LEIDSCHE COERAAT. 1875. W, 15. ST ADS-UER ICÏITEN. DINGSDAG 19 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. [let verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertcntiën is van 1—4 regcïs 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij- deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afge- loopen j'aar 1874 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste,' immers vóór uit0 Januari e. k.ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester, 18 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 3ae suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1874 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Stalen dezer provincie, bij besluit van den llden Januari 1875, en op lieden aan den Gemeente-Ontvanger ter in vordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zynen aanslag op den bjj dc Wet bepaalden voet te voldoen. Én wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 18 Januari 1875- E. KIST, Secretaris. BINNKNLAMJSCHE UKIUGTEN. LEIDEN, 18 January. Dc uitnoodiging, door Curatoren, Rector en Senaat der Leidsche hooge- school aan vreemde universiteiten gerïgl, om zich by het derde eeuwfeest onzer academie, op den 8s,cn February e. k.te doen vertegenwoordigen, is van alle kanten beantwoord op eene wijze, die getuigt van de hooge ach ting. die onze hoogeschool buitenslands geniet, en van de belangstelling, die haar eeuwfeest in de geleerde wereld verwekt. Niet minder dan 33 buitenlandsche universiteiten hebben aan de uitnoodiging gehoor gegeven en bcloold ée'n of twee afgevaardigden te zullen zenden. Wij meenen het publiek geen ondienst te doen, door hier eene naauwkcurigc opgave mede te deelcn van de hoogescbolendie aan onze feestviering zullen deelnemen, en. van dc namen der hoogleerarcndie uit haren naam ons Leidsch Athene zullen begroeten. Uit België. Gent, prof. J. F. J. Heremans en Swarts; Luik, prof. J. S. G. Nrjpels en A. C. de Cuyper; Brussel, prof. Arntz en Thiry. Uit Groot-Britannië. Cambridge, prof. J. E. B. Mayor; Londen, J. lley- woofl; Dublin, prof. J. Pentland Mahafly en R. Atkinson. Uit het Duitsche Rijk. Berlijn, prof. du Bois-ReymondErlangen, prof. E. Selenka; Girssen, prof. Vullcrs; Göttingcn, prof. von Jhering en Menie; [lalle, prof. 11. Keil; Kiel, prof. C. Lüdemann en J. F. A. Esmarch; Mar burg, prof. E. A. Herrmann; Münchenprof. Riehl en Cornelius: Bostock, prof. H. Böhlau en W. von Zehender; Tubingen, prof. H. Seeger en L. Diestel; Würzburg, prof. K. L. Urlichs. Daarenboven zullen Bonn, Greifs- tcald, Heidelberg, KoningsbergenLeipzig en Straatsburg te zamen tien afgevaardigden zendendoch hunne namen zijn nog niet opgegeven. Uit Oostenrijk-Hongarije. Buda-Pesthprof. von Apathi en von Eoetvos; Clausenburg, prof. II. Finaly en Geza Entz; Praag, prof. J. Kelle en E. Martin. Uit Zwitserland. Bern, prof. Dor en Nippold; Basel, prof. M. Ileyne; iZürich, prof. A. E. Biedermann. Uit Denemarken. Kopenhagen, prof. J. Nellemann cn J. N. Madvig. Uit Rusland. St. Petersburg, prof. Méndeleief en I'omialofskyHelsing- fors, prof. Lagus en Estrander. Uit Portugal. Coïmbra, prof. Da Souza en Simoës. Ook uit Frankrijk zullen afgevaardigden komen, doch daarvan is nog geen bepaald berigt ontvangen. Het getal der tot dusverre bekende buiten landsche gasten bedraagt 54. Moge de Nedcrlandsche gastvrijheid zich niet onbetuigd laten om de eer der Leidsche hoogeschool cn die des vaderlands te handhaven. In ons nommer van 18 dezer hebben wij uit het Dagblad van Z. H. en s Grvan den 16dfn, overgenomen hetgeen aan dat blad geschreven was, also! het besluit, dal de feestrede, bij gelegenheid van het derde eeuw feest der Leidsche hoogeschool. in het Nederlandsch cn niet in het Latyn zal worden uitgesproken, niet dan na ernstige overweging door den akade- mischcn senaat zou zijn genomen en door curatoren bekrachtigd. Wij zijn thans van goeder hand onderrigt, dat de akademische senaat aan den minis ter heeft gevraagd en dat de minister Geertsema heeft toegestaan afwijking in deze van het organiek besluit van 1815, dat gebruik der Latijnsche taal voorschrijft, alles buiten weten van curatoren. Heden werd het belangrijke strafgeding