HUITtëiNLaM)S(E BKKIÜ i KiV vele orders moet uitvoeren, of de arbeider, die zonder verdiensten niet te eten heeft. De Twentsche bank heeft het agio van het Pruissisch geld weder met 20 cent verhoogd, zoodat men voor ƒ100 lloll. nu 104.60 Pruis, kan be- komen. Natuurlijk agiteert dit nog meer de gemoederen der strike-makende fabriekarbeiders, want hoe hooger het agio, hoe meer zij hunne schade gevoelen van de uitbetaling in Pruiss. geld. Tot heden heeft zich de strike bepaald tot de stoomweverijen: die arbei ders willen nu hunne makkers van de stoomspinnerijen feitelijk beletten den arbeid voort te zetten. Van Maandag avond wordt nog gemeld: Alle weverijen slaan stil; op twee spinnerijen na is thans in alle fabrieken de arbeid geslaakt. Wegens de dreigende houding der arbeiders kwam hier heden per extra-trein een detachement huzaren van Deventer aan. Beriglen uit de Kaapstad zijn vervuld met tijdingen uit het oosten des lands over de zware stormen en stortregens, waardoor de rivieren buiten hare oevers gelreden zijn en veel schade is aangerigt. Vooral is veel vee daardoor omgekomen en te veld staand gewas vernield of weggespoeld. Men leest van duizenden stuks vee, inzonderheid schapen, die door deze ramp verloren zijn; hier en daar zijn ook woningen en bruggen ingestort, zoodat 1). v. te Port Alfred verscheiden mijlen in het rond alles bedekt is met drijfhout, op sommige plaatsen wel ter hoogte van tien voet operngestuwd. Daaronder behoort eene groote hoeveelheid van het werkhout, waarop een brug gerust heeft. Tc Graaff Reinct is ten minste een twaalftal huizen on- bew< onbaar geworden; de achtergevel der onvoltooide Wesleyaansche kerk is ingestort; langs de rivier sloegen gehcele hoornen ter neder en werden door den vloed medegevoerd. Zoo is liet op vele andere plaatsen, llit Kaffraria meldt men dat in de nabuurschap van Ivwelegha niet minder dan 20000 schapen verdronken zijn. 's GRAVEN1IAGE, 26 Januarij. Door Z. M. is de kolonel der infanterie van het leger in Ncderl. Indië .1. L. J. II. Pelals een uitstekend blijk van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid wegens den moed, het beleid en de trouw, door dien hoofdofficier voortdu rend aan den dag gelegd in zijne betrekking van militair en civiel bevel hebber in Atchin, bevorderd lot commandeur der Militaire Willemsorde. Door Z. M. zijn bevorderd tot adjunct-commies; bij de directie der ma rine te Amsterdam, de klerken J. .1. Schokking, C. E. Pluggc en L. J. G. Dcy; bij de directie der marine te Willemsoord, de klerken II. J. Schuyt, L F. Over de Linden en P. J. Lupgens: bij de directie der marine te Helie- voetsiuis, de klerken D. van der Blom en C. Admiraal. -- Tol directeur van het postkantoor te Roermond is benoemd de heer A. P. van der Marik, thans te Helmond. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer J. Kluiver gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie. om te worden benoemd lot onderwijzer 3Je klasse voor de dienst daar te lande. Z. M. heeft goedgevonden: over te plaatsen bij het leger in Nederl. Indië: als 2'" luit.-kwartieruieester, den 2'° luit.-administrateur van klee ding en wapening A. L. Dijkman, van het 3C reg. vesting-artillerie; de 2® luitt. J. C. P. Mossel, van hel 8®, en A. A. C. Ilarting, van het 2e reg. infanterie, alsmede den 2eD luit. der infanterie A. H. Stadnitski, tot dusver op non-activiteit; en den 2'» lnit. J. II. Gaade, van het 3® reg. vesting artillerie; op pensioen te stellen voor den tijd van 5 jaren: den kapitein- kwartiermeester W. R. G. van der Meer, van het instructie-bataillonden 2®° luit. der infanterie op non-activiteit II. Merkus Wilier en den 1®" luit. A. II. Metelerkamp, van het wapen der cavalerie, mede op non-activiteit; op non-activiteit te stellen in afwachting van nadere beschikking: de kapi teins W. F. L. Zurich, van het 7', en W. C. de Vree, van het 8® reg. in fanterie, mitsgaders J. B. Heymans, van hel 