BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 2ó December dS74, 298. BUiTENhANDSCUiE BERIGTËN, Te Zwjjndrecht heeft de gemeenteraad met algemeene stemmen beslo ten, zich te verzetten tegen de nieuwe herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen, en zich dienaangaande te wenden tot den minister van financiënde tweede kamer en de commissiebelast met de bedoelde herziening aangezien door deze regeling de belastbare opbrengst in die gemeente van ƒ17000 op ƒ70000 gebragt wordt en de wijze, waarop de aanslagen geregeld zijn, niet in overeenstemming is met de innerlijke waarde der panden. Een matroos van de Engelschc brik Aron, kapt. Crimp, verliet Vrfjdag jl. met een der scheepsbooten de reede van Vlissingen„ zonder weten van den gezagvoerder. Vermoedelijk wenschte hij zich naar Autwer- pen te begeven, daar hij de Schelde wilde opvaren, doch door den storm werd de boot naar zee gedreven. Dienzellden morgen omstreeks 10 uur werd hij nog buiten Westkapelle gezien, doch sedert is niets meer van hem vernomen, zoodat hij hoogstwaarschijnlijk op die hoogte is verdronken. Bij het gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van het hooger onder wijs wordt omtrent de universiteiten o. a. het volgende bepaald Getal universiteiten. Art. 32 zegt: Er zijn drie rijks-universiteiten, ge vestigd te Leiden, te Utrecht en te Groningen. De regering acht de bezwaren tegen het behoud van 3 universiteiten, de groote kosten en gebrek aan afdoend personeel, afdoende weerlegd, en de opheffing van een der eeuwen- Oude instellingen niet wenschelijk. Zij wil ze niet alien geheel op deiizelfden voet inrigten. Psychiatrie b. v., voortgezette slerrekunde, Semitische en Indische taal- en letterkunde, de godsdienstwetenschap behoeven niet aan alle onderwezen te worden. Zoo vallen de bezwaren van kosten en personeel weg. Als Leiden (met opheffing der afzonderlijke Indische school) 40 hoog leeraren (nu 39), Utrecht 25 (nu 22) en Groningen ook 25 (nu 19) verkrijgen, zijn 89 hoogleeraren noodig, waarvan 80 dadelijk beschikbaar zullen zijn en de 9 overige wel zullen zijn te vinden. Voor Leiden werden de kosten berekend op 425,000 (waarvan ruim 1 ton voor het ziekenhuis), Utrecht ƒ225,000, Groningen 175.000, te zamen voor gewone uitgaven ƒ825,000. De inkomsten van collegegelden worden op ƒ250,000 geraamd, waarbij nog examengelden enz. komen, te zamen bij de 3 ton. De buitengewone uit gaven zullen in de eerste jaren nog groot zijn, doch 8 a 9 ton is niet te zwaar voor onze financiële krachten. Die som is lager dan voor 1875 reeds is geraamd, zonder dat bedenkingen zijn gerezen. Faculteiten. Het ontwerp kent slechts 4 faculteiten: regtsgcleerdheid, geneeskunde, wis- en natuurlijke en letteren. De theologie en de wijsbe geerte zijn bij de letteren gevoegd en een doctoraat voor beide vakken inge steld. Aan alle universiteiten wordt onderwijs gegeven in de vakken waar over de examens voor de -doctorsgraden Ioopen. Dat in de voortgezette studie der slerrekunde en in de vakken voor godsdienstwetenschap en wijs begeerte behoeft slechts aan een of twee universiteiten gegeven te worden, dat voor de doctoraten in de Semitische letterkunde en in de taal- en letterkunde van Itulië alleen te Leiden. Aan minstens ééne universiteit wordt onderwijs gegeven in de psychiatrie en in de wetenschap van het notariaat. Aan een of meer kunnen leerstoelen worden gevestigd voor vakken of onderdeelen van vakken, in de wet niet vermeld, tot wier be oefening, in het belang der uitbreiding van nuttige kennis, de gelegenheid behoort open te staan. Vakken van onderwijs en doctoraten. De regering verkiest het stelsel, om de vakken aan te wijzen, waarin onderwijs wordt gegeven. De doc toraten en hunne vereischten worden in het ontwerp opgesomd; zij zijn: a. In de regtsgeleerde faculteit twee doctoraten: 1 in de regtswetenschap, 2 in de staatswetenschap, met 3 