LEIDSCHE COUR A AT. 1875. M°. 13. ZATERDAG 16 JANIJARIJ. STADS-BER ICIJTEN. BiiNiNEiNLA A DSCIIE BEIIGTE.N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f '2,50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarljjks vóór of op den 31>ttn Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangilte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderlerkend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetlen voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zjjn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 December 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Jannarij. Heden nam voor de arrond. regibank alhier het getuigenverhoor een aanvang in zake het spoorwegongeluk nabij het station Warmond op den j4«t,D Augustus jl. De beschuldiging tegen den machinist D. G. J. Roesink, van den personen-trein, welke tegen den ledigen expres-trein botste, luidt: //hel door achteloosheid doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein". Het uitgebreide getuigenverhoor liep hoofdzakelijk over het onderzoek naar den stand der signalen ter plaatse van het station waar het ongeluk voorviel en de handelingen van den machinist en den stoker op de locomotief van den personen-trein: Hel liöören van eeil twaalftal getuigen is uitgesteld tol morgen, als wanneer ook de verdediger, mr. Ph. de Haas, een pleidooi zal uitspreken. Z. M. de koning heeft, naar men verneemt, de nitnoodiging tot het bijwonen van den feestmaaltijd, bij gelegenheid van het eeuwfeest der lioo- geschool. op 8 Februarij. aangenomen. Wij vernemen dat de aanstaande feestviering der hoogeschool zal wor den voorafgegaan en voorbereid door eene godsdienstige rede, in de akade- miebeurt, voormiddags Ilooglandsche kerk, op 7 Februarij te houden door den hoogleeraar Prins. Bij den uitgever W. C. de Graaff, te Haarlem, wordt een nieuw tijd schrift uitgegevendat in maandelrjksche afleveringen zal verschijnen. Dit maandwerk is getiteld: //de Banier", tijdschrift van het Jonge Holland. Onder aanvoering van de hh. Emants en Smit Kleine stelt zich een dertig tal vaste medewerkerszich noemende .liet Jonge Holland", voor op gebied van critiek, kunst, letteren, staatswetenschap, staathuishoudkunde en wijs begeerte hun stem te doen hooren. Niet minder kloek, zegt het prospectus, dan voor veertig jaren, streeft het tegenwoordige "jonge Holland" op het gebied van vrije geestesbeschaving en gezonde ontwikkeling vooruit te komen. Voortbouwend op de hechte grondslagen, toenmaals door zoovcler opoffering en inspanning gelegdhaakt het op zijne beurt naar zelfstan digheid. In de eerste aflevering, het Januarij nommer, komen o. a voor: een goed geschreven opstel van dr. Belz over "Instinkt, verstand, rede", een degelijk stuk van mr. Rink //over en tegen art. 23 der wet op het lager onderwijs", een keurig gedichtje, getiteld: "Theorie en praktijk", door J. J. Estor, een geestige type, door F. Smit Kleine, van "Een man van gewicht", enz. - Men schrijft ons: De temperatuur is voor Januarij zoo zacht als zij voor December koud was. Het zijn nu werkelijk voorjaarsdagen, zooals Maart of April ze doorgaans niet oplevert. December begon met geduchte sneeuw- en hagelbuijen en veel wind en bragt het tweede gedeelte winter. l)e wind maakte toen bijna iederen dag compasrond met stille en kwam meest uit het zuiden. Met zuidewind vroor het zelfs het meest, met noord- oostewind het minst. Op 29 Dec., 'smorgens ten 8 uur, teekende de ther mometer 10". d. i. 22° vorst, met zuidewind. Uit dezelfde streek kwam dooi en zoo liet de noordoostewind, waarmede dan toch doorgaans besten dig winter wordt verwacht, zich niet gelden. Misschien komt hij later in Februarij of Maart en dal het dan nog genoeg winter kan worden, daar voor spreken de voorbeelden. Stelt hij zich uit tot April of Meiom we ken achter elkaór te heerschcn, des te erger; eene winterachtige lente is niet zeldzaam en het is bekend hoe land- en tuinbouw er dan bjj varen. Er bestaat gelegenheid tol verzending der correspondentie naar Ne- derlandsch Indië. door middel van het stoomschip Java, van de maat schappij "Java", waarvan het vertrek uit Nieuwe Diep op den 30s,tn Januarjj aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. Bij kon. besluit