3e reg. vcsting-arliilerie; eervol ontslag te verleenen: uit de militaire dienst, op hun verzoek, aan den offi cier van gezondheid 2e kl. 11. P. Schroder, van het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt; aan den len luit. 11. J. C. Bonemeijer, van het 1', en aan den 2®"-luit. A. van der Voort, van het 4® reg. infan terie; uit de dienst te ontslaan; den 1®° luit. L. Schneilhcr, van het 3e reg. infanterie; te detacheren: voor den lijd van vijf jaren, Lij het leger hier te lande, den kapitein W. A. Schnulau en de le luitt. J. F. I). Bruinsma en E. E. E. Olken, van het wapen der infanterie, alsmede den kapitein J. C. F. baron van Heerdt, van het wapen der artillerie, allen van het leger in Nederl. Indië; bij hel leger in Nederl. Indië, den kapitein .1. P. Jonxis, van het 8®, en de 1® luitt. T. A. de Man en W. J. I,. Wijmans, beiden van het 7® reg. infanterie, alsmede den kapitein G. A. Ramaer, van hel 2® reg. vesting-artillerie. Zonder eenig uiterlijk vertoon werden heden morgen ten 10 ure de stoffelijke overblijfselen van den Zaturdag jl. op 57-jarigen leeftijd overleden kapitein ter zee A. R. Blommendal, op Eik- en Duinen, grafwaarts geleid. De gepensioneerde vice-admiraa! .1. van der Mcersch brngl bij het graf huldê aan de verdiensten van den overledene. K Hf E 3, A 81 Ï9. LONDEN 25 Jannatij. Zaturdag 11. overhandigde de Spaanschc gezant aan hel ministerie van builenlandsche zaken den door Alphonstts eigenhandig geschreven brief, waarin hij aan de koningin kennis geeft van zijne troonsbestijging en waarbij hij verzekert, dat het zijn voornemen is de constitutionele en civile vrijheid en vrijheid van godsdienst te beschermen in het landdat hem lot de regering heeft geroepen. Door een onbekende te Nottingham is een fonds van 10000 gesticht ten behoeve van lieden uit den arbeidenden stand, die aan eene hoogcschool zouden willen studeren. De leden der vereeniging van eigenaars van steenkolenmijnen in Mon- moutshire en zuidelijk Wales hebben te Cardiff eene zamenkomst gehouden, en, uit overweging, dal de werklieden in de steenkolenmijnen van eenige ijzerfabrikantenin de mijnen der Blaenavon-ijzer-maatschappij en der Abcr- dare-maalschappijblijven weigeren in de loonsvermindering te berusten en den arbeid blijven staken, is besloten tot eene algemecne werkopzegging. Hierdoor zullen 100,000 werklieden, waarvan een zeker deel thans arbeidt, buiten werk geraken. FBAN Ei 24 J M. De zittingen van de nationale vergadering, in de laatste dagen der vorige week gehouden, geven aan de dagbladen vrij wat slof tot aanmerkingen. Zij waren dan ook ten hoogste ontstuimig, zoozelfs dat de Siècle vraagt of men zich te Versailles bevindt of wel te Babel. te midden van den toren bouw. De hevige tooneelen van Vrijdag, de hevigste die er ooit plaats hadden, schrijft de correspondent van de Tunes, wie is in staat die te beschrijven? De uitvallen van woede, de smadelijke woorden, die de een den ander naar de ooren slingerde, de dreigende gebaren, de kreten en beleedigingen die in de zaal weergalmdenhet aanhoudend geklingel van des voorzitters bel, het geroep van de beambten om stilte, de koortsachtige spanning van de toeschouwers op de tribunes, het walgelijk rumoer van redenaars, die ten teelten van uitdaging den hoed wegwierpen, dit alles moet men bijgewoond hebbenom er zich een denkbeeld van le kunnen vormen. Het verslag der zitting kan er slechts een flaauwcn indruk van geven; maar het is voldoende om een besef te krijgen van de mate van vijandschap, waardoor de vergadering en Frankrijk zelf wordt verscheurd. Men hoorde de legitimisten, die zich den steun van een loyaal koning noemen, de illoyaalste theoriën, welke men tot dusverre van de tribune heeft hooren verkondigen, proclameren en de dubbelzinnigheid tot eene staalkundige deugd verheffen, ten einde zich le ontslaan van hunne verbind- tcnis. Anderzijds treedt een der grootste redenaars op en misbruikt