LEIOSCME COURANT. H°. 200. DINGSBAG 22 DECEMBER. S874. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 1 3.35franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voorf^ 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advert entiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-RER SCIITEN. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters lot op 1 Januari 1876 in gebruik, lot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk. ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8st"> Septem ber jl.houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wels-artikel bedoeld, zal zijn de Esculaap-Staf Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat lot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal va,, den Uk, op de Aalmarkt, naast de gemeente apotheek, en wel: Voor Wijk VIII, op 22, 23 en 24 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJkerchef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, ot wel belanghebbenden verzoeken datter vereenvoudiging van de werk zaamheden de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich be vindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meiers zorg hebben te dragen dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en hel noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 October 1874. E. KIST, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met den lsl,D Januari 1§?5 dc Inbrengkan- toren van de ÜSaitk van Lecning zijn ©PGEHEVEM, en dat ten gevolge daarvaner van af gemeld tijdstip tot het sluiten van beleenin- geu en het lossen van panden alleen gelegenheid bestaat in de Stads bank van leening, in de Nieuwsteeg alhier, iederen werkdag, en wel gedurende de maanden Maart tot en met October, des voormiddags van haf f negen tot één uur en 's namiddags van vijf tot negen uren, gedurende de overige maanden van het jaar, des voormiddags van negen tot één uur en 's namid dags van vijf tot negen uren, terwijl op den Zaterdagavond de lokalen tot half elf blijven opengesteld, doch op dien dag na zes uren geene be leeningen meer worden gesloten. Voorts wordt een ieder aanbevolen om dc beleenbrieventhans bij boven bedoelde inbrengkanloren in bewaring achtergelatenten spoedigste af te halen en in bezit te nemen, ter voorkoming van mogelijke schade. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1874. E. KIST, Secretaris. BUITKiNLAiSDSCHË ORRUM Eil LEIDEN, 21 December. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesvan partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ50, ƒ25.50, ƒ5.70 en ƒ2.80 en de laagste prijzen ƒ50. f 25, 5.10 en 2.65. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee van 19 December: Heden namid dag is alhier gestrand het Noordsche briksehip Mariqninhakapitein M. Morck, komende van Frederikslad, bestemd naar Amsterdam, geladen met hout. De equipagebestaande uit 8 manbenevens de dochter van den kapitein, is met de reddingsboot gered. Men hoopt de lading te kunnen bergen. De minister van finanliën heeit ter algemeene kennis gebragt dat de prijzen der edele metalen, waarvan aan 's rijks munt gedenk-, prijs- en eerepenningen worden vervaardigd, in overleg met hel munl-collegie en den muntmeester, voor het jaar 1875 voorloopig worden bepaald: voor hel goud van 0.983 fijn op f 1712.50 per kilogram; voor het zilver van 0.985 fijn op ƒ108.00 per kilogram. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen; Bij kon. besluit is eene reorganisalie van het kadaster vastgesteld, waarbij hel maximum van het getal der landmeters bij het kadaster is be paald op: 40 van de le klasse, met eene bezoldiging van ƒ1200; 40 van de 2* klasse, met eene bezoldiging van ƒ1000; en 50 van de 3Cklasse met eene bezoldiging van ƒ800. Aan landmetersmet buitengewone werkzaamheden belast of daaraan be hulpzaam kan door den minister van financiëntot vergoeding van het ge mis van leges en emolumenten, voor zooverre die volgens de bestaande be sluiten worden toegekend, eene maandelijksche toelage van 25 tot 75 boven hun vaste bezoldiging worden verleend. Het maximum van het getal adspirant-Iandmeters bij het kadaster is bepaald op 50. Aan de adspirant- landmeters wordt door den minister van financiën, naar gelang van hunne geschiktheid en de plaats, waar zij werkzaam zijn, eene toelage van ƒ40 tot 50 's maands toegekeud. De landmeters van de le klasse worden door den koning en die van de tweede en derde klasse, alsmede de adspirant-Iandmeters, door den minister van financiën benoemd. Het stoomschip Foorwaarts, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 18 Dec. te Suez aangekomen. Door Z. M. den koning van Pruissen, Duitseh keizer, is aan C. Hoef nagel en E. Backer, zeelieden te Urk, die de redding van twaalf schip breukelingen bestuurd en met levensgevaar liet wrak der Ilamburgsehe stoomboot Urania van het eiland Norderney op 17 December 1873 gered hebben, ieder een medaille met het lint, en aan de matrozen R. Kort, J. Backer, E. en G. Hoefnagel, die tot deze menschlievendc daad meewerk ten, ieder vijftig th. (ƒ87.50) toegekend. Te Amsterdam is in het Paleis voor Volksvlijt eene vergadering ge houden om le raadplegen over de herdenking van het zesde eeuwfeest der schenking van den giftbrief van Kloris V aan Amsterdam, zijnde 27 Octo ber 1875. Er is besloten, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om dien gedenkdag te vieren. Te Hilversum bad Vrijdag 11. aan de Vaart, ter plaatse der uitgraving, een treurig ongeval plaats. Zekere Gerrit Kroon, uit Loosdrecht, is onder een zandval bedolven geraakt en geslikt. De ontdekking had op de vol gende wijze plaats. De heer P. wandelde in de nabijheid der doorgraving, en zag eensklaps een gedeelte der bovenzandlaag ter breedte van 1 a 2 meter afscheuren, en met een geweldigen plof van de aanzienlijke hoogte nederslorlen. Naderbij komende, trok het zijne aandacht dat er in de vaart een schuitje lag, gedeeltelijk met zand reeds gevuld, en dat op den kant een kruiwagen en een paar klompen stonden, zonder dat er iemand bij was. Het vermoeden rees onmiddellijk bij hem op, dat onder den zandval een werkman zou bedolven zijn. Hulp was spoedig genoeg bjj de hand; een goed aantal menschen was weldra met den mccsten ijver aan het graven, doch de massa gevallen zand was zoo groot dat er bijna een half uur ver liep. eer men het hoofd van den man ontbloot kreeg. Dr. van Hengel, ook reeds spoedig bij het ongeval, trachtte te onderzoeken of er nog leven in was, doch op hetzelfde oogenblik raakte weder eene strook zand los, en begroef den ongelukkige op nieuw, terwijl de aanwezigen, door snel terug te wijken, voorkwamen zeiven onder het zand te geraken. Eerst na een onverwijld hervatten arbeid vond men den man weder. Het leven echter had hem verlaten. De oorzaak van het ongeval is, dat de man, met het zandgraven niet te best vertrouwd, beneden aan de helling al te diep had uilgegraven, zoodat de hooger gelegen zandlaag niet, zooals bij de geoefende gravers steeds geschiedt, bij kleine gedeelten en geleidelijk als het ware afschoof, maar bij een grooten klomp gelijk afbrak en neerviel. Te Utrecht hield Donderdag 11. in eene der gehoorzalen van het aka- demiegebouw prof. B. ter llaar zijne alscheidsrcde als hoogleeraar aan de hoogeschool. Met een dankbaar gevoel schetste de hoogleeraar zijne 20-ja- rige ambtsbetrekking. Het viel hem hard afscheid le nemen van eene plaats, waar hij zoo vele mannen had leeren kennen, die hem lief waren en met hem gearbeid hadden op het veld der weienschap. Door de stu derende jongelingschap te Utrecht is aan den oud-hoogleeraar door een commissie uit haar midden, als bewijs van huideen hoogachting, een prach tige boekenkast aangeboden. Volgens te Winscholen loopende geruchten is het schoonerschip Huis

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1