EEIMCfB 0 D B AIT. 1875. 4. WOENSDAG 6 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. ƒ3.05. Del verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nonnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS - BERICHTEN. Ba E R -HIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 21sten December 1874, n°. 6/1 Provinciaalblad n°. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7cn April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel; voor Wijle II, op den 6 en 7 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8sten December 1874, de letter 17, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 31 December 1874. v. d. BR.ANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNEN LA N DSCHK BËBIGTEN LEIDEN5 Jannarij. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden heeft ook aan den heer P. C. Nicola, brood-, beschuit- en kleingoedbakker alhier, vergunning ver leend tot het voeren van het wapen van Z. K. H., als leverancier van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Met ingang 1 Januarij jl. zijn door Z. M. den koning o. a. benoemd tol telegrafist 2e kl. de heer W. Burkels en tot telegrafist 3e kl. de heer W. T. Wanner, beide alhier aan het rijkstelegraalkantoor werkzaam. Het wees- en oudeliedenhuis der Evang. Luthersche gemeente alhier vierde gisteren een zeldzaam feest. Drie van zijne bestuurders, de lieer H. F. Schlelle en de dames regentessen Kruseman en Sparenberg moglen den dag herdenken waarop zij voor vijf en twintig jaren hunne betrekking als verzorgers van het gesticht hadden aanvaard. Door de zamenwerking der verpleegden was de regentenkamer op even eenvoudige als smaakvolle wijze versierd. Aldaar werden de feestvierenden door een der weesmeisjes namens de kirideren, en door een der ouden van dagen, namens de overige bevolking, toegesproken. Hartelijke dank werd hun gebragt voor het vele goede, door hen, gedurende zoovele jaren, belangeloos aan het geslicht be wezen. Met dien dank stemden ook de overige bestuurders en bestuurde ressen in, als ook de leden van den kerkeraad, uit wiens midden reeds den vorigen dag eene commissie de jubilarissen had gelukgewenscht. Gisteren avond gaf de tooneelvereeniging Harmonie, zamengesteld uit diileltanteneene uitvoering in den schouwburg, waarvan de opbrengst moet strekken voor de verwonde krijgslieden van Atchin. Opgevoerd werd een tooneelstuk van den heer J. K. de Regt, getiteld: "Magdalena Moons" en een blijspel: «Een uurtje voor de bruiloft", van den heer Th. van der Stempel. De schouwburg was vrij goed bezet en het publiek juichte de opvoeriug toe. Den schrijver van hel tooneelstuk /'Magdalena Moons" werd eene ovatie ge bragt aan het einde der opvoering van dat stuk, door hem ten tooneele te roepen. Volgens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberig- ten zijn in het tijdperk van vier weken (29 November tot 26 December 1874) door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund, in Zuidholland 22 runderen, in Utrecht 3, in Friesland 71, totaal in het rijk 97 runderen. Jn het vorige tijdperk van vier weken waren 72 runderen door die ziekte aangetast. In de eerste helft der maand Maart a. s. zal te 's Gravenhage een examen voor onderofficieren tot het verkrijgen van den rang van 2C luite nant bij het leger hier te lande plaats hebben en tegelijk daarmede een examen ter verkrijging van den rang van 2de luitenant der infanterie bij het Nederlandsch-Indisch leger. Voor het wapen der infanterie hier te lande worden 30, voor dat in Nederlandsch Indië 25 plaatsen opengesteld, waar van respectivelijk 4 en 5 voor de adspiranten van het ligter examen. Voor het wapen der cavalerie van liet leger hier te lande worden 10 en voor de artillerie 6 plaatsen opengesteld. Mei genoegen vernemen wij, meldt het D. v. 