gen van een allenbelangrijkste zaak, die sederl eenigen tijd in geheel Neder land van algemeene bekendheid is. Nimmer toch werd er in de dagbladen zooveel over nagemaakte muntstukken geklaagd als tegenwoordig, en het ging zelfs zoover, dat men bij benadering reeds de hoofdstad aanwees, waar dit complot van valsche munters moest schuilen. Aan twee politie beambten te Amsterdam mogt het gisteren avond gelukken twee mannen in de Kapelsteeg te arresterendie vermoedelijk het noodige licht over deze sedert lang duistere geschiedenis zullen werpen. De toedragt der zaak is ongeveer de volgende: Eergisteren avond begaf zich de vrouw van H. Top- hofï', wonende in den Zeven-haken-en-oogengang, bij de le Anjeliersdwars- straat, bij een koekbakker in de buurt om iets te koopen. De rijksdaalder, dien zij ter betaling van de gekochte goederen gaf, kwam den bakker voor valscli te zijn, die daarop onmiddellijk naar de politie zond, ten gevolge waarvan genoemde vrouw naar het bureau werd medegenomen. Daar geko men schijnt zij over de herkomst van het muntstuk niet de voldoende op- helderingen te hebben kunnen geven, waarom ook de man werd ontboden, die daarop die belangrijke mededeelingen deed, ten gevolge waarvan in de Kapelsteeg twee mannen werden gearresteerd, bij wie de benoodigde werk tuigen ter vervaardiging van valsch geld, als een loodgieterslepel, waarin nog eenig zilver vermengd met compositievijlen en gipsvormen werden gevonden. Het geruchtals zou bij Tophoff een zak met valsch geld gevon den zijnmoet nog worden bevestigd. Te Nieuwe Diep zijn Woensdag door negen vaartuigen aangebragt ruim 25000 schelvisschen en 95 kabeljaauwcn. De schelvisch werd gemid- tleld voor ƒ35 per honderd verkocht. Men meldt van Urk: Van 24 December tot 10 Januarij waren wij hier van alle nieuws van den vasten wal verstoken, zoodat onze afzonde ring zich drukkender liet gevoelen dan anders. Ongeveer 180 nieuwsbladen en 200 brieven zijn op eenmaal aangebragt. Klaagt men elders dat hel brood te duur is, hier was het niet te koop. Den 6Jl11 dezer werd de laatste gist door de bakkers verbruikt; goede raad was toen duur, en men heeft beproeld om met bier, potascb, aluin enz. wittebrood te bakken. De arrond.-reglbank te Zwolle heeft naar den procureur-generaal in Overijssel verwezen de zaak legen I. Wolff, gefailleerd kassier en commis sionair in effecten te Kampen, thans gedetineerd te Zwolle, op grond van de bezwarendat hij kort vóór zijn faillissement drie effecten (Central Pa cific ad 2500 welke hij in Februarij 1874 bij de heeren Lippmann en Rosenthal te Amsterdam had aangekocht op last en voor rekening van den heer J. P. Ruys, te Kampen, die hem de koopsom, ten bedrage van onge veer ƒ6000, bad ter hand gesteld, ten eigen bate zou hebben beleend bij de Twentsche bank te Amsterdam, in plaats van die stukken aan den heer Ruys te leveren. Tc Enschedé heeft het werkvolk van eene fabriek den arbeid gestaakt, omdat hun patroon hen met Pruissisch geld betaalde. Dadelijk volgde nu de uitbetaling in Nederlandsche munt en gingen de ontevredenen weer aan het werk. liet geval is overigens zonder stoornis der orde algeloopen. Te Wcstkapelle had dezer dagen een 23-jarig jongeling, bezig zijnde eene stoof te makenhet ongeluk zich met een beitel zóó hevig te verwon den, dat hij eenigc oogcnblikken later, terwijl hem geneeskundige hulp werd verleend, reeds overleed. Het afdeelings-verslag van de tweede kamer der staten-generaal, om trent het ontwerp tot aanleggen van spoorwegen op Java, is verschenen. Het bevat tevens 's ministers antwoord. Deze houdt de noodzakelijkheid van slaatsaanleg vol, ook voor Java, tegenover vele leden die het betwij feld hadden. Ook staatsexploitatie acht de minister uilvoerbaar, al erkent hij dat de laak niet gemakkelijk is. De bedoeling is smal spoor te gebrui ken voor deze en verdere lijnen. Bij slaatsaanleg zal geen gebruik worden gemaakt van arbeid in heerendienst. Dwangarbeiders zullen welligt moe ten gebezigd worden, maar de meeste arbeid zal door vrije werklieden moeten worden verrigt. De regering acht 1 et niet mogelijk thans reeds een algemeen plan voor den aanleg van spoorwegen op .lata door eene wet te doen vaststellen. Voor overlegging van de concessie-aanvragen bestaat geen aanleiding. Bij voorstellen tol aanleg van staatsspoorwegen zal de regering rekening houden met de beschikbare middelen. Zij stelt dus geen leeningen in het vooruilzigt. De oprigting van een afzonderlijk departement van algemeen bestuur voor spoorwegen acht zij voorshands niet noodig. 