examens voor elk. b. In de geneeskun dige faculteit vier doctoraten: 1 in de geneeskunde, 2 in de heelkunde, 3 in de verloskunde, elk met 4 examens; 4 in de arlseniibereidkunde met twee examens, c. In de wis- en natuurkundige faculteit vier doctoraten: 1 in de wis- natuur- en sterrekundc, 2 in de aardrijks- en delfstof kunde, 4 in de natuurlijke geschiedenis, elk met twee examens, d. In de letterkundige faculteit vijf doctoraten: 1 in de klassieke, 2 in de Semitische, 3 in de Nederlandsche letterkunde, 4 in de taal- en letterkunde van Indië en 5 in de godsdiensttenschap en de wijsbegeerte, elk met 2 examens. De examens worden aan elke universiteit afgenomen door de faculteiten die de inrigting, omvang en duur enz. bepalen. Zij zijn, behalve de prac- tische, mondeling en schriftelijk. De mondelinge zijn openbaar. Behalve de examens wordt voor elk doctoraal vereiseht het opstellen en het in het openbaar verdedigen van een proefschrift. Voor elk examen wordt ƒ50 be taalt; de toekenning van den docloralen graad geschiedt kosteloos. Lectoren en privaatdocenten. Door den koning kunnen, om weten schappelijke mannen voor hel onderwijs in bijkomende vakken aan de uni versiteiten te verbinden, lectoren worden benoemd en ontslagen; zij genieten een jaarwedde uil 's rijks kas. Privaatdocenten worden toegelaten; de curatoren kunnen de aankondiging hunner lessen op het programma toe staan; bij weigering beslist de minister. Hoogleeraren. De benoeming geschiedt op gemotiveerde voordragt van curatorende faculteit gehoord. De jaarwedde bedraagt minstens ƒ4000 na 5 jaren ƒ5000, na 10 jaren ƒ6000. Bij de aanstelling kan reeds het maximum worden toegelegd. De hoogleeraren bekleeden geen ambten of bedieningen zonder koninklijke toestemming Als lid van een der kamers optredende, blijven zij, naar 'skonings keuze, óf in hel genot der halve jaarwedde als verlofstractement, óf worden met gelijk wachtgeld eervol ontslagen. Behalve kostelooze behandeling van lijders in ziekeninrigtingen aan hunne zorg toevertrouwd, bijstand aan geneeskundigen op verzoek van dezen, en het geven van regtsgeleerde adviezen, oefenen de hoogleeraren noch tnedische noch regtspraktijk uit. Op 70-jarigen ouderdom worden zij éervol ontslagen. studenten. Voor het volgeïi der lessen wordt gevorderd: 1". ƒ200 'sjaars, in 's rijks kas te storten voor alle lessen, of ƒ30 voor elke heeljarige en ƒ15 voor elke halfjarige les bij een hoogleeraar of lector. 2». Inschrijving bij den rector magnificus, kosteloos op vertoon van het bewijs dat de gel den voldaan zijn, of een der 6 rijksbewijzen van ƒ800, die aan elke uni versiteit kunnen worden verleend, is verkregen. De toegang voor de lessen is voorts voor iedel' vrij. Bewijs van voorbereidende studie wordt alleen bij de docoraats-examens geëischt. 's GRAVENHAGE, 19 December. Tot notaris te Wychen is benoemd de heer M. G. A. Wierts valt Coe- hoorn, cand.-notaris aldaar. - Tot militie-commissaris in het 3e district van NoordhoHand is benoemd de gepensioneerde kapiitein-luit. ter zee C. T. Haekstroh. - De luit. ter zee 2C kl. J. Haremaker etl dé officier van administratie 3e kl. J. A. Sonnenberg, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de eerste kamer van heden is ingekomen het hoofd stuk oorlog der staatsbegrooting. Tegen Maandag zijn aan de orde gesteld verschillende wets-ontwerpen benevens de hoofdstukken Huis des konings, Hooge cóllegien en Nationale schuld der staatsbegrooting voor 1875. In de gisteren avond döor de tweede kamer gehouden zitting is dé beraadslaging óver het hoofdstuk Oorlog Voortgezet. Na de behandeling der artikelen betredende het materiëel der artillerie werd: nog behandeld de begrooting tot verdere vollooijing van het vestingstelsel. Daarbij Werd door den heer Fransen van de Putte voorgesteld ommét het öög op het belangrijke der zaak en hét nóg lieersChende verschil "Van gevoelen, de verdere