nuTEXLA XDSCIIE BERIGTEX ben aangenomen liet voorstel van mr. Colaco Belmonte, waarbij zijuit overweging dat in den bewogen tijd, waarin de kolonie tegenwoordig ver keert licht noodig is over den toestand der kolonie in het algemeenen over de handelingen, de rigling en de plannen van het koloniaal bestuur om aan Suriname eene toekomst te verzekeren, besluiten, krachtens art. 105 reg.-regl.den gouverneur eerbiedig uit te noodigen inlichtingen aan de stalen te geven betrekkelijk sommige punten. Deze betreffen de belasting op het personeel, de aanzienlijke en toenemende vermindering bij de per ceptiën van den accijns, en het politiewezen. Omtrent laatstgemeld onder werp wordt gevraagd, welke maatregelen het bestuur op het oog heeft nopens de organisatie, de verbetering en de uitbreiding van het politie wezen, en wanneer het voornemens is daaraan uitvoering te geven. Volgens de memorie van beantwoording op het afdelingsverslag betrek kelijk het ontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen cener met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij gesloten overeenkomst, was het den minister aangenaam te ontwaren, dat hel streven van het tegenwoordig ka binet om het spoedig en goed tot stand komen van het Noordzeekanaal te bevorderen, op prijs wordt gesteld. Zonder zich geroepen te achten een oordeel te vellen over hetgeen door de vorige regering in de zaak is of kon zijn gedaan, zij de opmerking geoorloofd, dat het verwijt over eene werke loosheid van achttien maanden, zooals ook door andere leden werd opge merkt, onverdiend is, hetgeen door data en stukken wordt gestaafd. Het is ook de meening van de regering dat het kanaal, om de redenen in het verslag aangevoerd, in het algemeen belang moet worden voltooid, dat aan terugtreden niet te denken valt. Al zou het aan beide zijden afge sloten kanaal, bruikbaar voor de kleine scheepvaart, als afwateringskanaal goede diensten kunnen bewijzen, zoo mag men toch de 8% millioen, reeds aan de havenwerken besteed, niet verloren laten gaan. Blijft het maken van eene haven in zee altijd eene moeijelijke zaak, waarbij de bezwaren niet achterblijven, aan de mogelijkheid om het werk tot stand te brengen schijnt inderdaad, wanneer de voorgestelde versterking wordt aangebragt, niet meer te twijfelen. De slotsom der uitvoerige memorie van beantwoording is deze: worden de tegenwoordige voordragten tot wet verheven, dan bestaat het voornemen bij den minister van binnenl. zaken het kanaal tusschen de Noordzeesluizen en de Meerweide tot 35 meter op den bodem te verbreeden. De grond, uit die verbreeding te erlangen, zal voor de staatsspoorwegwerken te Amster dam worden gebezigd. Kwam die grond niet uit den bodem van het ka naal, dan zoude de directie van den bouw der staatsspoorwegen daarin van elders moeten voorzien; zoodat dit geen pteerdere kosten ten laste van den staat brengt. 's GRAVENHAGE, 16 December. Door Z. M. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer m'. A. F. baron Sloel van Zwanenburg, als ontvanger der directe belastin gen te Apeldoorn. Tot substiluut-grifFier bij de arrond -regtbank te Amsterdam is benoemd de heer m'. H. Meinesz, thans griffier bij het kantongeregt te Oldeberkoop, en aan den heer mr. J. VVitteveen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Docktim. Tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht is benoemd de heer dr. N. Beets. Aan den officier van gezondheid 3e kl. bij het leger in Nederl. lndië A. Cannegieter is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee 2C kl. J. Fichet, uit 0. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Bij de behandeling van de aid. hervormde eeredienst, in de zitting van de tweede kamer van gisterenheeft de heer van den Berch van Heemstede zijn amendement, tot het nittrekken van een post van ƒ100,500 voor trac- tcmenten van Christelijk-gereformeerde predikanten, toelichtende, betoogd, dat het noodzakelijk is, het Christ.-geref. kerkgenootschap op gelijken voet te stellen met de andere. Intusschen wijzigde hij zijn amendement in dien zindat de post pro memorie zon worden uitgetrokken. De heer Mees be streed het amendement, omdat hij het onraadzaam zou achten opeenoogen- blik, dat men poogt de banden tusschen kerk en staal te verbreken, die te gaan versterken. Het verwonderde hem dan ook dit amendement te ont vangen van een lid eener partij, die juist op losmaking dier banden aan dringt. De heer Schimmelpenninck van der Oye wederlegde de bezwaren, door den heer Mees bijgebragt. De minister van financiën sloot zich aan de argumenten van den heer Mees aan. Ook hij zag in subsidie-verleening aan eene afgescheiden gemeente eene aanmoediging van afscheiding. Maar ook, vroeg de minister, mag en moet de regering zoover gaan, dat zij, waar bepaalde voorschriften het niet gelasten, moet nagaan, of er billijkheids- argumenten zijn om voort te gaan op een onjuisten weg? Dat geloofde hij niet. Bovendien de synode heeft in 1872 