LEIDSCHE CÖUEAAT. n\ is, vrïjdag 22 ja nil a rij, stads-berichten. nationalT militie. KINNEN LANRSCilK UEitiGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nouimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allendie volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie belmoren te worden ingeschreven (tij die op den ls,eQ Januari hnn 1!)df' jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 3 sré©), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tii-sc !h-ei «len Isten en ilen Sisten Jliiinriridat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichlige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beitien overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met lurete van f'£5 tot ƒ1011. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegpnheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddag! 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 30slc° Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Januari]. Bij de opening van de zitting van den gemeenteraad op hedende eerste zitting in dit jaar, bragt de voorzitter zijnen heilwensch lot de leden. Het jaar 1874 was rijk aan herinneringen geweest, waaraan men met er kentelijkheid dacht; hij hoopte dat dit ook met 1875 het geval zou zijn. Tevens drukte hij den wensch uit dat de slag, waardoor een der heereu wethouders (de heer de Fremery) in zijn huiselijk leven werd bedreigd, nog mogt worden afgewend. De voorzitter deelde mede dat door burg. en weth. het bij art. 179 u der gemeentewet gevorderde bezoek aan verschillende instellingen was gebragt en dat deze aan hare bestemming blijven beantwoorden. Ingekomen was eene missive van den heer 11. N. Veefkind, houdende kennisgeving dat hij zich heden van het bevolkings-register had laten af schrijven, dientengevolge ophield ingezeten ie zijn en zijn lidmaatschap van den raad nederlegde. Ook was ingekomen een nader adres van I\ Brongers, gewezen pachter van den tol aan den Bijnsburgcrvlietwaarbij hij den raad kennis geeft dal hij het verleenen ecner schadevergoeding, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden geslaakt, gaarne als eene welwillendheid van den raad wil aannemen; tevens dringt hij nogmaals aan, niet het oog op de behoeften van zijn gezin, op het verleenen dier schadeloosstelling, niet verzoek om zoo mogelijk in de eene of andere betrekking geplaatst te worden. Aan de orde was de voordragt tot hel verleenen eener schadevergoeding aan den pachter van den tol aan den Rijnsburgervlielwaarover op 29 Dec. II. de stemmen hadden gestaakt. Die voordragt werd thans met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tot ambtenaar belast met het loezigt op de honden werd benoemd J. C. Vunderink, thans onbezoldigd inspecteur van policie. Ingevolge zijn verzoek werd de slads-chiriirgijn J. A. Longepee in die betrekking gecontinueerd. Een staat van af- en overschrijving op de begrooling van 1874 werd goedgekeurd. Op het verzoek van J. Plu, vroeger straatmaker, out eene toelage of pensioen uit de gemeentekas, werd gunstig beschikt, zijnde hem ecu pensioen toegekend van ƒ200, uitmakende twee derden van het door hem gemiddeld geuoten inkomen. De voordragt lot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool lc kl. werd goed gekeurd. De voordragt betrekkelijk den verkoop der voormalige slads-kvveekerij om daaromtrent eerst later eene eind-beslissing te nemenwerd goedgekeurd. Inmiddels was ingekomen een schrijven van den minister van oorlog omtrent de bestemming, die men wilde geven aan de percelen, welke het rijk in huur zou nemen. Die zouden strekken 1°. om woningen te bouwen voor gehuwde militairen, en 2°. om te voorkomen dat aldaar woningen verrijzen, b. v. herbergen, die men niet gaarne in de nabijheid der kazerne ziet. Hierom trent zullen burg. en vvetli. in nader overleg treden met den minister. De voordragt betrekkelijk het pensioneren der gemeente-ambtenaren, waar omtrent, als uitvloeisel der gewisselde stukken, door de commissie van finan ciën een viertal stelsels was aan de hand gedaan, gaf tot eenigc gedachten- wisseling aanleiding. De hh. Krantz en Stoffels verdedigden het stelsel dat tot heden toe gevolgd werd en dat ook nu door burg. en weth. werd