's GRAVEN1IAGE, 15 Januarij. Ten blijke van 's konings hooge tevredenheid over den moed en de volharding, door het Nederl. Indische leger bij voortduring betoond in den oorlog tegen Atchin, heeft het Zijne Majesteit behaagd, bij besluit van den 12J'° dezer, ter zake der krijgsverriglingen na hel einde der 2e expeditie, te benoemen tot ridder 4" klasse der Militaire Willemsorde: den kapitein der infanterie A. A. J. L. de Jongh, den le° luit. der infanterie H. A Cal- koen, den ic° luit. der genie J. W. N. Cramer, beide laatstvermelden ge detacheerd van hel leger hier te lande: de officieren van gezondheid 2e kl. M. L. Ritsema en S. Ilartog; den sergeant der sappeurs J. Rijser, en den inmiddels tot sergeant bevorderden korporaal der infanterie L. Bttrgien lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den officier van ge zondheid lc kl. F. Perk; en te bepalen, dat terzelfder zake bij alzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de majoor der infanterie J. G. Scharp; de officier van gezondheid le kl. G. A. Raland; de le luilf. der infanterie M. van der Laan en II. G. J. van Hoogstraten, laatstvermelde gedetacheerd van het leger hier te lande: de sergeant der artillerie K. Geiges, de korporaal der infanterie D. Beets, en de hospitaalbediende H. Brouwer. De bovenvermelde onderscheidingen heb ben hoofdzakelijk betrekking op de vermeestering der kampongs Lampoeloe en Garauw (20 en 28 Junij jl.). Aan den heer jhr. A. Klerck is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als builengewoon lid of consulent der commissie tot de zaken der protcstantsche kerken in Nederl. Oost- en Wesl-Indië. Tot apotheker 3« kl. bij de militaire geneeskundige dienst in lndië is benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie H. W. J. Cowan. Tot Nederl. consul op St. Helena is benoemd de heer S. Salomon en door den Nederl. consul te Leith is de lieer J. Cairns aangesteld tot zijnen consulairen agent te St. Davids. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de hoofdstukken Binnenlandschc zaken en Financiën der staatsbegrooting aangenomen met algemeene stemmen; het hoofdstuk Marine met 24 tegen 4 stemmen, en het hoofdstuk Oorlog met 22 tegen 8 stemmen. Gisteren is de heer van Lansberge, gouverneur-generaal van Ned. Indie, uit Brussel te dezer stede aangekomen en heeft hij zijne apartementen op het plein betrokken. Een zeldzaam voorkomend regtsgeding wordt thans tegen den staat gevoerd. In den loop van het jaar 1873 werd door den officier van justitie te 's Bosch bekend gemaakt, dat de regtbank aldaar had uitgevaardigd een bevel tot voorloopige aanhouding wegens opligting legen zekeren D. P. M. Haaiman, zich ook wel noemende Salomons. De verdachte werd, niettegen staande de nasporingen der policie, niet gevonden. Ook de policie van andere gemeenten werd aangeschreven en zoo ontving in September de Am- sterdamsche policie van den officier van justitie te Roermondede plaats waar de opligting was gepleegdeen telegrammededeeling bevattende dat i de verdachte Amsterdam met een bezoek zou verecren. Den 5l,en September maakte de policie te Amsterdam zich meester van iemand, kleinhandelaar aldaar en reeds sedert twee jaren op de Geldersche Kade woonachtig; hij j was genaamd H. Salomons, welken naam hij dadelijk aan den commissaris van policie opgaf en tevens ontkende opligting te Roermond te hebben be dreven. Hij was ook niet uit Hoogezand, maar laatstelijk uit Utrecht naar Amsterdam overgekomen. De