zigt op de rijks-akademie van beeldende kunsten de heer mr. G. van Tien hoven, le Amsterdam. De lste luit. A. B. baron van Verschuer, van het 3e reg. vesting-artil lerie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de hulponderwijzer P. C. W. Bopp gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e ld. voor de dienst daar te lande. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning van Belgie behaagd, den heer J. J. van Kerkwijk, lid der staten-generaal en onlangs ontslagen als ingenieur van den rijkstelegraaf, te benoemen tot ridder der Leopolds orde, als blijk van waardering der diensten, in zake van telegrafie bewezen. Gisteren avond heelt H. M. de koningin de voordragt van den heer Hermann Linde in Diligentia bijgewoond. De ongelukkige gebeurtenis, die de stoomvaartmaatschappij "Nederland" bij den aanvang van haar bestaan ondervond, en die indertijd iedereen met deelneming vervulde, het verbranden namelijk van haar eerste schip, het prachtige stoomschip Willem III, werd heden in de zitting van de burg. kamer van het hol van Zuidholland op vrij uitvoerige wijze besproken. Daartoe gaf aanleiding een vonnis van de regtbank van Rotterdam, van 18 Februarij 1874, waarbij ontzegd is eene vordering van den heer 11. Mul ler Szn.legen den kapitein van de Willem III, E. Oort, en de maatschappij "Nederland'' zelve ingesteld, strekkende tot vergoeding van alle schade, overkomen aan zekere zeven kisten manufacturen, door den cischer verladen naar Batavia aan het adres van de hceren van Leeuwen en C°. per het stoomschip Willem III. De eisch strekte, dat de kapitein zou worden veroordeeld tot vergoeding van die schade, terwijl de maatschappij zou worden aansprakelijk gesteld voor hetgeen waartoe de kapitein zou worden veroordeeld. De gedaagdenkapitein en maatschappijbestreden het beweren dat zij voor de schade verantwoordelijk waren en voerden aan, dat het feit, dat schip en lading nagenoeg geheel door brand zijn vernield, moet aangemerkt wor den als eene zoodanige zeeramp en overmagt, als waarvoor schipper noch reederij verantwoordelijk zijn te achten. Met het beweren van de gedaag den kon de regtbank zich vereenigen en grondde daarop haar vonnis van ontzegging der vordering. Hel appel van dat vonnis, door den heer Muller aangetcekend, werd lieden door nr. A. M. van Stipriaan Luistjius breedvoerig toegelicht. Zijne rede betrof hoofdzakelijk de vraag of de brand als «force majeure" kon worden aangemerkt; o. a. kon dit hier het geval niet zijn. omdat niet was gebleken de oorzaak van het ongeval en waar dit niet voldoende blijkt, was naar zijn oordeel de kapitein voor de schade aansprakelijk. Namens den kapitein en de maatschappij verdedigde mr. Roehussen het vonnis van de regtbank. In de gemeenteraadszitting van gisteren is, onder meer, mededeeling gedaan dat de ter vorige vergadering benoemde architect-directeur der ge meentewerken, de heer B. Reinders, te Zwolle, die betrekking heeft aange nomen en dat tot directeur van den kon. lioll. schouwburg, tooneeljaar 1875 b.'noemd is de tegenwoordige titularis de heer J, C. Valois, onder bepaling echter dal voor 1 Mei a. s. door hem worde aangeboden een volledig tableau zjjuer troep. Betreffende de directie van den schouwburg hadden, gelijk thans bleek, de vereenigde tooneelisten te Amsterdam zich juist met een adres lot den raad gewend. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. is de tegenwoordige onder-architect, de heer P. Tirion, bevorderd tot architect bjj de gemeente werken op eene jaarwedde van ƒ2200. llcl subsidie aan de opera en de gas-qnaestie waren de voornaamste en het meest belang inboezemende onderwerpen van 's raads deliberation. Al vorens over te gaan tot de benoeming van een directeur van den Franschcn schouwburg voor het volgende tooneeljaar, was voorgesteld ook voor dat «annee théatrale" een geldelijk subsidie toe te staan van ƒ8000. Na eenige beraadslaging werd dit voorste! met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. De teleurstelling, die zich van de tegenwoordige en toekomstige gasver- bruikers had meester gemaakt bij het vernemen der kennisgeving van burg. en weth. dat, niettegenstaande de overneming der gasfabriek door de gemeente, de exorbitante gasprijs van 18 cis. voorloopig zou worden be houden werd ook in deze zitting van den gemeenteraad door verschillende sprekers te kennen gegeven, n. a. van het verzoek van burg. en weth. om magtiging voor het oogenblik den prijs nog onveranderd te latenin de hoop vóór 1 April een voorstel aan 's raads beslissing le kunnen onderwer pen. Twee voorstellen, een van den heer Godon om den gasprijs van 1 Januarij af op 12 ets. le brengen en een van den heer Mock om van dat tijd stip af den prijs op 14 ets. te bepalen, in afwachting van nadere rapporten die tot meerdere verlaging (welke men vrij algemeen als zeker stelde) zou aanleiding geven, werden met overgrootc meerderheid verworpen en het voorstel van burg. en weth. aangenomen. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Indisch genoot schap viel den generaal van Swielen, die. na zijn jongsten terugkeer uit Indie, voor het eerst de vergadering bezocht, een hartelijke ontvangst ton deel. De heer de Bordes, die deze bijeenkomst presideerde, sprak hem tref fend toe. onder de verzekering dat het genootschap den generaal gedurende zijn verblijf in Atchin steeds met belangstelling had gevolgd. De heer van Swielen beantwoordde deze toespraak met eene innige dankbetuiging. DUiTlüN LAIS DSC!IE DKKIG i KW. je iv es e Ij a m si. LONDEN, 19 Jannarij. De landverhuizing over Liverpool was. blijkens de opgaven van de ambtenaren in die havenstad, in 1874 aanmerkelijk geringer dan in het vorige jair. Een getal van 121,934, of 67463 minder dan in 1873, verliet in het genoemde jaar die haven om zich in overzeesche gewesten te vestigen. Na een langdurig onderzoek heeft de Coroner van Coventry te Londen de vroedvrouw Elisabeth Ingram, als beschuldigd van manslag, verwezen naar de teregtzitting van het hof. Genoemde vroedvrouw, die meermalen met kraamvrouwenkoorts de onder hare behandeling zijnde lijderessen had besmet, werd gewaarschuwd de uitoefening harer practijk te schorsen. Zij voldeed daaraan niet. Na de waarschuwing deden zich vier gevallen met doodelijken afloop van kraamvrouwenkoorts bij de haar behandelde patiënten voor, zoodat de Coroner haar wegens manslag in arrest deed nemen. Ingevolge een vroeger door de Evangelische Alliantie genomen besluit, is eene deputatie uit die vereeniging naar Constantinopel vertrokken, om den Sultan een adres aan le bicden omtrent den toestand van de christenen in Turkije. Aan het hoofd van die deputatie staal lord Francis Conyngham. Tegen den 23eD dezer wordt de deputatie in de Turksche hoofdstad verwacht. Te New-York is in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer G. Smith, buitengemeen rijk en tot de krachtigste tegenstanders van de sla vernij behoorende. In den staat New-York en in andere staten bezat hij 400.000 hectaren land. De heer Smith onderscheidde zich door groote lief dadigheid en heeft, voor den oorlog tusschen Noord en Zuid, aan de ge- vlugte slaven groote hulp en bijstand verleend. FHANREUK. De verkiezing van den heer Cazeaux (Bonapartistl tot lid der natio nale vergadering, die dezer dagen bij de herstemming in de Haules-Pyrenées plaats had, geeft uitvoerige stof tot beschouwingen in de dagbladen. Bij de meesten verwekt zij ergernis en algemeen oordeelt men dat zij stof op levert voor de regering tot nadenken. Volgens den Moniteur heeft het linkercentrum besloten tot het regler- cenlrum te naderen en het onpersoonlijk Septennium, waarvoor d'Audiffret- Pasquier gesproken heelt, aan te nemen. Thiers zou er legen zijn, maar de aanvoerders van het linkercentrnm zouden zich niet langer aan zijnen invloed willen