LEIDSCHE CHER A AT, 1875. 44. DINGSDAG 23 FEBRUARI J. Hl MN EN L ANBSCii E BEK lü TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaarsbuiten de expeditie kosten. Afzonderlijke notnuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels I.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN22 Februarij. De lieer E. C. Segers, predikant lij de Ned. herv. gemeente alhier, is beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Haarlem. Wij vernemen dat de heeren prof. A Rutgers en mr. M. H. A. Lisman Zaturdag II. den dag mogten herdenken waarop zij voor 25-jaren optraden als leden der gemeente-commissie van het Ned. hervormd kerkgenootschap alhier. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ50. ƒ25.— ƒ5.40 en ƒ2.60, en de laagste prijzen ƒ50.-- 25.--, ƒ5.— en ƒ2.50. Men schrijft ons: Nadat de herfst door tal van zonnige, dikwijls warme dagen uitblonk, doch met de helft van November afscheid nam heeft er bijna volslagen gemis aan zonneschijn geheerseht. De winter be gon al vroeg, mei veel sneeuw en gestadig graauwe lucht. Hij hield reke ning. naar het scheen, met hetgeen de herfst misschien wat kwistig had aangeboden. In de kweekerijen kon men althans hel gemis aan zonneschijn best bespeuren. Wat er in de kassen in bloei is gekomen, werd door ver warming zoo ver gebragt, zoodat. terwijl men anders vaak half Februarij met keur van hloeijemle planten kan prijken, dit jaar de kans daartoe niet bestond. De digt bewolkte, graauwe lucht heeft eindelijk plaats gemaakt voor helderen zonneschijn, doch met een feilen noordoostenwind is de koude geslegen en de winter ernstig ingevallen; het vriest zells vrij streng, nu Maart bijna is aangebroken. Tot veler teleurstelling en schade is hier door de veld- en tuinarbeid, waarmede bijna overal begonnen was, uitge steld, terwijl de scheepvaart, die o. a. op den Rijn Zaturdag reeds met veel grondijs te kampen hadgestaakt is. Zoo is de vroeg begonnen winter toch van langen duur. Het stoomschip Voorwaarts is den l9e" Februarij Gibraltar gepasseerd. Het stoomschip Prinses Amalia is op dien dag van Batavia naar Neder land vertrokken. Tot vervanging van het voorstel tot het beleggen van in 's rijks schat kist aanwezige gelden is der tweede kamer aangeboden een wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld tot een bedrag van 10 millioen gulden. Daarbij wordt de post voor amortisatie op hoofd stuk VII A der staatsbegrooting met lO millioen verhoogd, en tevens een gelijk bedrag aan de middelen van dienst 1875 toegevoegd, uit hel nader bij de wet vast te stellen batig slot der algemeene rekening wegens de ont vangsten en uitgaven van Ned. Indie over de dienst 1871 en, voor zooveel noodig, uit gelijk batig slot over de dienst 1872. Sedert de aanbieding van het outwerp der kasbelegging zijn de omstandigheden veranderd. Niet alleen is hel bedrag der in kas zijnde gelden aanzienlijk toegenomen, doch men heelt ook de overtuiging verkregen dal een veel. belangrijker som, dan waarop*men vroeger meende te kunnen rekenen, aan werkelijke Indische saldo's aanwezig moet zijn. De Kerk. C. meldtDe algemeene synodale commissie heeft bij adres van 9 Februarij 1875 hare bezwaren tegen het ontwerp van wet op hel hooger onderwijs aan de tweede kamer der staten-generaal kenbaar ge maakt en daarvan tevens in de eerste plaats mededeeling gedaan aan den minister van binnenlandsche zaken. Het adres zal in de bijlagen van de handelingen der synode dezes jaars in zijn geheel worden opgenomen. Daar uit zal het der kerke blijken, hoe zeer het behoud der wetenschappelijke opleiding van de aanstaande Evangeliedienaren aan de hoogescholenof schoon niet langer als een bijzonder privilegie van het eigen kerkgenoot schap, een voorwerp is van de onverflaauwde belangstelling van synode en synodale commissie beiden. Als staaltjes van den toestand van het lager onderwijs in Drenthe, deelt het Bijblad v. d. Schoolb. o. a. het volgende mede: "In Taarloo is iemand op zijn vijf-en-twintigste jaar van kantoorklerk weder kweekeling geworden, om als hoofdonderwijzer te fungeren! Een brievengaarder is na 23-jarige dienst weder als onderwijzer aan eene buurtschool aangesteld. Voor eene dergelijke betrekking moet zich iemand hebben aangebodendie voor 30 a 40 jaren een paar winters in eene buurtschool geschoolmeesterd heeft, verscheidene jaren veenarbeider en zelfs tijdelijk verpleegde in een werkhuis geweest is, waarin zijne kinderen nog-zijn. Een