PER TEL KG HAAF. Ruim vier jaren geleden liet zich een welgesleld burger te Leeuwarden voür eene som van ƒ1000 afkoopen, om zijn buurman niet te doen vervol gen wegens eene door dezen in drift gepleegde mishandeling aan een zijner huisgenooten: de mishandeling was overigens van geen ernstigen aard en liet geene gevolgen achter. De zaak gaf indertijd veel stof tot gesprek en de ingezetene, die de ƒ1000 had tot zich genomen, werd er nog menigmaal om gehekeld. Een week geleden had zich de publieke opinie ten zijnen aanzien weder alles behalve gunstig geopenbaard. Hij schijnt daardoor eindelijk tot besel van het verkeerde zijner handelwijze te zijn gekomen en heeft nu de genoemde ƒ1000 met de inmiddels bijgekomen rente van /200 aan den burgemeester ter hand gesteld, om die som onder de verschillende armen der stad te verdeelen. (Hbl.) Donderdag 11. zouden een 23-tal kanonniers van het fort Crevecoeur, alwaar zij werkzaam waren geweest, naar 's Hertogenbosch terugkeeren. Zjj namen tot dat einde met den officier plaats in een schuitje. Aan de sluis gekomen, sloeg het schuitje om, zoodat allen te water geraakten. Met moeile werden zij gered, doch te 's Hertogenbosch gekomen, waren hun de kleederen aan het lijf gevroren. Niettegenstaande onmiddellijk maatregelen werden genomen om verdere nadeelige gevolgen te voorkomen, zijn reeds eenige manschappen naar het hospitaal moeten worden vervoerd. Te Oosterhout is Vrijdag avond brand ontstaan in de schuur van de bierbrouwerij //den Arend." Door de goede werking der brandspuiten heeft de brand zich lot de schuur bepaald. Een groot onheil is daardoor afge wend, want het aangrenzend postkantoor en de groote billart-fabriek van A. J. van Etlen verkeerden in groot gevaar. Veel hooi en stroo benevens de karren en vaatwerk zijn verbrand. Naar men uit Neuzen meldt is Dingsdag 11. een geweerschot gelost op een spoortreinjuist toen deze begon te vertragen om hij het station van Puers stil te staan. Een der machinisten werd ligt aan de wang gewond. De dader is niet ontdekt. 'sGRAVENIIAf.E, 15 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. J. Schiefbaan, no taris te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van den 11. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken. - Door Z M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar de heer mr. C. P. E. Hanegraafif, thans kantonregter te Brielle; tot regter in de arrond.-regtbank te Zierikzee de heer mr. B. M. de Jonge van Elle- uieetthans kantonregter te Sluis; en tot notaris te Zaandam de heer W. J. Boele, cand.-notaris te Haarlem. Voorts is aan den heer mr. C. D. W. l'ape, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regter in de arrond- regtbank te Sneek. De heer Jhr W. H. Teding van Berkhout, thans ontvanger .der directe belastingen te Schoonhoven, is benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Apeldoorn. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan mevr. C. C. van lleusde, weduwe van wijlen dr. J. A. C. Rovers, in leven emeritus hoogleeraar te Utrecht, ten bedrage van ƒ1000 'sjaars, en aan mej. A. J. W. Renssen gewezen hooldonderwijzeres te Leiden, ten bedrage van ƒ321 'sjaars. De heer Ch. de Groof is erkend en toegelaten als vice-consul van i Portugal te Vlissingen. De luitt. ter zee 2de kl. J. H. Beucker Andreae, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij de torpedodiensi, ,J. C. van Wessemdienende aan boord van genoemd wachtschip, en P. B. Prager, dienende aan boord van het wachtschip te llellevoelsluis, worden op non-activiteit gesteld en vervangen respectivelijk door de luitt. ter zee 2d' kl. L. J. K. A. Jeekel, C. Pels Rijcken en J. B. Dukkers. In de