voor- geslaan om ieder voorkomend geval naar de omstandigheden ie beoordeelen. Er kwamen toch zoovele omstandigheden voor, die moeijelijk in eene regeling op te nemen waren; voorts gaf de thans gevolgde weg de meeste zekerheid voor het pensioen aan de ambtenaren en de minste verwarring. De heer Hartevelt was van een tegenovergesteld gevoelen. De commissie van finan ciën wilde regeling, hoe dan ook, onafhankelijk van de veranderlijke in- zigten ecner meerderheid in den raad. Of de ambtenaren iets lot het pen sioen zouden bijdragen, dit achtte hij van minder gewigt. als de zaak maar geregeld werd; hij geloofde met anderen dat die deelneming niet groot zou zijn. De voorzitter was ook tegen de tegenwoordige wijze van handelen. De thans behandelde zaak van Plu was het bewijs dat het tegenwoordige niet goed was. Vroeger had de man een verzoek om pensioen ingediend, maar het werd afgewezen; thans was het toegestaan. Ook de heer Eige- man was van gevoelen dat het getal ambtenaren thans zoo groot was, dat eene regeling wel noodzakelijk was. Ten slotte werden de vier opgegeven stelsels achtereenvolgens in stem ming gebragt; het eerste, de thans gevolgde pensionnering, werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen; het tweede, het niet toekennen van regt op pen sioen maar het stellen van regelen voor de gevallen waarin het verleend wordt, werd verworpen met algemeene stemmen; het derde, het stellen van regelen en het toekennen van regt op pensioen aan de eervol ontslagen ambtenaren in de verordening genoemd, werd verworpen met 12 stemmen tegen 1; het vierde, om een bepaald regt op pensioen toe te kennen, en wel tot een bedrag naar vaste regels berekend, maar niet aan alle eervol ontslagen ambtenaren doch enkel aan hendie zich bereid verklaren jaar lijks eene kleine som tot gedeeltelijke goedmaking der pensioenkosten bij te dragen, werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Aan de commissie voor de huishoudelijke verordeningen zal nn nader worden opgedragen een reglement in dien zin te ontwerpen. Aan den lieer J. Leopold Hz. werd, op zijn verzoek, eervol on'slag ver leend als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs, tegen 1 April. Adressant had nogmaals aangedrongen op ontslag uiterlijk tegen 1 Maart, maar daarin kon niet getreden worden. Z. E. de minister van justitie is lieden middag alhier aangekomen, ten einde de strafgevangenis te inspecteren. Z. Ex. werd aan het station van den spoorweg opgewacht door eene deputatie uit de commissie van admi nistratie over de gevangenissen alhier. - De senaat der hoogeschool te Leiden heeft, ter gelegenheid van het aanstaande derde eeuwfeest, aan een aantal binnen- en buitenlandsche ge leerden den graad van doctor in verschillende faculteiten eershalve opgedra gen. De namen der aldus benoemde buitenlandsche doctoren zullen bij de academische plegligheid van 9 Fehruarij worden bekend gemaakt. De namen der Nederlanders, aan welke de senaat deze onderscheiding heeft toegekend, zijn de volgende: In de faciliteit der geneeskunde, de heeren; D. Hnizinga, hoogleeraar tg Groningen; 11. Slotinspecteur van de geneeskundige dienst der zecmagt, te 's Gravenhage. In de faculteit der regtsgcleerdheid, de heereu: Ph. J. Bachiene, lid van den raad van slate; N. P. van den Berg, te Batavia; N. G. Pierson, directeur der Nederlandsclie bank, te Amsterdam, en D. Veegens, griffier van de 2de kamer der stateu-generaal. In de faculteit der godgeleerdheid, de heereu: Ph. B. Ilugenholiz, pred. te Amsterdam; J. Knappert, predikant te Leiden; II. C. Rogge, predikant te Leiden; C. Sepp, predikant te Leiden. In de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen, de heeren: C. M. van de Sande Ia Goste, med. doctor te Amsterdam; d\ F. C. Donders, hoogleeraar te Utrecht; J. H. F. Sollewijn Gelpke, assistent-resident van Kediri, op Java; dr. P. Harting, hoogleeraar te Utrecht; dr. C. A. J. A. Ottdemans, hoogleeraar te Amsterdam; T. J. Stieltjes, lid van de tweede kamer der stateu-generaal, en B. J. Tideman, hoofd-jngenieur van de marine, te Amsterdam. lu de faculteit der wijsbegeerte en letteren, de heeren: M. F. A. G. Camp-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1