Men verneemt dat bij een dezer dagen door Z. M. den koning geno- men besluit de toelagen zijn verhoogd van de officieren van gezondheid en apothekers, belast met het onderwijs en de opleiding der militaire studenten tot officier van gezondheid te Amsterdam. Het noordelijk zendingsfeest zal dit jaar te Winschoten worden ge houden. De gemeenteraad heeft besloten het boschterrein aan de commissie af te staanonder voorwaarde, dat geene opruiming van kreupelhout en onderbosch mag plaats hebben. Eergisteren zijn te Haarlem op de singelgracht nabij het Vrouwenhek drie knapen van omstreeks 13 jaren, die zich roekeloos op het, na ruim drie dagen dooi, natuurlijk zeer brooze ijs gewaagd hadden, door het ijs gezakt. Jhr. A. W. van der Wijcklsle luit. bij het 3' reg. huzaren, daar ter plaatse woonachtig, is onmiddellijk over het ijs, dat al spoedig onder hem wegbrak, ter hulp gesneld en er, met groot levensgevaar, in geslaagd een der knapen te redden. Van de twee andere knapen is een er in ge slaagd den wal te bereiken, maar de derde, de 14-jarige zoon eener we duwe, is verdronken. Oqk te Rijsoord is een O-jarige knaap, die zich op het ijs had gewaagd, verdronken. Daarbij zakten ook nog drie personendie ter redding toege schoten waren, door het ijs, maar zij werden gelukkig gered. Voor het prov. geregtshof in Noordholland stond eergisteren en gis teren tcregt een dochter van een landbouwer te Schermcrhornbeschuldigd van haren vader en broeder te hebben willen vergeven, door dezen bij het avondmaal op 5 Maart 11. vergiftigde schapenkanen (vet van schapen) te hebben voorgezet, ten gevolge waarvan haar broeder den volgenden dag overleed. Op de zitting ontkende zij, zich aan het haar ten laste gelegde feit te hebben schuldig gemaakt en gaf op, dat zij door het braken van haren vader en broeder vermoeden kreeg, dat de knecht P. Schreuder, die in de schapenkanen geroerd, vroeger van vergiftiging gesproken, en haar met den dood gedreigd had zoo zij hem verklapte, daarbij gevoegd het ver missen van een half lepeltje rattenkruid. het vergif had toegediend. Ge noemde Schreuder was dan ook 2 a 3 maanden in voorloopig arrest ge weest; door zijn stellige ontkentenis had hij zijn vrijheid weêr teruggekregen. 13 getuigen, waaronder ook de vader, werden gehoord. Het bleek dat ook besch. van de schapenkanen gegeten had en onwel was geworden. Schreu der bad echter geweigerd te eten. Het openb. min. meende als oorzaak van de daad te moeten aannemen het wegnemen van geld door besch. en het beleenen van goederenaan haar moeder en grootmoeder behoord hebbende. Door de bekentenis van besch., op niet aannemelijke gronden herroepen, achtte het de schuld wettig en overtuigend bewezen. Dal besch. den wil had gehad haar vader en broeder te dooden, bleek uit bare bekentenis, dat zij wist dal er rattenkruid in de schapenkanen was en uit de omstandig heid. dat zij de doodelijke gevolgen van het gebruik van rattenkruid kende. Het O. M. eischle dientengevolge een levenslange tuchthuisstraf. De yerde- d ger van de beschuldigde. Mr. Moulhaan, bestreed dit requisitoir. Bij het lezen der stukken zou aan het hof blijken, dat beschuldigde eerst na de daad vermoeden had gekregen ep den persoon van Schrender; volgens plei ter kon op die verhooren geen veroordeeling volgen. Bovendien staat de bekentenis op zich zelf en wordt door niets nader gestaafd. Pleiter wees op het verhoor van getuigen, die dikwerf tegen de door hen bij den regter- commissaris afgelegde verklaringen voor het hof getuigden. Van den wil om te dooden bleek niet, geen enkel bewijs was uit de stukken duidelijk. Pleiter stelde dan ook met vertrouwen de beslissing der zaak in 's hofs handen. Woensdag a. s. zal de uitspraak plaats hebben. Dingsdag avond omstreeks 10 