LEIDSCHE COURANT. 1875. DONDERDAG 14 JANUARIJ. STADS-DER I CUT EN. HINNEN LAINDSCHE BERIGTEN 11. De. Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ataesaeabérbbb ••ar 'jtswef. ■--■■•r MER - IJ li. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 2lsten December 1874, n°. 6/1 Provinciaalblad n°. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wel van den 7cn April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen wtcg werktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor Wijk IV, op den 14, 15, 19 en 20 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8sten December 1874, de letter J7, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclie Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 31 December 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in het jaar 1856, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dcjaar, doch vóór het volbrengen van hun 20stc, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsclie Courant van den 16den, 23sten en 30sten December 1874; Doen te welen dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot. des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januari, voor de bewoners van de wijken I 2 en 3, Dinsdag 12 »4en5, Woensdag 13 »6, Donderdag »14 »o Vrijdag 15 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoorcn over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (aldeeling Burger lijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor ben, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking En wordt afgekondigd. Leiden, 4 Januari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Januarij. Voor het jaar 1875 zijn benoemd bij den militieraad alhier: tot lid, de majoor W. G. Weier, en tot plaatsvervanger, kapitein W. C. F. van der Plas. Aanstaanden Vrijdag morgen ten 10 ure zal in de zitting der arrond.- regtbank de belangrijke regtszaak een aanvang nemen, voortgevloeid uit het spoorwegongeluk, dat in den avond van den J4(len Augustus des vorigen jaars op het station Warmond plaats greep. Niet minder dan 33 getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Heden morgen werd door de vereeniging het Metalen Kruis 2e sectie weder het stoffelijk overschot van een harer leden, haar banierdrager, graf waarts geleid, dat van den heer L. van Lieshout, in leven chef over den kleedermakers-arbeid in het militaire detenliehuis. Bij de geopende groeve sprak de voorzitter der vereeniging, de heer E II. Themps, een hartelijk woord tot de familiebetrekkingen en de voormalige wapenbroeders van den overledene. Naar wij vernemen zal de jeugdige tooneelvereeniging »Thalia" hier ter stede, ter gelegenheid van het jubileum der hoogeschoolhare eerste uit voering geven, waarvan de zuivere opbrengst zal strekken geheel ten voor- deele van het standbeeld voor Pieter Adriaansz. van der Werf. Alsdan zal opgevoerd worden »De zoon van den Watergeus." In het belang der goede zaak hopen wij dat hare roging met een ruim bezoek mag worden beloond. De minister van binnenlandsche zaken heelt ter kennis van belang hebbenden gebragt dat in de tweede belli van de maand Maart a. s., ter benoeming van rijksopzigters van den waterstaat 4de kl.een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Zij die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 Maart 1875 daarvan aan het dep. van binnenlandsche zaken doen blijken, bij een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgave van naam, voornaam, woonplaats en ouderdom. De candidatcn moeten hun 21stc jaar zijn ingetreden, en hun 27ste nog niet hebben volbragt. De buitengewone opzigters van den water- slaat, die thans bij de rijks- of provinciale werken in dienst zijn, kunnen aan bet vergelijkend onderzoek deel nemen, mits zij op 1 April e. k. den ouderdom van 35 jaar nog niet zullen hebben bereikt. Door de Iloli. maatschappij van landbouw zijn de volgende prijsvragen ter beantwoording uitgeschreven: I. Beschrijving van de teelt van griend en teenhout; II. Beantwoording van vragen omtrent de kaasbereiding in het algemeen; lil. Beknopte beschrijving van den akker- en tuinbouw, ge schikt voor een lees- en leerboek; IV. Beknopte beschrijving van de veeteelt en zuivcl-bereiding, geschikt voor een lees- en leerboek. Naar men verneemt zouden de vice-admiraals Wiehers, te Amsterdam, en Gregory, te Nieuwe Diep, met 1 Mei a. s. waarschijnlijk vervangen wor den dcor den schout bij nacht. Brulcl de la Rivière en den kapitein ter zee van Rees. In de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van de letterkun dige afdeeling der kon. academie van wetenschappen voerde de heer de Goeje het woord voor eene bijdrage tot de geschiedenis der Zigeuners. Dat deze van Indischen oorsprong zijn en sedert 1417 zich uit Hongarije over Duitsch- land verspreid hebben, wordt thans vrij algemeen aangenomen, maar de oudere geschiedenis van dit raadselachtig volk ligt nog in het duister. Uit Arabische bronnen werd aangetoond, dat dit volk, hetwelk de Oostersche geografen onder den naam van //Zot" kennen, oorspronkelijk woonachtig was in het noordwesten van Hindostan, langs de oevers van den Indus. In de tiende eeuw onzer jaartelling vindt men hen aldaar als nomaden en levende van de kameelteelt. Nog vroeger opklimmende, vernemen wij, dat omstreeks 710, met de overbrenging van den Islam naar Indie, een deel van deze stammen overgevoerd is naar Syrië, bepaaldelijk naar de omstreken van Antiochië. Omstreeks de helft der negende eeuw hadden zij aan de oevers van de Beneden-Tigris de magt in handen en wisten zelfs den toevoer naar Bagdad af te snijden, totdat zij in 834 onderworpen werden. Sedert 855 vinden wij de eerste Zot, welke naam hun trouwens alleen in Syrië gebleven is, overgeplant in het Byzanlijnsche rijk. Nog vele eeuwen later, ook na de tuchtiging door Timur, vinden wij de overblijfselen van de oor spronkelijke stammen aan den Beneden-Indus, Muzelmannen veelal meer in naam dan inderdaad. Tot hen behooren nog heden de bewoners van Sindh en 2/5 der bewoners van Pendjab. Zij schijnen de oorspronkelijke Aziers te zijn, die het land het eerst bevolkt hebben. Hunne taal staat zeer digt bij de verschillende Prakrit dialecten. In Damascus is de naam Zot nog heden gebruikelijk; zich zeiven noemen zij //Romni", dat wil zeggen: mannen. De afleiding van den naam Zigeuner werd besproken, maar bleef eeniger- mate onzeker. Hunne taal sluit zich, gelijk gezegd is, naauw aan het Sindi aan, doch bevat ook Slavische bestanddeclen, evenzeer Grieksche woorden en, wat in West-Europa de aandacht trekt, enkele Arabische uit drukkingen. De 20000, die in 855 naar het Byzantijnsche rijk zijn overgc- bragt, mogen later nog toevoer hebben gekregen. Aan de discussie werd deelgenomen door den heer Kern, die aantoonde, dat de taal der Zigeuners met een der Prakrit-dialecten overeenstemt, uit een tijdveel onder dan Timur, namelijk omstreeks het jaar 500 onzer jaartelling; ook hij achtte het nagenoeg bewezen, uit de resultaten dei- taal wetenschap, dat de Zigeuners van den Indus afkomstig zijn; een resul taat, dat nu door de Arabische schrijvers bevestigd wordt. Verder werden enkele bijzonderheden der verhandeling ter sprake gebragt door de heeren Land, Goudsmit, Moll en Leemans, waarbij incidenteel ook de afleiding van het scheldwoord «smous" te berde kwarnmaar tot geen algemeen bevredigend resultaat is gebragt. nC.) Men meldt aan het U. D.De eenige oorzaak waarom de werving op

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1