LEIDSCHE IIIA T. 1875. Nf°. 22. WOENSDAG 27 JANUARIJ. ST A DS-BER1CHTEW. - NATIONALE^ militie. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad A 3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant toordt verzonden (IV0. 2 blad 2) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten, dat ingevolge art. 18 der "Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 3 W verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan le geven fu^scBieca iSen 9 sten en elens $2 sten •iUa.3i«a;iB*sdat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den inilitieplichtige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met. van tut ƒ100. Voor ben, die verzuimden zich op de c^oor het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, \uu 's voormiddags 10 lot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 30sle,) Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BKANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. BlNiSENLANDSCHE BERIGTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 28»1"1 Januari 1875, 's namiddags le drie uren. 1°. Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. (11) 2". Voordracht betrekkelijk de aaubcsteding van de vernieuwing der Oude Marepoortsbrug en der brug bij bet Leiderdorper hek. (12) 3°. Verzoek van N. P. J. AVoensdregt, om ontslag als onderwijzer aan de school n". 2, voor minvermogenden. (13) LEIDEN, 26 Januarij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl Indië, door middel van het stoomschip Java, van de maatschappij «/Java", waarvan het vertrek uit Nieuwe Diep op den 30ste™ Januarij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 295,tD Januarij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Tol commissaris voor Nederland bij de tentoonstelling, verbonden aan het in 1875 te Parijs le houden internationaal aardrijkskundig congres, is benoemd de heer W. F. Versteeg, gepensioneerd luit.-kolonel der genie van het leger in Nederl.-Indië. le Amsterdam. De ingezonden voorwerpen wor den van 1 Mei tot en met 20 Junij 1875 in ontvang genomen aan het ten toonstellingsgebouw te Parijs. De aanvragen lot inzending, waarvan, op franco verzoekgedrukte modellen bij den Nederlandschen commissaris voor noemd zijn le bekomen, moeten vóór 15 April 1875, ingevuld, hij hem zijn ingekomen, opdat hij de gelegenheid hebbe de noodige stappen te doen om in tijds aan de inzenders het adres en ordenommer hunner inzendingen te doen toekomen. Belanghebbenden kunnen zich voorts om verdere inlichtin gen, ook wat betreft de ontpakking, bewaring der emballage gedurende de tentoonstelling, wederinpakking en terugzending der voorwerpen, tot ge noemden commissaris wenden. Gisteren gaf de alhier gevestigde kleederniakers-vereeniging "Eendracht door vriendschap'' haar zesde jaarfeest in de stads-zaal. Even als andere dergelijke vakvereenigingen brengt ook deze veel bij tot onderlinge onder sleuning in geval van ziekte der leden. In deze bijeenkomst, aan uitspan ning gewijd, werd door eenige leden een tweetal tooneelstukjes opgevoerd: Kikkerstein en Eksterlust of de twee villa's, van A. Rltysch, en Kort van memorie, van A. A. van den Stempel. Deze opvoering verschafte den leden, en ook de genoodigden die deze zamenkomst met hunne tegenwoordigheid vereerden, een genotvollen avond. Na den afloop der tooneelvoorstelling bleef men nog geruimen tijd in gepaste vrolijkheid bijeen. Men melt ons uit Warmond: Zondag 11. genoot de heer mr. a. Neder- htirgh, burgemeester dezer gemeente, het voorregt den dag te mogen her denken waarop hij voor 25 jaren als zoodanig door den gemeenteraad werd geïnstalleerd. De geachte jubilaris ondervond op dezen voor Item zoo gewigtigen dag treffende blijken van deelneming. Uit vele huizen wapper den de vlaggen. Tett 12 ure werd de jubilaris op het raadhuis door de leden van den raad hartelijk verwelkomd en hem, onder het aanbieden van een collation, een fraai geschenk vereerd, lestaande in een kristallen bokaal op zilveren voet met