LEIDSCHE CCtLRAMT. 1875. N°. 27. DINGSDAG 2 FEBRUARIJ. STADS-BEK IC ff T EN. BINNENLANDSCHR BEiUGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het F er slag der Handelingen tan den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. ƒ3.85. Fiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverienliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. IIEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het be«luit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 2lsl™ December 1874, n°. 6/1 Provinciaalblad n°. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7cn April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen wcegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- Apotheeken wel: voor Wijk VI, op den 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12 en 16 Februari, telken doge van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dal volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8stcn December 1874, de letter Hin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot gocdkeu- ririgsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 31 December 1874. v. d. BRANDELER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Febi'tiarij. Het programma van liet Derde Ecuwfcesl der Leidsche Iloogeschool is thans volgenderwijze zamengesteld Zondag 7 Februarif. Godsdienstige rede in de Hooglandsclie Kerk, 's morgens ten 10 ure. Ontvangst van Curatoren, Hoogleeraren en Afgevaardigden van de andere Hoogescholen door den Gemeenteraad van Leiden in de Stadsgehoorzaal, 's avonds ten 8% ure. Feestelijke begroeting van de Afgevaardigden der binnen- en buitenland- sche Hoogescholen van wege het Leidsche Studentencorps, 's avonds ten 10 ure. Maandag 8 Febraarij. Ontvangst der Afgevaardigden van binnen- en builenlandsche Hoogescho len door Curatoren, Rector en Senaat in de Senaatskamer, 'smorgens ten 10 ure. Plegtige ontvangst van Z. M. den Koning; Feestrede in de Pieterskerk, ten 1 ure. Na afloop der Feestrede voorstelling van de Afgevaardigden der buiten- landsche Hoogescholen aan Z. M. den Koning in de Stadsgehoorzaal. Maaltijd, door Rector en Senaat te geven in de Stadsgehoorzaal, ten 5 ure. Des avonds illuminatie van academische en andere openbare gebouwen. Vuurwerk, van wege de Gemeente Leiden te ontsteken op de Ruïne, ten 10 ure. Bingsdag 9 February. Plegtige openbare promotie honoris causa in de Pieterskerk, ten 2 ure. Collation, door Curatoren der Iloogeschool aan binnen- en builenlandsche Hoogleeraren en andere autoriteiten aan te bieden in de Stadsgehoorzaal, *s avonds ten 8 ure. Woensdag 1© Fcbruarij. Voorstelling in den Stadsschouwburg, door ingezetenen van Leiden aan de Iloogeschool en hare gasten aan te bieden, 's avonds ten 7 ure. Bij de op heden gehouden aanbesteding van het leveren van bouw materialen enz. zijn de navolgende personen aannemers geworden als: A. vurenhout, Gebr. van Hoeken, voor ƒ705; B. koperwijksgreenen, Gebr. van Mannckus, voor ƒ894; C. Rijnsch eikenhout, Gebr. van Hoeken, voor 378; D. ijpenhout, Gebr. van Hoeken, voor ƒ260. Spijkers en klein ijzerwerk, H. van Romburgh, voor ƒ275,38; kalk, tras en porilant-cemcnt, P. Fontein en Zn., voor 399; verfwaren, 11. C. Visser, voor ƒ407.10; bezems en boenders, J. Fontein, voor ƒ144. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.50, ƒ5.20 en ƒ2.55 en de laagste prijzen 25.-- ƒ5.-- en ƒ2.50. Gedurende de maand Januarij 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3637 portiën warme spijs, 311 portiën vleesch, 95% portiën spek- totaal 4043% portiën. In het Weekblad van het Regt vindt men het volgende berigt: "Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek om, voor zooveel noodig, de aandacht te vestigen op den nationalen feestdag van den 8steD Februarij. Reeds hebben de dagbladen ons hel berigt gebragt, dat men zich in verschil lende steden gereed maakt om, door het uitsteken van vlaggen, vandealge- meene deelneming te doen blijken. Wij vleijen ons, dat dit voorbeeld in de