ander, na eenige vergeefsche pogingen ter verwerving der hulponderwijzersakte en na eene minder eervolle onderscheiding in Leiden, zal op 25-jartgen ouderdom als kweekeling de jeugd onderwijzen. Te Haarlem is Zaturdag 11. het stoffelijk overschot van den heer Bas- tiaans op plegtige wijze teraardebesteld. Aan het geopende graf waren deputation vertegenwoordigd van verschillende muziek-vereenigingende Bach-vereentging uit Haarlem cn Rotterdam, Euterpe en de afdeeling der Maatschappij t. b. d. Toonkunst te Haarlem en Amstels Mannenkoor uit Amsterdam. De Haarlemschc iiedcrtafel Zang en Vriendschap was mede op dc begraafplaats tegenwoordig en heeft door het zingen van een daartoe opzettelijk door het lid J. A. de Hoog vervaardigd en door den directeur, den heer Schmölling, op muziek gezel lied hulde gebragt aan dc nagedach tenis van den ontslapene. Nadat het lijk boven de groeve was geplaatst, werd achtereenvolgens door verschillende sprekers van de genoemde deputa- tifen het woord gevoerd. De betrekking van organist aan de Groote kerk is tijdelijk opgedragen aan den heer J. Basliaans, zoon van den overledene. Tc Rozendaal heeft Zaturdag zekere Dymphina Ilellemons, wed. Jon- gcneelen, haar l00c™ geboortedag gevierd. Zij is nog in het bezit van al hare geestvermogens en betrekkelijk nog vlug ter been. Des morgens werd zij per rijtuig naar de kerk gebragt, waar te harer eere eene plegtige mis gevierd werd. Na alloop van de dienst werd de gansche familie ten huize van den pastoor onthaald en maakte de harmonie »Unie" van deze gelegen heid gebruik om vóór de pastorie eenige muziekstukken uit te voeren. 's GRAVËNHAGE, 22 Februarij. Door Z. M. is de kolonel der infanterie van het Nederl.-Indisch leger J. L. J. H. Pel bevorderd tot generaal-majoor, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. lndië benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer C. F. S. Krainz, civiel geneeskundige. De officieren van gezondheid le kl. A. Peters, G. A. M. van Ewijk en P. J. Feitkamp, respectivelijk dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoordbehoorende lot de rol van genoemd wachtschip en dienende aan boord van bet wachtschip te Amsterdam, en die der 2e kl. A. E. van Nugterendienende aan boord van het wachtschip te Willemsooord, worden op non-activiteit gesteldterwijl worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de officier van gezondheid le kl. II. Evcrlse; in de rol van genoemd wachtschip en belast met de geneeskundige dienst bij de werf, het gedeelte mariniers en het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, de officier van gezondheid !ekl. B. II. Thomson; en aan boord van het wachtschip le Amsterdam, de officier van gezondheid 2C kl. S. F. Kruyt. De luitt. ter zee !e kl. A. J. baron vau Geen en G. C. Sterk, uit Uosl-lndië teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën en vau oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Hfl. MM. de koning en de koningin zullen aanstaanden Donderdag wederom een thé dansant ten paleize geven, dat met een souper zal beslo ten worden Het prov. gereglshof in Zuidholland heeft bij arrest van heden beves tigd het vonnis der Haagsche regtbank, gewezen tegen een bordeelhouder alhier, waarbij deze is veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf ter zake van mishandeling zijner huisvrouw, waardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. Burg. en weth. alhier hebben den gemeenteraad voorgesteld om, nu een terrein voor den bouw eener nieuwe gasfabriek is gevonden, den gas- prijs van i8 cent tol 13 cent per kub. meter te verlagen, ingaande met 1 Januarij jl.zoodat het te veel betaalde over Januarij met de gasverbrui- kers zal worden verrekend, alsmede te besluiten dal geen nieuwe gasver- brnikers zullen worden aangenomen, zoolang niet de tweede labriik in werking is. Naar men verneemt zullen de oude gebouwen waar vroeger dc hooge raad vergaderde, lot lelegraaf-burean worden iugerigi. Zeer onverwacht verneemt men de mare van het overlijden van een geneesheer, die zich door geschriften en onvermoeibare werkzaamheid sinds vele jaren naam had verworven, dr. L. H. Verwey. Zeer veel heeft hij gedaan ter bevordering van de volksgezondheidvoor de instelling' van het Roode Kruis, in Nederland. Hij was de grondlegger van den zoólogischeu tuin hier ter stede, deed zich door menig verdienstelijk voortbrengsel zijner

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1