PER TELEGRAAF. hoofd der regering niet slechts een politiek karakter draagt, maar te ge lijker tijd de grootste grondeigenaar en de grootste industrieel des lands is, en dus een onmiddellijk en regtstreeksch belang heeft bij de regtspleging, achten de adressanten de voor de deur staande veranderingen zeer verder felijk voor hunne belangen, en zij deden daarom een beroep op de natio nale vergadering, opdat zij de oude politiek van Frankrijk in het Oosten, gegrond op de zorg voor de belangen der aldaar gevestigde Franschen, in Egypte handhaven zou. De commissie van rapporteursin het adres een zwakken weerklank vindende van de ontsteltenis, die de aanstaande opheffing der capitulatiën aan de Fransche kolonisten in Egypte inboezemde, stelde de verzending van het adres aan den minister van buitenlandsche zaken voor. Dit voorstel werd aangenomen, nadat de heer Gambetta op het belang van spoedig te handelen had gewezen, wilde de regering zich niet plotseling tegenover een voldongen feit geplaatst vinden. De beraadslagingen over het wets-ontwerp op de vrijheid van het hooger onderwijs zullen eerst Maandag voortgezet worden. Vroeger was daartoe Donderdag aangewezen. Voor dat men tot dat besluit kwam, hadden er zulke onstuimige tooneelen plaats, dat een der leden den voorzitter ver zocht de zitting te sluiten, daar zulke stoornissen schandalen waren. De republikeinsche partij heeft in de Hautes Pyrenées een candidaat gesteld voor de nationale vergadering. Zij heeft hare keuze gevestigd op den heer Brauhauban, oud-officier bij de artillerie en lid van den gemeente raad te Tarbes. De regering heeft door tusschenkomst van Havas ver klaard. dat zij in den verkiezingstrijd onzijdig denkt te blijven. Intusschen komt het haar voor, dat de candidatuur van den heer Cazeaux (Bonapar- tist) eene miskenning is van den eerbeid voor de wapenschorsing dei- partijen. Omtrent de vraag, waarom von Bismarck de deplomatieke dépêches van het proees-von Arnim heeft publiek gemaaktzegt het Journ. des Béb. dat de rijkskanselier niets anders heeft bedoeld dan te midden der partijen, die Frankrijk verdeeld houden, een nieuw element van tweedragl te wer pen. Die dépêches hadden het bijzondere voordeel, dat zij iedereen een voorwendsel tot strijd gaven, zoodat de legitimisten, de Bonapartisten, de republikeinen, de radicalen daaruit oorlogswapenen tegen elkander konden smeden. Von Bismarck bezit een bewonderenswaardige kennis van het karakter der Fransche natie en heeft dan ook zijn doel geheel en al bereikt. Donderdag 11. heeft in de Fransche academie de plegtige receptie plaats gehad van den heer Mézières. Hij hield, gelijk gebruikelijk is, eene lofrede op zijn voorganger, den heer Saint-Marc Girardin. 8PASJE. De generaal Despujols heeft Cantaireja] bezet. Hij heeft de aldaar door de Carlisten aangelegde versterkingen vernield en 240 mannen en 140 vrouwen, tot de liberale familiën van Arragon behoorende, die aldaar in de gevangenis waren geworpen, in vrijheid gesteld. Aan de noordelijke kust blijft een hevige storm woedental van schipbreuken hebben plaats. Een zeer groot aantal visschersbooten wordt nog vermist. OUIT8C1ILAHIO. Sedert eenige dagen, meldt de Vost, is het gerucht in omloop dat de Pruissische minister van justitie, de heer Leonhardt, uithoofde van den staat zijner gezondheid zijn ontslag denkt te nemen. Naar wij vernemen is de gezondheid van dien minister in die mate verbeterd, dat hij ten volle int staat is de aan zijne betrekking verbonden pligten naar eisch te vervullen. Bij de behandeling der begrooting van marine heeft de rijksdag den daarop gebragten post voor de oprigting van vijf nieuwe compagniën zee artillerie geschrapt. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. heeft de rijksdag daar mede indirect de beslist vreedzame rigting der Duilsche politiek bevestigd. De nieuw benoemde Japansche gezant aan het Berlijnsche hof, de heer Aoki, heeft een bijzonder gehoor bij den keizer gehad, om zijne geloofs brieven te overhandigen. De opperpresident van Westfalen, de heer von Kühlwetter, heeft bij de regering het voorstel gedaan, te Munster een hoogeschool te vestigen, toegerust op de wijze als eene instelling voor hooger onderwjjs behoort te zijn ingerigt. De regering heeft zich met het voorstel niet vercenigd. maar daarentegen toegestaandat te Munster eene philosophische faculteit zal worden geopend. De Zwitsersche bondsvergadering heeft tot bonds-president