1876 te Philadelphia te houden, heeft de aandacht der kunstenaars, nijve- rcn en landbouwers van Nederland en van zijne Overzeesche bezittingen op deze tentoonstelling gevestigd met aansporing om door eene algemeene deelneming de eer van het vaderland, wat kunst, nijverheid en landbouw betreft, ook in Amerika waardiglijk te handhaven. De hoofdcommissie zal, zoodra zij van de Amerikaansche eeuwfeest-commissie de noodige inlichtin gen heeft verkregen, die ter kennis van de belanghebbenden brengen. Zij verzoekt intusschen allen die aan deze tentoonstelling wenschen deel te nemen vóór 15 Februarij 1875 daarvan aan de hoofdcommissie kennis te geven, opdat hun later de lijsten ter invulling der noodige plaatsruimte enz. kunnen worden toegezonden. Alle brieven, betrekking hebbende op deze tentoonstelling, moeten gezonden worden aan het adres van den voorzitter der Ned. hoofdcommissie te Haarlem, dr. E. H. von Baumhauer. In eene Zaturdag 11. te Haarlem gehouden vergadering van het aard- rijkskundig genootschap is een brief ingekomen van den heer Groeninx van Zoelen, uit Pan, die, met bet oog op eene eventueel toekomstige Neder- landsclie expeditie naar de Noordpool, in overweging geeft van de regering te verkrijgen, dat een Nedcrlandsch marine-officier de aanstaande Engelsche expeditie zal medemaken, echter builen bezwaar van den lande, maar voor rekening van hen, die daartoe bijdragen willen storten. De heer Groeninx biedt reeds ƒ150 daarvoor aan, onder belofte gaarne voor het uitzenden van een Ncderlandsch marine-officier hij iedere volgende cxpcdilic 100 als bjjdrage te willen geven. Volgens het U. D. heeft mej. Kruscman met de hh. Le Grasvan Zuylen cn Haspels, te Rotterdam, eene overeenkomst aangegaan, om als «Louise" in Multatuli's //Vorstenschool" op te treden. De bevolking der gemeente Amsterdam bestond op 31 December 1874 uit: 133,300 mannen en 153,032 vrouwen; te zamen 286,932 personen. -- Vrijdag middag kwamen twee dames in het manufacturenmagazijn «de Tonnebreker", in de Damstraat te Amsterdam, vroegen naar een en andere zaken, hielden, eer zij zich tot iets bepaalden, den winkelier een halfuur aan de praat en kochten voor f6, die zij wilden betalen; maar de eene van de twee vroeg nog naar een ander artikel en terwijl hij dat ging op zoeken, liepen de dametjes het magazijn uit. De lieer de Groot liep de straal op om zijn geachte clientele op te sporen, doch zocht le vergeefs. Uit Beverwijk meldt men aan de N. R. C.Naar men verneemtbeslaat cr vermoeden dat in het naburige Wjjk aan Zee eene ongehuwde vrouw gisteren in de duinen is bevallen cn haar jonggeboren kind heeft gedood. De moeder schijnt in den nacht het dorp te hebben verlaten. De justitie uit Haarlem heeft zich naar Wijk aan Zee begeven om een onderzoek in le stellen. -- Tc Helder is Vrijdag 11. in het bassin een werkman, in dienst bij de stoombootmaatschappij Java, met een stoombarkas, die opgeheschen werd en losschoot, naar beneden gestort. Hij was onmiddellijk dood. De onge lukkige laat eene vrouw in hoogst zwangcren toestand en eenige kinderen achter. Door den gemeenteraad van Zwolle is besloten aan het hoofdcomité voor een huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. It. Thoibccke te kennen te geven, dat de raad met grootc ingenomenheid een monument van ge noemden staatsman binnen die gemeente zal zien verrijzen en de verzeke ring geeftdaaraan een alleszins waardige plaats te zullen geven. 