afdeelingen van de tweede kamer werd heden onderzocht het wet-ontwerp tot onteigening ten behoeve van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. Het wrak, dat ruim een kilometer ver van Scheveningcn op het strand is geworpen, is verleden week reeds aldaar door den burgemeester van Was senaar geveild en door den lieer L. de Jager, reeder te Scheveningenvoor den prijs van ƒ313 gekocht. Men is reeds druk bezig met sloopen. De per sonen, die zich aan diefstal aan het wrak hebben schuldig gemaakt, zijn ont dekt en worden vervolgd. bÜ>TK.M,AM)SCHË BEKIGTEN. ENG ELANDi LONDEN. 14 Febrnarij. Ten gevolge van werkstaking en de daarop gevolgde sluiting der fabrieken in South Wales missen de dokken van Cardiff thans alle levendig heid. Veertig sleepbooten liggen werkeloos. Honderden werklieden en mijn werkers hebben behoefte aan bijstand van de gemeenten en op de heuvels kan men mannen aan het werk zien bezig met breken van steenen, dat van ieder, die gemeente-onderstand vraagt, gevergd wordt. Zalurdag hebben 120,000 werklieden, meest vaders van huisgezinnen, het gewone weekloon niet ontvangen. FRASKRIJK. Naar men verneemt hebben de ministers op nieuw bij den president op hun ontslag aangedrongen. Mac Mahon is met verscheidene personen in overleg getreden, o. a. met de heeren de Broglie, Buffet en Depeyre. Op dit oogenblik is nog geen ministeriele combinatie vastgesteld. De moeije- lijkhedcn om een nieuw ministerie zamen te stellen, schijnen al grooter en i grooler te worden. Nadat de nationale vergadering besloten had de derde lezing van het oniwerp betreffende den senaat, zooals het bij dc tweede lezing was aange- nomen, niet te doen plaats hebben, lPeeft zij besloten de beide voorstellen van de heeren Vautrain en Waddington aangaande dc zamenstelling van den senaat aan de commissie van dertigen te verzenden. Het voorstel des hh. Vautrain wil het systeem van twee trappen voor de verkiezing van den senaat, maar het kiezerscollegie niet uit de reeds geconstitueerde ligchamen doen beslaan. Volgens zijn amendement zullen de kiezers alle twee jaren in de maand April opgeroepen wordenom het kiescollegie voor den senaat zamen te stellen. Op elke 100 kiezers zal er een kiezer voor den senaat komen; om verkiesbaar te zijn moet men den leeftijd van 40 jaren bereikt hebben. In elk departement worden drie senatoren gekozen. Volgens het voorstel-Waddington zullen de departementale- en de arrondissements-raden en sommige andere ligchamen, zooals het instituut, het kiezerscollegie van den senaat zijn; voorts zal de president der republiek het regt hebben zeker aantal senatoren te benoemen. DVITiCHL AND. De rijkskanselarij heeft bij den bondsraad een voorstel ingezonden, om te bepalen dat de gonden stukken van 10 mark voortaan kroonen en die van 20 mark dubbele kroonen zullen worden genoemd. Blijkens officiële mededeelingen bedraagt de waarde der in beslag ge nomen bezittingen van het bisdom van Fulda ruim 2,254,000 mark. In het Beijersche Hoogland is dezer dagen buitengewoon veel sneeuw k gevallen. Alleen bij het établissement Reut, nabjj Winkel, zijn dagelijks ruim 200 man aan het werk, om zooveel mogelijk de toegangen open te houden. Op verschillende plaatsen trachten de bergbewoners geulen te ma ken, om bij elkander te kunnen komen. Dit baat evenwel slechts weinig, daar verscheidene dorpen voor een geruimen lijd van alle gemeenschap zijn afgesneden. OOST-INDIE. BATAVIA. 