dito deksel. Op den middag werden hem door de ingezetenen keurige geschenken aangeboden, waaronder een zilveren servies cn een met zilver gemonteerde kristallen karaf op zilveren blad, bij welke aanbieding gepaste toespraken werden gehouden, welke door den jubilaris op hartelijke wijze werden beantwoord. Dingsdag avond zal den jubilaris door de alhier beslaande "Harmonie" eene serenade gebragt worden. Ter cere van het 25-jarig jubileum van den burgemeester had Zondag avond in het lokaal "de Zon" een volks-concert plaats, dat door genoemde "Harmonie" werd gegeven. Als een eerste stap lot verbetering bij het wapen van de militair ge neeskundige dienst der Iandmagt, wordt, naar men aan het flbl. meldt, binnen weinige dagen eene verhooging in de hoogste of oudste rangen van dat wapen te gemoct gezien. Men verwacht de benoeming van één inspec teur-generaal, één kolonel, twee luitenant-kolonels, vier majoors en zes kapiteins. Volgens het V. D. zullen de wervingen op het platte land voor het Indische leger, wanneer zij niet spoedig betere resultaten opleveren, met 1 Maart gesloten worden. Het programma voor het muziekfeestdat in Junij van wege de maat schappij tot bevordering der toonkunst te Haarlem zal gegeven wordenis vastgesteld. Als vocale werken zijn daarop geplaatst: «Das Paradies und die Peri", van Rob. Schumann; het "Schicksalslied", van Joh. Brahms; het «Geistliches Abendlied", van Reinecke en de «Maria Magdalena", een dezer dagen in het licht verschenen werk van Frans Coenen; als instrumentale werken: «Symphonie", van Joh. J. H. Verhuist en «Einleitung" tot de "Meislersinger", van Rich. Wagner. De heeren Verhuist en Coenen hebben zich reeds bereid verklaard hunne composilien onder hunne eigene lei ding ten gchoore te brengen; overigens staat het muziekfeest onder de leiding van den heer L. Schlegel, directeur van de zangvereeniging en de muziekschool der Haarlemsche afdeeling. Te Amsterdam werd eergisteren eene bejaarde blinde vrouw door een rukwind opgenomen en in de Vijzelgracht geworpen, terwijl haar geleider, een knaapje, zich even had verwijderd. Een voorbijganger begaf zich te water cn had de voldoening de ongelukkige te redden. De leeraren der hoogcre burgerschool te Nijmegen hebben hunnen amblgenooten voorgesteld den minister van binnenl. zaken te verzoeken, voortaan de verschillende examen-coinmissiën, waarin leeraren van het mid delbaar onderwijs zitting hebben, te doen zamenkomen in den vacantietijd. Zij doen dit verzoek op grond hiervan, dat langdurige afwezigheid van de leeraren der scholen niet anders dan schadelijk kan werken op het onderwijs. Tc Zwolle is heden een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van J, Wolff c. s. Wolff is ten 8 ure uit de gevangenis naar het ge bouw van liet prov. geregtshof overgebragtter voorkoming van oploop. De zitting werd te 10 uur geopend. Scheurleer is niet verschenen. De be handeling dezer zaak kan 3 of 4 dagen duren. Te Deventer bragt onlangs zekere B. zijn broeder een gevaarlijken messteek toe en werd voor dat feit tot 2 jaren cellulaire gevangenschap veroordeeld. Vrijdag 11. had aldaar tusschen de overige familieleden van hetzelfde gezin weder een hevige twist plaats, die zóó hoog liep, dat de gewonde broeder nu aan een zijner andere broeders twee zeer gevaarlijke sneden met een mes toehragt. Ten gevolge van gewelddadig bloedverlies werd de gewonde naar het gasthuis overgebragt. Men meldt uit Almelo aan de IV. C.: Tol heden Zondag is de rust niet gestoord; heden was het zelfs zeer stil op straal. De arbeiders verkla ren eenparig geen baldadigheden te zullen verrigten. doelt tevens dat zij de werkzaamheden niet zullen hervallen dan tegen betaling in Nederlandseh geld. De intrekking der premie, een naar hun inzien vrijwillige gift van den fabrikant, zouden zij zich willen getroosten. De vraag is thans: wie eerder zal moeten toegeven, de fabrikant, die, naar men beweert, spoedig

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1