<1 I 1! A 1. LEIDSCIIE 1875. AT0. If). ZATURDAG 23 JANIJARIJ. ST A DS-BE RICH TEN. HINNENLANDSCIIE BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. 0e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge arl. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de bonden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetlen voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hennaar aanleiding van art. 1in verband met art. 66 der Verorde ning op het Brandwezen, van den 15 Juni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n". 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd: aan de spuit n". 1tot opperbrandmeester de heer JACOB ENGELS, thans opperbrandmeester aan de spuit ir. 3, en aan de spuit n». 3, tot opperbrandmeester de heer PIETER MARKS, thans brandmeester aan de spuit n°. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 Januarij Wij vernemen dat hel Z. M. den koning heelt behaagd in te teekenen op de feestrededie door den rector-magnificns dr. A. Heynsius bij gelegen heid van hel derde eeuwfeest onzer hoogcschool zal worden uitgesproken en die het licht zal zien bij den boekhandelaar A. II. Adriani alhier. Gisteren avond trad de heer Hermann Linde, ingevolge daartoe gedane uilnoodiging, hier nogmaals op. De talentvolle declamator droeg voor de vierde acte van //Der Kaufmann von Venedig" en »Sommernachislraum." De spreker wees er op, dat juist in de vierde acte van "De Koopman van Venetië" een klemmend bewijs is van Shakespere's meesterlijke karakter schildering, zoowel in hel lage als het verhevene en waarlijk zooals de hardvochtige woekeraar, de wraakzuchtige jood Shylock door hem werd teruggegeven, was die meester-figuur Shakcspere waardig, in die mate dat al het andere wat wij hoorden werd overschaduwd. "Sommernachtstraum", deze liefelijke kabouter-idylle, dat hoog komische drama, zooals enkel eene reuzen-fantasie als van Shakespere dat vermag te scheppenhoewel de vertaling de zangerige Ellenkoren in het oorspronke lijke op verre niet evenaarde, werd door Linde, hoe onbegrijpelijk het ook schijnen mogein zijn volle waarde weergegeven. Het raadsel, weardoor de heer Linde tot zoo iels in staat is, ligt daarin, dat hij met het grootste gemak stem en gezigt weet te veranderen, zijn voordragt wordt spel en wel in de hoogste volkomenheid. Mogten we dat een vorige maal in deze stad ook reeds bewonderende voordragt van gisteren avond deed dit nog des te meer uitkomen. De Staatscourant bevat de eerste lijst van niet geëxamineerde vee artsenaan welke, krachtens art. 15 der wel van 8 Julij 1874, een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst is uitgereikt. Voor Zuid holland komen daarop voor: W. F. Muis, te Alkemade: F. van Rij, te Oud- Beijerland; D. Bijl, Ie Oud-Beijcrland; G. Trouw, te Zuid-Beijerland; R. de Heer, te Berkcl en Rodenrijs; A. Geelhoed, te den Bommel: II. Gores, te Geervliet; C. Okkerse, te Gouda; P. Riede, te Hoogvliet; P. van Nederpelt te Klaaswaal; A. de Bruin, te Krimpen a/d Lek; A. de liaan, te Nieuw- Lekkerland; T. Rietmeijer, te Oegstgecst; J. Kardnx, te OoltgensplaatC. de Mooy, te Ouddorp; C. Barendregt, te Puttershoek; B. M. Polak, te Rotterdam; J. Pieters, te Stad aan 't Haringvliet; B. den Boer, te Slrijen; P. Holleman, te Nieuwe Tonge; J. Krebeks, te Oude Tonge; J. Klem, te Vierpolders; A. van Dijk Sr.te Waddinxveen; G Buys, te Zegwaar!H, Ripping, te Zevenhuizen; L. Trouw, te Zuidland; R. Riede, te Zuidland. Voor het gedeelte groot ƒ1.000,000 van de 2e serie ad ƒ3,500,000 der leening 1873 Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, waarvoor de inschrijving op den 19lll'I, Januarij jl. bij de associatie-cassa te Amsterdam plaats had, was meer dan het viervoudige bedrag ingeschreven. In overeen stemming met de bepalingen der statuten kon aan de preferente aandeel- houkers slechts ongeveer 23 pCt.en aan de overige inschrijvers 13 pCt. hunner inschrijving toegewezen worden. Uit 'sllage meldt men aan het Hbl. dat den 25s"n dezer in het locaal Diligentia aldaar, aan den luit.