uitsprak, termen zou vinden om die te doen beslaan in eene geldboete. De uitspraak zal Dingsdag aansl. plaats hebben. Dat de uitvoer van boter naar Engeland uit de haven van Ilarlingen zeer belangrijk is, kunnen de volgende cijfers bewijzen. In de laatste 10 jaren werden van daar niet minder dan 123,090,975 kilogrammen geëx pedieerd, over de verschillende jaren verdeeld als volgt: 1874 13,302.062 1873 12,475,783 1872 11,538,788 1871 12,950,059 1870 14,705,327 1869 13,070,202 1868 11,060,781 1867 11,094,639 1866 11,546,608 1865 11,286,726 Deze groote hoeveelheid boter, geschat naar eenen middelprijs van ƒ50 per 54 ton (ƒ1.25 per kilogr.), hetwelk niet te hoog berekend is, vertegenwoor digde eene waarde van ƒ153,863,718. In de Noordbrabantsche gemeenten Gemcrt en Uden hebben Dingsdag 11. hevige branden plaats gehad. Te Gemcrt is een huis met den geheclen in boedel vernield en zijn 10 stuks vee in de vlammen omgekomen. Te Uden is eene herberg algebrandwaarbij, naar men zegt, ook eene som van J 2060 aan bankpapier verloren is gegaan. 's GRAVENHAGE, 26 Februarij. 'L. 51. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië be stemden soldaat 51. A. Dewaeletot het dragen der Fransche medaille voor hel deelnemen aan de expeditie legen Mexico. Tot inspecteur van de gestichten voor krankzinnigen is benoemd de heer d'. H. van Cappclle, referendaris bij hel dep. van binnenl. zaken. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. II. A. van Herk, thans met verlof hier te lande, is. op zijn verzoek, eervol ont slag uit de militaire dienst verleend. Door den minister van koloniën is de heer I'. van Delden, genees-, heel- en verloskundige te Hengelo, in Overijssel, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden bestemd tot vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Nederl. Indië 5Iet 16 Maart aanst. worden de radersloomschepen lirotno en Merapi, liggende te Amsterdam en te Fijenoord, in dienst gesteld, met bestemming naar Oosl-Indië, en het bevel daarover opgedragen, respectivelijk aan de kapitein-lui11. ter zee \V. J. Schollen van Aschat en J. Tromp. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen berigt van den kapitein ter zee jh'. J. II. van Capellen, adjudant des konings, kommanderende het schroefstoontschip Leeuwarden en levens de divisie, beslaande uit de schroef- stocmschepen Cornelis Dirks en Prinses Mariarespectivelijk onder bevel van de kapilein-luitt. ter zee J. 11. A. de Josselin de Jong en 11. van'Goens, was genoemde divisie den 1 ldïn Januari) jl. te Martinique aangekomen. Die divisie is den volgenden dag naar Guadeloupe gestevend, en na achtervol- gens S'. Eustatius en S'. Martin te hebben aangedaan, den 2l,,en dier maand te S'. Thomas geankerd, van waar den 24!Un daaraanvolgende de reis naad: Curaqao zoude worden voortgezet. Het vertrek van Z. M. den koning naar het Loo is thans bepaald op aanstaanden Vrijdag 5 Maart, des ochtends ten 4 ure. De hooge raad (burg. kamer) heeft in zijne heden gehouden zitting uitspraak gedaan op de vordering tegen deu staat der Nederlanden ingesteld door J. W. K. Roger de Campagnolle lot vergoeding eener som van ƒ24000, welke laatstgenoemde beweert in vier verzegelde paketten per post verzon den te hebben. Op de plaats van bestemming werden echter in de paket-l ten, die ongeschonden waren, in plaats van geldswaardige papieren, oude couranten gevonden en daarom achtte de eischer in deze den staat aanspra kelijk voor de metamorphose die zijn eigendom had ondergaan. De hooge raad heeft, overeenkomstig de vroeger medegedeelde strekking der conclusie van bet openbaar ministerie, o. a. aangenomen dal de bedoelde paket-i ten in ongeschonden toestand zijn in ontvangst genomen en mitsdien de postadministratie niet aansprakelijk geoordeeld voor de door den eischet; beweerde