PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. ïSMWëêwStSi mMMMMMmMÈÈMM@ÊBËMÈÊÈËÊÊBÊBW/& ton denzelfden dag,'verlaten had, met bestemming voor Baltimore, in haar nabijheid, doch de zee was zoo hol en onstuimig, dat men geen hulp kon geven. De Braunschweig bleet 3 dagen in de nabijheid van de Deutschland, toen het haar eindelijk gelukte, het schip op sleeptouw te nemen. FBAKHKM R. In de zitting van de nationale vergadering van Vrijdag werd art. 1 van het ontwerp-Ventavon aangenomen. Daarop stelde de heer Wallou een nieuw artikel 2 voor, aldus luidende; "De president der republiek wordt door den senaat en de kamer van afgevaardigden, in eene vereenigde zit ting, bij meerderheid van stemmen gekozen. Hij wordt gekozen voor zeven jaren en is na dien tijd herkiesbaar." Dit nieuwe artikel werd aan de commissie verzonden. In de zitting van Zalurdag bragt de heer Vcntavon, uit naam der commissieverslag uit en verklaarde dat zij het verwierp. De heer Wallon verdedigde toen zijn amendement, en werd daarbij naar ge woonte herhaaldelijk in de rede gevallen. Mijn amendement, zeide de voor steller o. a.strekt om het bestuur, aan Mac Mahon opgedragen, door eene serieuse wet te organiseren. Het land wil het provisorium geëindigd zien, en de conservativen laden eene zware verantwoordelijkheid op zich, indien zij weigeren daartoe mede te werken. Bovendien, het behoud van het provisorium tot 1880 zou slechts leiden tot dit alternatief: de republiek zonder de conservativen of tegen de conservativen. Er moet voorts op een ander groot gevaar gewezen worden: het gevaar van den terugkeer van liet keizerrijk; want ondanks de woorden: "Hel keizerrijk is de vrede", zou het nieuwe keizerrijk op nieuw de oorlog zijn. Spreker deed ook een beroep op de vaderlandsliefde der leden om het eenige gouvernement, dat Frankrijk uit de moeijelijkheden kan redden, te vestigen. De heer Desjar- dins, onder-secretaris van staal bij het dep. van onderwijs, stelde voor het amendement aldus te lezen: //Als de volmagt, aan Mac Mahon bij de wet van 20 November verleend ten einde zal zijn en alsdan niet overgegaan wordt tot eene herziening der constitutie", en verder gelijk hel amende- ment-Wallon luidt. Toen het, na velerlei discussie, tot stemming kwam, werd het sub amendement Desjardins met 542 tegen 132 stemmen verworpen. Daarna werd het amendement Wallon aangenomen met 353 tegen 352 stemmen. Al de groepen der linkerzijde stemden voor dat amendement. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt heeft de zoogenaamde oorlogsdeputatie in Navarre zich ontbonden en zijn de leden naar Frankrijk vertrokken. De inwoners van de Baskische provincies rekenen er stellig op dat een vergelijk gesloten zal worden; zelfs verzekert men dat vier regimenten Baskiers ge weigerd hebben naar Estella op te rukken. Ook loopt er een gerucht dat Lizarraga zich op Fransch grondgebied zou hebben begeven. Te Madrid is eene officiële depêche uit St. Petersburg ontvangen waarbij de Russische regering don Alfonso XII erkent. DVITSCHLANV. De rijksdag heeft de bankwet bij de laatste stemming met groote meerderheid aangenomen. De heer Delbriick las daarop eene boodschap des keizers voor, waarbij de zitting gesloten wordt verklaard. De rijksdag ging uiteen, na drie malen een »hoch" op den keizer te hebben uitgebragt. OOST-IN9IE. BATAVIA, 24 December. Naar men stellig beweert, meldt de Indiër, heeft kolonel Pel opnieuw versterking gevraagd. Hij moet aangedrongen hebben op het zenden van twee majoors en verder kader. Genoemd blad verneemt van een uit Atchin teruggekeerd officier o. a. het volgende: Zoo goed als de onlangs aangekomen manschappen van het 5® en 10® bataillon zijn aldaar nog gecne troepen ontvangen. Men had alle mo gelijke voorzorgen genomen, omdat het voor ieder duidelijk was dat sol daten op een duin- en zandachtig zeestrand moeijelijk in den modder kun nen logeren. De mindere militairen zijn in behoorlijke kazernes gehuisvest; de officiers-woningen, van planken-vloeren voorzien, bestaan uit eene voor- en achtergalerij en twee kamers; zelfs werden de bijgebouwen niet vergeten en o. a. badkamers met houten bakken om zich te //sirammen" aangebragt. In den omtrek wonen tevens eenige Europesche en Chincsche particu lieren, die zich daar voor den handel gevestigd hebben, alsmede de agent der N. I. stoomvaartschappijdie allen in planken verblijven goed onder dak zijn gebragt. Naar men verneemt, zullen van de uit Atchin geëvacueerde lijders eerstdaags een 300-tal naar Samarang worden gedirigeerd, om over de hos pitalen van Midden-Java te worden verdeeld. Aan de weeskamer alhier is dezer dagen een belangrijke diefstal ont dekt van chitsen en tafellakens, behoorende tot een failliten boedel. De ontvreemde goederen waren geborgen in de loods, staande achter het ge bouw der weeskamer, en moeten, naar men zegt, eene waarde van ruim ƒ2000 vertegenwoordigen. De redacteurs van onderscheidene nieuwsbladen op Java hebben bij adressen den gouverneur-generaal gratie gevraagd voor de redacteurs van de Jaca-Bode en de Vorstenlanden, die wegens drukpers-overtredingen veroordeeld zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambtenaar op onderstand P. Pauwcis. Ontslagen: op verzoek, eervol, de I® machinist bij de steenkolenmijn Oranje-Nassau te Pengaron L. C. Mid dendorp. Benoemd: tot secretaris van de resid. Oostkust van Sumatra, de ambtenaar op onderstand J. S. G. Gramberg; tot 3®° hulponderw. aan de openb. lagere school te Pasoeroean G. W. van Ligten, thans 2® hulponderw. aan de openb. lagere school te Probolingo; tot 2;n hulponderw.: aan de openb. lagere school te Probe lingo B. IJspeert; aan de openb. 