'sGr., dat aan den wenschdie indertijd zich vrij algemeen en meer in het bijzonder in de tweede kamer luide heeft geopenbaard, om van de uitstekende talenten van generaal-majoor Verspyck ten behoeve van 's lands dienst alsnog partij te trekken, zal worden voldaan. De generaal zou namelijk zich thans bereid hebben verklaard de hem aangeboden opdragt aan te nemen als opperbevel hebber van hel Indisch leger. Door den Duitschen keizer is, ter gelegenheid van de groote academi sche tentoonstelling ie Berlijn, de groote gouden medaille toegekend aan den Nederlandschen kunstschilder A. Tademate Londen. Aangezien in de laatste dagen zich in de rivieren eene ijsbezetting gevormd heeft, die vooral met het oog op den tijd, waarop het ijs zich vastzet van zeer ernstigen aard dreigt te worden en wel eenige overeen komst heeft met die. welke zich op het einde van 1860 voordeed, heeft de commissaris des konings in Noord-Brabant bij eene buitengewone aanschrij ving van 2 Januarij jl. de betrokken dijksbesturen op het aanstaand gevaar gewezen en hen tot waakzaamheid aangespoord. Naar men uit Amsterdam meldt zal aan de oprigling van eene Ned.- Amerikaansche bank aldaar geen gevolg worden gegeven, vermits een der grootste deelhebbers zich aan de zaak heeft onttrokken. De behandeling van het regtsgeding in zake de Overijsselsche bank, dat heden voor het prov. gereglshof in Overijssel zon plaats hebben, is, wegens ziekte van den beschuldigde Wolff, uitgesteld tot 26 Januarij. Nabij Driesum in Friesland zijn dezer dagen 13 jongelieden door het ijs gezakt. Men is er in geslaagd, niet zonder moeite, allen te redden. Te Groningen is op 2 Januarij eene hardrijderij op schaatsen door mannen gehouden. De prijs van ƒ130 werd behaald door den Frieschen hardrijder Th. van den Berg, uit Rijperkerk, en de premie van 50 door den Groningerlander G. Couperus, van den Ham. Uil het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der eerste ka mer omtrent de algcineeiie beschouwingen over de staatsbegrooting voor Let dienstjaar 1875, blijkt o. a. het volgende: De vraag werd in de eerste plaats overwogenwelke houding de kamer tegenover het nieuw opgetreden kabinet meent te moeten aannemen. De overgroote meerderheid der leden was het daaromtrent eens, dat die hou ding eene afwachtende kan zijn en dat men, zonder nu reeds toe te juichen of af te keuren, de daden van het bewind, naar mate die zich voordoen, zal kunnen beoordeelen. Daarbij meende men te mogen vooronderstellen dat dit ministerie zich zal v\eten vrij le houden van toe te geven aan de wenschen of aan den drang der uiterste rigtingen, en zal besturen in een waarlijk verzoenenden en constitutionelen geest. Enkele leden gaven hij de instemming met dit gevoelen evenwel hun bezwaar te kennen dat de rege ring omtrent den aanleg van nieuwe spoorweglijnen en de hervorming van het belastingstelsel haar voornemen bijna geheel in het onzekere laai. Slechts in ééne afdeeling werd het vraagstuk betreffende den census besproken; terwijl eenige leden wenschlen te welen welke daaromtrent de plannen der regering zijn, waren andere leden niet voor het stellen van deze vraag. Omtrent den algemeenen financielen toestand des rijks werd in eene af deeling de aanmerking gemaakt dat, terwijl bij vorige begrootingen de in komsten meestal de voorgedragen en vastgestelde uitgaven dekten, dit thans bij de tegenwoordige begrooting het geval niet is. Het lid Fransen van de Putte heeft daaromtrent eene schriftelijke notavergezeld van een toelich tenden slaat, ingeleverd. Met betrekking tot eene herziening van het be lastingstelsel werd door de meerderheid der leden in eene afdeeling partiele herziening wenschelijk geoordeeld; volgens haar leert de ondervinding, dat eene radicale hervorming niet wel mogelfik is te achten. Ook in eene andere afdeeling werd te sterke aandrang op herziening van belastingen minder wenschelijk gekeurd. Eenige leden betreurden daarentegen nog altijd de verwerping der vroeger voorgedragen belasting op de inkomstenals grondslag voor eene algemeene hervorming; enkelen deden dit vooral met het oog op verbetering van het belastingstelsel der gemeenten daar de in voering eener algemeene rijksbelasting op de inkomsten dit beter had kun nen regelen en eene alschaffing van de zoogenaamde hoofdelijke omslagen in de gemeenten mogelijk maken, die, meestal op de personele belasting

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1