behandeling uit te stellen, zöödat de minister in de gelegenheid gesteld worde gebruik te maken Van de gegeven wenken en met een gewij zigd ontwerp te komen na hef recés. De minister Van Oorlog verklaarde zich niet tegen het uitstelmits dit niet tê lang zou zijn. De minister van binnenlandsche zakeii zag ook geen bezwaar, mits de zaak spoedig in het volgend jaar ter hand Werd genomen. De motie van den liéer van de Putte werd aangenomen met 42 tegen 29 stemmen. Na deze stemming stelde de heer van de Putte een amendement Voor om de som van 4 milli-oen te veranderen in 8 ton, tot voorzetting dér reeds aangevangen werken in de nieuwe IloUandsche waterlinie en betaling Vóór Feeds aanbestede Werken. De minister van oorlog nam dat amendement over, waarna het aldus gewij zigd art. 58 werd aangenomen. Vervolgens kwam in discussie het amen dement-de Roo, om art. 59 te verminderen met ƒ340,500 voor kazernering en andere uilgaven, tot daaromtrent een vast stelsel van garnizoenen en militie-indeeling zal zijn aangenomen. De minister bestreed dit amendement. Ten slotte werd het amendement-de Roo aangenomen met 41 tegen 31 stemmen. Het gehcele hoofdstuk voor oorlog, alsnu beloopende18,502,913, Wordt aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. In de zitting van heden is ingekomen een voorstel van de hh. Viruly c. s.tot herziening van het reglement van orde, strekkende om den voor zitter de bevoegdheid te geven tot het sluiten der beraadslagingenzoo hij dit noodig acht. Aan de orde was de beraadslaging over het hoofdstuk Koloniën, Daaraan namen onderscheidene leden deel. De minister van koloniën heeft, in antwoord op eene vraag van den heer Gevers, gezegd dat inderdaad door den gouverneur-generaal van Nederi. Indië is herhaald het eerst voorwaardelijk en later het onvoorwaardelijk gedaan verzoek om ontslag. Heden avond zal in de Staatscourant het koninklijk besluit, houdende aanneming van het ontslag en de benoeming van zijn opvolger voorkomen. Nadat de begrootingen voor Suriname en Curasao met algemeene stemmen waren aangenomen is ook het geheele hoofdstuk Koloniën met 65 stemmen tegen 2 en dat voor Onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen aange nomen. lieden avand ten half acht is de wet op de middelen aan de orde. De hh. Gratama, Idzerda en van Kerkwijk hebben aan de tweede kamer doen toekomen een gewijzigd ontwerp van wet tot intrekking dei- bijzondere bescherming tot dusver aan de jagt en hét jagtbedrijf verleend met toelichting en bijlagen. Naar men uit eene goede bron verneemt zal tot opvolger van den gouverneur-generaal van Ned. Indieden heer Loudonbenoemd worden de heer Lansberge, oud-gezant te Brussel. FKANKRIJK. In de nationale vergadering is Woensdag o. a. Verslag uitgebfagt over een tot de vergadering gerigl adres van een aantal Franscben, te Alexandrië gevestigd, waarin zij zich beklagen over de door de regering van Egypte aangewende en reeds tot een begin van verwezenlijking gebragte pogingen ommet opheffing der capitulatien en derhalve met verkorting van de regten der in het land gevestigde vreemdelingeneene nieuwe regtspraak in Egypte in te voeren. In dal adres werd betoogd dat de beregting van de in Egypte gevestigde vreemdelingen door regters van hunne eigene nationaliteit, ge grond op het begrip van het persoonlijk statuut, hoegenaamd niet met de denkbeelden of de gebruiken der inboorlingen in strijd is, en dat daaren tegen de volgens het voornemen der Egyptische regering op te rigten ge mengde regtbankenwaarin nevens regters van vreemde herkomst ook het inlandsche element eene plaats vinden zou, geene wezenlijke waarborgen voor eene goede regtsbedeeling opleverde, omdat voor die inlandsche reg ters, welke wetboeken men ook in naam mogt invoeren, inderdaad geen ander wetboek zou bestaan dan de Koran. Vooral in Egypte, waar hel

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5