voor 1875 verkozen den heer Scherer, van Zurich, en lot vice-president den heer Borel, van Neuchatel. Het Oostenrijksche stoomschip Risano, uit de zee van Azof komende en op weg naar Antwerpen, is vergaan. Van de bemanning, 28 koppen sterk, is slechts de helft gered. WEENEN, IR December. In het huis van afgevaardigden werden heden de verkiezingen der groote grondbezitters in Opper-Oostenrijk met 120 tegen 116 stemmen nietig verklaard. BERLIJN, 18 December. Volgens de Nat. Zeit. staat het reeds volko men vast, dat van een aftreden van prins Bismarck geen sprake meer is. Het blad erkent de mogelijkheid van het aftreden van den minister van justitie Leonhardt. De Kreuzzeitung meldt, dat op den parlementairen maaltijd, gisteren ten huize van den rijkskanselier gehouden, de afgevaardigden de meening verkregen dat het aanblijven van den rijkskanselier in zijn ambt mogelijk blijken zou zonder eene ontbinding van den rijksdag. De Post koestert de hoop, dat de crisis voorbij is. Het blad betoogt voorts in een hoofdartikel, dat, bij den tegenwoordigen staat van zaken in den rijksdag, nu de meerderheid wankelend is, en vaak van de ultra- montanen afhangt, het vormen eener goed aaneengesloten regerlngs-meer- derheid noodzakelijk is. PARIJS, 18 December. Naar men verzekert is heden in de zaak van het Bonapartistisch //comité voor het beroep op het volk", vonnis gewezen, waarbij verklaard wordt dat er geen aanleiding tot verdere vervolging bestaat. In de nationale vergadering deelde de minister Decazes heden mede, dat de regering het voorloopig met Egypte eens geworden is over de hervor ming van het regtswezen aldaar. De gesloten conventie zal aan de verga dering worden voorgelegd. BERLIJN. 19 December. De Nat. Zeit. bevestigt dat, ten gevolge van den uitslag der gisteren gehouden bijeenkomst van de ministers en van den kabinetsraad, die door den keizer gepresideerd en door den kroonprins bij gewoond werd, de crisis is komen te vervallen. Bismarck blijft aan het hoofd van 'slands beheer; ook de minister van justitie zal niet aftreden. BERLIJN, 19 December. De uitspraak in het proces van graaf von Arnim, zooeven bekend geworden, luidt: drie maanden gevangenisstraf onder toerekening van een maand preventief arrest. De zitting kon eerst ten 5% ure geopend worden, nadat de aangeklaagde op den eisch persoon lijk voor de regtbank verschenen was. iRfOEzosroEar. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed het onderstaande in uw geëerd blad op te nemen. Daar ik de eer had 11. Maandagavond tegenwoordig te zijn bij de uitvoe ring, gegeven door de Meubelmakersvereeniging, ter gelegenheid van haar vierde jaarfeest, zoo acht ik mij verpligt hulde te brengen aan het bestuur, die de orde zoo goed heeft gehandhaafd onder zoovele leden. Maar ook huide gebragt aan de leden, die de tooneelvoorstelling op zich hadden ge nomen; de drie door hen opgevoerde stukken werden met de meeste juist heid uitgevoerd. Hulde gebragt aan de heeren en dames die daartoe hebben medegewerkt, maar vooral aan ééne dame (wier naam wij hier niet mogen noemen), niet alleen wegens hare vrijmoedigheid, in aanmerking nemende dat zij voor het eerst voor het publiek optrad, maar ook wegens bare manierenen vooral wegens hare zuivere helder klinkende stem in den zang, die aan alle aanwezigen de meeste voldoening schonk. In geval deze dame haar talent aan het tooneel mogt blijven wijden, voorzeker zoude het eene groote aanwinst voor de kunst zijn. H. J. L. Rheumatlsme. Wij zijn thans in het saizoen dat vele meuschen lijden aan rheumatische aandoeningen. Er is echter een zeer eenvoudig middel om zich daarvoor te vrijwaren. Men verzekert ons, dat het Eau d'Anvers van Mr. AUG. DE MARBAIX, uitvinder te Antwerpen, het meest heilzame is dat er bestaat tegen rheumatisme. Herhaaldelijk doet men er van eenige droppels in de holte van de hand en wrijft daarmede herhaaldelijk hel pijnlijke gedeelte, en dat len minste 2 a 3 maal per dag, vooral, 'smorgens en 'savonds. Het Eau d'Anvers dringt door de poriën van de huid, verwarmt, verzacht en sterkt de zenuwen. Zoodra de wrijving geschied is, bedekt men het lichaam met flanel en na eenige wrijvingen houdt de pijn op. AKADEMIE-AIEIJW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 19den December de heeren F. Witteveen, geboren te Metslawier (Fries land) en M. E. Booy, geboren te Woubrugge, beiden in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6