-generaal G. M. Verspijck. den bekwamen onder-bevelhebber der tweede expeditie in Atchin, een eeresabel met een toepasselijk opschrift zal worden aangeboden. De hh. Nierstrasz en Fabius, leden der tweede kamer, zullen bij deze gelegenheid het woord voeren, en de kapel van de grenadiers en jagers zal het feest opluisteren. Uit Utrecht worden door den senaat der hoogeschool aldaar afgevaar digd om aan het 3e eeuwfeest der Leidsche hoogeschool deel te nemen vijf hoogleeraren, waaronder rector en secretaris, zoodat elk der faculteiten vertegenwoordigd is. - De directie voor het Noordelijk zendingsfeest heeft aan den gemeente raad van Winschoten te kennen gegeven, dat de voorwaarden van den raadom geen onderbosch te mogen kappengelijk staat met eene weigering om het bosch voor een zendingsfeest af te staan. De raad benoemde, op verzoek der directie, eene commissie, om met gecommitteerden der directie de zaak op het terrein zelf te bespreken. De Volksvriend heeft de jeneverrampen, in haren jaargang van 1874 voorkomende, gerecapituleerd als volgt: Gevallen van moord 15, zelfmoord en plotselingen dood 51 poging tot moord 8, verwondingen 56, vechtpar tijen 41 diefstal en aanranding 20, drenkelingen (die gered zijn) 15, dren kelingen (die verdronken zijn) 36, waanzinnig geworden 6, brand ontstaan 2, weggejaagde soldaten 4, door hun vrouw uit de kroeg weggedragen 1, dronken verschenen voor den regter 2, dronken policie-agenten 2, veroor deelingen van tappers (na bezetten lijd) 17, veroordeelingen van drinkers (na bezetten tijd) 38, veroordeelingen naar de wet op de openbare dronken schap te 's Hage (5 maanden) 152, idem te Haarlem 236. één dominé be- leedigd door een dronken kroeghouder, tevens kerkvoogd; de koning aangerand Woensdag nacht is in de gemeente Haarlemmermeer de houten wo ning van Bongers, staande bij Halfweg, geheel afgebrand. Inboedel en huis zijn verzekerd voor ƒ:000. Alles brandde zoo snel, dat van den inboedel niets is kunnen gered worden. De bewoners zijn met levensgevaar ont komen. De leerlingen der 4e en 5e klassen van de hoogcre burgerschool te Dordrecht hebben aan Z. M. den koning een adres ingezonden, waarin zij te kennen geven dat zij met leedwezen het besluit van den minister van binnenlandsche zaken gezien hebben, waarbij bezwaar gemaakt wordt te gen het plaatsen van een standbeeld op de Plaats te 'sGravenhage voor mr. J. R. Thorbecke; dat zij met een gevoel van erkentelijkheid vervuld zijn voor hem, wien zij zulk een goed onderwijs te danken hebben; dat zij overtuigd zijn, dat de opgeworpen bezwaren niet onoverkomelijk zijn; dat zij niet willen nagaan, welke de oorzaak dier weigering is, doch dat zij hiermede voornamelijk bedoelen, een bewijs van afkeuring te willen geven der handelwijze van den minister J. Heemskerk Az., zoomede een blijk van vereering aan de nagedachtenis van den grooten man mr. J. R. Thorbecke, wien zij zooveel verschuldigd zijn. De jongeling, die op eene kostschool te Elburg door een zijner makr kers bij ongeluk met een geladen pistool aan het hoofd is getroffenis aaR de gevolgen overleden. Uit Friesland meldt men dat op sommige plaatsen de toevoer van water aan weerskanten van den spoorweg zoo groot is, als in geen tijden het geval was; zoo ver liet oog reikt, schijnt alles een uitgestrekte water massa; de spoorreizigers zien met verwondering, dat hun weg als door een zee loopt. Door den ferinen aanleg der spoordijken, op flinke hoogte ge- bragt, is er in geen geval nood dal de treinen last van het water zullen hebben. Te Zevenbergen is een jongen van 12 jaar, die aldaar werkzaam was, in een ketel met kokend sap gevallen. Hoewel er spoedig uitgehaald, is hij onder hevige smarten aan de gevolgen bezweken. Tc Helmond werd dezer dagen door de policie proces-verbaal opgemaakt

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1