's GRAVENHAGE, 18 Januarij. Z. M. heeft den zeeschilder van Heemskerk van Beest begiftigd met het officierskruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door Z. M. zijn geagreëerd de opklimmingen van R. J. C. baron van Pallandt cn van G. F. W. baron van Ncukirchen, genaamd Nijvenheim, respectivelijk tol tweeden kapittelridder en tot jongsten commandeur der Duitsche orde, balye van Utrecht, mitsgaders de onderlinge opklimmingen der overige leden van het kapittel der orde. Door Z. 51. zijn benoemd; tot advocaat-generaal bij het prov. geregls- hof in Friesland de heer mr. G. A. Visscher, thans subst.-ofFicier bij de arrond.-reglbank te Arnhem; tot subst.-officier van justitie hij de arrond.- regtkank le Arnhem de heer mr. G. A. Nahuysthans subst.-officier van justitie brj de arrond.-regtbank te Zutphcn; tot subst-.officicr van justitie bij de arrond.-reglbank te Zutphen de heer mr. J. G. II. R. Kctjenthans subsi - j officier van justitie bij de arrond.-reglbank le Zierikzec; lot advocaat-gene raal bij het prov. gcregtshof in Groningen de heer mr. A. F. L. Gregory, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Utrecht; tot i subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Utrecht de heer mr. J. de Greve, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Gro- ningen; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Groningen j dc heer mr. I'. A. Ramacr, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.- j reglbank te Winschoten; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regl bank te Haarlem, de lieer jhr. mr. A. .1. Rethaan Macaré, thans subst.- officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Sneck; tot subst.-officier van juetiiie bij de arrond.-regtbank te Sneek de heer mr. D. N. van lloytema, thans toegevoegd aan den auditeur-militair in de vierde militaire afdeeling. - Tot notaris te Neuzen is benoemd de heer C. J. A. Fcrcken, cand.- notaris aldaar, in de plaats van den heer J. J. Fercken, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den heer B. van der Veen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als griffier bij het kantongeregt te Cortgenc. De heer C. 51. Bremer, thans lijdelijk waarnemend controleur der directe belastingen te Doclinchemis benoemd tot controleur dier middelen aldaar. Tot auditeur-militair in de 1° militaire afdeeling is benoemd de heer mr. R. W. D. Ileyligcrs, thans advocaat-generaal bij het prov. gereglshof in Friesland. De minister van financiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. Naar men mededeelt zou de grootc soiree ten hove op 28 Januarij e. k. bepaald zijn. Alvorens over te gaan tot de benoeming van een directeur van den Franschen schouwburg, hebben burg. cn welh. den gemeenteraad voorge steld ook voor dat looneeljaar een geldelijk subsidie toe te staan van 8000. De eisch ombehalve het opera-gezelschapeen volledige comedie- en vaudevilletroep te hebbenzal vermoedelijk vervallen. Den raad is voorgesteld; met ingang van 1 Jan.jl. bij de gemeentewerken te benoemen tot architect voor de gewone dienst, den tegenwoordigen onder-architect P. Tirionop eene jaarwedde van 2200, benevens vrije woning. mjrrisNLANbsciiE BEIUÜ im. ENG ELANl». LONDEN17 Jannaiij. De heer Gladstone heeft ook aan de koningin mededeeling gedaan van zijn besluit, om de leiding der liberale partij neder te leggen. De koningin heeft hem haar leedwezen over dit besluit te kennen gegeven en hem, als blijk van hare gunst, het aanbod hernieuwd om aan mevrouw Gladstone een adellijken titel te verleenen, zooals dit vroeger is geschied ten behoeve van wijlen mevr. Disraeli, die tot gravin van Beaconsfield werd benoemd. Van den Engelschen consul in Bangkok is berigt ontvangen, dat er tusschen den eersten en den tweeden koning van Siam een geschil is ont slaan, met het gevolg dat laatstgenoemde naar het Engelscb consulaat is gevlugt. De kanonneerboot Thistle is derwaarts gezonden om de Engel schen te beschermen. Het besluit van den heer Gladstone, om als leider van de liberale partij af te