Li UIT li N L AN DSCIl EBKIt G TEW. ging o. a. besloten: Dat de tentoonstelling in het voorjaar van 1876, om streeks de maand April, zal worden gehouden op een veel uitgebreider schaal, dan lot grondslag was genomen van de tentoonstelling, die in 1865 heeft plaats gehad. Nevens de gewone luinbouwvoorlbrengselen en al het geen bjj het tuinbouwbedrijf kan gerekend worden te behooren, ten toon te stellen: plantaardige producten van de koloniën, waardoor de tentoon stelling ook vooral voor vreemdelingen een buitengewoon groot gewigt zal verkrijgen, Tot het verwezenlijken van dit denkbeeld de krachtige hulp der regering tot het bijeenbrengen van een zoodanige verzameling in te roepen en te trachten de medewerking te verkrijgen van wetenschappelijke mannen, ten einde aan de verzameling de beoogde volledigheid en belang rijkheid te geven. Vreemde gouvernementen uit te noodigcn, om voor eigen rekening dergelijke verzamelingen van hun koloniën in te zenden. De ten toonstelling zóó in te rigten, dat zij, door het bijeenvoegen der flora's van verschillende landen, zooveel doenlijk een beeld oplevere van den planten groei der gcheelc aarde. Verder werd een voorloopig plan gemaakt tot het oprigtcn van uitgestrekte gebouwen lot uitbreiding der localiteiten van het Paleis voor Volksvlijt en het gereedmaken der terreinen. De zamenslelling van een afzonderlijke commissie, tot het bijeenbrengen en regelen der koloniale verzamelingenwerd door de vergadering aan prof. dr. C. A. J. A. Oudemans opdragen. Deze commissie is thans voorloopig zamengesteld nit de heeren: prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, prof. dr. \V. F. R. Suringar, dr. H. F. R. Ilubrecht eu F. W. van Eeden. De commissie heeft vastgesteld dat het aantal hoofdartikelen, waarvoor prijsvragen zullen worden uilgeschreven, niet meer zal bedragen dan 10, en dat tot deze artikelen zullen gerekend worden: katoen, meekrap, indigo, gutla-percha en gom-clastiekaetherische oliën, vette oliën en vetten, grond stoffen voor de papierbereiding, Nederlandsche graansoorten, tabak en kina. Bij de //Royal Agricultural Society" bestond eerst het voornemen even eens in 1876 zoodanige internationale tentoonstelling te Londen te doen houden. Van dat plan is echter afgezien. Naar men uit 's Hage aan het N. v. cl. D. meldt zou bij de directie der staals-loterij weder het voornemen beslaan den minister van financiën te bewegen, ecne nieuwe uitbreiding aan die inrigting te geven en nog een duizendtal loten toe te voegen aan het reeds vermeerderde plan. Omtrent het ongelukdat Vrijdag avond op den lloll. spoorweg nabij Delft plaats had, meldt de D. C. het volgende; De treinj, die ten 6.18 van hier naar Rotterdam vertrok, ontmoette, als naar gewoonte, op de hoogte van het kruidhuis, den trein van Rotterdam komende. De hooldconducteur Musschert bevond zich toen juist op de loopplank langs de wagens tot het ophalen der kaartjes en is, hetzij door de sterke zuiging van de elkander voorbijsnellende treinen, of door welke andere oorzaak ook. van den wagen gevallen en zoo op jammerlijke wijze om bet leven gekomen. Toen men alhier aan het station het treurig berigt ontving is men onmiddellijk den weg opgegaan om den ongelukkige op te sporenen werd tevens aan den machinist van den .goederentrein, die ten half 8 ure van hier naar Rotter dam vertrok, gelast uiterst langzaam te rijden, en den weg mede te onder zoeken. Weldra vond men dan ook het deerlijk verminkte lijk tusschen de rails liggen. Het werd naar Schiedam vervoerd en is naar Amsterdam, de woonplaats van Mussehert, overgebragt. De man was ruim 51 jaren oud en slechts drie weken geleden, voor de tweede maal, gehuwd. Van de bh. Jansen en Tilanns, te Vriezcnveen, ontving het Hbl. een schrijven, waarin deze heeren verzoeken te willen doen uitkomen, dat hunne werklieden sedert Julij 1874 in llollandsch geld worden uitbetaald. Verder schrijven zij: Noch in het loon, noch in de hoegrootheid der pre- miën, noch in het voor het behalen van die premiën vastgestelde quantum werk hebben wij verandering gebragt en toch staakte ons volk Maandag 11. het werk, zonder vooraf klagten te doen hooren en toen hoogcr loon eischcndc. De Almelosche koorts schijnt op hen te zijn overgewaaid; het is hier overigens volkomen rustig en daar wij gcene verandering in het loon kunnen aanbrengen, zoo zal de rust aan onze fabriek nog wel wat van duur zijn. Uit 's Ilertogenbosch meldt men dat behalve de gemeenschap met de Langstraat door de overstrooming van den provincialen weg van daar naar Vlijmen is gestremdook het lage gedeelte van den weg naar Sluis n". 