TWEEDE KUNSTBESCHOUWING, 2lrs ncntula ïlnturne. Derde eeuwfeest der Hoogeschool te Leiden. PER TELEGRAAF. FAILLISSEMENT. er in die praal van weelde en verguldsel gelegenMen leze de builenlandscbe bladen en men zal er slechts de uitdrukking in vinden van een gevoel van droefheid en zorgelijke verrassing, bij de gedachte, dat de gebeurtenis, welke na Sedan de Parijsche bevolking het meest ontroerd heeft, de opening der opera geweest is. Zoo zijn wij nu eenmaal' In den schouwburg, bij een gezwollen melodrama, verbeelden wij ons, dat het wezenlijk gebeurd is. Wanneer we met geschiedeuis te doen hebbenis het eene gansche andere zaak. Sedan, het beleg van Parijs, den vijandelijken inval, de ver minking van Frankrijk, de illuminatiën der Commune vergeten we, en wij gelooven dat niets er van gebeurd is. De ontvangst der gala-voorstelling in de nieuwe opera bedroeg 36,282 fr. i Ook de meeste genoodigdenwaaronder de afgevaardigden der nationale vergadering, moesten hunne plaats betalen. Te Parijs is overleden de heer Emile Pereire, een man in de financie- wereld algemeen' bekend, die o. a. met zijnen broeder Isaac de maat schappij der Zuiderspoorwegen en het "Crédit mobilier" heeft opgerigt. Van 1863 tot 1864 was hij lid van het wetgevend ligchaam. Uit Marseille meldt men dat de jeugdige koning van Spanje aldaar den 7den Januarij is aangekomen en aldaar door de civile en militaire autoriteiten werd ontvangen, in een open rijtuig, begeleid door een piket jagers te paard, vertrok de koning naar het Grand Hotel de Marseille, al waar hij door de officieren van de Spaansche vloot en eene deputatie van de Spaansche wijk werd verwelkomd. Omstreeks half vier begaf de koning zichonder den toevloed van eene ontelbare volksmenigte en onder geleide van de policie, gendarmes te paard en eenige compagnicn linietroepen, naar de oude haven, van waar hij met eene groote boot aan boord van het oorlogsfregat Navas de Tolosa gebragt werd. Hij werd ontvangen door den kommandant Yellf en door de matrozen in het want luide toegejuicht, i. Na eenigen tijd op het dek te hebben gewandeldbezocht de koning de batterijen, waar hij met geestdrift werd toegejuicht. Ook het verblijf der zieken werd door hem bezocht, en het gansche schip hezigligd. Tal van saluutschoten werden van de forten gelost en door het fregat beantwoord Op dit oogenblik zijn er te Parijs en vooral in het lle arrondisse- ment valsche banknoten van 20 fr. in omloop. Zij zijn zeer behendig na gemaakt en op het eerste gezigt zou iedereen die voor goed aannemen doch wanneer men ze van naderbij beschouwt kan men ze goed herken nen. De blaauwe inkt is bleeker dan bij de goede banknoten en de teekc- ning is meer verward en slechter afgewerkt. In de dagbladen wordt de volgende trek van goedhartigheid medege deeld. Bij de gladheid in den avond van 2 Januarij was hel oude en trouwe paard van een bejaard koetsier neergevallen en had twee poolen gebroken, liet moest blijven liggenom ter plaatse afgemaakt te worden. De grijsaard trok nu zijn warmen koelsicrsjas uit en spreidde die over het dier uit, om het in zijn jammerlijken toestand niet aan de koude ten prooi te laten. Bibberend hield hij daarop de wacht bij zjjn ongelukkigen medgezel. SPANJE Koning Alfonso is te Barcelona aangekomen. De prefect en verschil lende depulatiën zijn hem aan hoord van het fragat komen begroeten. De koning antwoordde, dat hij zich gelukkig rekende, te Barcelona het eerst voet aan wal te zeilen; dat hij de behoefte van Catalonie kende, en dat hij van alle titels, die hij draagt, op die van graaf van Barcelona het meest trotsch was. Te Madrid worden groote toebereidselen gemaakt om den koning te ontvangen. De dagbladen, die als de organen van het afgetreden bewind konden beschouwd worden, laten zich niet ongunstig omtrent den nieuwen stand van zaken uit. De Politica zegt o a.: De vaderlandsliefde maakt het ons liberalen, die tot eiken prijs de nationale eenheid ongeschonden wenschen, ten pligt, de regering onzen bijstand te bieden bij de worsteling met de opstandelingen hier te lande en in de koloniën. De Epoca heeft eene inschrijving geopend voor een eeredegen, aan te bieden aan Martinez-Campos, die aan het hoofd stond van het laatste pro- nunciamento. De lieer Roger Eykyn agent der Spaansche fondsenhouders te Londen heeft den 7dcn Jan. een eerste bijeenkomst gehad met den nieuwen minister ij van financiën. BUITSUULASB. liet door de Forlschritts-partij in den rijksdag andermaal gedaan voor stel om den afgevaardigden vergoeding van reis- en verblijfkosten loc te ken nen, is dooi- dat ligchaam aangenomen. Het overlijden van den ex-keurvorst van Hessen zal zeer bijdragen, om de onderhandelingen, sedert verscheiden jaren gevoerd lusschen de Pruisische regeering en de agnaten van het keurvorstelijk huis, tol een goed einde te brengen, liet overlijden van den ex keurvorst vereenvoudigt deze quaeslie zeer; de staal is thans in het feitelijk bezit getreden van de Hessische kroondomeinen en het daarop