H1STOR1ESCIIE VERHAAL HlJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Zaturdag 6 Fcbruarij 3873, 21°. 3d. Volgens bcrigtcn uit China zouden de gcneeshceren, die den keizer gedurende zijne ziekte hadden behandeld, ter dood zijn gebragt, omdat zjj Z. M. niet hadden kunnen genezen. Onder het volk is het gerucht ver spreid, dat de keizer zou zjjn vergiftigd. FBAXIiBIJK. liet voorstel in de nationale vergadering gedaan om te bepalen dat de zetel van het uitvoerend bewind te Versailles zal zijn, wordt beschouwd als cene kleine wraakneming der monarchalcn op de republikeinen, wegens den tegenspoed, dien zij hebben geleden bij de behandeling der constitutionele wetten. De heer Wallon deed opmerken dat het gevaarlijk was van dit amendement cene constitutionele bepaling te maken. Wat toch zou er ge schieden, indien b. v. eene oproerige beweging de regering en de vergade ring dwong zich ergens elders te verplaatsen Toen de stemming had plaats gehad, zag men met niet weinig verbazing dat besloten was dat de zetel der regering te Versailles zal zijn. In den laatsten tijd heeft men de ondervinding opgedaan dat het aan tal zelfmoorden hier te lande toenam. Ook onder het leger kwamen vele gevallen van dien aard voor. De opperbevelhebber van liet 15* legercorps heeft een order uitgevaardigd, waarin hij in strenge bewoordingen tegen dit misdrijf opkomt. »De soldaat, zegt hij die een einde aan zjjn leven maakt, begaat een lafheid. Zijn leven behoort aan God en aan het land." De ge neraal heeft besloten, dat ieder soldaat, die zich zelven om het leven brengt, des nachts zal worden begravenzonder uitgeleide en zonder militair eerbewijs. DIHTSCHLAND. Naar men thans verneemt is de matroos S.van de Duitsche oorlogs korvet Augusta, te Santander bij een twist in ecu openbaar danshuis door een Spanjaard doodelijk gewond en aan de gevolgen overleden. Te Stuttgart is de heer Alex. Fischer, directeur der •Etiropesche le vensverzekering- en rentebank", in hechtenis genomen. De Reichs-Anseiger meldt uit Coburg: »Het slaatsministerie van het hertogdom heeft aan de vereeniging voor lijkverbranding te Gotha kenbaar gemaakt, dat daarbij in beginsel gcene bedenking bestaat tegen de in voering der facultative lijkverbranding. Dat genootschap heeft zich daarop met den stedelijken raad in verband gesteld, en er wordt bereids cene plaatselijke verordening betreffende de regeling der lijkverbranding ontworpen." In het vorige jaar is te St. Petersburg cene nieuwe verordening in werking gebragt tot regeling van den verkoop van sterke dranken, welke tevens de bestrijding van l:et euvel der dronkenschap ten doel had. Welke uitwerking deze maatregel heeft gehad is op te maken uit de volgende door het Journ. de St. Pél. medegedeelde opgaven. De in 1873 bestaande 1049 kroegen waren in 1874 tot 179 verminderd; de 809 restauralicn tot G13 de 535 kelders, waar brandewijn aan de toonbank verkocht werd, warrti in 1874 geheel verdwenen; daarentegen waren de bierhuizen van 470 in 1873, vermeerderd tot 1146 in 1874. De verkoop van brandewijn, die in 1873 2,263,462 vedros bedroeg, was in 1874 lol 2,039,262 vedros gedaald en dus met 221,220 vedros verminderd. liet verbruik van bier daarentegen was van 3,094,020 vedros in 1873 geslegen lot 3,708,753 vedros en dus met 614,733 vermeerderd. Het aantal personen, die in staat van dronkenschap naar de politie-bureaux overgebragt werden, bedroeg 47,844 in 1873, en 41,324 in 1874, hetgeen cene vermindering aanwijst 4fan 6.520. PER TELEGRAAF. HENDAYE, 4 February. Eene dcpcche van de Carlisten uit Estella ver zekert, dat zij de troepen der regering hebben verslagen te Lorca en Lacar, hen uit hunne stellingen