treden, heeft geene verbazing bij de Times verwekt. Reeds sedert twee of drie jaren, zegt dat blad, bespeurden wij teekenen van ver moeidheid en van verlangen naar rust bij den toenmaligen premier, liet was toen al duidelijkdat hij het werkwaaraan hij zich gewijd hadals voltooid beschouwde, eu dat hjj terugdeinsde voor het aanvatten van eene nieuwe taak. FSANHBIJR. Vrijdag 11. zijn de bureaux van de regterzijde en van het regtcr-centrura bijeengekomen, ten einde zich te verstaan over de discussie der constitu tionele wellen. Er is veel gesproken, maar men schijnt tot geen besluit le zijn gekomen. Volgens de Patrie zullen onderscheidene gedeporteerden in Nieiuv- Caledoniê, wier gedrag sedert hun vonnis nimmer iets te wenschen overliet, binnenkort de goedertierenheid van den maarschalk 51ac Malton ondervinden. 13 U I TT S C ïl Ij A Rf S9. Vijf geestelijken, beambten van het aartsbisschoppelijk consistorie te rosen, die hunne ambtsbediening hadden geschorstomdat de kerkegoederen door de staats-autoriteit in beheer waren genomenzijn van regeringswege, op grond van schending hunner ambtspligtenvan hunne functie vervallen verklaard. Omtrent de Mecklenburgsche brik Gustav verneemt men nader dat de lading petroleum door de Carlisten in veiling is verkocht. Van de opbrengst is een bedrag van 50 douro's voor bergloon ingehouden en het overige, ruim 2000 douro's, aan de schatkict van don Carlos gezonden. De ambte naren, met die verzending belast, zijn met het geld op den loop gegaan. Volgens berigt uit Hendaye heeft de Duitsche kanonneerboot Nautilus te Zaraus 100 man aan wal gebragldie, na een korten tegenstand der Carlisten, de plaats hebben bezet. OOST-INDIE. BATAVIA. 10 December. Bij besluit van den gouverneur-generaal wordt de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Tanahbatoe (Sumatra's Westkust) verplaatst naar Padang-Sidcmpoean en bepaald dat die school zal worden ingerigt voor 25 kweekelingen. Aan de Locomotief meldt men uit Atchin dat tegenwoordig de troepen te Ivotta-Radja een voeding genieten, zooals maar weinig burgerlui in Holland kennen en dat de regering den dank verdient van alle militairen voor den voortdurend ruimen aanvo r van alles, wat den soldaat zijn lot zoo dragelijk mogelijk kan maken. Ook op de posten buiten Kotta-Radja kan de voeding zeer goed zijn, maar het schijnt nog moeijelijk te vallen daarheen alles intijds over te brengen om het er in voldoend verschen toestand te doen aankomen. Naar wij vernemen, zegt de Indiër, heeft het hooggeregtshof het vonnis van den raad van justitie, waarbij de redacteur van de Java-Bodc wegens hoon cn smaad jegens den gouv.-generaal en opzetting van dc inge zetenen tot minachting tegen de regering tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld was, in zooverre in revisie gewijzigd, dat de qualificatie thans luidt; dat de lieer H. B. van Daalen alleen hoon en smaad tegen den gouv.- gencraal heeft gepleegd en deswege tot dezelfde straf (12 maanden gevan genis) is veroordeeld. Voorts wordt aan de Samnr. Ct. geschreven; //De rekening, die de heer Keuchenius zijnen cliënt, den redacteur van de Java-Bode, voorloopig heeft voorgelegd, moet dezen zeer tegengevallen zijn. Zij moet niet minder bedragen dan 1C0C0. Waarschijnlijk zal die som ook honoraria bevatten voor de correctie van de proefbladen der ge noemde courant, waarmee de heer Keuchenius belast was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de gewezen klerk op het bureau van den adsist.-resident van Koeningan (Chcribon) A. Scipio. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur bij dc telegr. dienst D. Houtman. Benoemd: tot notaris te Meester-Cornelis, de notaris te Cheribon

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2