in handen eener commissie gesteld. Als eene zeldzaamheid deelt de Dordr. C. mede, dat dezèr dagen al daar door eene geachte familie werd gevierd de 78e verjaardag der moeder de 51e der dochter, de li" der kleindochter en de 2e der achterkleindochter, die allen op dien dag verjaren en dezelfde voornamen voeren. Aan den familie-disch waren deze vier geslachten in goede gezondheid aangezeten. Van den toren te Oosterend op Texel zag men Dingsdag avond dat twee visscherlui tusschen Terschelling en Harlingen, in het zoogenaamde Scheurrak, in het ijs zaten. Volgens gerucht hadden zij daar al eenige da gen gezetenzoodat hulp meer dan noodzakelijk werdte meer tiaar ge noemde schepen gewoonlijk voor een korten tijd van proviand voorzien zijn. Denzelfdcn avond is nog een telegram verzonden naar den inspecteur van het loodswezen te Nieuwediep, om met sleepboot en sloepen zoo spoedig mogelijk redding of proviand te bezorgen. Des ochteuds is er eene stoom boot op afgegaan, doch onverrigter zake teruggekeerd, daar de kapitein van genoemde boot de bedoelde schepen niet ontdekt had. Nu was men niet alleen op middelen bedacht om spoedige en zekere hulp te verleenen, maar reeds lot een 'tqgt reisvaardig, toen van Terschelling het berigt kwam, dat de equipage der beide schepen gered en daar geland was. Onder Staphorst heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen beschonT ken Ruinerwoldsche, Veeninger en Staphorster boeren-jongelingen. Een Staphorster boer is vreeselijk over den hoofdschedel gesneden, waardoor een geweldig bloedverlies moet zijn veroorzaakt. Door den heer Ghijmte Hengelo overledenis gelegateerdaan de herv. gemeente aldaar ƒ1000; aan de herv. diaconie aldaar ƒ1500; aan de r. k. diaconie aldaar ƒ500; aan het Israëlitisch armbestuur aldaar ƒ100; aan de Gustaaf Adolf vereeniging 600aan het Ned. zendeling genoot schap ƒ300. Eene internationale wedstrjjd van tooneelkunde, te houden binnen Breda, van Oct. 1875 tot Febr. 1876, is uitgeschreven door de rederijkers kamer «Vreugdendal" aldaar. Daarvoor zijn uitgeloofd: Drama: le prijs: een gouden medaille en ƒ500; 2e prijs idem en ƒ250; 3e prijs idem en ƒ100 4e prijs een gouden medaille, 5C een zilver-vergulden medaille. Bijzondere prijs: een gouden medaille voor den besten dilettant of de beste dilettante. Blijspel: le prijs; een gouden medaille en ƒ200; 2e prijs idem en ƒ100 3e prijs een gouden medaille, 4e prijs een zilver-vergulden medaille. Bijzondere prijseen gouden medaille voor den besten dilettant ol de beste dilettante. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen alle tooneelgezelschappenkamers van rhetorica, enz. uit Noord- en Zuid-Nederland, behalve die van Breda. Elk gezelschap moet een drama en een blijspel ten gehoore brengen en een dilettant mag niet in meer dan één gezelschap optreden. Slechts 12 ver- eenigingen kunnen aan den wedstrijd deelnemen. De aanvrage tol deelneming moet geschieden vóór 1 Junij 1865. 's GRAVENHAGE, 27 Februarij. Aan den heer mr. T. J. van Outeren is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als regter in de arrond.-reglbank te Amsterdam, en aan den heer J. G. Groenewaldthans met verlof in Europa is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als notaris te Bandong (Preanger regentschappen). De heer A. 11. R. Metelerkamp, thans ontvanger te Terborg, is be noemd tot ontvanger der directe belastingen te Culenborg. Aan den heer G. Sonnevelt is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ingenieur-verificateur van het kadaster, en als zoodanig is benoemd de heer J. G. R. van Haersolte, thans landmeter le kl. Z. M. de koning heeft Hd. vertrek naar het Loo uitgesteld tót Zóndag 7 Maart e. k. Vrijdag 5 Maart zal wederom eene soirée dansante ten hove plaats hebben. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van de vereeniging ter beoefening der krijgswetenschap heeft de voorzitter medegedeeld dat bij het bestuur is ingekomen eene kennisgeving van den heer de la Rontpère de Noury dat de tentoonstelling van het te Parijs te houden internationaal aardrijkskundig congres is uitgesteld tot 15 Jnlij. en de zitting van het congres tot 1 Augustus. In de gisteren avond gehouden vergadering van de afdeeling 's Graven hage der Hoil. maatschappij van landbouw werd door het bestuur voorge steld dit jaar geen bloemententoonstelling door de afdeeling te doen houden, maar toch eene poging te wagen om de bloemencultuur té bevorderen. Die poging zou daarin bestaan om de bloemen zooveel mogelijk onder den kleinen man te verspreiden, tot dat einde zou er eene loterij worden gehouden met 300 prijzen, die dan kosteloos onder hen die zich daartoe mogten aanmel den op eene algemeene vergadering der afdeeling zouden worden verloot. De kosten werden geraamd op ƒ150, maar daar er op die loterij nog an dere kosten zouden vallen, vroeg het bestuur tot 'uitvoering van zijn plan een crcdiet van /250 aan. Dit voorstel lokte nog al eenige tegenspraak uit. Diep betreurde men dat er dit jaar geen bloemententoonstelling van deze afdeeling zou plaats vinden, te meer omdat zoowel bloemkweekers als liefhebbers daarop niet hadden kunnen rekenen. Maar bovendien vreesde men dat dergelijke verloting, zooals door het bestuur werd voorgesteld, ligt tot misbruiken zou kunnen aanleiding gevenen dat men zoo spoedig men de bloemen kreeg ze zou verkoopen. De voorzitter wederlegde deze be zwaren. Het gold hier eene proef, die dit jaar kon worden genomen en waardoor niet uitgesloten was om in het vervolg wederom bloemententoon stellingen uit te schrijven. De slotsom was dat het voorstel van het bestuur werd aangenomen en het gevraagd crediet verleend. Eïf «EBAHTB. LONDEN26 Februarij. Dezer dagen werd in het lagerhuis een voorstel aangenomendoor het lid James gedaan, om eene commissie te benoemen, die ten taak zou heb ben een onderzoek in te stellen naar de contracten der leeningen door Hon duras, Costa-Rica. San Domingo en Paraguay in Europa gesloten en naar de redenen waarom die stalen de coupons niet hadden betaald. In de toe lichting lot dit voorstel werden eenige mededeelingen gedaan omtrent de wijze, waarop die stalen van het publiek aanzienlijke sommen ter leen had den gekregenmaar van welke sommen die staten zelve slechts kleine be dragen in handen hadden gehad. In Mei 1867 zag Honduras zich gedron gen, door den slechten staat zijner financiën, in een schikking te treden met zijn crediteuren, en in November van hetzelfde jaar vond het gelegen heid eën leening te sluiten van 800,000 waarvoor een nog te bouwen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5