I f UIT K K L A IS D S C li E BEU IC»TEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. mond, en tot griffier by hel kantongeregt te Enschedé, de heer mr. C. van Booven, advocaat te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd: bij den grooten staf, lol majoor, de rit meester V. W. R. baron Bentinck tot Schoonbeten, van den grooten staf, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje; bij het wapen der cavalerie, bij bet 2e reg. huzaren, lot majoor, de ritmeester-instructeur W. G. K. A. van Overveldt, van het corps; tot ritmeester 2e kl.de !e luit. W. Voorbey- tel, van het corps; bij het 4e reg. huzaren, tot kommandant van het corps, de lnit.-kolonel C. L. S. List, van het 3e reg. huzaren; tot ritmeester2*kl. de le luit. II. G. J. Maas Geesteranus, van het corps. Bij gelegenheid van 'skonings geboortefeest zal morgen ten hove een groot diner worden gegeven, waaraan, behalve de vorstelijke familie, de leden der verschillende hnizen zullen deelnemen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden, na een vrij uitvoe rig debat, met 44 legen 21 stemmen aangenomen het ontwerp van wet tot aanleg van spoorwegen op Java. -- Op de rivier de Maas had den 25en September 1873 nabij Rotterdam eene aanvaring plaats tusschen het ijzeren kraakschip de F rouw Mariate Amsterdam thuis behoorende, en het Ned. stoomschip Maasstroom. Eerstge noemd vaartuig werd met nog vijf andere schepen stroomafwaarts door een sleepboot gesleept en ten gevolge der aanvaring zonk de Frouw Maria in dc diepte weg Dit voorval gaf tot eene strafvervolging aanleiding legen den loods, die destijds over de Maasstroom het bevel voerde. Hij werd aangeklaagd niet de noodige voorzorgen le hebben genomen en door on- voorzigtigheid oorzaak te zijn geweest van het ongeval, dat zulke treurige gevolgen had. Bij het getuigenverhoor in deze strafzaak gaf eene tegen strijdige verklaring van den kapitein van de Maasstroom aanleiding zijne inhechtenisneming te requireren, maar de kapitein deelde nog in trjds de ware toedragt der zaak mede; het betrof het al of niet maken van muziek aan boord tijdens de aanvaring. Bij vonnis van 23 December werd de loods echter bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De schipper van het veronge lukte vaartuig stelde daarop eene vordering in tegen den kapitein van de Maasstroom, tot hel bekomen van schadevergoeding, bewerende dat het on geluk het gevolg is geweest van onvoorzigtigheid of slechte zeemanschap van den bestuurder der Maasstroom, doch deze verdedigde zich door aan te merken dat zoo niet aan een ongelukkig toeval moest worden gedacht, de schuld van het voorgevallene bij den kapitein van het sleepbootje gezocht moest worden, die zich in een vaarwater bevond waar hij niet hoorde, maar, daar eenmaal zijnde, zijne koers niet had mogen veranderen. Hoewel de Rotterdamsche reglbank het houden van enquête en contra-enquête toe stond en een aantal getuigen werden gehoordbesliste de reglbank dat de eischer in gebreke is gebleven het bewijs te leveren, dat de aanvaring aan dc onvoorzigtigheid of nalatigheid van den gedaagde of van zijn scheepsvolk te wijten was en ontzegde den eischer zijne vordering. Van deze beslissing kwam J. Bekkerde schipper van de Frouw Maria, in appel, en gisteren werd deze procedure voor het bot van Zuidholland bepleit. M'. S. van Hou ten trad op voor den appellant en mr. van der Linden voor den kapitein van de Maasstroom. INGELANa LONDEN. 