hebben verdreven, op hen twee kanonnen veroverd en cenige soldaten gevangen genomen. De Alphonsisteu waren teru&getrok- ken naar Oteiza en Larraga. Dezelfde depcche verzekert, dat de Carlisten den 3dtn eene overwinning hebben behaald in de provincie Guipuzcoa. Een telegram, uit Oteiza den 3d'11 aan koningin Isabella verzonden, meldt, dat koning Alphonso den vuurdoop heeft ontvangen, bij een aanval vau de Carlisten, welke echter werd afgeslagen. LONDEN, 4 February. De gezondheidstoestand van prins Leopold is zoo verbeterd, dat geen bulletins meer uitgegeven zullen worden. OTEIZA, 3 Februarij. Heden ochtend werd bij Asan Aristobol een ligt gevecht geleverd, door den koning bijgewoond. Twintig soldaten werden in 's konings nabijheid gekwetst. Jouvellar noodzaakte hem achteruit te wijkeu. MADRID, 4 Februarij. De liberalen hebben zich met de bajonet van Puenta Reina meester gemaakt. Door de houwitsers is het dorp in brand geraakt. De Carlisten hebben een volkomen nederlaag geleden. BENDAYE, 4 Februarij. Gisteren heeft Lorna op nieuw de Carlisten geslagen op de hoogte die Cestoma en Zumaye bestrijkt. De Carlisten zijn gedemoraliseerd. In het gisteren geleverd gevecht heeft het leger 150 man verloren. Een kolonel, twee kapiteins en twintig soldalen der Carlisten zyn gevangen gemaakt. IN6EZONDEN. IN DICHTMAAT AANGAANDE I1ET TWEEDE EEUWGETIJ DER LEYDSCHE IIOOGE SCHOOLE: voorgevallen den 8 en 9 Februarij 1775. Het moeijelijkst dat hier gebeurd was maar van allen, ^Yas dat juist op dees jdag veel Reegen kwam te vallen. Maar laat ik zeggen als een zceker schrijver doet, Pervolg en Slot). Dien 't Leydsche Volk aldus be kroond hun braaf gemoet, Doch daar aan zag men 't Hart •van Leydens Burger Schaaron; •Die Schoon bet Reegondengeen «Kleeren wilden spaaren. De vreugd was al te Groot, zij •Vroegen na geen kleed. •ToenNeerlands Vorst verscheen •Zo voelde zij geen leed. Want weet als dat de Prins de vreugd mee bij zou woonen Om 't Leidsche Eeuwfeest met Zijn bij zijn te bekroonen, Ter Eer van Eerste Willem die 't Schqol daar heeft Gestigt! Dees Groote Vijfde Willem, die Agten hem ook verpligt, Om Leydens llooge Schoole verzee- kering te geeven, Dat Hij voor dat Atheen wil wagen Goed en Leeven. Ten anderenwilde Hij zienhoe Vier der Studio, Men agten waard te zijnmet Knp of Cupido Op 't Tweede Eeuw-Getcy plcgtig te Promoveeren, En wel na "t oud gebruik, tot hun ner Eeuwig Eeren. Twee Daagen voor het leest, en heugelijke tyd, Zo gingen deeze vier met groote Deftigheid Senaat en Raad, bij hun Promo tie zelven vraagen. Dat 't Achtbaar Ligchaam hun mee hielp onderschraagen Do Curatoren met do Magi straat en Raad, Den Achste 's morgens vroeg daar op na 't Raadhuis gaat, 't Verblijf was langer nietals dat Zy saam Vergaarden Wanneer zij voorgegaan door Krygs-Lien op hun Paarden, Als ook van Agterenmet het Ontbloot Geweer, Te saamen zijn gegaan, vol Pragt en groote Eer, Na Hunnen Rang en Staat, do Route aldus Naamen Door Schutters dubble Rey aan de Academie kwaamen. Beëdiging verrigt, zo was het eerste werk Dat Rector en Senaat hun voeg de na de Kerlc. Daar het Studenten Choor al vroeg was gaan treeden, De Curatorenende verdere Ilec- ren Lee Jen Verbleeven daar niet lang, maar Twee aan Twee gepaard, Zo keerde zij te Rug, en zijn te saam vergaard, Op 't Raadhuis om de Vorst als 't hoorde te ontvangen De Burgers in 't Geweer die wag- ten met verlangen In tusschen op de Komst van on ze oranje Held, (Wanneer het Grof Kanon, met Donderend geweld, Te kenne gaf, als ook het Klok- spel en Trompetten En 't Roepen van House dat IJders Hart ontzetten,) Als dat de forst verscheen bij dceze Plegtigheid, Zijn Liefden aard blonk