l5i:iTKNLAM)SCIiE BEKIGTEN. PEK TELEGRAAF. Het schoon spoelen van den mond der rivier heeft liet voordeel aangebragt dat de Florence binnen kon loopen. Misschien dat men van deze werking j van het water partij kan trekken en beletten dat de mond weer zoo spoedig verzandt. Behalve te Oost-Londen ziju ook op andere plaatsen langs de i kust schepen vergaan. Te Paardekraal is er een gestrand en het behoud der menschenlevens daarop is te danken aan een politie-sergeant, die naar boord zwom en eene communicatie daarslelde. Van alle deelen des lands wordt berigf ontvangen van grootc verliezen aan vee, enz. Het verkeer naar hel bovenland is door het ondoorwaadbarc der rivieren geheel gestremd. 's GRAVENIIAGE, 14 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Nieuwe Pekela is benoemd de heer J. Nicolzon Wassenaar, en tot notaris te Putten de heer J. J. Wildschut, cand.-notaris te Arnhem. Tot lid van den raad van bestuur over 's rijks museum te Amsterdam is benoemd de heer jhr. W. van Loon, te Amsterdam. De luit ter zee 2e kl. A. Werumeus Buningdienende aan boord van liet wachtschip te Willemsoordwordt op non-activiteit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee 2e kl. A. C. van der Sande Lacoste. Naar men verneemt zal 'skonings grootmeester, mr. R. J. graafSchim- mclpenninckZ. M. vertegenwoordigen bij gelegenheid van hel huwelijk der dochter van koning Leopold te Brussel. - In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de commissie., belast geweest met het onderzoek van liet door den heer jhr. mr. J. K. J. de Jonge ingediend adres, daaromtrent verslag uitgebragt, en voorgesteld, dat aan den adressant magtiging worde verleend om de betrekking van directeur van het kou. kabinet van schilderijen te 's Gravenhagewaartoe bij door Z. M. den koning was benoemd, gelijktijdig met die van commies griffier der kamer waar te nemen. Met dit voorstel heeft de vergadering zich zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming vereenigd. In de zitting van heden heeft de begrooting der staatsspoorwegen aan leiding gegeven tot bespreking van verschillende punten. De minister heeft zich in zijn antwoord onthouden van cenige toezegging omtrent den aanleg van spoorwegen. Die begrooting is aangenomen met algemeene stemmen. De beraadslaging over hoofdstuk binneuiandsche zaken is aangevangen 4$ gevorderd tot de afdeeling Onderwijs. 11. M. de koningin en Z. K. 11. prins Alexander hebben gisteren avond de voordragt van den heer Linde met 11D. tegenwoordigheid vereerd. Na afloop der voordragt heeft 11. M. den lieer Linde bfl zich ontboden en zich gcruimen lijd met hem onderhouden. Bij arresten van heden heeft het prov. geregtshof in Zuidliolland G. S. Smit en P. St. Nicolaas, heiden sjouwerlui te Rotterdam, schuldig verklaard aan diefstal van touw van een bewoond vaartuig en hen veroordeeld ieder tol 5 jaren tuchthuisstraf. In ligenwooi'digheid -van de drie wapens van het-garnizoen en voor het front der regimentvaandels heeft generaal-majoor van der Schriek heden middag ten 12 ure het ridderkruis 4Je kl. der militaire Willemsorde uitge reikt aan den luitenant-kolonel 11. G. Boumeester, thans met verlof, ter zake van zijn moedig gedrag bij de krijgsverrigtingen, gedurende de 2de expeditie tegen Atchinals kommandant der artillerie. EMGEii&mn. LONDEN, 13 Jannarij. Bij het kon. aardrijkskundig genootschap is een rapport van kapitein Elton ingekomen over eene door hem uitgevoerde zending tot bevrijding van slaven. Deze zending heeft plaats gehad met inachtneming der bepalingen van het verdrag, tusschen Engeland en Zanzibar gesloten, en had ten doel de slaven vrij te maken, welke door Indische onderdanen der Engelsche kroon werden gehouden. Door Eltons bemoeijingen zijn 1408 slaven in vrijheid gesteld; 488 van hen zijn als vrije bedienden