allereerste plaats navolging zal vinden te 's Gravenhage, de koninklijke ver- büjlplaals en de zetel van 'slands regering, niet alleen bij de oud-studenten, die onze aanbeveling wel niet zullen noodig hebben, maar ook bij alle andere ingezetenen; want, wij herhalen dit met nadruk, de 8ste Februarjj is, dit jaar ten minste, een algemeene feestdag. Bij kon. besluit van 29 Jan. 11. is, uit overweging dat de noodzake lijkheid gebleken is omten dienste van het openhaar lager onderwijs in Nederl. Indië, aldaar eenige hulponderwijzeressen aan te stellen, de minister van koloniën gemagligd, naar gelang der behoefte voor hel lager onderwijs aan Europeanen en met dezen gelijkgesteldenter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië te stellen hulponderwijzeressendie in het bezit zijn van cene acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzeres of hulponderwijzeres hier te lande of in Nederl. Indië verkregen. Hulponder wijzeressen, in Nederl. Indië aangesteld zijnde, genieten cene bezoldiging van J 25 's maands en zes driejaarltiksche verhoogingenieder van 25 's maands; alsmede vrije woning of anders indemniteit voor huishuur tot hetzelfde bedrag, dat thans aldaar voor onderwijzers der derde klasse is of later mogt worden vastgesteld. Bovendien genieten hulponderwijzeressen na drie jaren dienst nog verhoogingen, wanneer zij in het bezit zijn eener acte als hoofdonderwijzeres, of van aanteekeningen voor vreemde talen. Voor haar, die in het bezit is eener acte van hoofdonderwijzeres, wordt na zes jaren dienst de benoeming van hulpondcrwijzeres vervangen door die van onderwijzeres. In de Zalurdag te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen werden aangaande de Nederlandsche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon uittreksels voorgelezen uit brieven van de heeren Otrdemans en Kaiser door de leden van de Sande Bakhuyzen en van der Willigen, die enkele mededeelingcn door teekeniiigen op het bord op helderden. Uit het voorgelezene bleek, dat op 9 Dec. 11., bij bewolkte lucht het eerste, derde en vierde contact was waargenomen, bij het tweede was de zon totaal bewolkt- Acht metingen werden op den dag zeiven gedaan. Slechts 19 photographiën werden gemaakt, waarvan enkele geheel zjjn ge lukt de meeste mislukt. De heer Kaiser wordt in Februarij hier te lande terug verwacht. De godgeleerde faculteit der Utrechtsehe hoogeschool heeft in een uit voerig adres aan de tweede kamer bedenkingen ingebragt tegen het wets ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Met nadruk komt die facul teit op tegen de opheffing van de faculteit der godgeleerdheid aan de Neder landsche hoogescholen. De faculteit wenscht het hehoud, zij het ook in meer of min gewijzigden vorm, van de faculteit der godgeleerdheid aan alle drie de rijks universiteiten. In allen gevallen wordt er op aangedrongen, dat er althans eene faculteit der godsdienst-wetenschap worde opgerigt. De meening, dat de godsdienst-wetenschap eigenaardig tot de faculteit der let teren behoort, kan adressante in geen geval toegeven. Immers heeft de godsdienst-wetenschap de godsdienst tot object van haar onderzoek, en de godsdienst is in geen geval een letterkundig verschijnsel. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep. is ZaturdaglI. te Napels aangekomen, en na het ontschepen van eenige passagiers weder van daar vertrokken. In het jaar 1876 zal in het I'alels voor Volksvlijt te Amsterdam eene internationale tuinbouwtentoonstelling en congres worden gehouden. Ten einde aan deze ondernemingen de meest mogelijke bekendheid te verzekeren en dienaangaande aan alle belangstellenden inlichtingen te verschaffen, zul len van tijd tol tijd van wege de voorbereidende commissie bulletins wor den uitgegeven. Het eerste van die bulletins is thans verschenen. Op voorstel der voorbereidende commissie werd in de vergadering van 17 Maart 1874 door die commissie en door de afgevaardigden der vereeni-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1