LEIDSCHE CODE A AT. 1875. H°. 25. ZATURDAG 30 JANIJARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.56 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. R!NNENLANDSCHK BKBfGTEN. LEIDEN, 29 Januari] Als afgevaardigden van vreemde universiteitendie aan het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool zullen deelnemenzijn ten slotte nog aangemeld de hoogleeraren Kahnis en Brtihns van Leipzig, Grohe van Greifswald, J. B. Stark en Kuuo Fischer van Heidelberg. Het geheele getal der afgevaardigden bedraagt nu, naar de verschillende landen: uit België C, Denemarken 2, Duilsche Rijk 26, Engeland 4. Frankrijk 10, Oostenrijk- Hongarije 6, Portugal 2, Rusland 4, Zwitserland 5, te zamen 65. Aan al deze gasten, alsmede aan de 12 Nederlandsche hoogleeraren, die de hooge- scholen van Utrecht en Groningen en het athenaeum illnstre van Amsterdam zullen vertegenwoordigen, is door de gegoede ingezetenen van Leiden met de meeste bereidwilligheid huisvesting aangeboden, zoodat zelfs van hel welwillende aanbod van vele studenten, die hunne kamers beschikbaar heb ben gesteld, geen gebruik behoefde gemaakt te worden. Waarlijk, onze dagbladen hebben niet wel gedaan door de Leidsche gastvrijheid in verden king te brengen. Zij heeft zich integendeel betoond op ecne schitterende wijze, die aan anderen tol voorbeeld gesteld mag worden, en die aan de vreemde hoogleeraren eenc even aangename als waardige ontvangst verzekert. Door de arrond.-regtbank alhier is heden, ter vervulling der vacature van regter bij die regtbank, ontstaan door het vertrek van den heer mr. P. van Bemmclen, de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: de hh. mr. W. C. D. Olivier, regter-plaatsvervanger te Leiden; mr. C. P. E. Hanegraafl, kantonregter te Brielle; mr. E. Star Busman, regter te Almelo. Door de maatschappij voor toonkunst alhier werd gisteren avond in de stads-zaal, voor de leden, het eerste concert van het strijkorchest gege ven. Dit concert had plaats onder directie van den heer F. Blumentrilt, en met welwillende medewerking van een gunstig bekend dilettant, den heer E. v. H.uit Rotterdam. De uitvoering van het goed gekozen programma werd blijkbaar met de meeste voldoening bijgewoond en bij menig nommcr zagen de executanten zich door de algemecne toejuiching beloond. Vooral deed zich die toejuiching luide hooren bij de voorgedragen solo's voor trom pet door den lieer E. v. II., die zoo krachtvolle toonen aan zijn instrument wist te ontlokken. Hem viel dan ook de eer der terugroeping te beurt. De maatschappij mag de voldoening smaken van haren leden een genoegclijken genotvollen avond te hebben verschaft. Woensdag avond ongeveer 9% ure is bij Wolf in de Janvosscnsteeg alhier een huzaar gekomen om horlogies te zien. Hij had er een in de hand en deed alsof hij even den winkel verliet om eene vrouwdie voorbij ging, aan te roepen. Da.ir de man wegbleef, ging W. hem achterna tot aan de Mirakelsteegmaar hel gelukte den dief te ontsnappen. Het mogt de politie gelukken hem in handen te krijgen, even zoo zijn meisje, die hoogstwaarschijnlijk aan het feit medepligtig is. De Staatscourant bevat het tweede verslag van de commissie tot 1 Augustus 1875 belast met het afnemen van hel examen van apotheker vol gens art. 9 der wet van I Junij 1865, en der praktische examens van liulp- apotheker volgens art. 8 dier wet, gewijzigd bij die van 8 Julij 1874. Er hadden zich zeventien candidaten aangemeld voor het apothekers-examen en twee voor het praktisch examen van hulp-apotheker. De uitslag van het apothekers-examen was dat aan vier candidaten de acte van bevoegd heid als apotheker kon worden uitgereikt, te weten aan de hh. J Mebius, geb. te Ternaard, J. Jurrewitz, geb. te Rotterdam, H. D. Kruseman, geb. te Haarlem, en J. B. van Kalmlhout Pz., geb. te Goes. De uilslag van het examen voor hulp-apotheker was dat aan een der candidaten de acte van bevoegdheid als hulp-apotheker kon worden uitgereikt, zijnde de heer J. Ponne, geb. te Heerenveen. Voor dit jaar zijn door Z. M. den koning snbsidiën verleend aan de volgende kunstenaars: de hh. E. van der Meer, P. P. Windt, M. Boks, Fred. J. du Chastel, P. Ilaaxman en mej. 11. van der Haas, te 'sHage; P. A. Schipperus, te Rotterdam; II. Boss, te Groningen; N. Harder, W. J. Oppen- oorth, N. Stefï'claar, S. Kool, W. Steelink, H. B. Koekkoek, J. H. Wijs muller en mej. L. C. van der Keilen, te Amsterdam. Bij beschikkingen van den minister van justitie hebben de volgende veranderingen bij het personeel der rijksveldwacht plaats gehad, als: zijn verplaatst, met ingang van 10 Februarij e. k., de brigadier P. Kennedy, van Leiden naar Noordwijk; en J. Franken