7 Januari). Op 27 September jl. is de tweede artesische put op den hoek van den schoolweg, tegenover den schouwburg alhier, op eene diepte van 180 me ters met bevredigenden uitslag voltooid. -- Van Soerabaija meldt men: In de residentie Kadoe is eene geheime arakstokerij ontdekt, die behoorde aan den Chinees The Joc Tinte Mon- tilan; tegen dezen zal eene boele van drie duizend gulden worden geêischi. Als er overal eens goed werd rondgekeken gelooven wij, dat er op Java nog wel meer van die geheime stokerijen zullen worden gevonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den schout voor de politie te Riouw P. II. L. Hoogenboom. Omslagen: eer vol, als commies op het bureau van den adsist.-resident van Aijer-Bangis en Rau (Padangsche Benedenlanden) F. P. J. Mulder. Benoemd: tot 2'" subst.- griffier bjj het hoog geregtshof van Ned. Indie, de griffier bij den omgaan- den regter in de 3e afd. op Java en Madura mr. C. Wijbrandi; tot griffier bij den omgaanden regter in de 3e afd. op Java en Madura, de 3* subsi- griffier bij het hoog geregtshof van Ned. Indie mr. N. Th. Verwey, tot 3" subst.-griffier bij het hoog geregtshof van Ned. Indie, de 3« subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. N. B. H. F. Arriens; tot 3*n subst.- griffier bij den raad van justitie te Batavia, de ambtenaar voor de regterl. magt in Ned. Indie mr. J. van Assen. Goedgekeurd: dat door den gouver neur van Sumatra's Westkust is belast: met de waarneming der function van gouv. landmeter en rooimeester te Padang, de ingenieur lc kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werkeneerstaanwezend ingenieur ia het gouv. Sumatra's Westkust J. F. F. Moet. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan de 1' luitt. der inf. W. F. van Mensch en H. Nny. Door der. komman- dant van het leger en chef van het depart, van oorlog in Ned. Indie is ge plaatst: bij de geneesk. dienst ter Sumatra's Weslkus en onderhoorighedea, de officier van gezondh. 2e kl. L. R. A. J. II. P. F. Littman, onlangs uit Nederland aangekomen. Gesteld ter beschikking van den kommandant der artillerie bij de krijgsmagt te Atchin, de majoor F. Romswinckel, komman dant der artillerie in de 3,e mil. afd. op Java; tot kommandant der artillerie in de 3e mil. afd. op Java, de majoor W. C. de Jongh, van de 10' comp. te Soerabaija. Bij den staf der genie te Soerabaija, de le luit. J. W. N, Cramer, van die te Atchin; bij den staf van het wapen, de le luit. H. A, G. von Dentzsch, van het corps mineurs en sappeurs, zijnde hij in verband daarmede geplaatst te Padang. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land aan den bouwkundige voor de dienst der bebakening en kustverlich- ting bij het depart, van marine in Ned. Indie J. G. van Dongen. Benoemd: tot bouwkundige voor de dienst der bebakening en kust verlichting bij hel depart, van marine in Ned. Indie, de adjunct-bouwkundige bij dien tak van dienst C. C. Jasper. PARIJS, 14 Februarij. Men gelooft, dat tot de zamenstelling van eei nieuw kabinet niet zal overgegaan worden, vóór dat de nationale vergaderin; over de constitutionele wellen zal hebben beslist. LONDEN, 15 Februarij. De geruchten dat de heer Gladstone ook zijne parlementaire werkzaamheden zou vaarwel zeggen, worden tegengesproken. VERSAILLES, 15 Februarij. De toestand is niet veranderd. Niemand heeft den last op zich willen nemen een kabinet te vormenalvorens dt quaestie der constitutionele wetten is opgelost. Men gelooft dat de national! vergadering morgen eene beslissing zal nemen over de voorstellen van de hb. Waddington en Vautrain. Burgerlijke J&taub. ONDERTROUWD: Z. A. Smit, jm. 27j. en II. Marlijn,jd. 25 j. S. Smit,ja 20 j. en J. Wehlers, jd. 20 j. A. Bavelaar, jm. 23 j. en J. Onderwater jd. 23 ]■- J. P. van Buggemcn, jm. 26 j. en J. M. C. van Wijk, jd. 31 j. A. van den Berg, j m. 24 j. en J. van Remmel, jd. 27 j.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2