LEIDSCitE II11! I 1874. H°. 302. ZATIJRDAG 26 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs iter Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's/aars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcnliën is van i-4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. mvte Uithoofde van het Kersfeest deze Courant niet uitgegeven. wordt TIUJOA& AYÖSK STA DS- HER ICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Martinds Josephus De Graaf, koekbakker, houdende verzoek om in zijne woning in het Koordeinde u°. 31 brandstoffen te mogen bewaren, alsmede petroleum op de plaats achter zijn huis; en 2°. Pieter Johannes Van 'x Hooft, koekbakker, daarbij verzoekende om in zjjn pakhuis in de lvrauwelsteeg n». 1 brandstoffen te mogen bewaren; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. i9), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 31 sU« December aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1°. Burgemeester. Leioen, 24 December 1874. E. KIST, Secretaris. BUITENLAMDSCHË BKRIGTKW LEIDEN, 25 December. B(j kon.-besluit van 22 December jl. is aan den heer mr. P. van Bemmelen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als regter in de arrondissements-regtbank alhier. Gisteren avond had in "den Burg" eene bijeenkomst plaats tot hel opriglen eener onderlinge vereeniging, genaamd: "De Leidsche vleesch- maalschappij". Hel doel dier onderneming is: hare leden voor den minst mogelijken prijs goed en van gezond vee afkomstig vleesch te verschaffen. Op die vergadering, geleid door den heer G. J. Rollandel. werden de ont worpen statuten in stemming gebragt enna eenige wijziging van zeer ondergeschikten aard, vastgesteld volgens het aanges oden concept, waarop die vereeniging door toetreding van het gesteld aantal leden-aandeelhouders werd geconstitueerd Van het Gedenkboek van het derde eeuwfeest ran Leidens ontzet, door J. M. E. Dercksen, dat door de firma de Breuk en Smits alhier wordt uitgegeven, zien thans de vierde en vijfde afleveringen het licht, waarbij een viertal platen is gevoegd. De schrijver gaat hierin voort met het geven van een allezins naauwkeurig verslag van hetgeen in de feestweek plaats had, waaronder nog enkele bijzonderheden voorkomen, die, bij de drukte dier dagen, de aandacht van menigeen zullen ontsnapt zijn. De schrijver heeft zich blijkbaar veel moeite gegeven om deze beschrijving zoo volledig moge lijk te maken. Met nog eene aflevering, gelooven wij, zal het werk com pleet zijndat alsdan voor velen eene aangename herinnering aan het feest zal opleveren. De minister van financiën heeft een resolutie uitgevaardigd, waarbij bepaald wordtdat bij het behandelen van adressen om teruggaaf van accijns voor vee, waarvan het vleesch ongeschikt voor menschelijk gebruik geoor deeld en dus in den grond bedolven is, de ambtenaren voortaan moeten onderzoeken en in hun rapporten meêdeelen, of er al dan niet reden bestaat om aan te nemen dat de belanghebbende tijdens het doen der aangifte tot slagten niet heeft geweten, dat het vee lijder.de was aan een ziekte die de afkeuring moest meêbrengen. -- Bij de examencommissie van de militaire geneeskundige dienst voor hoogeren rang van officieren van gezondheid en militaire apothekers, te Amsterdam, is een voldoend examen afgelegd voor de betrekking van officieren van gezondheid lstc kl. door de hh. J. G. Bruns, D. H. van Vierssen en J. J. Hoogeboom, officieren van gezondheid 2dr kl. Door de hh. van den Ouwelant en van Hardenbrock is concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Utrecht over Gorinchem naar Antwerpen. Volgens de Arnh. C. zal de oprigting eener "Vereeniging tot invoe ring der lijkenverbranding in Nederland" den '28slen December plaats hebben. Tegen dien dag worden de heeren en dames, die toegetreden zijn, door het oprigtings-comité bijeengeroepen om de vereeniging te constitueren, eenige grondslagen vast te stellen voor de te ontwerpen statuten en eenige bepalingen te maken omtrent het voorloopig bestuur. Toegetreden zijn 297 personen uit 54 plaatsen des lands. Het prov. gereglshof in Noord-Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen 11. K. P. Meijer, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijn 14-jarigen zoon, en den beschuldigde te dier zake veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren, liet hof heeft als bewezen ver klaard dat de dood van den knaap hel gevolg der verwonding was geweest. Daar Meijer echter dien dood niet gewild had, werd dit als verzachtende omstandigheid in aanmerking genomen. Tot leden van de te Harlingen te constitueren commissie van toezigt op den doortogt en het vervoer van landverhuizers ziin benoemd geworden de hh.VV. H. F. baron van Heemstra, G. Valckenier, J. F. Fontein, J. van Hulst, J. Fockens, J. Noyon en dr. 11. G. van Baerle. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt zal van hel garnizoen al ier een tal van onderofficieren vertrekken, ten einde in de onderschei dene dorpen enz. van dit gewest vrijwilligers aan te werven vcor het üost- Indisch leger. Te Goes werd op 3 Dec. II. uit de cellulaire gevangenisstraf ontslagen zekere J. A., na een gevangenisstraf van drie maanden, wegens diefstal. Dieiizelfden dag begaf hij zich naar Vlissingen, bleef daar eenige dagen in een logement, hetwelk hij heimelijk verliet, zonder betaling van zijn ver lering. doch met zich nemende een cilinder-horlogietoebehoorende aan een der andere gasten aldaar. Van Vlissingen kwam hij te Goes terug, ver kocht daar het gestolen horlogie en nam zijn intrek in het logement der weduwe V. Dit verlatende, betaalde hij wel zijn vertering, doch nam te gelijk den nagenoeg nieuwen jas van den zoon des huizes met zich. Na en 14daagsch verlof is hij nu weêr in de gevangenis teruggekeerd. Men leest in de Arnh. C.: Dat een plaatsbillet, een paar handschoe nen ol zelfs een koffer bij het reizen op spoorwegen te zoek raakt, is niets ongewoons en laat zich natuurlijk verklarenmaar dat er een geheete spoorwagen verloren gaat. komt zeker minder dikwijls voor. Dit is even wel gebeurd met een wagen met hooi geladen, die tusschen Steenwijk en Rotterdam is zoek geraakt en elf dagen onder water bleef. 's GRAVENHAGE, 25 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den trompetter F. Graefenhayn, van het reg. veld-artillerie. tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den heer mr. W. baron van Goltstein is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den hoogen raad van adel. Aan den heer R. VV. Twiss is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als surnumerair der posterijen. De le luit. der cavalerie A. H. Metelerkamp, thans op non-activiteit, is, ingevolge zijne aanvrage, tijdelijk op pensioen gesteld, en de 2e luit. A. 11. Stadnitsski, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden het ontwerp tot vaststelling der middelen voor 1875 en nog een tweetal ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. De zittingen der kamer zijn daarop ver daagd tot Maandag 11 Januarij a. s. 11. K. 11. prinses Marianne wordt eerstdaags uit Duilschland op HD. buitengoed te Voorburg terugverwacht. -- De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indie, de heer Lans- berge, is heden uit Brussel alhier aangekomen en in het hotel Paulez afgestapt. Uit eene weide onder de gemeente Leiderdorp werd den 27f" Oef. jl. vermist een wit ooilam, toebehoorende aan een landbouwer aldaar. Rij onderzoek bleek, dat het beestje voor ƒ15 aan een Leidschen slager ver kocht was en dat deze het geslagt had; terwijl mede aan het licht kwam, dat op 26 October een arbeider, te Leiden tehuis behoorende, zich in be doelde weide had begeven en die weder had verlaten met het ooilam aan een louw bij zich. De bewuste arbeider stond lieden voor het hof van Zuidholland teregt onder beschuldiging van diefstal van vee in de weide. Hij erkende zich van het lam te hebben meester gemaakt en het te heb ben verkocht en gaf als reden daarvoor op achteruitgang van zaken. Advo- kaat-generaal mr. Terpstra requireerde eene veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf, met het oog op z. i. aanwezige verzachtende omstandig heden. Nadat mr. Philipse den beschuldigde den hove in zijne clementie had aanbevolen, veroordeelde het hof nog heden den arbeider tot de door het openbaar ministerie geeischle straf. IN N K N L A NIS CIK B K11 f G T E N' K Hf «3 E U A Hf li. LONDEN23 December. De markies van Hertford, grootmeester van het huis der Koningin, die in deze betrekking de censuur over het Londensche looneel uitoefent, heeft den tooneeldirecteurs kennis gegeven van zijne volkomen instemming met de klagtcn, die in den laatsten tijd luide worden aangeheven over de ergerljjke dansen en onkiesche toilettenwelke tegenwoordig op het Londensche tooneel meer en meer in zwang komen, en heeft hunne medewerking tot hel te keer gaan dier misbruiken ingeroepen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1