van Noordwijk naar Leiden; de brigadier-majoor-lit. Th. van de Vliervoctvan Vianen naar Alphen; de brigadier P. J. H. Roelofswaardt, van Alphen naar Vianen, en de rijksveld wachters 3de klasse C. L. J. Bruggemans, van 's Gravenhage naar Moordrecht, en B. van Delft, van Moordrecht naar 's Gravenhage. Door het technologisch bureau te Amsterdam, onder leiding van den heer Geesink, zijn de teekeningen van de tentoonstellingsgebouwen te Phi ladelphia ter bezigtiging gesteld. In het Fairmount Park zullen vijf hoofd gebouwen worden opgerigt. Het eigenlijke, groole tentoonstellingsgebouw wordt langwerpig vierkant, 1880 voet lang en 464 voet breed. Grootendeels zal het slechts één verdieping hebben, die 70 voet hoog is; aan elk der zijden springt het middel-gedeelte vooruitvoor de hoofdingangendie in boogvorm versierd zijn en 90 voet hoogte hebben. Aan elk der vier hoeken worden torens van 75 voel hoogte aangebragl; de zalen insschen de torens en vooruitspringende dcelen zijn 24 voet hoog. Tusschen de twee langste zijden loopt door het midden een verhoogd gedeelte van 184 vierk. voet, met torens die zich 120 voet hoog verheffen. De benedenzalen en binnen plaatsen beslaan 872,320 vierk. voet. de bovenzalen in de vooruitspringende deelen 27344 vierk. voet en die in de torens 26344 vierk. voet. De verdee ling is zoo iugerigt, dat het gebouw over de breedte in strooken voor de verschillende landen is gesplitst en over de lengte in strooken voor de groepen van voorwerpen, zoodat de bezoeker in de gelegenheid is zoowel de inzendingen van elk land als de gelijksoortige voorwerpen te overzien. De vier andere gebouwen zijn de kunstgalerijhet gebouw voor werktui gen, dal voor landbouw en dat voor tuinbouw. Zij beslaan te zamen on geveer gelijke oppervlakte als het hoofdgebouw. Het fraaist zal de kunst galerij worden, die op een heuvel wordt geplaatst. Het wordt in nieuweren renaissancestijl opgetrokken van gehouwen steen, glas en ijzer. Geen hout wordt bjj den bouw gebezigd, om het geheel brandvrjj te maken. Het krijgt een lengte van 365 voet, een breedte van 210 en een hoogte van 59 voet, boven den onderbouw, die zich 12 voet boven den grond verheft, en wordt bekroond door een kolossalen koepel, 150 voet hoog, met het beeld van Columbia. Van de in 1864 ten laste der maatschappij van weldadigheid gesloten renleloozc leening ad ƒ10300, waarvan successivelijk ƒ2300 was geschon ken, werd in December jl. de eerste termijn a 50 pCt, of ƒ4000 afgelost. Bij die gelegenheid is door 6 deelhebbers of hunne erven een gezamenlijk bidrag van ƒ850 dier leening aan de maatschappij kwijtgescholden. Behalve verschillende legaten aan particulieren, heeft mevr. Semler- Gongrijp, dezer dagen te Meppel overleden, vermaakt: aan de doopsgezinde gemeente te Sneek ƒ2000; aan het prolestantsche burgerweeshuis te Meppel ƒ2000; aan het Nederl. zendelinggenootschap te Rotterdam 1000; aan het instituut voor doofstommen te Groningen ƒ500; aan de te Meppel bestaande naai- en breischool 1000. Alles met bezwaar van vruchtgebruik. -- De te Boskoop gevestigde pomologische vereenigiug heeft, volgens de rekening over 1874, in dat jaar 813.25% ontvangen en ƒ543.01 uitgege ven, zoodat het goed slot 270.24ya bedraagt. De tentoonstelling te Rot terdam had een nadeelig slot van ƒ389.10 opgeleverd. -- Door den kerkeraad en gecommitteerden lot de zaken van de Ned. hervormde gemeente te Rotterdam is eene circulaire verspreid, ten einde door vrijwillige bijdragen van de gemeenteleden de gewone, maar ongenoeg zame hulpbronnen hunner administratie te verhoogen. In de eerste plaats vragen zij eene jaarlijksehe som van ƒ5000 voor aflossing en rentebetaling, om de vóór eenige jaren nieuw gebouwde Westerkerk voor de gemeente te kunnen behouden. Ten tweede wenschen zij jaarlijks eene som van ƒ10000 te hunner beschikking te hebben, ten einde de tractementen der predikan ten zoodanig te kunnen verhoogen, dat zij geëvenredigd kunnen geacht worden aan de behoeften van den legenwoordigcn tijd. Een hooger cijfer dan dat van genoemde sommen wordt echter noodzakelijk geacht voor buitengewone omstandigheden en om ruimer in de behoeften van het gods dienst-onderwijs te kunnen voorzien dan thans het geval is. Zij meenen zoowel op de bijdragen van hoofden van huisgezinnen als van kinderen en dienstboden te mogen rekenen, en hebben daarom eene classificatie gemaakt waarin de leden der gemeente zich zeiven kunnen rangschikken bij het bepalen hunner jaarlijksehe bijdragen, alzoo dat er 12 klassen zijn: eene van ƒ100 en daarboven, eene van ƒ50, eene van 30 en zoo afdalende tot 50 en 25 cents toe.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1