voor de regtbank alhier voort gezet in zake het spoorwegongeluk van Warmond. Het openbaar ministerie sprak bij monde van mr. Bijleveld een requisitoir uit, luidende: veroordeeiing van den beschuldigden machinist D. G. J. Roesink tot cellulaire gevangenisstraf van 10 maanden en de kosten van het ge ding. De rede van den substituut-officier van justitie, welke meer dan een uur duurde, strekte ten betooge dat het onderzoek had bewezen dat de beklaagde machinist, hadde hy volgens zijn reglementen en instructiën ge handeld, voor het station Warmond den door hem bestuurden trein had moe ten stil doen staan; dat de qualiflcatie van volglrein, hoewel bij het getui genverhoor was gebleken dat de verdediger mr. Haas daaraan die van bui tengewonen wenschte toe te kennen, op trein 35, waartegen de botsing heeft plaats gehad, volkomen van toepassing is cn mitsdien alle bepalingen op den loop van volgtreinen der Ilollandsche spoorweg-maatschappij met dit geval in betrekking staan; en dat alle signalen, zooals die zijn voorgeschre ven ter verzekering van een riglig verkeer, op den weg lusschen Leidenen Warmond en aan dit station in acht genomen waren. Ten slotte jvvees mr. Bijleveld op de omstandigheid dat de beklaagde be kend stond als van een oppassend braaf gedragopi|het voortdurend gevaar waaraan een mogelijk verzuim iemand in dergelijke betrekking bloot stelt en den noodlottigen zamenloop van omstandigheden. De uitvoerige verdediging van mr. Haas was verdeeld in 3 hoofdpunten: er was geen vast kruispunt voor den extra-trein en geen enkel ambtsberigt had den beklaagde van dezen buitengewonen trein onder dergelijke buiten gewone omstandigheid in kennis gesteld; het voorgeschreven afstandsignaal ontbrak waar zooals hier een tijdelijk wisselspoor lag; geenerlei kennis geving was den beklaagde gedaan en de signalen waren onvolledig gegeven. De verdediger betoogde ook in het breede, dat op dezen trein de qualifl catie van volgtrein niet van toepassing kon zijn. Na breede repliek en dupliek eindigde de zitting ten 4% ure, en werd de uitspraak bepaald op a. s. Maandag ten 1 uur. Eene groote menigte woonde de zitting bij. Vrij.lag en Zaturdag 15 en 16 Jan. had alhier in de stads-gehoorzaal het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdondwijzeres aan de meisjesschool 2* kl.vacant geworden door de overplaatsing van mej. Jesse naar de meisjesschool le kl. Twintig sollicitanten hadden zich aangemeld, van welke zich echter vier vóór het examen terugtrokken. Dit werd afgenomen door den schoolopziener, prof. de Goeje, bijgestaan door de lib. G. Japikse, J. A. van Dijk en J. D. van Wijk. De eerste dag werd aan schriftelijk en mondeling onderzoek besteedeen groot deel van den tweeden dag aan een practisch examen. Tot dit laatste werden negen dames uitgenoodigdJ. M. Bode. S. II. W. van Goor den Oostcrlingh, S. M. Grelscr, S. van Koetsveld van Ankeren, C. A. Ivouwenberg, C. G. Slothou wer, F. A. Vanes, J. J. van der Weydc en S. Winkler. Na afloop van het gchcele examen werd, in overleg met den schoolopziener, door burge meester cn wethouders de volgende voordragt opgemaakt: S. Winkler, van Gouda, J. J. van der Weyde en S. II. W. van Goor den Oosterlingh beiden uil Leiden, liet scheen dat de sollicitanten over dc ontvangst van het gemeentebestuur en de inrigling van het examen zeer te vreden waren. Wij kunnen met zekerheid meldendat het bericht van de Standaard aangaande het emeritaat van d". Krabbe slechts een praatje of vermoeden is, aangezien Z.Eerw. tot heden daaromtrent geen voornemen geopenbaard noch eenig besluit genomen heeft. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.--ƒ5.40 en ƒ2.50 en de laagste prijzen f 25.- ƒ5.- - en ƒ2.50. Ter aanvulling van ecu vroeger berigt deelt de Staatssotrant inede, dat bij de vermeestering en bezetting van Longbattah op 31 December jl. ook is gesneuveld de luitenant der administratie J. Muller. De hoofdcommissie ter behartiging van de belangen der Nedcrlandsche inzenders bij de internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid, en van de producten van den landbouw en der mijnen, iu

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1