COURAAT. LEIDSCSIE ST ADS-BER ICIïTEN. i°. 4ö, DONDERDAG 18 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50; met het T erslag der Handelingen van den Cemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 8 jaars. buiten de expeditie kost en. Af zonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. zttUSBQESEreassss BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Adriana Franqoise Contixi, weduwe Dibk Selier. wonende alhierwaarbij zij verzoekt om in het huis aan de Oosldwars- gracht n\ 19 een veifketel te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat lot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiênde commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 22slt0 Februari aanst. 'svoormiddags te e//urcn; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. HI AN KNL AN DSCI1E BEHIGTEN. LEIDEN, 17 Februarij. Bij kon. besluit van 16 dezer is de heer B. L. Soeterman, thans con troleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, belast met de tweede afdeeling der directe belastingen te Amsterdam, benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leiden. Gisteren avond hield mr. G. A. van Hamel in de Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen eene keurige voordragt. Het onderwerp door hem behandeld was een parabel tusschen hel hoofdkarakter van Slia- kespere's "Hamlet" en Robert Hamerliug's "Danton unü Robespierre." Den ontzenuwenden invloed aan te toonendie groote edele naturenals een Hamlet en Robespierredoor den drang cener zedelooze omgeving of ten ge volge van een te weinig ideale levensopvatting, doet zinken tot dat peil, waartoe deze twee tragische karakters volgens de teekening van genoemde dichters gezonken warenwas het doel van de meesterlijk gestileerde verhandelingdoor den spreker met vuur voorgedragen. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie zijn bcnoodigd acht praktisch ervaren adspiranl- ingenieurs. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van een diploma van civiel ingenieurdie genegen zijn zich als adspirant- ingenicur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indie te verbinden, kunnen zich, tot en met 20 Maart i875, bij gezegeld request tot het departement van Koloniën wenden. Het kon. besluit van 11 Febr. 11. beval nadere bepaling van bet maxi mum van het getal notarissen in ieder arrondissement. Voor de provincie Zuidholland is dat bepaald als volgt: in hel eerste arrondissement 35 nota rissen, in het tweede 27, in het derde 53, in het vierde 19, in het vijlde 15, in het zesde 11; te zamen 160 notarissen. Verder in Noordbrabanl 102 notarissen, in Gelderland 104, in Noordbolland 131, in Zeeland 42. in Utrecht 41, in Friesland 08, in Overijssel 58, in Groningen 51, in Drenthe 23, in Limburg 53. De Loudensche Times, zegt de Baart. C., behelst in haar nommer van 15 Febr. 11. een van den 9dcn uit Leiden gedagteekend schrijven van een "occasional correspondent", dat als verslag van het feest alle belang mist, maar waarin te veel vermakelijks voorkomt om niet vermeld te worden. Ziehier het een en ander: Zondags was Leiden in vlaggen gehuld, en was er zooveel kanongebulder, dat er slechts cavalerie-charges aan ontbraken om een veldslag voor te stellen. Daarna eene «oration de fête" door een wel sprekend predikant, die op zijne hoorders grooten indruk maakte, voor een oogeubiik, waarna zij de kerk verlieten om op straat liefst zeg ik niet in de kroegen vrijheidsliederen te zingen 's Avonds gaf de gemeenteraad eene gala-receptie, waartoe de curatoren der musea van anatomie, natuur lijke historie en Egyptische oudheden met de professoren en de ambassa deurs van vreemde universiteiten genoodigd waren. Dezen laalsten werd door het geheele leger van leerlingendie stemmen hebbenwaarvan de klokken aan het luiden slaan, eene luidruchtige hulde gebragt, bijgestaan door een cavalerie- en. een infanterie-muziekcorps, terwijl 300 fakkeldra gers in de duisternis rondsprongen. Maandag ochtend polyglottische zamen- komst in de senaatskamer, die wit geschilderd en gekalkt is, zoodat de oogen u zeer doen, en die alleen merkwaardig is wegens dc schilderijen, die er in menigte hangen. Het academiegebouw heeft een allernederigst aanzien en de collegiekamers zijn onaanzienlijker dan het onaanzienlijkste dorpskerkje in Wales. De koning is echter zeer trotsch op de academie en kwam haar omstreeks