LUS 1875. DINGSDAG 5 JANUARIJ. STADS-HER IC II TEN. BINNENLANDSCHE BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f 3.85. Ret verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 21»teu December 1874, n°. 6/1 Provinciaalblad n®. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor Wijk I, op den 5 Januari, II, i 6 en 7 Januari, III, 8, 12 en 13 Januari, IV, 14, 15, 19 en 20 Januari, b V, 21, 22, 26, 27, 28 en 29 Januari, VI, 2, 3', 4, 5, 9, 10, 11, 12 en 16 Februari. VU, d 17, 18, 19, 23, 24, 25 en 26 Februari en 2 Maart, VIII, 3, 4, 5, 9, 10 en 11 Maart, de buitenwijk op den 12 Maart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnberciders, gond- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor Wijk I, II, III, IV en V, op den 16 en 17 Maart, a VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 18 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren en wijders na den 29 Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijlt te bezorgen b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den 15lcn October nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhan den hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de vcreischte steinpel- merken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 8stcn December 1874, de letter IJ, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 31 December 1874. v. d. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc welen, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31stt0 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangilte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Rurgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3! December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Sara Maria Bink, huisvrouw van Pieter Van Dis, winkelierster, daarbij verzoekende om een gedeelte van haar huis in de Janvossensteeg n°. 18 tot bergplaats can petroleum te mogen inrichten; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n». 19), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 7dr0 Januari aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dal verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Hei zien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1875, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 1856, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 205le, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16den, 23sten en 30steD December 1874; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 12 4 en 5 Woensdag »13 »6, Donderdag »14 »7, Vrijdag 15 v v 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burger lijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courtmt en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 4 Januari 1875. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Januarjj. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden heeft aan de hh. P. Engels en Zoon, boekhandelarenboekbinders en winkeliers alhier, vergunning verleend tot het voeren van het wapen van Z. K. II., als leveranciers van Z. It. H. prins Alexander der Nederlanden. Ofschoon wij aan de ons gedane mededeeling meenden vertrouwen te kunnen schenken, vernemen wij nader dat onze in het vorig nommer dezer courant gedane opgave van de verklaring van d'. E. C. Segcrs alhier, om trent de aanneming zijner benoeming tot director van het seminarie Ie Batavia, onjuist is. Wel heeft hij van die benoeming kennis gegeven, maar zijn besluit dienaangaande zal hij eerst Zondag aanst. aan de gemeente be kend maken. De luit.-kolonel W. F. baron van der Capellen, van het !c reg. huza ren, bij het depot alhier in garnizoen, is, op zijn verzoek, op non-acliviteit gesteld totdat nader omtrent hem zal worden beschikt. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ52, ƒ28.— ƒ5.60 en ƒ3.00 en de laagste prijzen ƒ52. f 27.50, 5.20 en ƒ2.80. Men verneemt dat eerstdaags bij de firma Kruseman en Tjeenk Willink, te Haarlem, het licht zal zien het eerste gedeelte van het werk van den ge leerden en werkzamen dr. G. D. J. Schotel, getiteld: de Academie te Leiden in de 16e, 17* en 18e eeuw, met keurige platen naar originele teekenin- gen. Het eerste gedeelte zal eene korte schels van de geschiedenis der academie, het tweede, het academisch leven bevatten. Het werk is aan curatoren der hoogeschool opgedragen. Ret Laatste oordeel van Lucas van Leiden, Dus is de titel van het keurige boekske, dat de heer W. P. Wolters, bij den boekhande laar S. C. van Doesbnrgh alhier, dezer dagen het licht heeft doen zien. liet bevat drie novellen, die de geschiedenis van dit meesterstuk bevat ten. De eerste heeft ten opschrift De boete van den schilder en ver meldt de reden, die Lucas van Leiden aanleiding gaf tot het schilderen van dit stuk. Hij had in zijne jeugd een misstap begaan en tot boete vervaar digde hij deze schilderij voor de St. Pieters-kerk te Leiden. De wraak van Jan van Rout is de titel der Iwecde novelle. De beroemde secretaris had de schilderij aan de woede der beeldstormers ontrukt. Een monnik uit het Cellebroeders-klooster, die hem de schilderij zag wegnemen, meende dat ook hij deel aan de beeldstormerij had en klaagde hem aanhetgeen ten gevolge had dal van Hout van zijn ambt werd ontzet, en toen deze in de gelegen heid was zich op den monnik Ie wreken, wreekte hij zich door hem wel te doen en te beschermen. Maar van Hout had slechts het middenstuk van Lucas' meesterstuk kunnen redden, de deuren van hel triptychon waren

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1