LEIDSCHE COURANT. 1875. N°. 14. MAANDAG 18 JANUARÏJ. STADS-BERICHT EN. NATIONALE^ MILITIE. BIN N EN LAN DSCI1E BEllIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Lte prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bi) deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden N". 1 (blad 1) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge nrt. 18 der Wet van den 19deD Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allendie volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij dier «p den lsten Januari hun 19d(J jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in I verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Weihouders aan te geven tusscliesi «leai lsten en cBese 3 fisten Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met tooete vaaa ƒ25 t;#4 ƒ100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secrelarie, van 's voormiddags 10 tot namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 30sten Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRANDELER, Burgemeester. LEIDEN, 16 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrikds Martinus Biesiot. koek- en banketbakker, wouende alhier, houdende verzoek om in bet pakhuis aan de Marendorps- aclitergraclit n». 15 brandstoffen te mogen bewaren; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n*. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 2l51e0 Januari aanst. 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Januar(j. Voor de regtbank werd heden het getuigenverhoor voortgezet in de zaak van het spoorweg-ongeluk van Warmond. De geheele zitling was daaraan gewijdbenevens aan hel hooren van enkele deskundigen. De beschuldigde machinist Roesink, ondervraagd zijnde, erkende het roode onveiligheidssignaal bij Warmond te hebben gezien, maar ook tijdig het sein tot remmen te hebben gegeven. Da» de botsing plaats had, was volgens zijn getuigenis een gevolg daarvan, dat er öf niet geremd is in tijds öf dat de remmen niet zuiver hebben gewerkt. Aanstaanden Maandag ten half twaalf ure zal het geding worden voortgezet. :als wanneer hel openbaar ministerie zijn requisitoir zal uitspreken en de verdediging van mr. Ph. de Haas aanvangen. Heden morgen ten half twaalf ure is, terwijl men bij de in aanbouw :zijnde sociëteit Minerva bezig was een kapspant naar boven te hijschen, -ditvoorwerp uit zijn evenwigt geraakt, ten gevolge waarvan een werkman, J. B. genaamd, die daarmede in aanraking kwam het schouderblad heeft .gebroken. Die persoon is, na door den heer d'. Junius voorloopig in oogen- schouw te zijn genomen per vigilante naar het Akademisch Ziekenhuis ge- bragt; hij is evenwel aldaar niet verbleven, maar naar zijne woning terug gekeerd. Op eene dezer dagen gehouden algemeene vergadering der verschil lende reunie-commissarissen is er eene commissie van 20 leden benoemd tot regeling eener algemeene rennie van oud-studenten der Leidsche hooge- school, ten einde het 300-jarig bestaan der hoogeschool feestelijk te vieren. Die feestviering zal plaats hebben in de maand Junij. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in het D. v. 's Gr., waarin iemand zijne bevreemding te kennen gaf dat de feestrede bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool in liët Nederlandsch, en niet in het Latijn, zal worden uitgesproken, wordt aan genoemd blad geschreven dat het besluit daartoe niet dan na ernstige overwegingen door den akademischen senaat genomen en door curatoren bekrachtigd werd. Dat de minister van binnenlandsche zaken daartoe de vereischle dispensatie heeft verleend van het organiek besluitbetreffende het verpligt gebruik van hel Latijn, pleitte er mede voor dat dal besluit niet ligtvaardig was genomen. Voorts zegt de schrijver dat de feestrede zal gedrukt worden in vier talen, waaronder ook de Latijnsche. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 101 volwassen personen en 33 tot43 kinderen. Het Journal du Commerce van St. Denis (eiland Reunion) deeltonder het opschrift ,"De overgang van Venus", het volgende mede: Gelijk door óns werd aangekondigd, heeft de overgang van Venus over de Zon in den morgen van den O1»"1 December plaats gehad. Ongelukkig is het weder uiterst ongunstig geweest voor de waarneming van dat na tuurverschijnsel. Bijna den ganschen morgen was de lucht geheel bedekt; slechts van lijd lot tijd, bij zeer korte tnsschenpoozenis de Zon door minder dikke wolken heengebroken en op die oogenblikken was Venus zigtbaar, als eene kleine zwarte schijf, op de zonneschijf. De Nederlandsche wetenschappelijke commissie, die in de maand Augus tus herwaarts is gekomen om den overgang waar te nemenis dus door de atmospberische omstandigheden ten zeerste te leur gesteld. De waarneming van de eene der beide inwendige aanrakingen, de intrede van den overgang, wel de belangrijkste, is mislukt. De tweede is waargenomen doordeheeren Oudemans eii Soeters; noch de een noch de ander heeft het minste spoor ontdekt van heigeen men noemt «zwarte druppel" of die kleine zwarte stip, die de schijf van Venus aan den rand der Zon zou verbinden, wanneer, volgens de beide zigtbare omtrekken, de planeet zich nog geheel op de zonneschijf bevindt. Misschien is het ontbreken van dit optisch verschijnsel daaraan toe te schrijven dat het licht der Zon getemperd werd door de wol ken. die haar bedekten; misschien moet ook hier de meer dan gewone hoedanigheid der gebezigde telescopen in rekening worden gebragt. Ofschoon hel hoofd van de photographische afdeeling der commissie, de heer Kaiser, 130 drooge platen had gereed gemaakt om photographiën te nemen van de Zon tijdens den overgang, heeft hij niet meer dan 19 malen de gelegenheid gehad een beeld te maken en onder die 19 zijn er slechts twee of drie van waarde, welke echter nog maar middelmatig is, ten ge volge van den bewolkten staat der omtrekken. De waarnemers met den heliometer, de heeren Oudemans en Soeters, zijn in zooverre gelukkiger geweest, dat zij er in geslaagd zijn eenigeafstanden te meten, van een der randen van Venus tot een der randen van de Zon. Die afstanden zijn niet genomen in de rigling van de stralen der Zonmaar in de rigting van de koorde, die de gunstigste is om de betrekkelijke parallaxis van Venus te bepalen, eene koorde waarvan de positie vooraf door eene opzettelijke berekening bepaald was. Blijkens berigt van Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel heeft de Turksche regering, met ingang van 1 Febr. a. s.de begunstiging inge trokken toegekend aan de stoomschepen van alle bevriende natiënom in de havens van het Ottomanische rijk steenkolen voor hun verbruik in te nemen met vrijdom van douaneregten. Met het fregatschip Nederland, kapt. Mahnc, den 144eB te Brouwers haven aangekomen, zijn 19 veroverde stukken geschut van Atchin aangebragt. In het algemeen Politieblad vindt men de volgende bekendmaking; Den 8s,en Jan. jl. des namiddags moest te 'sGravenhage in de school der maatschappij «tot Nut van 't Algemeen" schoolblijven de 13-jarige F. W. R. B., verpleegde in het «Louisa-gesticht" aldaar. Hij is uit de school weggeloo- pen en nog niet teruggekeerdweshalve de hoofdcommissaris van policie opsporing, opzending en berigt verzoekt. Door wijlen mej. G. T. Lagarde, wed. J. P. Auronly, onlangs te Haarlem overleden, is aan liet r. k. oude vrouwen- en mannengesticht «St, Jacob" aldaar besproken een legaat van ƒ2000, onder bezwaar van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1