ure gebeurde in de wachtkamer van het station Breukelen het volgende: Een welgekleed heer, die eenigen lijd in en bij het station vertoefd had, heeft zich in de wachtkamer door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst op een briefje zijn adres en woonplaats, doch niet zijn naam te hebben geschreven; uit het briefje bleek, dat de daad uit wanhoop is geschied. Morgen ochtend zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken het detachement supplctielroepcn sterk 100 man, om dien dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Koning der Nederlanden. Dingsdag 11. is voor het provinciaal geregtshof van Overijsel behandeld de zaak tegen de Baer, beschuldigd van moord met voorbedachten rade ge pleegd op van Laar. Na hel hooren van 42 getuigen, waaronder 2 genees kundigen, requireerde het O. M. eene tuchthuisstra! van 10 jaren. De verdediger, mr. de Vos van Sleenwijk, trachtte aan te toonendat hier van geen moord met voorbedachten rade sprake kan zijn, maar dat de manslag alleen had plaats gehad uit verpligte zelfverdediging. Het hof bepaalde de uitspraak op den !2d,n Januarij a. s. De algemeene kicsvereeniging te Assen heeft zich tot den raad dier gemeente gewend, met verzoek dat vanwege den raad der gemeente Assen aan het centraal-comité voor het Thorbecke-monument worde te kennen ge geven dal iedere plek gronds in de gemeente Assenwaarover de raad der gemeente beschikking heeft, ter dispositie is van het comité', om daarop het standbeeld van wijlen mr. J. R. Thorbecke op te rigten. 'sGRAVENI1AGE, 7 January. Tot burgemeester der gemeente Winschoten is benoemd de heer M. A. D. Jolles, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Nieuwe Pekela, en tot burgemeester der gemeente Simpelveld de heer J. L. 11. van Wersch. Aan den heer m'. H. D. E. II. Collaes is eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-reglbank te Roermond. Aan den heer A. Periling is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Dordrecht. De inspecteur van administratie B. A. Slieler, gedetacheerd bij het dep. van marine, wordt met den laatsten February aanst. op non-activiteit gesteld en met 1 Maart vervangen door den inspecteur van administratie P. A. Ie Mahieu. Naar men verneemt is de ligte ongesteldheid, die H. M. de koningin in de laatste dagen verpligtte hare kamer te houden, gelukkig zoo goed als geweken. De heer J. J. van den Broek, sedert 1857 predikant bij de Nederl. hervormde gemeente alhier, en die sinds geruimen tijd aan eene hartkwaal lijdende was, is heden echtend bezweken. Zijn reglschapen karakter, gods vrucht en ijver in de vervulling van zijne betrekking, jvaarin hem hier zijn hooggeschatte vader was voorgegaan, deden hem de algemeene achting en toegenegenheid verwerven. Hij mogt geen hoogen ouderdom bereiken. De leeraar was den 17den November 1824 te dezer stede geboren en laat eene weduwe en talrijk gezin na. BElTENEAtNÜSCliE BEBIGTEN. BELG1E. Te Brussel heeft gisteren een brand plaats gehad, waarvan dej gevolgen allertreurigst waren. Hij ontstond in de Ruysbroeckstraat ten huize van een lampenmaker, tevens verkooper van petroleum. Tien vaten petroleum waren in den kelder van het huis opgeslagen, en door deze gevaarlijke brandstof nam hel vuur zoo snel toe, dat het geheele huis in slechts een half uur tijds was afgebrand. De brandweer slaagde er in de aangrenzende gebouwen te redden, die echter aan de buitenzijde zeer veel door den gloed en de brandende petroleum geleden hebben. De jonge vrouw van den bewoner, die eerst sedert ecnige maanden gehuwd was, is in het vuur omgekomen en een loopjongen van 15 jaar kon zich ternaauwernood redden. Met brandenden rug vlngtte hij schreeuwende uil hel huis; een policie-agent wikkelde hem terstond in zijn