uit; zo Hij de Stad in Rijd Door 't Paradeerend Volken tusschen Twee Geleeden Is Hij met staatie grootna 't Raadhuis toe Gereeden. Daar koomende, zo wierd de Prins Gerecipieerd. De Deputatie toondhoe hoog men hem Waardeerd. Het Corps cent-suisses die zijn Hoogheid Escorteeren Verzelden ook den Treyn, doen zij van daar Voeteeren, Na Suite Pieters KerK, den Vorst en Magistraat, En Curatorenwierd van Rec tor en «Senaat, Verwcllchomd met eer, ea 'tuiter ste Genoegen, Waar na een IJder zich ging op zijn plaats Vervoegen; De Stoel zijn's Hoogheid's was, met Rood fluweel bekleed De groote Gaubius de eerste Aan spraak deed Lag 't Rectoraat toen neerbe kleed door hem met Eeren, Waar na men van der Kemp zag plegtig Proclameeren Van Royen Reciteerd zijn Carmen in 't Latijn; Dees dag wierd niets gedaan, of 't moet Toepasselijk zijn. Eerlang zag men de Trein, in rijen en Geleeden, Van daar met Staatie na de Acade mie Treeden. Studenten altcmaal met het ont- blood Geweer, Die volgde deeze Trein met groote Pragt en Eer, Cocardes na den Eysch, zo als hun Faculteyten, 't Was alles zo als 'thoord, men kon hun niet Verwijten; Den Treyn vertrok, hieuw in dé Doelen middagmaal, Uit 't Orchester Fray vervaardigd Op de Zaal. Wierd Schoon Muziek Gehoord, dat 't Hart scheen te verlokken Des Avonds is do Vorst weer ca den Haag vertrokken. Op 't Eeuw/eest gaf dien groote Aller Muzen Vrind, Heer Berkhey den Vorst een Zinnebeeldig Print. Dus liep dien dag ten Eynd. Prins Willem kwam weer Reydcn', Den Morgen daarop in het ver heugde Leyden. De Inhaaling liep bijna als daags te vooren af, De Vorst zich met de Trein weer na de Kerk begaf. Daar hy Vorsmaar en Brants- ma, met groote Eeren, Door Peslels hand verrigt zag plegtig Promoveeren Forsten en van der Heym, door Doeveren en Allamand Zag Hy Gepromoveerd om hun ge leerd Verstand, Met Duizende van Lien die dit ook mee aanscliouden, Dat men dees Jongelings Éerd na het gebruik der Ouden, Dees plegtigheid verrigt met Sta tie en met Praal De Prins na Land-Huis ging daar Hy hieuw 't Middagmaal De verdere Schaar zoo schoon Zou 6pyzen in de Doelen, Nu kwam het tyd stip aan dat men het Volk zag woelen. Om plaats te krijgen daar men 't Vuurwerk goed kon zien, Den Rhyn die miggeldendoor Duizenden vau Lien; Zijn Hoogheid uit zijn Loots heeft 't eerste aangestoken Flux, vloog het Konstvuur heen, 't Waater scheen te kooken Van Water Kaarsen, en de J.ugt Was als een Fuur, Vier Elementen zag men langer a's één Uur, In ligte Layen Vlam, alleen de kunst te danken. 01 Leyden acht dan niet de Nyd met hare Ranken, Gij hebt het werk voltooyd, zo Schoon als gy 't begon Een laage is 't die schreef Deutero .Tubeion Dat God het niet gedenkten wil Zijn kwaad vergceven En Leyden na dees tyd, die Vreugd meer moog beleeven. (DE NAAUWKEUR1GE H0LLANDSC11E ALMANACH voor 't Sckrikkel-jaar 1776. Met fraaye Prentverbeeldingen vercierd, en verrykt met alles wat tot een volmaakte Almanach behoord; mitsgaders veele nutte bizon- derheden, nooit voor dezen gedrukt. Te AmsterdamBij Adam MeyerPapier- en Boekverkooper op de Voor burgwal, over de Onvolmaakte Tooren, in de Zwarte Hen.) [Deze almanak wordt als een keurig jaarboekje geciteerd door Dr. Schotel, in zyne Vaderl. Jaarboeken en Folksprookjes enz.deel Ibl. 90 en 91.] Gehouden Yerkooplng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vi-ydag 5 February. Notaris M'. A. J. Wijnstroom. Eene Kalkbrander^, met Ovens, Lesclihnis, ruime Turfschuren, Scliulp- plaatsen, Meesterknechtswoning, Koestal, Teelgrond enz., gelegen in het dorp Valkenburg, n". 150 tot en met 158. Kooper J. C. Romeyn, te Am sterdam. ƒ3500. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5