17 Febrnarij. De uitslag van twee dezer dagen gehouden verkiezingen voor het par lement heeft in hooge mate verwondering gewekt, t. w. te Stoke-upon-Trent die van den advocaat Kenealy, die in het Tichborne-proces voorden eischer optrad, en dientengevolge door zijne confrères uit hunne vereeniging werd gesloten, alsmede in Tipperary die van John Mitchell, die in 1848 werd schuldig verklaard aan oproer en dientengevolge veroordeeld tot deportatie, aan welke straf hij zich door de vlugt wist te onttrekken. Uit de jongste berigten heeft men gezien dat de regering trachten zal de laatstbedoelde verkiezing nietig te doen verklaren. Zalurdag 11. heeft de Ncderlandsche vereeniging te Londen haar twee jarig bestaan met het houden van een (eestmaaltijd gevierd. Naar de voor zitter, de heer James Labouchère, bij die gelegenheid mededeelde mag dc vereeniging zich in een voortdurend toenemende welvaart verheugen, en begint het nut, dat zij voor Nederlandsche jongelieden sticht, meer en meer waardering te vindenzoodat het leden-aantal sedert haar ontslaan belang rijk is toegenomen. De vereeniging lelde op 31 Dec. 1874 59 gewone cn 27 huiten-leden. FRANKRIJ K. Door de commissie van dertigen is thans weder een nieuw ontwerp voor de zamenstelling van een senaat aangeboden. Bedoeld ontwerp strekt om den senaat te doen benoemen door de algemeene- (departementale) en de arrondissements-radenen voorts daarin te doen zitting nemen door een gedelegeerde uit eiken gemeenteraad en de hoogst aangeslagenen in de belasting. Vele leden van de regterzijde blijven zich hardnekkig verklaren tegen het instellen van een senaat. Achttien hunner hebben zich dezer dagen naar Mac Mahon begeven, en hem medegedeeld dat zij, ongerust over de negative oplossing, die het gevolg zou kunnen zijn van de beraadslaging over de constitutionele wetten, onderteckend hadden een voorstel uitgaande van den heer Méplain, en strekkende tot: 1°. intrekking van dc constitutionele wetten; 2". organisatie van de persoonlijke volmagt van den maarschalk president op de volgende grondslagen: regt van veto, regt van ontbinding der nationale vergadering die komen zalen vernieuwing van een deel der vergadering. Alvorens zij hun voorstel bij den voorzitter der kamer indie nen wenschtcn zij Mac Mahons meening er over te vernemen. De maarschalk president zou hebben geantwoorddat hij er nog niet aan wanhoopte een meerderheid 'te zien tot stand komen die de organisatie van een senaat zou aannemen, en dat hij aan het voorslcl-Méplain eerst dan zijne goedkeuring zou schenken, wanneer hem gebleken was dat de nationale vergadering volstrekt weigert dc constitutionele wetten aan te nemen. Desniettemin verklaarden de 18 bezoekers van den maarschalk-president, dat zy hun voorstel indienen en zelf de urgentie er voor verzoeken zouden. De hecren Grouzet en Colombat hebben onlangs bij de Fransche acade mie van wetenschappen een plan ingediend tot het vervaardigen van schepen, welke, wat er ook gebeure, nimmer zullen kunnen zinken. Hiertoe is het, volgens hun stelsel, voldoende in de kiel zaamgepersle lucht aan te brengen van twee atmospheren. Een kolom water van tien meter toch staat tegenover één atmosleer, en daar de diepte van een schip omstreeks acht meters niet te boven gaat. kan men zeker zijn, dat met een drukking van twee atmospheren de aandrang van het water steeds zal worden gekeerd. De toepassing schijnt even eenvoudig als het denkbeeld zelf; een luchtdigt dek, waardoor de romp van het schip in tweeën gescheiden wordt, is al wat er noodig is. Ook rondom de machine van sloombooten kan men in een dubbel beschot lucht zamenpersen en luchtpompen kunnen voortdurend de verlangde hoeveelheid leveren. Te Parijs had dezer dagen een treffende teraardebestelling plaats. Niet minder dan 500 vigilante-koetsiers volgden de baar, waarin het stoffe lijk overschot naar de laatste rustplaats