van II Jan. zijn de gunstige bepalingen, vervat in het kon. besluit van 20 Maart 1874, toepasselijk gemaakt op de miliciens der ligting van dit jaar en bepaald dat de tijd voor eerste oefening, ook nog tot op negen maandenwordt verkort voor de miliciens van gemelde ligting. die binnen deze tjjdsruimte de geschiktheid voor veldtelegraphist hebben verkregen. - De minister van oorlog brengt naar aanleiding daarvan in de Staats courant ter kennis van belanghebbenden de onderscheidene voorregten, welke voor hen, die bij de militie dienen, aan kennis, bruikbaarheid, jjver I en goed gedrag, ingevolge de bestaande voorschriften, verbonden zjjn. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nedcrl. Indie zjjn benoodigd 29 praktisch ervaren opziglers der 3de kl., die den leeftijd van 30 jaren niet zullen hebben overschreden. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, die genegen zijn zich als opzigler der 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indie te verbinden, kunnen zich tot en met 20 Februarij 1875, tot het deel nemen aan een vergelijkend examenbij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. De minister van koloniën beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat met den lsteD September dezes jaars vijf jongelingen zullen worden be stemd, om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het oppertoezigt van den heer dr. G. J. Mulderoud-hoogleeraar aan 's rijks hoogeschool te Utrechtte worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-Indië en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daar voor verlangen in aanmerking te doen komen, deze op Maandag, den 10d,,, Mei 1875, des voormiddags ten acht ure, ten huize van den voormelden oud-hoogleeraar te Bennekom zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen. De adspiranten moeten op 1 September 1875 den ouderdom van 16 jaren bereiken en mogen alsdan niet ouder zjjn dan 20 jaren. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt dat den l9dfD April e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage een onderzoek zal plaats hebben van candidalen naar de betrekking van land meter 3C kl. bij het kadaster. De caudidaten behooren zich vóór den 20i,e" Maart e. k. bij een op zegel geschreven request lot den minister te wenden. Ilct maken van de pijlers voor de brug over de Waal beneden Nijme gen, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 31 December 11., is toegewezen aan W. P. de Vries en H. de Vries te Rossum. De overhandiging van den gouden beker aan den generaal van Swie- ten, die Woensdag 11. te Amsterdam plaats had, werd gevolgd door het houden van eenen plegtigen feestmaaltijd, waarbij verschillende toasten op Z. M. den koning, generaal van Swieten enz. werden uitgebragt. Van eeo dezer toasten is per telegraaf berigt gegeven aan kolonel Pel in Atchin. Dat berigt luidde: "Op feestmaal ter ecre generaal van Swieten, heildronk gebragt aan u, benevens land- en zeemagt Atjeh. Gleichman, voorzitter" Het gerucht, dat de justitie omtrent den moord voor éen paar jaar op mevr. van der Kouwen te 's llage gepleegd, belangrijke ontdekkingen heeft gedaan, vfordt bevestigd door hetgeen ons wordt medegedeeld. In de Bagjj- nestraat te 'sllage, zoo wordt ons berigt, is in de vorige week een werk man, bloedverwant van een dienstmeid, welke voorheen bij mevr. van der Kouwen diende, door een huisgenoot, dien hij mishandelde en uitschold, toegevoegd: "Maar ik heb mevr. v. der K. niet vermoord", of eene derge lijke uitdrukking. Iemand die deze woorden gehoord hadgaf er kennis van aan de policie; de werkman werd in hechtenis genomen en gewigtige aanwijzingen werden ontdekt, o. a. de reeds genoemde bloedverwantschap en het bezit van een vrij groole inschrijving op het grootboek, waarvan hij de herkomst niet verklaren kon. Wij deelen deze bijzonderheden mede, zooals zij ons zijn overgebragt, natuurlijk onder alle reserve. (Ilbl.) liet D. v. 's Gr. verklaart dat er van nieuwe arvestatiën, die in deze zaak te 'sllage zouden gedaan zijn, geen sprake is. De Amst. Cour. deelt het volgende mede: Door de ijverige nasporin- gen der politie is het welligl eindelijk gelukt den draad in handen Ie krij-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1