Bl'ITENLANDSCHE BERIGTEN. en aan den heer J. Th. Hofland, mede-eigenaar en administrateur der lan den Pamanoekan en Tjiassem, residentie Krawang (eiland Java), tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der kon. orde van Cam bodja, hem door den koning van Cambodja geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag j verleend: aan den heer J. Z. Mazel, als directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen te 'sGravenhage, en aan den heer P. E. H. Praetorius, als lid en vo rzitter van den raad van bestuur van 's rijks museum te Amster dam en over het paviljoen //Welgelegen" te Haarlem; aan beiden, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hen in die betrek kingen bewezen. Door Z. M. is benoemd tot advocaat-fiscaal hij bel hoog militair ge- regtshof de heer mr. M. S. Pols, thans auditeur-militair in de eerste mili taire aldeeling te 's Gravenhage. Door den minister van koloniën is de hulponderwijzer C. J. F. Gail- lard gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Z. M. de koning zal aanstaanden Maandagavond van het Loo alhier terugkeeren. Z. D. H. de prins zu Wied is gisteren avond uit Duilschland alhier aangekomen en heeft op het Huis de Paauw, waar Hd. gemalin en zonen reeds sinds verleden week verblijf houden, zijn intrek genomen. De eerste kamer heelt gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is een adres, van ruim 3000 handteekeniugen voorzien, houdende aandrang tot verkrijging van den Noordoostclijken spoorweg in Noordholland. Van de tweede kamer zijn een aantal wets-ontwerpen ontvangen, die naar de afdeelingen zijn verzonden. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortzetting der discussie over het budget van oorlog, heeft de minister toegezegd eene reor ganisatie van de geneeskundige dienst der landmagl, en heeft de kamer in beginsel zich verklaard voor het verleenen eener schadeloosstelling aan de aannemers van het fort te Pannerden en Bijlmermeer, zijnde er op de bc- grooting een memorie-post voor die tegemoetkoming uitgetrokken. Op voor stel van den heer de Roo is besloten heden avond ten half acht ure de discussie voort te zetten. De conclusie op het adres van ingezetenen van Strijp zal behandeld worden na afloop van de behandeling der wet op de middelen. De kamer heeft aangenomen de conclusie der commissie in zake het adres van ingezetenen van 's Bosch, houdende klagtcn legen het verbod der op voering van Pariser Leben, welke conclusie strekt tot verzending aan den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om inlichtingen en over legging van het origineel besluit van den burgemeester of een gewaarmerkt afschrift daarvan. Het prov. geregtshof in Zuidholland behandelde gisteren o. a. eene zaak van twee huismoeders te dezer stede, welke beschuldigd werden in het be gin der maand October eenige diefstallen bij nacht te zamen en dus door meer dan één persoon te hebben gepleegd. De sterke drank speelde ook hier weder eene hoofdrol, want onder //een borreltje" werd afgesproken er op Hit te gaan om te zien of hier of daar iets te stelen viel ten einde daarvan den verjaardag van een harer, die ophanden was, eens regt vroljjk te vieren. Zij werden daartoe nog door den man van vrouw v. d. P. aan gezet met de woorden: dat ze zich eens flink moest houden. Onder den invloed van den jenever bezochten de vrouwen verschillende winkels en namen zoowel bij een kruidenier als bij een parapiuiekoopman en uit een manufactuurwinkel eenige zaken lot zich. Van pret maken kwam echter niets, want de politie kwam al spoedig achter de waarheid; zij nam de gestolen voorwerpen in beslag en verleende de vriendinnen logies in een verblijf, waar aan den verjaardag wel niet gedacht zal zijn. Beiden beken den heden het door haar bedrevcne en trachtten zich te verontschuldigen door op te geven, dat zij door v. d. P. waren aangezet. Nadat mr. van Maanen beider vcroordceling tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren had geeischt en mr. Leesberg als verdediger verzocht had een geringe straf toe te passen, veroordeelde het hof beide vrouwen tot één jaar gevange nisstraf. ESGELA X Eï. LONDEN 17 December. Graaf de Jarnac, de Fransche ambassadeur aan ons hof, heeft, met een begeleidend schrijven, aan graaf Derby, Engelands minister van buiten- landsche zaken, van wege de Fransche regering doen toekomen twee gou den medailles, die de genoemde regering heeft doen slaan voor William Oxlcy, kapitein, en James Bascombe, stuurman van het smakschip Grand Chargete htiis bchoorende te Grimsby, die, met groot levensgevaar, den I*1511 September II. het leven gered hebben van den Franschen luchtreiziger Duruol en diens echtgenoote. --- Ten gevolge der gedrukte stemming van den ijzer- en staalhandel hebben 400 werklieden in de Bessemer Steelworks te Dronfield berigt ont vangen dat hun loon met 10 pCt. zal worden verminderd. De juweelen van de graven van Dudley, welke thans op het landgoed ai 1 en graaf den hertog en de hertogin van Edinburgh tot gasten heeft, zijn nog niet te regt. De waarde beloopt, volgens de laatste berigten, onge- I veer 20000 240,000). De bijzonderheden der sieradenwaarvan vele i uit diamanten vervaardigd zijn, zijn bekend gemaakt. Graaf Dudley heelt 1000 uitgeloofd voor het terugbrengen van de ongeschonden sieraden in handen van zijnen juwelier. De Times veroordeelt dit onderhandelen met j dieven en vooronderstelt dat de policie zich er over ergeren zal, aanmerkende dal de juweelen denkelijk reeds uit de kassen genomen en naar Parijs of naar Nederland gebragt zijn. Te Liverpool werd dezer dagen een //garolter'' tot 7 jaren gevange nisstraf en 20 geeselslagen veroordeeld. Tegelijkertijd werd aan een mijn werker, die zijne vrouw met een pook had afgeranseld, een 10-jarige ge vangenisstraf opgelegd. Twee jonge boerenarbeiders werden veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en 25 geeselslagen. Zij hadden een metselaar half dood geslagen om hem vier shillings te ontnemen. Berigten uit Ceylon gewagen van hevige overstroomingen, die daar hebben plaats gehad en waardoor aanzienlijke schade en vele ziekten zijn veroorzaakt. De berigten uit de kofïij-districten in het binnenland luiden gunstiger; de verwachtingen omtrent den koflij-oogst zijn zeer gunstig. In de wetgevende vergadering had een belangrijke discussie plaats over het buitengewoon hooge sterfte-cijfer in de landelijke districten; de reden van het debat was, dat beweerd werd, dat niet alleen koortsen, maar ook honger de redenen waren van dat aanzienlijk sterftecijfer. Volgens een schrijven uit de Vereenigde Staten zullen onderscheidene omstandigheden den aanstaanden winter voor de onvermogenden hard maken. Zoowel in de sleden als ten platten lande is er gebrek aan werk. In de kolenmijnen-districten van Pennsylvanie zijn een aantal mijnwerkers ontslagen, omdat de vraag naar steenkolen voor de fabrieken uiterst gering is. Over het algemeen is er in de geheele Unie eene neiging op te merken om de loonen te verlagen en het arbeidend personeel in te krimpen. In de stad New-York trachten de werklieden zich door werkstakingen hiertegen te verzettendoch elders is de arbeidende klasse zoo verstandig in te zien dat hierbij geen baat te vinden is. Volgens een Noord-Amerikaansch blad is daar te lande een fabriek op- gerigt ter vervaardiging van gomelaslieke schoenen voor paardenter ver vanging vau hoefijzers; zij worden vervaardigd in 16 verschillende grootten om altijd passende te kunnen bekomen; zij worden gemakkelijk af- en aan gedaan, zoodat zij in de weide en op stal niet gebruikt behoeven te wor den. De prijs is wel 1/3 duurder dan het tot heden gebruikelijke ijzeren hoefbeslag, maar daarentegen wegen ze 40 pCt. ligter, zijn duurzamer en minder nadeelig voor de hoeven. In een brief uit Philadelphia aan de