werd geleid van een hunner kame raden, die eerst op het ziekbed het geheim had verraden, dat zij niet ge schroomd had als vrouw de betrekking van haar overleden man voort le zetten, om in haar behoefte en die van haar kind te voorzien. Zij had steeds uitgemunt door groote bescheidenheid en dienstvaardigheid, De prins van Macao, een der hoogst geplaatste personen van Japan, is tegenwoordig als een gewoon gezel werkzaam in de landsdrukkerij te Parijs, met het doel om het drukkersvak in zijne onderdeelen te leeren kennen. Hij is, evenals de andere werklieden, gekleed in eene blaauwe kiel en heeft zich op last van den Taikoen derwaarts begeven. SPANJE. De Gaceta bevat de kon. besluiten, waarbij ontslag wordt verleend aan generaal Concha als kapitein-generaal van Cuba, en aan den markies de la Vega de Armijo, als gezant te Parijs, en een, waarbij generaal Bal- maseda benoemd wordt tot opvolger van Concha. Bij een ander besluit wordt het ministerie van het regentschap gemaakt tot een verantwoordelijk ministerie. In genoemd blad is voorts nog het besluit opgenomen, inhoudende, dat houders van buitenlandsche schuld, die hunne stukken te Madrid hebben aangeboden, te Londen en te Parijs door het comité van Spaansche financiën betaling kunnen erlangen, wanneer zij dat begeeren. DUITSCIILAND. In de Pruissische kamer van afgevaardigden is Dingsdag tot de eerste lezing van het wets-ontwerp op hel beheer der goederen van de katholieke kerkelijke gemeenten besloten. Het ontwerp is, van de zijde der centrum partij, voornamelijk door den afgevaardigde Reichensperger bestreden, die beweerde, dat de regering verzuimd had, de noodzakelijkheid dezer wet aan te toonen en tevens, dat het tegenwoordige beheer dezer goederen nooit gebleken was nadeelig of ondoelmatig te zijn. Hij noemde het ont werp eene nieuwe beproeving van het geduld der katholieke bevolking en betoogde, dat het zonder eene wijziging der constitutie geene wet worden kon. De minister van eeredienst heelt het ongegronde van laatstgenoemde opmerking aangetoond en verder door voorbeelden de noodzakelijkheid der indiening van deze wet bewezen. Bij de politie te Berlijn is een monster-aanklagt ingekomen. Een graan handelaar uit de provincie, geregeld de graanbeurs te Berlijn bezoekende, heeft sedert jaren en lot op den jongsten tijd de handelingen van de grootste graanhandelaren gadegeslagen, en, bijaldien die strafbaar warenopgeteekend. Zijne aanteckeningentot een boekdeel aangegroeid, heeft hij aan de politie overhandigd, om deze daardoor in de gelegenheid le stellen, voor zoover mogelijk, strafvervolgingen wegens gepleegd bedrog tegen de grootste specu lanten in te stellen. VERSAILLES, 17 February. De commissie van dertigen heeft besloten het voorstel te doen, dat de senaat zamengesteld zal worden door de depar tementale- en de arrondissements-radenvoorts door een gemagtigde uit eiken gemeenteraad en door de hoogst aangeslagenen in de belasting. Aan den president der republiek zal verder het regt worden toegekend om een derde der senatoren te benoemen. LONDEN, 17 February. Op uitnoodiging van Garibaldi zijn de Engelscbt ingenieurs Wilkinson en Smith bezig met het ontwerpen, zoo spoedig moge lijk, van plannen tot regeling van den loop der Tiber. Verwaarloosde verkoudheid, chronische bronchites, tering, rationele behandeling door de Teer-Capsules de Guyot. Depóts in de meeste apotheken, Voorspoedig bevallen van een Dochter S. W. I1AZEVELD HOUT- HUYSEN. Leiden, 17 Febr. 1875. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter C. M. PLEYTE - TEMPLEMAN VAN DER HOEVEN. Leiden, 17 Februari 1875.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2