zijn onwaardeerbaar talent, om lucht te geven aan zijn persoonlijken spijt. Hij verkleint den ouden roem van zijn land, ten einde het regt te hebben die genen te beleedigendie het verdedigen. Uit een in het Journ. Off. geplaatst overzigt blijkt, dat in 1874 de opbrengst der directe belastingen met ongeveer 26 mill, de raming overtrof. Daarentegen hebben de indirecte belastingen 50 mill, minder opgebragt dan geraamd was. SPANJE, In het officiële blad van Madrid wordt een besluit afgekondigd, waarbij de begrooting van het departement van eeredienst voor het Ioopende jaar verhoogd wordt van 32,510,140 lot 41,611,574 pesetas, zijnde dit het bedrag dier begrooting voor 1870, toen daarin vele later geschrapte uitga ven ten behoeve van de katholieke kerken nog gevonden werden. Tevens wordt bij dat besluit bepaald dat het, ingevolge de bedoelde wegschrapping, over de laatste vier jaren ten behoeve van de eeredienst te min betaalde alsnog zal worden uitgekeerd. Een tweede, te gelijker tijd afgekondigd besluit betreft de betaling der achterstallige coupons van de builenlandsche schuld van Spanje; het bevat de volgende bepalingen: 1". de drie coupons van de buitenlandsche 3 püt. schuld, vervallen in het jaar 1873 en op 30 Junij 1874, zullen worden betaald, ingevolge de des wege op den 13dt° Januarij door den minister van financiën met den gevol- magtigde van den raad der vreemde fondsen-houders getroffen overeenkomst: 2°. tot de uitvoering van deze overeenkomst wordt de minister in staat gesteld door de magtiging om 3 pCt. obligation der gevestigde buitenlandsche schuld uit te geven tot een nominaal bedrag van 42 millioen harde piasters. Deze uitgifte en die van dc hypothecaire obligation ten laste der Rio-Tinlo- mijnen zal voor de betaling der vervallen coupons dienen. De koning heeft aan de inwoners van de Baskische en Navarresche provinciën eene proclamatie gerigt, waarin o. a. voorkomt: «Nu ik in mijn vaderland teruggekomen ben. verlang ik vurig naar vrede. Ik ben zonder bloedstorting op den troon gekomen, dat was zoo mijn verlangen. Indien gij mij het terrein betwistdan ben ik genoodzaakt te strijden. Zoo gij strijdt voor de monarchie, weet dan dal ik de vertegenwoordiger ben van de dynastie waaraan uwe vaderen trouw hebben gezworen. Zoo gij strijdt voor het katholieke geloof, ben ik geen katholiek vorst? Ik zal het onregt, dat men de kerk beeft aangedaan, herstellen. Ik ben, en zal een constitutioneel koning zijn. Legt de wapenen af en gij zult overal voorspoed zien herleven. Gij zult de vrijheden, die gij genoot in de laat ste jaren der regering van mijne moeder, blijven genieten. Voordat ik den strijd begin, bied ik u den vrede aan: hoort naar de bevriende stem van uwen koning". ITALIË. Garibaldi is te Rome aangekomen. Eene onafzienbare menschenmassa was aan het stationsplein bijeengekomen, en ontving hem met eene voor- beeldelooze opgewondenheid. De paarden voor zijn rijtuig werden afgespannen. De straten waren zoo vol, dat men het rijtuig onmogelijk voor de woning van zijn zoon Menotti kon brengen. Garibaldi hield eene toespraak lot de menigte, waarin hij hen aanmaande standvastig le zijn. De gemeenteraad van Rome is voornemens Garribaldi een gouden eere penning aan te bieden, wegens zijne daden in 1849. 19 AT TT 88 1L A M ES. Bij gelegenheid van de behandeling der voordragt betreffende den aan koop van het terrein en het huis van wijlen den heer von Radziwill, op hetwelk de rijksregering het parlementsgebouw wil doen stichten, heeft een vreemdsoortig voorval plaats gehad. De regering vraagt de som van 6 mil lioen m. voor den aankoop van woning en erf, eene som, die door ieder als te hoog wordt geschat, zelfs door dc rijksregering, maar die zij daar voor wil betalenin de eerste plaats uithoofde van de belangrjjke uitge breidheid van het terrein en de gelegenheid welke het aanbiedt tot verwe-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2