Times leest men een verslag van de aankomst van Z. M. David Kalakua. koning van de Hawaï-eilandente San Francisco, op 28 November jl. De koning was door een oorlogsschip der Vereenigde Staten uit zijn rijk naar San Francisco overgebragt, waar hij eenige dagen vertoefde en van daar zich vervolgens naar Washington begaf. De vorst was te San Francisco met grootc eerbewijzingen ontvangen. Het doel zjjuer reis was, gelijk hij zeil aan de autoriteiten, welke hem ontvingen, gezegd had, uitsluitend het brengen van een vricndschapsbezoek aan den president der Vereenigde Staten. F R X IV li K IJ Si. Bij de budget-commissie is eene moeijelijke quaestie aanhangig, waarbij de Fransche bank, de staat en de stad Parijs betrokken zijn, en welke de gelden betreft, die, tot een bedrag van 16,695,202.33 fr.door de bank aan de Commune Van Parijs in verschillende termijnen zijn voorgeschoten. De vraag is hier wie de schade zal dragen. Het Journ. des Déb. zegt: De zaak is duister, onderscheiden leden van de budget-commissie achten eene schikking der quaestie naar de regelen van billijkheid de beste oplossing. Er is eene ramp voorgevallen: de schade, door die ramp aangerigt. bedraagt 16 millioen. Wie moet die schade dragen, tenzij hij die van de ramp gered is? Zoowel de Fransche bank als de stad Parijs en de staat hebben voordcelen genoten van hetgeen men eene afkoopsom van grootere rampen zou kunnen noemen. Naar billijkheid zou de schade dus gelijkelijk tusschen de Fransche bank, den staat en de stad Parijs verdeeld moeten worden. De budget-commissie heeft den minister uitgenoodigd haar zijn advies te willen mededeelen aan gaande de beste regeling. Door den afgevaardigde Picard zal waarschijnlijk bij de nationale ver gadering een voorstel aanhangig worden gemaakt, waarbij de periodieke aftreding van de nationale vergadering in drie deelen wordt voorgeschreven, en wel naar de alphabetische volgorde der departementen Bij den tegen stand, welken het denkbeeld eener geheele ontbinding der vergadering ondervindt, acht de voorsleller het door hem voorgestelde middel, ofschoon hij daarmede niet bedoelt den cisch: vaststelling eener grondwet of ontbin ding, te laten glippen, den besten weg om in de landsvertegenwoordiging eene aan den geest der natie beantwoordende meerderheid te brengen. De jHon. meldt het volgende: Wij meenen te weten, dat binnen niet ver verwijderden tijd wijzigingen zullen plaats hebben, want het tegen woordige ministerie kan niet op eene ernstige meerderheid in de nationale vergadering rekenen; maar wij hebben grond om te denken, dat de geruch ten op een dwaalweg zijn, wat de personen betreft, die aangewezen zouden zijn om deel van het nieuwe kabinet uit te maken. Tegenover de verkla ringen der Bonaparlistische bladen kunnen wij de verzekering geven dat tot nog toe geen portefeuille den heer de Fourtou is aangeboden. Volgens gerucht zal de regering, na aanneming van de wet op de leger-organisatie, aan de kamer verzoeken de begrooting voor het dep. van oorlog voor een zevenjarig tijdvak vast te stellen. Uit vele plaatsen komen berigten van groote massa's sneeuw, die in de twee laatste dagen gevallen zijn. Op sommige punten van Parijs was de passage dezer dagen door de sneeuw geheel gestremd, vooral in de wijken der Invaliden en van het Champ de Mars Er vielen verscheidene ongeluk ken voor, hoewel niet van ernstigen aard. De rijtuigen en omnibussen slaagden er met veel moeite in, de dienst geregeld voort te zetten, Te Angers, in het dep Maine-et-Loireis de hal (de algemeene ver koopplaats) ingestort, door de zwaarte van de er op gevallen sneeuw. D U IT 8 C II L. A X s». De Elberf. Zeit zegt dat men thans weet van waar de bevelen van de ultramontaanschc partij in Duilschland uitgaan. Het hoofdkwartier, waar de leiders dier partij zijn gevestigd, een aantal vroegere geestelijken onop-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2