bjj hunne vroegere meesters gebleven. De onveiligheid op straat en de praktijk van schoppen nemen te Li verpool zoodanig toe, dat bij liet gemeentebestuur dier stad voorstellen in gekomen zijn vanwege ecnige burgers, tot het vormen van een veihgbeids- comilc. De policie, die versterkt is, heeft last ontvangen zamenscholingen uiteen te drijven van de schavuiten, die aan de hoeken van straten post vatten, om den voorbijgangers geld af te persen, en de onwilligen te straf fen met doodschoppen. -- Naar men verneemt zullen de Mormonen weldra naar Mexico verhui zen. Dewijl de Amerikaansche regeering de veelwijverij niet langer wil dulden, zelfs gestreng gaat vervolgen, wordt liet verblijf te Utah langzamer hand onaangenamer, zoodat zij liet plan hebben opgevat naar den nabnrigen staat te verhuizenalwaar de regering minder gestreng let op hunne huiselijke inrigting FRAKHR1J 2i. Het Journ. off. bevat een besluit, waarbij de kiezers in de departe menten Cotcs-du-Nord en Seine-et-()ise opgeroepen worden om afgevaardig den te kiezen. De commissie uit de nationale vergadering, belast met liet onderzoek der overeenkomst, door de regering met de ex-keizerlijke familie, door tusschenkomst van haren gemagligdc Rouher. ter liquidatie van de civile lijst gesloten, heeft beslist, dal de museums te Fontainebleau en te Pierre-'j fonds, die bij de overeenkomst toegewezen waren aan keizerin Eugenie, beschouwd moeten worden als staatseigendom en dus in het bezit des lands moeien blijven. Om de zaak tot een einde Ie brengen, en een civiel proces te voorkomen, heeft de commissie zich vereenigd met een voorstel, om den gemagligde der keizerlijke familie een som in geld, bij onderling goedvinden te bepalen, aan te bicden. Het Journ. off. deelt een en ander mede omtrent den tegenwoordigen stand van het vraagstuk betreffende het aanleggen van een tunnel onder het Engelsche kanaal, en zegt, dat het plan zijne oplossing nabij is. De rig- ting die de tunnel nemen zal, is van de baai van St. Marguerite ten oosten van Dover naar Sangatte, ten westen van Calais. Er heeft zich eene maat schappij gevormd met een kapitaal van twee millioen, om twee verticale putten te boren op de Franscbe kust. Ontdekt men dan, dat de gesteld heid van den bodem gunstig is, dan zal zich eene tweede maatschappij vormen met een kapitaal van vier millioen, om de boring te beproeven van twee gangen in horizontale rigting, ter lengte van 200 meters. Gelukt die tweede onderneming, dan zal de maatschappij zich definitief constitueren ter voltooijing van het werk. Een Engelsch-Fransch comité', dat onder steund wordt door twee spoorweg-maatschappijen, houdt zich zeer ijverig met de verwezenlijking van dit plan bezig. Aan de Ind. Beige wordt uit Parijs gemeld dat bij eenen maaltijd, Maandag door graaf Rampon ter eere van den hertog d'Audiffret Pasquier gegeven, deze laatste op het onverwachtst de verklaring heeft afgelegd, dat hij met het staatsbeleid van den hertog de Broglie volkomen instemde en aan het ministerie, waarmede deze het tegenwoordige kabinet vervangen zon, zijne ondersleuning had toegezegd. Deze kennisgeving bragt de gasten, allen leden van het linker-centrum, en met name den heer Casimir Pe'rier, in de uiterste verbazing. SPANJE. In de door don Carlos uitgevaardigde proclamatie leest men o. a. Mijne waardigheid en de waardigheid van mijn leger dulden geen ander protest dan dat, hetwelk met onverbiddelijke welsprekendheid door onze kanonnen zal worden uitgesproken. Het tot koning proclameren van prins Alphonsus wel verre van voor mij de poorten van Madrid te sluiten, opent mij integendeel den weg lot herschepping van ons dierbaar vaderland. Niet te vergeefs kwetst een nieuwe daad van praetorianisme den trots van het Spaansche volk, niet te vergeefs zijn mijne vrijwilligers