hoofd commissaris van policie vond toch aan leiding den voor hem gebragten persoon naar het huis van arrest te doen overbrengen, waar hij ter beschikking van den officier van justitie werd gesteld. Twee dagen verliepen zonder dat iets aan de zaak werd gedaan, maar den derden dag kwam wel alles aan het licht en bleek het dat de justitie had gedwaaldmaar toch onderging Salomons nog eerst een minder aangename behandeling. Hij werd dien dag geboeid van Amsterdam naar 's Bosch getransporteerd ten aanzien van ieder reiziger en van het Bossche publiek. Daar bleek echter dat hij de persoon, tegen wien net bewuste bevel was uitgevaardigd, niet was en toen eerst, na drie dagen van zijne vrijheid te zijn versloken geweest, werd Salomons in vrijheid gesteld. Deze niet alleen onschuldige, maar onwettige aanhouding had voor S. ten gevolge dat hij zeer gedaald is in de achting zijner medeingezetenen, be kenden en met hem handel drijvende personen. Crediet wordt hem niet meer verleend en daardoor ondervindt hij groote schade. Dit gaf hem aan leiding zich tot het depart, van justitie te wenden, met verzoek om in der minne eenige schadevergoeding te erlangenmaar dit verzoek werd te ver geefs gedaan. Met deze afwijzing niet tevreden, stelde Salomons tegen den staat eene actie in bij den hoogen raad en gisteren werd voor dit hoogste regtscollcgie deze vordering namens den eischer breedvoerig toegelicht door den advokaat mr. Eyssell. Het kwam hem voor dat ambtenaren van den slaat, namens hem handelende, eene onregtmatige daad hadden gepleegd en dat de slaat daarvoor aansprakelijk was. Ten allen overvloede wenschtc pleiter door getuigen de waarheid van de gestelde feiten te bewijzen en daartoe strekte in de eerste plaats de conclusie van eisch. Voor het overige was hij van oordeel dat de vordering voor toewijzing vatbaar was. Onder referte aan het oordeel van den raad nopens het aangeboden geluigenbewijs, werd de actie door de beide lands-advokaten bestr den. Zij zagen alleen in het gebeurde eene vergissing, waarvoor geen schadevergoeding te pas komt, en geloofden dat er geen onregtmatige daad was gepleegd en dat de staat in reglen niet gehouden is tot schadevergoeding ter zake van de ge vangenneming van den eischer, welke gebleken is bij errcur te zijn geschied. De conclusie van het openb. min. zal later volgen. Ten gevolge van het bedanken van dr. Flier voor het beroep van de Ned. herv. gemeente alhier, is voor de predikanls-vacature een nieuw zestal opgemaakt, bestaande uit de hh.: Baart de la Faille, te Ridderkerk; Doedes, te Velzen; dr. de Hartog, te Rotterdam; Knoltnerus, le Dordrecht; de Koe, te Utrecht, en Sjoers, te Oppenhuizen. Uit het beknopte verslag der exploitatie van het gemeente-badhuis te Scheveningen over 1873 blijkt dat er zijn genomen: buitenbaden: Junij 1213; Juli) 14879; Augustus 18028, September 10034; October 427; te zamen 44581. Binnenbaden en douches 4626. In ronde sohimen wordt een verge lijking gegeven van de kosten van het jaar 1874 met die van 1873. Aan verschillende benoodigdheden is uitgegeven 16000 meer, maar eveneens diezelfde som meer ontvangen. Daarentegen hebben verschillende andere zaken eene mindere uitgave vereischt van 8950maar hebben ook minder opgebragttable d'hóte ƒ9200; diners ƒ700theatre/100; te zamen 10000. Waardoor, zegt de commissie, hetgeen men gewoon is winst te noemen ƒ1050 minder bedraagt. De uitslag van het saizoen is dus minder gunstig dan men had verwacht. i:ITKNLANDSCIIE BLSUGTliN E N G E L A K B, LONDEN, 14 Jannaiij. In het dienstjaar 1873—74 werd, blijkens eene door het departement van financiën openbaar gemaakte opgave, in Engeland over eene som van 140,774,442 successieregt betaald. In 1866- 67 bedroeg de som, waar- over het regt betaald werd, 106 en het betaald regt 2% millioen De opbrengst van het successieregt in 1873—74 bereikte het cijfer van 3,425,800 De voornaamste veranderingin het tusschen deze twee dienstjaren inlig-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2