1 der Zuid-Wiliemsvaart is geïnundeerd, zoodat ook thans de verbinding van die stad met de langs die vaart van rijkswege aangelegde grintwegen is aan gebroken. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft de voormalige kinderjufvrouw van de familie Trouillard Homente Vlissingenveroordeeld tot drie maan den cellulaire gevangenisstraf, drie geldboeten en de kosten van het geding, nadat zij reeds eenige maanden in preventive gevangenschap had doorge- bragt, en wel wegens het zich loeëigenen eener som van ƒ6,89, ten nadeele van hare meesteres, door zelve eene rekening voor voldaan te teckencn. 'sGRAVENHAGE. 1 Februarij. Z. M. heeft den heer T.j Gevers Leuvencommies bij de algemeene rekenkamer, op zijn verzoek, behoudens aanspraak op pensioen, ecu eervol ontslag verleend. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregi te Alphen de heer mr. J. M. Rens, thans griffier bij het kantongeregt te Woubrugge, en tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Assen de heer mr. S. A. Hulst, advocaat aldaar. De heer D. Middelhoven, thans rijksontvanger te Gelsen, is als zooda nig benoemd te Ilorst c. a., en op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer M. II. van Slijpe, rijksontvanger te Beek c. a. Z. M. heeft pensioen toegekend aan den majoor J. A. W. D. van Has selt, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, en aan den kapitein F. van der Esch, van de infanterie, en tijdelijk pensioen aan den kapitein der artillerie H. A. de Haan aan de 1® luitt. der infanterie L. A. Riesz en E. A. Prager, aan den 1" luit. der cavalerie T. F. Slinkers en aan den 1'» luit. der artillerie E. Thesing, allen thans op non-activiteit. Z. M. de koning heeft jl. Zaturdag avond ten palcize doen ontbieden den treinsmid bij de Rijnspoorwegmaatschappij, dienstdoende op de konink lijke treinen, van den Heuvel, wien namens HD., door den adjudant baron de Posson, een fraai gouden horologie met ketting is ter hand gesteld, als belooning zijner trouwe diensten bij verschillende door Z. M. gedane reizen. Naar wij vernemen zal den 25e0 Februarij e. k. een tweede thé dansant door HH, MM. den koning en de koningin worden gegeven. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Woensdag 10 Februarij, ten 3 uur. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft bij arrest van heden in zake den gewezen boekhouder bij de stadsbank van leening Ie Zierikzee M. Rinkierdie wegens verschillende feiten door het hof van Zeeland tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, uitspraak gedaan. De raad heeft de voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond verklaard en het beroep mitsdien verworpen. In de heden gehouden teregtzilting van de arrond.-regtbank alhier heeft de subsl.-officier van justitie m'. Roest conclusie genomen in het appel van den burgemeester van 's Hage legen den heer van Lennep, waarbij het betreft eene vordering van terugbetaling van hoofdelijken omslag, welke door den kantonregter den heer v. L. was toegewezen. De ambtenaar van het openb. min. bij de reglbank betoogde hoofdzakelijk dal de heer v. L. geenerlei bewijs heeft geleverd dat diens hoofdverblijf niet te 's Hage is ge weest. hetgeen hij als oorspronkelijk eischer gehouden was te doen, en kon zich derhalve met het vonnis van den kantonregter niet vereenigen. Wes halve hij der reglbank adviseerde dat vonnis te vernietigen en alsnog de vordering van den nu geinlimeerde af te wijzen. Over vier weken