onderwerpen. Van andere zijde verzekert men, dat de ge matigde linkerzijde niet ongeneigd is eveneens met het onpersoonlijk Sep tennium, dat is de republiek tot 1880, zich te vereenigen. Reeds hebben zich meer dan dertig sprekers voor het debat over de constitutionele wetten doen inschrijven. De generaal Wimpffen heeft tegen de heeren Piel en Paul de Cassagnac een eisch tot schadevergoeding, ten bedrage van 25000 fr.ingesteld, we gens lasterlijke artikelen in de Paysbetreffende zijne houding le Sedan. De civile regtbank van hel dep. der Seine, waarvoor de zaak gebragt is, zal eerstdaags uitspraak doen over de vraag, of zij al dan niet bevoegd is daarover te beslissen. Op Père-Lachaise is men bezig een gedenkteeken op te rigten voor de generaals Lecomte en Thomas, die op 18 Maart 1871 door communisten zijn doodgeschoten. Een lid der Fransche academie heeft voor eenigen tijd bp testamentaire beschikking aan dat ligchaam een aandeel in de Revue des deux Mondes vermaakt. De opbrengst van dit aandeel zal, indien de akademie het goed vindt, elk jaar in het belang der letteren worden aangewend. Dit jaar nu gaf het aandeel aan de akademie de beschikking over eene som van 3500 fr. Zij heeft nu besloten hiervan 2000 fr. toe te kennen aan Alphonse Karr en de overblijvende 1500 fr. aan Henri Monnier. SPANJE. De koning heeft in een gehouden ministerraad den wensch uitgedrukt, dat de officieren in het leger zich voortaan buiten de politiek zouden hou den, alsmede dat de ministers bij het vaststellen van de civile lijst des konings de grootst mogelijke zuinigheid zouden betrachten. Bij de onderteekening van het decreet, waarbij de tractementen der gees telijken met eene zeer aanzienlijke verhooging van het gezamelijk bedrag worden vastgesteld, zeide de koning, dat hoewel hij de geestelijkheid hooge achting toedroeg en gaarne ondersteunde, hij toch vast besloten had even als in alle beschaafde landen vrijheid van godsdienst te handhaven. De feesten te Madrid zijn den 17d,n met eene schitterende illumunatie besloten. Van de kooplieden te Madrid heeft de koning een prachtige kroon ten geschenke ontvangen. DIIITIGHLAAID. Een Ilanoversch blad zegt, van iemand, die eene reis door Frankrijk gemaakt heeft, geruststellende mcdedeelingen ontvangen te hebben. De 77 cavalerie-regimcnten van het Fransche leger, die elk 600 man sterk moes ten zijn, tellen hoogstens niet meer dan 200 man; voor 2/3 der manschap pen ontbreken de paarden. Bij de cavalerie en artillerie te zamen genomen ontbreken, volgens eene matige berekening, en wel aan het vredecijfer, minstens nog 55000 paarden. Ook is men het nog niet eens over het in te voeren stelsel van geschut. De infanterie mist bijna geheel flinke onder officieren, en hare oefening laat dientengevolge, vooral in de provinciën, nog veel te wenschen over. Goede onderofficieren, die kern van een leger, bestaan in Frankrijk bijna in het geheel niet meer. Voor het oogenblik derhalve ligt het gevaar van een nieuwen oorlog nog in de verre toekomst. Het domkapittel van het bisdom van Paderborn is door den president van het provinciaal bestuur in Westphalen gesommeerd, over te gaan tot de verkiezing van een waarnemend hoofd van bestuur over het vacante bis dom. De opper-regeringsraad von Schiersladt, uit Minden, is belast met de inbeslagneming en, voor zoolang het domkapittel niet in de waarneming heeft voorzien, met het beheer over de kerkelijke gelden en goederen. De vicaris-generaal Peine, alsook de vicariaats-assessoren en ondergeschikte geestelijke beambten van den afgezetten bisschop hebben hunne functiën nedcrgelegd, terwijl de wereldlijke beambten zich bereid hebben verklaard hunne werkzaamheden voort te zetten. De bisschop Martin is na zijne gevangcnnisslraf voorloopig tc Wesel ge ïnterneerd. -• De senaat der hoogeschool tc Wurzburg heeft de kerk, aan die instel-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2