LKIDSCIIE 0 U R AIT. N°. 303. 1*74. MAANDAG 28 DECEMBER. De Com ant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met hei i ei slag der Handelingen van den iietneenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. flei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expediUekosten. rif zonder lijke nornrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdveiTentiën is van i 4 regels J.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Couiant wordt verzonden lV". 69 (blad 79) dei Danrtelin°en van den Gemeenteraad. ST A i)S - li ER iCirr EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Dinsdag den 29sl(n De cember 1874, 's namiddags te twee uren. 1°. Renocming van drie commissarissen voor de Bank van Leening. (314). 2°. Idem van een leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis aan de hoogere burgerschool. (315) 3°. Idem van drie leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. (322) 4 Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermogenden. (296 en 302) 5". Verzoek van .1 Zwetsloot, tot aankoop van twee pereeelen teelland. (309 en 317) 0". Idem van H. A. Van Ingen Schenaupachter van het Leiderdorpsche hek. om verlenging van den pachttijd. (310 en 3t8) 7°. Voordracht betrekkelijk de verbouwing van een gedeelte van het voor malig Nosocomium. (311 en 319) Idem tol het verleencn van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (312) Idem betrekkelijk den aanvoer van duinwater. (313) 10'. Verzoek van J. Koppers, om een stoep te doen leggen. (316) 1>°. Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van den tol aan den Rijnshiirgervliet. (320) 12°. Voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het schuttersveld aan het Rijk. (321) 13°. Idem betrekkelijk de verhuring van het schuurtje aan de Haarlemsche trekvaart. (323) 14°. Suppletoire slaat van begrooting, dienst 1874 (Kosten van de feest viering in October). (305 en 324) 15°. Concept-verordening omtrent het gebruik van gas. (288) 8'. 9°. RDITKM.ANDSCIIË HKFWÏ EN LEIDEN, 26 December. Uit Aden is ontvangen het navolgend telegram van den heer Oudemans, van 23 December: Clouds. Photograms only two partially succeeded, ileliomeler two sets distances, two diameters Venus, two last contacts." De godsdienstoefening in de Remonslraiitsche kerk op den eersten kersdag werd, zooals was aangekondigd, door koorgezang opgeluisterd waartoe een aantal leerlingen en oud-leerlingen van de muziekschool der maatschappij voor toonkunst en van de burgerzangschool der maalschappij lot Nut van 't Algemeen bereidwillig hunne medewerking verleenden. De opkomst was bij die gelegenheid zeer groot. In verhand met de uitgespro ken rede bragt de zang niet weinig hij lot verhooging van de feestelijke stemming en de stichting der aanwezigen. Volgens het Fad. zal de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederl. Indië. de heer van Lansberge, omstreeks half Februarij naar Indië vertrekken met de stoomboot Foorwaarts van de maatschappij Nederland. Hij zal le Napels scheep gaan. Als eene bijzonderheid deelt het U. D. mede, dat in de laatste drie maanden van het koloniaal werfdepot geen soldaten in 's rijks hospitaal te Utrecht verpleegd werden; er zijn detachementen naar Indië vertrokken, waarvan geen enkel man in genoemde inrigting verpleegd werd. Het ge halte van de voor Indië bestemde troepen schijnt in den laatsten tijd veel verbeterd te zijn, daar vroeger nimmer een detachement naar Indië vertrok, zonder zijn contingent eerst van 's rijks hospitaal ontvangen le hebben. De bisschop van Haarlem heeft 11. Zalurdag, in de kapel van het seminarie te Warmond, de lonsmtr en de kleine orden toegediend aan den heer W. I. M. llerscheil; hel h. subdiaconaat aan de hh.G. Bloeljes, P. 3f. Rots, J. C. H. van Dijk, A. M. Hammer, M. M. Hammer, II. van Heyningen, N. J. Kemper. G. S. Koopman. R. J. J. Schijf. J. C. J. Seuter, A. F. van der Voorden en F. N. van Zullen; en het It. diaconaat aan de eerw. hh.D. Bos, J. J. F. Brouwer, J. van Erven Dorens, P. de Hoog, P. A. le Jeune, J. G. Serbroek, 11. .1. Stoopman, A. B. Trautwein, J. L. Th. Verhoeven, L. J. Wisse en P. J. Wonlerlood. In den gemeenteraad van Amsterdam is Donderdag 11. door een der leden de aandacht gevestigd op het feit, dal op 19 December II. het getal der in die stad dit jaar plaats gevonden branden 47 meer bedroeg dan in 1870, sinds 1860 één der grootste brand jaren. Zoo iets moest wel de alge- meene aandacht trekken en tot onderzoek nopen naar de oorzaken Hij meende dat vele branden zijn toe le schrijven aan achteloosheid en het niet naleven van de bestaande verordeningen, die èn strenger behoorden gehandhaafd èn, voor zooveel noodig, moesten worden gewijzigd