zal de reglbank uitspraak doen. In de vergadering van den gemeenteraad van Donderdag 4 Februarij aanst. zal worden behandeld een voorstel van burg. en wetli. lot het bou wen eener gasfabriek. De overweging van den directeur der gemeentelijke gasfabriek, wiens gevoelen was ingewonnen omtrent het voornemen om, met aanvankelijk behoud der beslaande gasfabriek, aan de Sprang, nabij de IConinginnebrug ecne nieuwe fabriek te bouwen, hebben dezen ambtenaar geleid tot de slotsom, voor te stellen: 1". In principe te besluiten, dat de over te nemen fabriek vooralsnog zal behouden blijven; de zamenstellende onderdeden in proportie zullen gebragt worden, met opoffering van een ge deelte van haar productief vermogen. Dit evenwel na het gereed zijn van de nieuwe fabriek. 2°. In principe te besluiten dat zoo spoedig mogelijk eene tweede fabriek zal gebouwd worden, van nader vast te stellen grootte, om met de oude fabriek, en door het leggen van eene nieuwe hoofdpijp in de stad van nader vast te stellen capaciteit, zamen te werken. Deze nieuwe fabriek zou uiterlijk in October aanstaande moeten gereed zijn. Burg. en weth. komen, na van dit rapport het onderwerp van breedvoerige beschou wingen te hebben gemaakt, tot de volgende conclusiën: De oude fabriek is voor geen uitbreiding vatbaar; zij behoort integendeel op een voet .van min dere productie te worden gebragt; eene nieuwe fabriek met eene dagproduc tie van 17500, later van 35000 M3, is noodig; met den bouw dier nieuwe fabriek moet zoo spoedig mogelijk worden aangevangen; zij moet worden gevestigd aan de Sprang; tot verlaging van den gasprijs kan, zonder on- voorzigtighcid, niet worden besloten ,Jzoolang de raad niet tijdig zijne mag- tiging heeft gegeven tot den bouw der nieuwe fabriek aan de Sprang en mitsdien de zekerheid is erlangd dat legen het najaar die nieuwe fabriek in werking zal zijn. Gisteren middag ten half drie ure kon men op het Spui bij de Ka- pelsbrug eene bloedige hondenbataille aanschouwen. Een kolossale New foundlander worstelde met een natuurgenoot en had zijne tegenpartij op eene wreedaardige wijze bij de keel. De meester van het beest, dat het onderspit moest delven, bleef een tijdlang met leedgevoel de mishandeling van zijn trouwen hond aanzien, totdat hij eindelijk, het ergste vreezende. zichzelf in den strijd mengde, eensklaps een geladen revolver te voorschijn haalde en het op den Newfoundlander loste. Doch even halsstarrig van aard als ondoordringbaar van huid, liet de aanvaller zijn prooi niet los, al stond hij nog eenige malen bloot aan de kogels, die de meester van zijn tegenpartij op hem afschoot. Eerst toen hij op een gevoelige plek was gewond liet hij zijn slagtoffer glippendat ijlings met zijn meester huiswaarts toog. De viervoetige aanvaller zag er nu echter erbarmelijk uit; het bloed gudste hem uit het ligchaam; hij wist niet waarheen zich te wenden en daar de talrijke toeschonwers in angst en vreeze verkeerden, dat de hond na den vuurdoop, dien hij ondergaan had, dol was geworden, achtte een politie agent het van zijn pligt het dier te vatten, en toen het hem ontliep, een fermen sabelslag toe te dienen, terwijl een jager van het garnizoen ook reeds met getrokken sabel op hem jagt maakte. Het deerlijk gewonde dier wist echter te ontsnappen en snelde de stralen door, gevolgd door eene groole menigte. ENGELAND. LONDEN. 31 Jannarij. De aartsbisschop Manning heeft weder een zeer uitvoerig antwoord op de brochure van den heer Gladstone openbaar gemaakt. Volgens de Times blijkt uit de antwoorden van mgr. Manning, dat de denkbeelden, door den heer Gladstone ontwikkeld, theoretisch juist zijn. De mailboot Deutschland van de Noord-Duitschc Lloyd, die den 12d[" Jan. van Southampton naar New-York vertrok, is door het stoomschip Braunschiceig van dezelfde maatschappij op sleeptouw naar Southampton teruggebragt. Den 18d,n verloor de boot al de bladen van de schroef, en lag hulpeloos op zee. Den 22',en kwam de Braunscfiiveigwelke Southamp-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2