LEIDSCIIE C O! RilAT. 1875. DONDERDAG 21 JANUARIJ. STADS-RERICHTELN. BINNENLAiNUSCtlE UERlGTEiN. 17. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Bandelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I)e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. I1ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 21 sten December 1874, n°. 6/1 (Provinciaalblad n°. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hnnne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7eD April 1869 Staatsblad u". 57), tot het doen lier-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor Wijk V, op den 21, 22, 26, 27, 28 en 29 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8®*™ December 1874, de letter H, in den gewonen drukvorm, schoin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 31 December 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Januarij. De majoor M. G. Matthes is van het 3e reg. huzaren te Haarlem over geplaatst bij het depót van het le reg. huzaren alhier. Men verneemt dat aan een zestal 2e luitt. der infanterie de gelegen heid zal worden aangeboden in dienzclfden rang over te gaan bij het corps mariniers. Men is hiertoe genoodzaakt ter aanvulling van het heerschend gebrek aan officieren bij voornoemd corps. Het hoofd-comité voor hel Thorbecke-monument heeft besloten, dat op 6 Februarij te Amsterdam eene algemeene bijeenkomst zal worden belegd van de verschillende sub-commissiën, le» einde te beslissen over de plaats waar het standbeeld zal worden opgerigt. De Staatscourant deelt liet volgende mede: Naar aanleiding van een berigt in het dagblad de Locomotief van 4 December jl. omtrent eene keijoepartij, die zou hebben plaats gehad te Njemoes, 12 palen van Salatiga, rapporteerde de resident van Samarang, die zich naar Salatiga begeven bad, van die plaats den 6dtn Dec. liet navolgende aan de Indische regering: Uit een door de ambtenaren van plaatselijk bestuur gehouden naauwkeurig onderzoek blijkt dat het slechts eene poging van vermoedelijk drie dieven is geweest om te stelen. Zij zijn gekomen in den nacht van 2 op 3 December, ten 2 ure, niet als ketjoes, met geschreeuw en geweld, noch met fakkels, maar ongewapend, en in stille binnengedrongen, door het touw van de bamboezen deur te verschuiven. Een van de huisbewoners hierdoor ontwaakt zijnde en zich geweerd hebbende, gingen de dieven op de vlugt, waarbij den Javaanschen waker eene ligle wond door een stokslag op liet hoold werd loegebragt. Er is geen geld noch goed hoegenaamd ont vreemd noch beschadigd. In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd de 32-jarige schippers knecht M. L., die in den avond van 16 Jan. jl. uil het huis van arrest te Tiel is ontvlugtwaar hij eene gevangenisstraf van 3 jaren onderging en was aangewezen voor het verrigten van huisdienst. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een onlwerp-adres aan de tweede kamer, houdende bezwaren tegen het aanhangige wets-ont- werp tot regeling van het hooger onderwijs. De bezwaren betreffen de voorgestelde bepalingen omtrent den wetlelijken toestand der atlienaea. Aan liet slot van het adres wordt in overweging gegeven, in bedoeld wets-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs de volgende artikels in le lasschen: Art. 30*. Aan het Athenaeum te Amsterdam wordt het regt gegeven om op dezelfde wijze en met dezelfde gevolgen als hierna voor de universiteiten is bepaald, doctorale diplomata te vcrlecnen en de daaraan voorafgaande examina af te nemen. Art. 30". Dat regt wordt gegeven onder de volgende voorwaarden 1°. dat liet Athenaeum, wat den omvang van het onderwijs bclrelt, voldoe aan de eiscliendie in deze wet voor elke rijks-universiteit gesteld worden; 2°. dal aan het Athenaeum zal zjjn een college van vijf curatoren, waar onder de burgemeester als voorzitter; en dat twee dier curatoren, behalve de burgemeesterdoor ons zullen benoemd worden3°. dat de aanstelling der hoogleeraars aan onze bekrachtiging zal worden onderworpen; 4°. dat de eisclien, bij de examina en promoliën te stellen, niet lager