3® lagere school te Samarang L. J. Idsingaen tot 3®° hulponderw. aan de openb. 1® lagere school te Socrakarla L. van Leeuwen; tot zoutverkoop-pakhuism. te Bondjonegoro (resid. Rembang) G. A. A, N. lleyligers, thans te Salatiga; te Salatiga, G. H. Piekhaar, ambtenaar op non-activiteit. Geplaatst: te Batavia (voorloopig), de benoemde adspir.-ingenieurs M. M. E. A Hollingerus Pijpers en H. J. Verdam; te Samarang, de benoemde adspir.-ingenieur D. Crok; te Fort de Koek (Sumatra's Westkust), de benoemde opzigler le kl. A. G. de Fisser; te Soerabaija. de benoemde opzigler 2e kl. H. A. von Ncidschutz: le Kediri, de benoemde opzigler 3® kl. C. E. de Jonker. Afd. stoomwezen, overgeplaatst: van Batavia naar Soerabaija, de ingenieur 1® kl. J. W. Th. Bertrand: van Batavia naar Samarang, de ingenieur 2® kl. .1. D. Donker Duyvis. Geplaatst: te Batavia, de benoemde ingenieur 3® kl. D. J. Buysman. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. J. A. de Visch Eybergen. Geplaatst: bij het 1® bat. inf.. de 2® luitt. J. L. Begeman en S. L. Boersma; bij het 7® bat., de 2® luit. C. J. Lcendertz; bij het 12' bat., de 1® luit. J. L. Hamel; bij het garn.-bat. van Celebes, als adjudant, de 1® luit. G. S. Schultz, en als I® luit., de 1® luit.-adjudant H. Wieringa, beiden van het bat.; bij den staf der genie te Tjilatjap, de 2® luit. G. lloogenboom. Departement van marine. Vergunning verleend om te repatriëren: wegens langdurig verblijf in O. I., aan den 1'° luit. der mariniers A. R. de Wendt; wegens ziekte, aan den luit. ter zee I® kl. G. C. Sterk. 's GRAVENHAGE, 1 February. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer d'. J. J. Hoffmannhoog leeraar te Leiden. Regeringstelegram van 26 Januarij. Panglima Tjoet uit de XXII Moekim is bij het gevecht op 31 December gesneuveld. Imann Lougbaltah ligt ziek in de Bovenlanden. Toekoe Kajoet uit de XXVI Moekim ijvert sterk voor den oorlog, maar het volk virlangt naar vrede. Den 22®" Januarij zijn Moeki en Laboean Hadjie (op de Westkust) getuchtigd: te Poeloekajoe werd de Nederlandsche vlag geheschen. Den 23®° werd le Poengei blang Tjoet een nieuwe post gevestigd, zonder dat eene ontmoeting met den vijand plaats vond. De gezondheidstoestand is minder gunstig; van 15 lot 26 January deden zich 13 cholera-gevallen voor. LONDEN, 1 February. 15000 werklieden van de werven van de Tyne hebben den arbeid gestaakt, wegens een voorgestelde loonsvermindering van 10 a 15 pCt.doch zij hebben zich bereid verklaard een scheidsregterlijke beslissing aan te nemen. Ook de mijnwerkers in Northumberland, die eene vermindering van 10 pCt. weigeren, zullen zich aan zulk eene beslissing onderwerpen. MADRID, 29 Januarij. Krachtige pogingen worden gedaan om voorloopig een wapenstilstand en later een defmitiven vrede te sluiten en de Carlisten tofj onderwerping te brengen met of zonder medewerking van don Carlos, die later als infant van Spanje zal behandeld worden. MADRID, 30 Januarij. De Gaceta bevat een koninklijk besluit, waarbij aan de dagbladen veroorloofd wordt het bespreken van de handelingen des ministers, doch met verbod het koninklijk geslacht, de constitutionele monar chie en de godsdienst aan te vallen en tijdingen van het oorlogstooneel mede te deelen, die ten nutte van de Carlisten zouden kunnen dienen. Na driemaal lijdelijk te zijn geschorst, kan een blad worden opgeheven. MADRID, 31 Januarij. De liberalen hebben de Carlisten aangetast nabij den berg Albarracin, in de provincie Curenga; aan de zijde der Carlisten sneuvelden 25 man, werden 62 gevangen genomen en velen gekwetst. MALTA, 31 Januarij. De runderpest is hier uitgebroken en door de rege ring zijn krachtige maatregelen genomen. Btitrgct'Üjfcc ton, jd. 23 j. A 2* A BKtt I K-\ IIX H S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den lst®° February de heer V. Th. J. Mutsaers, geb. te Tilburg, in de regten, met stellingen. VIJFENTIVINTIG-JARIG E ECUTVEKEENIGING van JOHANNES WILLEM FILIPPO en ALETTA MARIA VAN HOORN. Leiden, 1 Februari 1875. Receptie: 4 Februari. Heden overleed mijn innig geliefde Echtgenoot de lleer LUBERTUS JACOB ENGELS. Leiden, 31 Januari 1875. Wed. L. J. ENGELS, Algemeetie kennisgeving. Roodenbuso.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3