mantel en rolde Item daarin door den mod der, waardoor het vuur wel is waar gebluscht werd, doch de ongelukkige was reeds met brandwonden overdekt. Het lijk der ongelukkige vrouw is geheel verkoold, in geknielde houding, op de eerste verdieping gevonden. ENGELAND. LONDEN6 Jannarij. Bij de vermelding van het voltrekken van vier doodvonnissen op Maan dag 11., drie te Liverpool en een te Londen, zegt de Times, dat de open bare meening in Engeland zeer bepaaldelijk door de handhaving der dood straf bevredigd wordt; het blad verheugt er zich over, dat, nadat de hervorming, sedert 5 jaren in het Engelsche strafregt gebragt, de doodstraf veel zeldzamer gemaakt heeft, echter «het sentimentalisme, dat in Italië en elders de maatschappij aan de genade der moordenaars heeft overgeleverd", in Engeland, waar het een tijdlang dreigde de overhand te erlangen, het niet verder gebragt heeft dan dat de doodvonnissen thans niet in het open baar worden ten uitvoer gelegd. Op het eiland Malta heeft men ligte schokken van aardbeving "waargenomen. FRANKRIJK. Gelijk reeds gemeld werd is de begrafenis van Ledru Rollin rustig afgeioopen. Men schat de menigte, die voor de woning van den overledene en nabij en op het kerkhof aanwezig was, op 150,000 personen. Ledru Rollin was gestorven in het dorp te Fontenay-aux Roses en de weduwe had verlangddat het lijk van daar naar hare woning in de Rue de Charonne zou gebragt worden en vervolgens naar Tére Ia Chaise. Maar de policie heeft geweigerd hiertoe vergunning te geven, zoodal de duizenden, die voor de woning des overledenen bijeengekomen waren om van daar het lijk te volgen, alsmede de vele afgevaardigden, die in het huis van den afgestor vene het lijk afwachtten, zeer teleurgesteld waren. Groote voorzorgsmaat regelen waren door de overheid genomen3000 a 4000 policie-agenten en vele troepen in de nabijheid van Père la Chaise waren op de been. Voorts waren de militairen in de kazernen van de Faubourgs geconsigneerd. De overledene had den wensch te kennen gegeven, dat bij zijn graf geen rede zou worden gehouden. Allen door den heer Maillard, zijn oud-secretaris, werd een kort woord gesproken. SPANJE. De plotselinge rijzing der fondsen heeft ter beurs van Madrid onder scheidene faillissementen ten gevolge gehad en één handelaar is zelfs voort- vlngtig. In verband daarmede heeft het Madridsche beurscomité allen handel op tijd verboden. Er schijnt ook verschil van gevoelen geweest te zijn over de juiste notering, waarop de minister van financiën heeft uitgemaakt, dat 1 die kon geschieden ex coupon (van 31 Dcc.). - - Te Durango zijn op Kersdag ernstige wanordelijkheden gepleegd door een balaillon guides van don Carlos, die wijn en geld van de burgers ver langden. De kommandant Antivero gaf bevel, dat de winkels gesloten zouden worden, maar de muitelingen vervolgden hem en wierpen hem sleenen achternatot dat hij weêr in zijn woning was teruggekeerd. De muitelingen slaagden er in geld en wijn te krijgen en trokken 's avonds af naar Elorrio en van daar naar Zornoza, waar het bataillon zich sedert heeft opgehouden. EHJITSCSIl.ANÏJ®. Te Berlijn liep het gerucht dat de directeur van policie had verklaard, prins Bismarck niet te kunnen vrijwaren legen een nieuwen aanslag op zijn leven. De N. A. 'Z. verklaart dit, op grond van inlormatiën, onwaar. «Evenwel", zegt zij verder, «met zulk eene verklaring zou slechts aange toond zijn wat werkelijk het geval is; want zelfs de best toegeruste en best georganiseerde policie is niet in staat, iemand in eene zoo bevolkte hoofdstad tegen een moordaanslag volkomen te vrijwaren. Tot eene waar schuwing aan prins Bismarck heeft er intusschen genoeg aanleiding bestaan en beslaat die nog.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2