rustende sequester is opgeheven want tot aan zijn overlijden was het vruchtgebruik dier goederen, bij ver drag, aan wijlen den ex-kcnrvorsl toegekend. Het berigt dat de aartsbisschop van Keulen te Roermond een huis had gehuurd, om aldaar, ingeval hij ten gevolge van zijn verzet tegen de Pruis- sische wetten genoodzaakt werd zijn vaderland te verlaten, zijn verblijf te vestigen en van daar zijn bisdom te besturen, wordt tegengesproken. De passagiers van den trein van Ilalle naar Thiiringen waren voor eenige dagen ooggetuigen van een allerverschrikkelijkst schouwspel, waar van de afloop nog treuriger had kunnen zijn. Midden op den spoorweg bevond zich een kudde schapen, die door den machinist eerst toen hel te laat was werd opgemerkt. Stoppen was niet meer mogelijk, de schapen weken niet van hun plaats en zoo geraakten een vijftigtal van hen onder den trein, die zich weldra te midden van een verward mengsel van wol,' vleesch en beenderen een weg baande. Aan bijna alle wagons bevonden zich stukken rookend en trillend vleesch en bloed. Hoogst gelukkig, maar bijna onbegrijpelijk is het, dat de trein door dien vormloozen klomp niet van de rails is geraakt; ware dat gebeurd, de ramp zou zeker grootergeweest zijn; voor de passagiers waren het hagchelijke oogenblikkendie zij in de wa gons doorbragtcn. Bij het onderzoek, dat omtrent de zaak is ingesteld, is gebleken dat de schaapherder doof gebleven is voor de waarschuwingen van den baanwachter, die hem op het gevaar voor zijn kudde en den naderen den trein wees. MADRID, 9 Januarij. Alfonso is ook te Saragossa lot koning geprocla meerd. Moriones blijft belast met het bevelhebberschap, j PARIJS. 10 Januarij. De heer de Broglie verklaarde geen kabinet te kunnen zamenstellenalvorens de kamer eene beslissing omtrent de consti tutionele wetten had genomen. Terstond is de ministerraad bijeengekomen, j LONDEN, 19 Januarij. Naar de Observer meldt, loopt in diplomatieke kringen te Parijs hel gerucht, dat koning Alfonso vóór zijn vertrek uit Frankrijk verloofd is met zijne nicht, prinses Maria de las Mercedes, derde dochter van den hertog de Monlpensier en jongere zuster van de gravin van Parijs. PARIJS, 10 Januarij. Boulevard. Lccning 100.42. Turken 43.25. Spanje buitenl. 235j6; buitenl. 19?f6. BARCELONA, 10 Januarij. De koning is heden ten 2 ure vertrokken, zeer voldaan over de hem ten deel gevallen ontvangst. Hij zal morgen middag te Valencia en Woensdag te Madrid komen. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in hei Heeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 9 Januarij. Notaris Mr 11. Obiieen. Een Heerenhnis en Erf, aan de oostzijde van hel Rapenburg, nabij de BrecdestraatN°. 4, Sectie G, n°. 473. Kooper P. van der Meer. ƒ12200. Een Koetshuis cn Stal, aan de westzijde van de Papenstraat, Wijk IV, n". SSB"1»1, Sectie G, n'. 474. Kooper H. Borgerding. ƒ3200. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Huis cn Erf, aan de zuidzijde van de Breedestraat, over de Koorn- brugsteeg, 11°. 33, Sectie G, n°. 34iKooper P. van der Meer 6000. Een Huis en Ert, aan de westzijde van de Cellebroersgracht, n°. 53, Sectie F, n°. 489. Kooper Jac. van der Kamp. ƒ750. ONDERTROUWDW. M. S. Junius, wed. 37 j. en M. A. II. J. Junius, jd. 31 j. W. van der Meer,jm. 22 j. cn W. Eusing.jd. 19 j. A i> KM TEUT 6 lieden ontsliep onze geliefde Zuster en Behuwd zuster Mejuffrouw UEN- RIËTTE W1LHELM1NA COOPS. Uil aller naam, Leiden, 8 Jan. 1875. II. COOPS. lieden overleed na eene kortstondige ziekte, doch gesterkt door de 1111. Sacramenten der stervenden, tot diepe droelheidmijn geliefde Echt genoot L. VAN LIESHOUT, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Leiden, 9 Januari 1875. Wed. L. VAN LIESHOUT, geb Kelders. Algemeene kennisgeving. op Bonderilag den 14 Januarij 1§75, des avonds ten 7% ure, in het Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Portefeuille van den Heer F. BFFFA, te Amsterdam. Namens Besluurderen II. P. VAN KAATHOVEN, Voorzitter. J. L. CORNET, Secretaris. Ileeren Oud-Studenten der Hoogeschool, die voor de viering van het eeuwfeest op 8 Februari in de Pieterskerk niet in de eene of andere be trekking zijn genooiligd en wenschen mochten de feestrede bij te wonen, worden verzocht hun verlangen lot het verkrijgen van eene persoonlijke toegangkaart vóór den 20stl'n Januari kenbaar te maken aan den Secretaris van Curatoren der Hoogeschool, met duidelijke opgaaf van hunne namen en adressen; zullende dan, voorzooverre plaatsen beschik baar zijn, die kaarten ten spoedigste worden toegezonden. Bij vonnis van de Arrondissemenls-Rechtbank te Leiden van 9 Januari 1875 is, met ingang van dcnzelfden dag. JOHANNES THEODORUS TOM- BRINCK, Beddenmaker en Winkelierwonende te Leiden, verklaard in Staat van JFaiSicssemsentmet benoeming van den Edel-Achlbaren lieer M'. H. P. J. TOLLENS lol Rechler-Commissaris cn den ondcrgetec- kendc tot Curator. Leiden, 1! Januari 1875. Mr. L. D. SlRlNGAR, Procureur.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3