schillende corpsen de aanbesieding plaais hebben van de levering van 545 remont-paardent. vv. voor het le reg. huzaren te Leiden 90, voor het 2e reg. huzaren te Venlo 00, voor het 3e reg. huzaren te Haarlem 80, voor het 4e reg. Zutphen 110, voor het reg. veld-arlillerie te Utrecht 140, voor het reg. rijdende artillerie te Amersfoort 65. Bij kon. besluit van 10 Jan. 11. zijn, met wijziging van vroegere be- slüiten, bestemd: de dienstdoende schutterijen in de gemeenten Grave, De venter en Groningen voor de dienst der infanterie; de dienstdoende schutterij te Dordrecht in haar geheel voor de dienst der vestingartillerie; van de dienstdoende schutterij te Amsterdam een bataillon van zes compagniën, ieder ter sterkte van omtrent 110 man, met inbegrip van het kader, voor de dienst der vestingartillerie. De minister van oorlog, ontvangen hebbende 'skonings besluit van 14 dezer, waarbij onder anderen is bepaald, dat aan iederen recruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de militaire dienst in Wcst-Indie ver bindt, tot wederopzeggens toe een handgeld kan worden uitbetaald, ten bedrage van /300, heeft zulks ter kennis van het algemeen gebragt. Volgens de N. Bijdr. heeft de minister van binnenlandsche zaken naar aanleiding eener verordening, uitgevaardigd door den gemeenteraad van Roermondwaarbij den onderwijzers dier gemeente verboden werd aan uitgevers van couranten artikelen te leveren, beslist, dat zoodanig verbod niet overeen tc brengen is met art. 8 der grondwet en het gemeentebestuur uilgcnoodigd de instructie in dien zin te wijzigen. -- Te Hellevoelsluis is Zondag een 14-tal sloepsehepen van de visscherij hinnengeloopenhun gezamenlijke aanvoer bedroeg ruim 40000 stuks schel- visch, benevens 200 kabeljaauwen. Bij eenen zeer geanimeerden kooplust wer den vooral de levende soorten van sclielvisch tot klimmende prijzen ver handeld; men besteedde van 4 tot 5 per snees (20 stuks). Ook de kabel- jaanw werd gretig opgekocht. Aan het Hbl. meldt men dat er sprake is om zoodra de Botermarkt, na het ophouden der najaarsmarki of kermis, zal kunnen worden verfraaid, het standbeeld van Rembrandt, van de Kaasmarkt naar het midden der Botermarkt te verplaatsen, waar het ongetwijfeld meer zal uitkomen dan op het terrein, dat door het standbeeld nu wordt ingenomen. De lijst van aanbeveling voor de betrekking van regler in de arrond.- rcglbank te Utrecht beslaat uit de bh 1°. m'. 51. Crommelin, griffier bij de reglbank te Dordrecht, met het lot tegen nr. D. A. graaf van Limburg Stirum, subst.-griffier bij de reglbank te Utrecht; 2°. mr. VV. B. Alingh, regter te Amersfoort; 3". mr. E. Star Busman, regter te Almelo, met het lot tegen nr. VV. J. Karsten, regter te Bricile. Te Tiel is Zaturdag avond uil het huis van arrest ontsnapt zekere L., uil Maastricht afkomstig. Hij was door de reglbank te 's Gravcnhage ver oordeeld lot 3 jaren tuchthuisstraf, omdat hij zich schuldig gemaakt had aan inbraak en diefstal op een schip en bevond zich thans in het huis van arrest te dier stede om de huisdienst le verrigten. Hij heeft zich weten meester te maken van een kieleen broek en een paar laarzen. Zijn ont- vlugting werd spoedig bemerkt, maar alle pogingen om hem terug te vin den zijn vruchteloos gebleven. Voor een paar jaren is door de provinciale stalen van Drenthe het be sluit ingetrokken, waarbij bepaald was, dat de botervaten van het wapen der provincie moesten zijn voorzienzoodat sedert dien tijd de boter in ongeijklc vaten mogt worden ter markt gebragt. Ten gevolge van het on gerief, dat daardoor de handel rndervond, naardien de ongeijkte vaten in den regel te zwaar werden gemaakt, is door de boterhandelaars te Mcppel besloten, geene boter in vaten te koopen, die het provinciaal wapen missen. Te Assen is in 70-jarigcn ouderdom overleden de heer mr. VV. J. Tonckens, lid van de eerste kamer der staten-generaal. Ecnige jaren geleden werden er, zoowel uit het stadsarchief als uit dat van de hoofdkerk van,St. Servaas te Jlaastricht, zeer belangrijke stuk ken vermist. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen gelukte het destijds niet, de verloren stukken te vinden, of, zoo er ontvreemding had plaats gehad, den dader te ontdekken. In de laatste maanden echter zag men met verwondering, op buitenlandsche verkoopingen van oudheden, de voor naamste der zoekgeraakte documenten aangekondigd en te koop aange boden. Zoo werd dezer dagen het zeer merkwaardige-ordinarius Custodum", uit het archief van het kapittel van St. Servaas, in den catalogus van een eerlang te Brussel te houden veiling aangetroffen. Door de zorg van het kerkbestuur werd er, op last van de justitie der Belgische hoofdstadon middellijk beslag op het stuk gelegd, en kwam men, uit een geschrift dat er in lag, al spoedig tot de zekerheid, dal het afkomstig was van den heer N. N.een schilder en teekenaar te Maastricht. Ten gevolge van ecne door het kerkbestuur ingediende aanklagl, is gemelde lieer thans voor den regter van instructie gedaagd, ten einde de herkomst van het zoo onver wacht teruggevonden stuk aan te geven en te bewijzenop welke wijze het in zijn 1 ezit is geraakt. Hbl. liet afdeelingsonderzock in de tweede kamer van het wets-ontwerp rege lende de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uit oefening der landheelkunsl heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Aangaande het beginsel en de strekking van dit wets-ontwerp openbaar den zich hoofdzakelijk twee gevoelens, die scherp tegenover elkander ston den. Een aantal leden kwam tegen deze wijziging der geneeskundige wet geving in krachtig verzet. De tegenstanders van het ontwerp waren hel daarover eens, dat men hier te doen heeft met eene eerste poging om te breken met het beginsel van eenheid van stand en van examen. Men poogde aan te toonen tot hoeveel onzekerheid de voordragt door de niet-omschrijving van den werkkring der tandmeesters en wat men onder de uitoefening der tandheelkunde hebbe te verstaan aanleiding geeft, voor eerst wat betreft het operative gedeelte der kunst, ten anderen omtrent de behandeling der tandheelkundige ziekten en gebreken. Verdwijning van alle onzekerheid achtte men volstrekt noodig. Aanvulling van het wets ontwerp door eene naauwkeurige afbakening van grenzen werd derhalve noodzakelijk geacht. Een aantal andere leden vereenigde zich met het beginsel van het wets voorstel. Sommigen zagen in de indiening daarvan een blijk van werk zaamheid en van het juiste inzigt om de gebreken van organieke wetten bij gebleken behoefte partieel te verbeteren. Enkele leden betreurden even wel dat het voorstel niet een stap verder ging om nog op ruimer schaal met het beginsel van eenheid van stand te breken. Eene nota van den heer Rombach, die op verschillende gronden van oor deel is dat dit ontwerp moet ter zijde worden gelegd als ontijdig, terwjjl de zaak zelve bij de later tc verwachten herziening der geneeskundige wet ten zal worden besproken, vergezelt dit voorloopig verslag. 's GRAVENHAGE, 19 Januarij. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer II. F. G. N. Camp, te 's Ilage, tot het dragen der versierselen van de orde van den Rooden Ade laar 2e kl. met de ster, hem door den Duitschen keizer, koning van Prttis- sen, geschonken. Z. 51. heeft benoemd de hh. mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, tot raad bij het gezantschap te Parijs; jhr. mr. A. L. E. de Sluers, tot raad bij het gezantschap te Londen; jhr. mr. A. A. W. van Tets, tot secretaris hij het gezantschap te Brussel; mr. K. VV. P. F. baron Gericke, lot se cretaris bij hel gezantschap te VVeenenbevorderd: den heer jhr. mr. E. VV. F. VVttewaall van Stoetwegen, secretaris bij hel gezantschap le St. Petersburg, lot raad van legatie; en benoemd: den heer mr. L. H. Ruyssenaers, tot I attaché bij hel corps diplomatique. Tot president der arrond.