Door de arrond.-regtbank te Gorinchem werd dezer dagen behandeld de zaak eener moedwillige Verwonding te Wijngaarden door eenige boeren gepleegd. Een der getuigen legde daarbij onder eedc eene verklaring af, blijkbaar zoo strijdig met de waarheid, dat de officier van justitie hem, onder het wijzen op den afgelegden eed, moest aanmanen der waarheid hulde te doen. Toen hij echter bij zijne verklaring bleef volharden, werd hij, op requisitoir van den officier, in hechtenis gesteld. Men zal zich herinneren, meldt het Hbl.dat er eenigen tijd geleden een paar schaapskooijen in de Watergraafsmeer deerlijk zijn gehavend door onbekende stroopers, die men maar niet op het spoor kon komen. De vee houders hielden echter een wakend oogje en gisterennachtbij maneschijn had Klaas lvooman de voldoening van de misdadigers, nadat zij weêr twee schapen letterlijk verscheurd en een in de sloot gejaagd hadden, op heelcr- daad te betrappen. De schuldigen zijn twee groote hondendie heel kame raadschappelijk zamen drijfjagt schenen te houden. Een hunner werd neer geschoten en de andere zoodanig getroffen dat hij, hoewel weerloos, er het leven wel zal kunnen afbrengen om tegen zijn baas te getuigen. Uit Arnhem meldt men dat door den hoogen waterstand de passage met rijtuigen over den veerweg bij het Ingensche veer te Eist heeft opge houden. De Ellekomsche overlaat tusschen Dieren en Doesburg is begonnen te werken en werd gisteren over ongeveer 50 m. ter hoogte van 13 cm. overstroomd. Voor het prov. geregtshof in Overijssel is het uitvoerig getuigenverhoor in zake de ex-directeuren der Overijsselsche bank afgeloopen. De advocaat- j generaal heeft in zijn requisitoir de punten van aanklagt volgehouden en op grond van valschhcid de veroordeeling van den beschuldigde geeischt tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren en tol boeten van ƒ100 (subsi diair 14 dagen gevangenisstraf). Het Hbl. ontving gisteren van haren verslaggever het volgende berigl omtrent den staal van zaken te Almelo: Alles is hier rustig, hoewel onge veer 1500 werlieden het werk hebben gestaakt. De commissaris des konings is weder vertrokken. De quaestie heeft dezen grond: Nadat in September 1874 alle fabrieken te Almelo Enschedé, Oldenzaal, Nijverdal enz. in Hol- landsch geld waren gaan betalen, hetgeen tot dusverre niet was geschied, zijn ettelijke weken later de twee weverijen van de Almelosche spinnerij en weverij, die der heeren Tencate, Tenbruggencate, Gebrs. Scholten en 11. en B. Scholten plotseling tol betaling in Duitsch geld overgegaan. In Sept. 1874 was het agio 90 cent; nu is het 4.90, zoodat de werklieden in deze fabrieken, die tegen Hollandsch courant per afgewerkt stuk worden aange nomen, feitelijk verlaging van loon hebben, daar de thaler hun a ƒ1.80 in rekening wordt gebragt. In de andere plaatsen hebben de fabrikanten de betaling in Hollandsch geld behouden. De drie hier gevestigde spinnerijen betalen ook in Duitsch geld; daar echter het loon veel hooger is dan in de weverijen, maken de spinners geen bezwaar. De werkstaking te Vriezen- vcen op de fabriek Janssen Tilanus, is een gevolg van verzoek om loons- verhooging en spruit niet uit de betaling in Duitsch geld voort. Nog be slaat hier ontevredenheid, omdat de fabrikanten, die vroeger voor een tal van 36 stukken, in de 14 dagen afgewerkt, ƒ1.50 premie betaalden, hel aantal stukken hebben vergroot en de verkrijging der premie daardoor bijna onmogelijk is. De algemeene opinie is ten gunste van den werkman, maar het valt te betwijfelen of hij het zal kunnen uithouden. Reeds nu doet ge brek zich gevoelen. De feitelijke loonsverlaging door het hooge agio, dat men den werkman laat betalen, ontstaan, wordt algemeen afgekeurd. Mi litaire magt is nog aanwezig doch vrij zeker zal haar tusschenkomst niet noodig zijn. Naar men uit Meppel meldt is de quaestie tusschen de handelaren in boter en de kuipers