en verscherpt. Na eenige discussie verklaarde de voorzitter dat hij de zaak in nadere overweging zou nemen. Te Nijmegen had Woensdag een treurig voorval plaats. Mej. O., gereed zijnde om uit te gaan, wilde de lamp uitdoen; hierdoor kwam hare voile i in aanraking met de vlam. üogenblikkelijk stond voile, hoed en hare andere kleedingstukken in brand. Sleehls met eene dienstbode zamenwonende, die niet in staat scheen le zijn de vlam te blusschen, kwam de hulp van huiten af zoo laat, dat de ongelukkige vrouw reeds des nachts aan de be- komen wonden is bezweken. Blijkens de acte van beschuldiging in de zaak van de ex-directenreu der Overijsselsche bank die eerstdaags door het prov geregtshof in Overijs sel zal behandeld worden, zijn beschuldigd: L E. J. Scheurleer (voortvluglig): a. van materiële en intellectuele valschheid in 6 geschriften van koophandel of bankgeschriftcndoor versiering of verzinning van verbindlenis of be- I schikking, en b van het deshevvust gebruik maken van die alzoo valsehe- lijk vervaardigde stukken, en J. Wolfl, o. van bel van de valschheid be wust gebruik maken van 1 dier geschriften (crediel brief ad 600,060 fr.) en b. kennende de misdadige herkomst, evenzeer gebruik maken van 3 andere vafsche stukken, althans helen en ten eigen bate aanwenden van goederen (credietbrieven ad 50000 Ir.) bij wege van misdaad verkregen. In de vorige week ontving eene werkvrouw te Breda een ouden jas ten geschenke van een der dienstboden van den onlangs aldaar overleden lieer pastoor J. S om daaruit eenig kleediugstnk voor een barer kinderen te maken Te huis komende liet de vrouw den jas aan baren man zien en niet weinig stonden beide lieden versteld, toen uil eer. der zakken van den jas eene goed voorziene goudbeurs met gouden ringen en dito kwastjes te voorschijn kwam. Toen de vrouw de vrij belangrijke vondst ter hand stelde aan haar, van wie zij den jas gekregen had, ontving zij van deze, ter be looning harer eerlijkheid50 centen! 's GRAVENHAGE, 26 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in O. I. be stemden soldaat P. Ingegnati, van het koloniaal werfdepot, tol liet dragen der Ilaliaansche heriniieringsmedaille voor het deelnemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866. De 2e Init-administrateur van kleeding cn wapening A. L. Dijkman, van het 3S rfg. vesting-artillerie, is in den rang van 2e° luit.-kwartiermees- ter overgeplaatst bij de militaire administratie van het leger in Ned. Indië. Te midden van het rustige Kersfeest vernam men het gerucht dat er een moord zou gepleegd zijn. Gelukkig bleek het tegendeel. Rij een twist tusschen twee broeders heeft de een den ander slechts eenige verwondingen toegebragt. Aan den Noordwal is gisteren eene slede met kinderen in het water geraakt. Een 8-jarig meisje is daarbij verdronken. BltNNENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. Te Charleroi hebben sedert eenige dagen de mijnwerkers den arbeid ge staakt. Donderdag heeft een aantal hunner zich naar Rrussel begeven en audiëntie bij den koning gevraagd en verkregen. Vijf hunner werden toe gelaten Zij wcnschten dat de mijnwerkers, die weigeren te werken in een steenkolenmijn, zouden worden toegelaten in de overige mijnen, waar werkvolk ontbrak, terwijl de eigenaars der mijnen zich onderling verbon den hadden geen mijnwerkers, die eene werkstaking hadden in het leven geroepen, toe te laten. De koning antwoordde hun welwillend, deed hen opmerken dat heigeen zij verlangden niet tot het terrein der regering be hoorde cn wees op Engeland, waar dergelijke moeijelijkheden uit den weg worden geruimd door onderlinge schikking. Na afloop van de audiëntie, gingen de mijnwerkers rustig huiswaarts. FRAKKRUK, Woensdag morgen is te Versailles een ministerraad gehouden, waaraan al de ministers deelnamen. De onverwachte verhoudingen, door het incident van het comité van het beroep op het volk aangenomen, was het onder werp van ernstige overweging. Reeds is gemeld dat de Pays, wegens een artikel van de Cassagnac, voor 14 dagen is geschorst. In bedoeld artikel werd o. a. gezegd dat het Septennium door een heldhaftig soldaat beschermd wordt, om het gezag, na verloop van zeven jarenals een kostbaar onderpand in handen der natie neer te leggen. Het Septennium nu was enkel in het leven geroepen, omdat hij (de keizerlijke prins) nog te jong is om de redding aan te bren gen, die van hem verwacht wordt. De Constitutionnel berigt, dat dit blad zal worden toegezonden aan de abonnés van den Pays, gedurende den geheelen tijd dat de schorsing van laatstgenoemd blad duurt. De insigniën der orde van hel Guldenvlies, door koningin Isabella aan

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1