gewapend. Zij die hebben welen te overwinnen te Eraul, te Elpicus, te Montezurra, te Castel- dollil, te Somorroslro, te Arbazuza, te Cordova cn te Urvieta zullen ons edelaardige Spanje voor eene nieuwe beleedigingEuropa voor een nieuw schandaal weten te bewaren. Geroepen om de revolutie in ons land te vernietigen, zal ik ze vernietigen, hetzij zij blijken geeft van woeste dierlijkheid en schaamtelooze goddeloosheid, hetzij zjj zich verberge onder den schijnheiligen mantel van geveinsde vroomheid. Spaanjaarden! Ik zweer u bij onzen God en bij ons Spanje dat ik, getrouw aan mijne heilige zen ding, ons roemrijk vaandel zonder vlek zal handhaven; dat vaandel is het symbool van de reddende beginselen, die heden onze hoop en morgen ons heil zullen zjjn. BlIITSCHEANffi. Te Berlijn was Zaturdag 11. het gerucht in omloop dat de policie op het spoor was van een plan voor een aanslag op het leven van Bismarck. Werkelijk was toen het geheele gebouw van den rijksdag, zoowel van bui ten als van binnen, even als voor en achter prins Bismarck's woonhuis, alles door een sterke policiemagt bezet. Den volgenden dag werd die maat regel ook op andere plaatsen en zelfs op grooter voet genomen. Naar men verhaalde, zocht de policie dien dag naar twee vreemdelingen, die eenige Orsini-bommen, volgens anderen een hclsclie machine met dynamietkogels, naar Berlijn hadden overgebragt. Er is echter niets omtrent het een en ander gebleken. De vorst van Bentheim-Steinfurt heeft dezer dagen aan de Straatsbur ger bibliotheek een belangrijk geschenk doen toekomen. De gansclie boekerij van het voormalige klooster Frenswegen, bij Nordhorn, heeft hij naar Straatsburg gezonden. Zij telt ruim 1000 deelen, waarvan een 50-tal Latijnsche en Neder-Duitsche handschriften, prachtwerken door schrift en versiering. Buitendien bevat deze boekenschat een groot aantal incunabelen. 'sGRAVENHAGE, 14 Januarij. Regeringstelegram, Atchin, 9 Januarij. In Longbattah zijn den 31 December 9 versterkingen en 4 stukken geschut na hevigen tegenstand genomen en eenige punten bezet. Onzerzijds sneu velden 21 minderen en werden gewond: majoor Romswinckel, kapitein van Ilaaften en luitenant van Bennekom, ligt, luitenant Roell, zwaar; voorts 61 minderen, De vijand verloor 171 dooden. Onze eonvooyen werden nog dagelijks door den vijand verontrust. Den 4dt° Januarij is Zuid-Longbattah bezet. Den 2"1 is het eskader naar de Westkust vertrokken. Van 20 tot 31 December verbeterde de gezondheidstoestand aanmerkelijk; sedert was die iels minder gunstig. Een deel van Pedir heeft zijne onderwerping aangeboden. BERLIJN, 13 Januarij. De Prov. Corresp. meldt dat de Duitsche kanon- necrboolen Albatross en Nautilus in de Spaansche wateren vermoedelijk door eenige andere oorlogsschepen zullen worden gevolgd. Aangaande den aanval der Carlisten op de Mecklenburgsche brik Gustav zegt zij, dat de Duitsche regering onmiddellijk en met allen ernst hare aandacht op dat voorval heeft gevestigd en de noodige slappen heelt gedaan, om voor de Duitsche vlag eene volledige voldoening en zoowel voor de bemannin» als voor de reeders schadevergoeding te verkrijgen. De regering meent te mo gen vertrouwen, dat dit, wegens de wending die zich thans in de aangele genheden van Spanje heeft voorgedaan, gemakkelijker zal worden verkregen LONDEN, 13 Januarij. Aan de Pall Mall Gaz. wordt uit Berlijn gemeld, dat de zending van Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche wateren alleen ten doel heeft, aan de eischen aangaande de Mecklenburgsche brik Gustav klem bij te zetten. Het bestuur der marine stelt zich voor, door eene indrukwekkende demonstratie lengs de Spaansche kust Duitschlands magt te toonen, doch, naar men verzekert, heeft Bismarck daaromtrent nog geen besluit genomen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2