vermissing. De raad achtte zoowel de ingestelde incidenlale als de principale vordering ongegrond, ontzegde den eischer zijnen eisch en veroordeelde hem in de kosten. Voor hel prov. geregtsbof in Zuidholiind stond gisteren te regt zekere J. II. v. d. V, kleermaker te Rotterdam, die wegens onverbeterlijke dron kenschap met een briefje van ontslag uit de gelederen was verwijderd en thans buiten werk zijnde, zich gaarne als koloniaal voor Alchin wilde doen aannemen. Dit verlangen openbaarde hij een zijner bekenden en deze ver wees hem naar een anderen Rottcrdamschen kleermaker, die zich ook als aanbrenger deed gelden en J. is genaamd. Deze gaf o a. als zijne meening te verstaan, dat wel eens op valsche papieren militairen worden aangeno men. V. d. V. ging toen aan het werk en liglte een drietal stukken van den persoon van v. G., die wegens het missen der vereischte lengte van de dienst was vrijgesteld. Daarop werd de reis naar Harderwijk door v. d. V. met zijn aanbrenger, die wist met welke papieren liet dienstnemen zou worden beproefd, ondernomen en op 7 October had wirkelijk de aanneming van v. d. V. als koloniaal plaats; hij ontving ƒ300 en zijn aanbrenger ƒ10. De vereischte stukken, als de engagementsacle, de krijgsartikelen enz. on- derteekende v. d. V. met de naam van v. G. en ook de aanbrenger hield zich alsof de nieuwe koloniaal v. G. was genaamd. De verlofpas vervolgens aan laatstgenoemde afgegeven bedoelde dal hij zich naar Utrecht zou bege ven, maar de reis was natuurlijk naar Rotterdam. Aldaar werd 's lands geld opgemaakt en toen v. d. V. 3 dagen na zijne aanneming bemerkte dat hij ontdekt was, begaf hij zich naar het politiebureau in arrest, bij zich hebbende de be langrijke som van 41 centen. De eerste beschuldigde erkende volmondig de bovenvermelde toedragt der zaakmaar hoofdzakelijk op aandrang van zijn medebeschuldigde. Deze echter verontschuldigde zich met de bewering ter gpede.' trouw v. d. V. te hebben aangebragt en onwetend te zijn geweest, dat hij op valsche papieren iemand had doen aannemen. Dit voorwendsel werd echter door getuigenverklaringen wederlegd, waaruit ten duidelijkste bleek dat J. wel degelijk met de gesteldheid van v. d. V. bekend was. Adv.-generaal mr. Terpstra hield dan ook de beschuldiging van beide perso nen, na bet releveren der gebleken feiten, vol en requircerde beider schuldigverklaring aan valschheid in een authentiek en publiek geschrift door versiering (fabrication) van verbindtenis. het namaken eener handteekening het desbewust gebruik maken van deze valsche acte, van den eersten besch. bovendien aan valschheid in een authentiek en publick geschrift door het namaken van eene handteekening en het desbewust gebruik maken ook van dat stuk, en hunne veroordceling tot tuchthuisstraf van 5 lol 15 jaren, be nevens 4 boelen van 50 voor den eersten en twee boeten van ƒ50 voor den tweeden besch. Voor den eersten beschuldigde trad als verdediger op mr. W. J. Wintgens, voor den tweeden mr. Vreede. De uitspraak is be paald op Donderdag aanst. Op de begraafplaats Eik- en Duinen had heden voormiddag de eenvou dige teraardebestelling plaats van bel stoffelijk hulsel van dr. Verwey, wiens plotseling verscheiden dezer dagen gemeld is. Op het kerkhof bevond zich eene deputatie van hel Roode Kruis, namelijk mr. D. Polak Daniels, pen ningmeester, en baron van Ilardenbroek van Bergambacht, benevens ver schillende bestuursleden en de directeur van het Zoöl. Bot. Genootschap, welke instelling haar ontstaan aan den overledene had te danken. Bij de groeve wijdde de heer Polak Daniels een woord van hulde aan dr. Verwey als wetenschappelijk man. In het bijzonder vertolkte hij den dank van het Roode Kruis, voor welke instelling de overledene zich bijzondere opofferin gen getroostte. IIs. Verwey. uil Rijswijk, bragt namens de familie van den overledene een woord van dank voor deze treffende afbeelding van 's mans leven en levens aan allen die door hunne tegenwoordigheid een bewijs van belangstelling hadden gegeven. BUITKiNLANUSCJIE BEBIGTEN. K5IGELANB, LONDEN. 