bijgelegd. De kuipers zullen de door hen vervaardigde vaten van het provinciaal ijkmerk doen voorzien, terwijl de boterhandela- ren voortaan geen gebruikte vaten zullen verkoopen. Naar de omstreken van Weslerwolde is weder een detachement mili- lairen uit Groningen gezonden om er de leidijken langs de grenzen van Groningen en Pruissen te bewaken tegen het doorsteken er van door de Pruissische grensboeren, die belang hebben bij de verwijdering van het overtollige water van hunne landerijen. Te Vlissingen zijn Dingsdag 11. door een Franschc brik aangebragt 17 schipbreukelingen, door hem in een barkas in de Noordzee aangetroffen en opgenomen. Uit de verklaring van die schipbreukelingen is gebleken, dat zij hebben behoord lot de equipage van het Engelsch stoomschip Lochnagar, kapitein Melvill, welk stoomschip den 24'° dezer is gestrand. Na het stran den van het schip sloegen de golven met zoo veel geweld legen het vaartuig, dat velen reeds spoedig inzagen dat het zou verongelukken, en de kapitein dan ook toestemming gaf, om twee barkassen te water te brengen. Nadat dit met veel krachtsinspanning was geschied, namen in de ccne barkas zeventien en in de andere vijf manschappen plaats; de kapitein, de stuurman, le machinist en drie manschappen wilden het schip niet verlaten en bleven daarop achter. Nadat de barkassen zich reeds een groot eind verwijderd hadden, zag men dat het stoomschip uit elkander sloeg, en de daarop ach tergeblevenen, die gehoopt hadden het schip te zullen behouden, om het leven kwamen. De barkas met de vijf zeevarenden mogt het al spoedig gelukken Oslende te bereiken, terwijl de anderen, na twee dagen op zee bijna zonder voedsel rondgezworven te hebbendoor de bemanning van de Fransche brik werden gered. Te Paramaribo is op 30 Dec. jl.na eene kortstondige ziekte, in 45-jarigcn ouderdom, overleden de heer mr. F. H. van Affclen van Oorde, in leven procureur-generaal, onder-voorzitter van den 'raad van bestuur dezer kolonie. Den 22sle° Dec. jl. zijn aldaar ter reede aangekomen de stoomschepen Cornells Dirks, en Prinses Maria. 's GRAVENIIAGE, 29 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gro ningen de heer mr. M. A. Eekhout, thans regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht, en tot plaatsvervangend kantonregter te Heerlen de heer G. E. Breunissen Troost, ontvanger der registratie aldaar. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel, den heer J. \V. A. Verschoor, thans commies der posterijen lc klasse. Het thé dansant, gisteren avond ten paleize gegevenwerd in de eer ste plaats, met de tegenwoordigheid vereerd van de prinsen van Oranje en Alexander, met Hd. adjudanten. De luisterrijk verlichte en prachtig versierde nevensalons, die in de groote balzaal met haren tooverachtigen aanblik deboucheerden, waren gevuld met een schitterenden kring van genoodigden, wier aantal ongeveer 300 beliep. Het waren meerendeels de hofdignitarissen, de heeren en dames der koninklijke en prinselijke hofhoudingen, 'skonings ministers, de vreemde gezanten aan ons hof met de leden der legatiën, militaire en civile autoriteitenalsmede een groot aantal personen uit de aanzienlijke kringendie hier vertegenwoordigd waren en wier dames in pracht van toiletten om den voorrang dongen. Gelijk bekend is, besloot een souper deze luisterrijke danspartij, welke daardoor lot laat in den nacht duurde. i' lieden heeft het openbaar ministerie bij den hoogen raad zijne con clusie genomen in de zaak van 11. Salomons tegen den staat, betreffende de vordering door den eischer ingesteld tot vergoeding van schade, hem zoo wel moreel als materieel berokkend door zijne aanhouding, overbrenging*en geboeid geleiden door de policie te Amsterdam, Utrecht en 's Bosch en het onwettig in hechtenis houden, een en ander, in de plaats van een ander, een van valschheid verdachte, voor wien hij was aangezien. De conclusie strekte dat de raad, met voorbijgang van het verzoek om alsnog de feiten door getuigen te bewijzen, de vordering zal ontzeggen, met verwijzing van den eischer in de kosten. De uitspraak is bepaald op 12 Maart. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier is beroepen d». Knottnerus, pred. te Dordrecht. Heden voormiddag is een detachement suppletietroepen voor het O. I. leger per Rijnspoor uit Harderwijk alhier aangekomen, ten einde per Iloll. spoor den weg naar Nieuwe Diep, waar het embarquement geschiedt, te vervolgen. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van 16000 illumi neerglazen was de minste inschrijver de heer Olifiers, van Delft, a 4.25 de gevulde en a /2 de vermiste of gebroken lampions, per 100 stuks. Gisteren nacht ten 12 ure is ten huize van den kleedermaker v. W. in de Lange Poolen alhier, brand uilgebroken, die vermoedelijk door een gasontploffing in den winkel onder d.e toonbank ontstaan was. In den be ginne dreigde het vuur zich sterk uit te breiden, doch het werd gelukkig in tijds door personen, die de deuren hadden opengetrapt, met emmers wa ter gestuit. Op de bovendieping bevond zich een jufvrouw, die, door angst gedreven, uit het raam is gesprongen, doch door de omstanders is opgevan gen, zoodat zij zich slechts ligt aan de hand bezeerde. BUITEINLANDSCUE BEKIGTEN. BELC1E. Te Antwerpen zal bij gelegenheid van het carnaval een prachtige ge- costumeerde optogt gehouden worden op 8 en 9 Februarijvoorstellende: "de worstelstrijd tegen Spanje". Alle groote figuren uit dien tijd zullen vertegenwoordigd zijnook de Leidsche burgemeester van der Werf. Naar men zegt hebben zich reeds meer dan 200 ruiters aangeboden en zal de optogt uit meer dan 1000 personen beslaan. Onderscheidene costumes zjjn besteld bij de firma Mulder te Utrecht. ENGELANB. LONDEN28 Jannarij. De koningin heeft afgezien van het plan om het parlement op 5 Fe bruarij in persoon te openen, wegens de ongesteldheid van prins Leopold. Die opening zal nu weder, gelijk vroeger, door eene kon. commissie ge schieden. Te Manchester is eene vergadering gehouden ten gunste van de ophef fing der Engelsclie staatskerk. De gang der werkzaamheden werd een lijd lang gestoord door een troep opposantenen de rust werd niet hersteld voordat dezen uil de zaal verwijderd waren. De voorzitter, de heer Hugh Mason, heeft gesproken over de verhouding der nonconformisten tot hunne parlementaire aanvoerders, en gezegd, dat de nonconformisten nimmer den heer Forster als hunnen aanvoerder zullen erkennenna diens ten opzigte der nonconformisten-partij gehouden gedragzijne plaats in het parlement had de heer Forster aan conservative en niet aan liberale stemmen te danken. De heer Mason sprak over de gematigdheid der door den heer Bright uitgesproken redevoering. Gematigdheid moest de grondtoon van de oppositie der nonconformisten zijn. Er werden motiën aangenomenwaarin de noodzakelijkheid van opheffing der staatskerk werd uitgesproken. Ook in Spurgeon's "tabernakel" is eene meeling gehouden ten gunste van de afschaffing der staatskerk. Met algemeene instemming werd daarin be sloten de beweging tot vrijmaking van de godsdienst krachtig te steunen. De Gtiicowar van Barodadie binnenkort te Bombay zal teregt staan wegens poging tot moord op den overste Phayre, heeft een der vermaardste Londensche advocaten, den heer Ballantine, legen een zeer hoog honora- rium, tot zijn verdediger gekozen. De berigten omtrent den hongersnood in Klein-Azië luiden zeer on gunstig. Er sterven menschen van honger. Het dorp Ahali, zoo meldde Levant Herald, had voor 2 of 3 jaar 1000 inwoners; sedert het uitbreken van den hongersnood zijn 400 personen gestorven en 150 zich elders gaan vestigen. Somtijds blijven de lijken dagen achtereen onbegraven, omdat de overlevenden door uilputting en gebrek geen kracht hebben om die te begraven.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2