zullen zjjn, dan die in deze wet voor de examina en promoliën aan de universiteiten zijn gesteld; en 5°. dat de examina en promotiën in het openbaar, na tij dige aankondiging, zullen gehouden worden. Voor liet prov. geregtshof in Zeeland zullen teregtstaan 33 ingezetenen uit de gemeente St. Philipsland, die zich, tijdens de geregtelijke ontruiming eener woning aldaar, aan ongeregeldheden hebben schuldig gemaakt, en vervolgd worden ter zake van //rebellie." Ook de burgemeester dier gemeente moet mede teregtstaan wegens medepligligheid aan die rebellie, waartegen hij als openbaar ambtenaar verpligt was le waken. Volgens berigt uit Venlo is de van daar vertrokken Rbeinische goede rentrein u°. 331 in aanraking geweest met een ledigen wagen der Staats spoorwegen. Een twaalftal wagens van genoemden trein alsmede de ledige wagen der staatsspoorwegen zijn daardoor in meerdere of mindere mate beschadigd. Pcrsooulijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Bij den aanvang van het winlersaizoen maakte de maatschappij van fraaije kunsten bekend, dat iederen derden Dingsdag gedurende de eerstvol gende maanden door haar eene leden-vergadering zou worden gehouden. Sedert heeft genoemde maatschappij drie vergaderingen gehouden, waarop onze eerste letterkundigen het woord hebben gevoerdmaar niettegenstaande hare tijdige en tegelijk practische kennisgeving, werd er in de stadsge hoorzaal juist altijd een hoogst belangrijk concert gegeven. Of de opmer king al herhaaldelijk gemaakt werd, dat het Leidscb kunstlievend publiek niet groot genoeg is om tegelijkertijd een genoegzaam aantal toehoorders aan twee verschillende gelegenheden te kunnen leveren, het baatte niet en gisteren avond weer was een concert van zeldzaam schoon gehalte slecht bezocht en eene keurige voordragt van den gevierden letterkundige dr. Jan ten Brink evenzeer. Mej. Louise Kiehl, eene der meest begaafde pensionnaires van Z. M. onzen koning, thans eerste zangeres der Mainzer opera, trad in gezel schap op van den uitmuntenden violist Cocnen uit Utrecht en eenige jongere arlisten. Mej. Kiehl droeg voor eene aria uit de //Freischiitz", »ErI- könig" van Schubert, Gounods //Faust-aria" en nog een tweetal kleinere liederen. De zangeres bleek te beschikken over een maglig, schoon geluid, dat eene uitgebreide oefening verried, hetgeen, gepaard aan een hoogst gun stig voorkomen, haar de sympathie van hel publiek in ruime mate deed verwerven. Haar zang van //Erlkönig" en der //Faust-aria" was edel en ontegenzeggelijk artistiek. Jammer, dat bij zooveel schoons het gevoel niet altijd tot zijn regt kwam. De opmerking is reeds meer gemaakt, en zjj schijnt ons toe juist te zijn, mejufvrouw Kiehl zou eene volmaakte prima donna vormen, indien zij in haar voordragt meer feu-sacré openbaarde. De viool van den heer Cocnen gaf ons meeslerloonen te hooren boven onzen lof verheven, in het bijzonder in eene compositie van Vicuxtemps. Verder maakte men kennis met den jongen violoncellist Hckking, een naam van goeden klank in de muziekale wereld, en zijn verdienstelijk spel eener Fantaisie van Servais bewees dat zich in hem een talent van het beste keur kan ontwikkelen. Een Quartet van Beethoven, opus 13, werd met de genoemde heeren uitgevoerd door den heer Gnillard, alt, en lluigrock, piano. Vooral het schoone adagio verdient allen lof. Wij eindigen met de opmerking van een toehoorder lot de onze le ma ken. Zij luidde //'t was mooimaar treurig." Het //mooi" doelde op de waarde van het concert en //treurig"de wijze waarop dien avond het talent zich beloond zag. 's GRAVENHAGE, 20 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan zijnen ordoiinance-officier den 1'» luit. S. M. S. de Ranitz, tot het dragen der versierselen als ridder 4® kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door den koning van Pruissen, kei zer van Duitschland, geschonken. -• Tot secretaris van curatoren der hoogeschool te Utrecht is benoemd de heer mr. J. F. B. Baert, te Utrecht, en tot lid der commissie van toe-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1