25 Febmatij. De minister van binnenlandsche zaken heeft in het lagerhuis een wets ontwerp ingediend, regelende de vervaardiging, den verkoop, de berging cn het vervoer van buskruid nitro-glycerine en andere ontplofbare stoffen. Het parlement heeft eene som van 2000 toegestaan 24000) ter belooning van de officieren en de equipage van het stoomschip IVassau, wegens diensten tegen zeeroovers op de Noord-Oostelijke kust van Solo bewezen. Volgens de Times zijn te Parijs schikkingen getroffen voor een voor schot van ongeveer 3,000,000 aan de Turksche regering, op voorwaarden welke op een interest van 13 pCt. te staan komen. Aan genoemd blad wordt uit Weenen gemeld: De kleine mogendheden i weigeren niet aan de Pctersburgsche conferentie deel te nemen, maar zijn in drukke onderhandeling, ten einde gemeenschappelijk te handelen. De kleine mogendheden betreuren zeer de weigering van Engeland, om aan de conlerentie deel te nemenomdat het daar de oppositie zou hebben kun nen leiden. De Khedive van Egypte heeft den kommandanl van de Londensche brandweer, kapitein Sbaw, opgedragen het organiseren van de brandweer te Cairo. Kapitein Sbaw heeft die opdragt aanvaard en zal weidra naar Egypte vertrekken. De kruidfabriek te Saint-Day, in Cornwallis, is in de lucht gespron gen. De ontploffing ontstond op de derde verdieping, waar twaaf vrouwen en meisjes werkzaam waren. De geheele voprraad kruiddaar aanwezig, was slechts 27 pond. Vier personen verloren er het leven bjj. FKANHK IJ H. De nationale vergadering heeft met 436 tegen 262 stemmen de wet op de organisatie der openbare magten bij derde lezing aangenomen. Omtrent de zamenstelling van een nieuw kabinet verneemt men niets naders. Aan geïmproviseerde lijsten ontbreekt hel niet. De Temps wil welen dat dc heer Buffet als voorzitter van hel nieuwe kabinet zal optreden, De Moniteur berigt, dat verscheidene prefecten aan de regering het voornemen te kennen hebben gegevenom na het votum over de constitu tionele wetten hun demissie te geven. -- De minister van onderwijs heeft de aandacht van den directeur vooi fraaije kunsten gevestigd op den vervallen toestand, waarin de graven van Molière en Lafontaine op het kerkhof rèrc-Lachaisc verkeeren. Dientenge volge noodigt hij den directeur uit een onderzoek in te stellen. In het bijzonder zal hij te overwegen hebben, of men zich eenvoudig zal bepalen tot het herstellen der gravendan ol het niet raadzaam zon zijnter eere van Molière en Lafontaine monumenten op te rigten, die groote dichters zoowel als Frankrijk waardig. L'Univers is daarover zeer verbolgen, ft minister, meeut het blad, wil zich op die wijze populariteit verschaffen, et wat liet oprigten van monumenten betreft, de kunsten verdienen belangstel ling en aanmoeding, maar kanonnen, eene goede militaire organisatie, goef gevulde tuighuizen, kortom, al wat strekt voor een goede krijgstoerusting heeft Frankrijk veeleer noodig. Het /'Bessemer-stoomschip", bestemd voor de dienst tusschen Dover er Calais, zal over twee of drie weken in de vaart kunnen komen. Iletii uil in het dok genomen proeven gebleken, dat de machinerie, die in dij vaart de bascule-kajuit waterpas houden, en dus de bewegingen van Ml schip, voor zoover de kajuit betreft, neutraliseren moet, die kajuit volko men in bedwang heeft. SPANJE. De operatiën van het koninklijke leger zijn geschorst, in afwachti»! van versterkingen. Generaal Lorna is niet in staat eenige manschappen te zonderen, ten einde het leggen van den onderzecschen kabel te Fuenle'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2