den middag bezoeken. Hij is een zeer eenvoudig man, was gekleed in een gewoon wandelcostuum en bleef niet lang De bevolking gaf hem eene meer luidruchtige dan opgewonden ontvangst. Toen volgde weer eene kerkelijke declamatie over de academie in de Pieterskerk, een zeer aantrekkelijk gebouw; er werd veel gesproken over Boerhave, .wiens standbeeld in iedere eenigzins belangrijke stad van Nederland gevon den wordt. Het was niet vol in de kerk, want men begon het zwaarwig- tige Latijn en het breedsprakige Ilollandsch moede te worden. Te 5 ure gaven rector en senaat der hoogeschool een diner in dc stads-gehoorzaal. De Hollandsche kookkunst is een geheimmaar men ziet spoedig, dat het varkensvleesch eene hoofdrol speelt. Het gezelschap was vrij vrolijk, maar bleef niet lang aan tafel, want men verlangde naar de illuminatie en het "groot schitterend vuurwerk van wege de gemeente Leiden, hetwelk ont stoken zal worden ten tien ure op de Groote Rtiine". «Er zijn niet meer zooveel studenten (pupils) als vroeger", voegt de verslaggever aan zijn verslag toe. «Er zijn nog geen (500. Voor zoover ik gezien hebgedragen zij zichbe halve dat zij eenigzins luidruchtig en tot kattenkwaad (practical joking) geneigd zijn en zich beroemen groote duêllisten te zijn, niet onfatsoenlijk of onbe hoorlijk. De discipline der universiteit, waarin geen hunner woont, wordt uitmuntend gehandhaafd lot het uur, waarop men uiteengaat, als wanneer zij, wier ouders in de stad wonen, zooals veel het geval is. naar huis gaan, na eene pijp en eene partij biljart, met de onvermijdelijke schopp. Ik heb geene enkele vechtpartij gezien, zelfs niet in deze dagen van rumoer en feestviering, en als men dit zeggen kan van bijna 500 jongelieden, die geheel aan zich zeiven zijn overgelaten, dan strekt dit de oude universiteit zeker tot eer. Bovendien nemen velen hunne boeken mede naar buis en werken zich bleek door nachtbraken, daar de diploma's groote vellen per kament met roode zegels 'in kleine koperen doosjes uitermate gezocht zjjn. De grootste prijs van alles echter is de positie 1e bereiken van rector magnificus". Door den heer A. VV. Bronsveld, predikant te Haarlem, is een adres aan de tweede kamer ontwórpen en ter onderteckcning aan de predikanten der Ned. herv. kerk toegezonden, waarin op verschillende gronden op het behoud der godgeleerdheid als afzonderlijke faculteit bij de regeling van het hooger ónderwijs wordt aangedrongeu. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam is gisteren behandeld de zaak van het spoorweg-ongeval, dat op 17 November 11. plaats had, toen een kolentrein in het water aan de Delfshavensche brug geraakte. De wachter aan de brug en de machinist van den trein stonden beiden teregt wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein door verzuim. Als getuigen werden gehoord de knecht van den brugwachter, de station chef, een lijninspeeleur en de stoker omtrent de bij het ongeval plaats ge had hebbende omstandigheden of tot voorlichting bij de beoordeeling van technische en locale bijzonderheden. Tusschen de beklaagden heerschte het zeer groote verschil, dat de een de schuld van den ander volhield. De brug wachter meende dat de machinist in tijds had moeten remmen en bij meer dere oplettendheid had kunnen zien, dat de brug openstond, die, volgens het reglement, steeds voor de scheepvaart moest open blijven, niettegen staande het afstandsignaal «onveilig" had moeten aanwijzenhetgeen op den bedoelden datum niet het geval wasdoch «veilig" stondde machinist daarentegen, hel afstaudsignaal «veilig" ziende slaan, was door gereden en had, toen hij de brug zag openstaan, dadelijk zoo hard mogelijk geremd, docii daar de rails nat waren, werd dc trein als het ware in het water gesleept. Dit verschil, de quaestie namelijk, wie van beiden als oor zaak van het ongeval, dat thans geen verlies van menschenlevens, doch zeer groote schade ten gevolge had, moet beschouwd worden, gal aanlei ding tol een levendig debat tusschen den substituut-officier mr. van Hamel en advocaat mr. B. J. C. Loder, die als verdediger van den brugwachter op trad. De substituut-officier was van oordeel dat de schuld lag aan den brugwachter, die verzuimd had het afstandsignaal op onveilig te zetten; dit signaal is het hoofdsignaal, het sein op de brug dient meer voor de scheep-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1