-regtbank tc 51iddelburg is benoemd de heer jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, thans regter in die regtbank. Tot secretaris en architect der hoofdcommissie voor de wereldtentoon stelling te Philadelphia in 1876 is benoemd de heer C. 5Iuysken, ingenieur le Haarlem. De heer A. Obbes, directeur van een der rijkstclegraafkantorenis, op jj zijn verzoek, weder benoemd tot telegraphist 2' kl. De kapitein VV. F. L. Zurich, van het 7e reg. infanterie, is op non- activiteit gesteld, en de luit. ter zee 2e kl. C. 5IolI wordt geplaatst aan boord van het raderstoomschip Valk. Z. 51. de koning zal zich den 31slfn dezer des morgens ten 4 ure naar het Loo begeven, ten einde ecnige weken op dat buitenverblijf le vertoeven. Ter gedachtenis aan den geboortedag van wijlen de koningin-moeder werd heden op de eigendommen van dc groothertogin van Saksen-VVcimar 1 eene uildeeling gehouden van geld, levensmiddelen en brandstoffen aan be dienden en armen. Ook van wege Z. K. H. prins Hendrik werden aan een aantal bchoeftigen giften uitgereikt. Bij de tweede kamer is ingediend ecne wets-voordragt tot wijziging der wel van 20 Augustus 1859 houdende bepalingen op de loodsdienst voor zeeschepen. Z. 51. de koning heeft eene bijdrage verleend van ƒ5000 voor de stichting Pulchri-Studio alhier en Z. M. heeft de commissie vergund, zich in de maanden Januarij 1876 en 1877 tot hem te mogen wenden tot het erlangen van een gelijk bedrag van ƒ5000. Pulchri-Stndio wil voor zijne tentoonstellingen, uitvoeringen van tableaux vivants, kunstbeschouwingen enz. een eigen gebouw stichten, dat tevens tot vereenigingspunt voor de artistcn zal strekken gelijk Arti et Amicitiae te Amsterdam. Het gebouw zal, hoopt men, in de Willemstraat verrijzen. Een kapitaal van 175,000 is voor het doel noodig. Eene loterij van kunstwerken zal voor het doel worden gehouden. 51en kent het besluit van den gemeenteraadten vorigen jare genomen in zake het restitueren van hoofdelijken omslag. 51en zal zich dan herin neren dat jhr. mr. van Lennep die belasting over een vol jaar had betaald, maar teruggave vorderde over 5 maanden, zijnde een bedrag van ruim 145, op grond dat bij van April tot October met zijn gezin den Haag heeft ver laten om het landleven in Heemstede te genieten. Die reclame is in eerste instantie bij den kanlonregter behandeld en den heer van Lennep werd zijne vordering toegewezen. De gemeenteraad berustte in die rcglerlijke be slissing niet, zoodat de behandeling van het hooger beroep, door den bur gemeester qq. ingesteldgisteren geruimen tijd de aandacht van de regtbank vorderde. Voor den burgemeester trad op de heer mr. Kappeyne van de Coppello, voor den heer van Lennep de heer mr. Winlgens. Heden werd voor de regtbank eene dergelijke zaak behandeld, Dc heer 5Ielvi!l vorderde restitutie van den burgemeester eener som van ƒ227. Of schoon hij vroeger die restitutie had bekomenwas zijn verzoek daartoe in hel afgeloopen jaar afgewezen. De heer 5Ielvill zegt zijn hoofdverblijf te Driebergen te hebben gevestigd, maar gedurende den winter woont hij alhier, waartoe hij steeds eene woning in gereedheid heeft. De heer mr. van Lyndenuil Utrecht, trad voor hem op cn de heer mr. Vlielander Hein voor den burgemeester. De knaap, die dezer dagen uit het Louisa-gesticht alhier vermist werd, nadat hij des middags school had moeten blijven, is weder in zijn j liefdadig verblijf teruggekeerd. ijlTliNLANÜSC11E BERIGTEN. BKaBLAS©. LONDEN 18 Jannarij. De markies van Haslington wordt genoemd als leider der liberale partij in het lagerhuis, ter vervanging van den heer Gladstone. Met hem kwam de heer Forsler in aanmerking. FSAKKSIJIL Bij de nationale vergadering is een wets-ontwerp ingediend, waarbjj de [minister van financiën gemagtigd wordt onder 's hands ecne concessie

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2