het-beginsel van subsidie geheel en al afgekeurd als strijdig met Gods woord. Hoe kan dan een voor stander van dit genootschap thans zoodanig voorstel doen De minister ried den heer van den Berch alsnog intrekking van diens amendement aan. Na discussiën werd ten slotte het amendement verworpen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot regeling van de ontvangsten en uit gaven van het pensioenfonds voor de burgelijke ambtenaren, en de begroo ting van het fonds der koopprijzen op de domeinen voor 1875. Ook is, na eenige discussie, zonder stemming goedgekeurd de conclusie van het verslag der commissie, houdende inlichtingen op hel adres van C. W. Mieling, eer vol ontslagen directeur der landsdrukkerij. Vervolgens zijn de beraadslagin gen aangevangen over hoofdstuk VIII der staatsbegrooting (dep. van oorlog). De hh. van Zuylende Roo, van Naamen, Bredius, Rutgers, Stieltjes en Nierstrasz, hebben den minister bestreden en hun gemis aanvertrouwen aan den dag gelegd. De minister heeft zich verdedigd. Morgen voortzetting. FRANKR IJ H. Na eenige bijeenkomsten met de commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp betrekkelijk de kaders van het leger, hetwelk Donderdag bij de nationale vergadering zal behandeld worden, heeft de minister van oor log op eenige punten, met name de vaststelling der formatie in vredestijd en de eenvormigheid der aanwerving voor het leger, aan de bedenkingen der commissie toegegeven. Omtrent het hoofdpunt, de indeeling der infan- terie-balaillons, is geene overeenstemming tot stand gekomen, zoodat de nationale vergadering tusschen twee stelsels zal hebben te beslissen, La France meldt, dat de prcsidenL der republiek en de minister van oorlog voornemens zijn, in het voorjaar, op grootere schaal dan zulks dit jaar geschied is, manoeuvres te doen houden, met proefnemingen van mo bilisatie en oproeping van ettelijke klassen der reserve. Op die wijze, merkt het blad aan, zal men te gelijker tijd kunnen oordeelen over de mate van ontwikkeling onzer troepen en over de waarde der maatregelen, genomen om de mobilisatie te versnellen. Er is te minder reden om zich uit een politiek oogpunt ongerust te maken, aangezien de Duitsche regering gelijke beschikkingen heeft genomen. De Fransche bank is thans begonnen hare billetten van 20 fr., die reeds vóór 4 September 1870 waren uitgegeven, in te trekken. Het publiek heeft met leedwezen dien maatregel zien nemen. Naar men zegt hebben de prinsen van Orleans hunne bezittingen in Brelagne voor een som van 20 millioen verkocht. Te Parijs is overleden het hoofd van een der aanzienlijkste geslachten de hertog de la Rochefaucould - Liancourt. Hij bereikte den leeftijd van 81 jaren en was bijzonder gezien door zijn buitengewonen weldadigheidszin. Een aantal instellingen telden hem onder hare bestuurders en ledendc overblijfselen van zijn tafel werden steeds aan de armen geschonken en zelf bezocht hij telkens de armenwijken om hulp te verleenen. Zulk een armen bezoek in de vorige maand veroorzaakte hem een borstaandoening, die hem ten grave sleepte. De slerrekuiidige Janssen, die den overgang van Venus te Nagasaki is gaan waarnemen, heeft aan het te Parijs gevestigde fiureau des Longitudes getelegrafeerd, dat, gelijk gemeld is, de waarnemingen der Franschen te Nagasaki en te Kobe gelukt zijn. Hij telegrafeert voorts het volgende; Heden (10 December) hebben wij van de op Campbell-Eiland gevestigde Fransche expeditie een van den 4dcn October gedagteekenden brief ontvan gen, die naar Bourbon was gebragt door het schip, dat de expeditie naar Campbell-Eiland overgebragt heeft en dat te Bourbon zou blijven totdat het de sterrekundigen weder zou kunnen al halen. Men was eerst voornemens geweest het schip op de reede van Campbell-Eiland te houden, zoodat de waarnemers aan boord zouden kunnen huizen; maar na drie dagen met verschrikkelijk weder geworsteld te hebben, zijn zij eindelijk aan land ge gaan, en spoedig bemerkten zij, dat het onmogelijk was het schip van het strand te houden, dat geheel onbeschut was tegen de verschrikkelijkste rukwinden, zoodat het schip groot gevaar liep van schipbreuk te lijden. De leden der expeditie, beducht voor de kans, dat het schip uil elkaar zou slaan en zij op een onbewoond eiland zouden achterblijven, terwijl iedereen denken zou, dat zij hel schip nog tot hunne beschikking hadden, besloten, het te ontladen, zich op hel eiland te vestigen en het schip weg te zenden. Zij begonnen met zich eene tijdelijke beschutting te maken en bouwden vervolgens loodsen voor de instrumenten, gereedschappen en voedingsmidde len. Het ontladen kostte veel tjjd en moeite, omdat de expeditie, die zeer talrijk is, levensmiddelen voor een geheel jaar had medegenomen. Toen zij het eiland onderzochten, vonden zij een schip, dat er door een orkaan op geworpen was, en zij dachten er over, van het wrak partij te trekken óf door liet af te breken óf door er in te gaan wonenten einde zich tegen wind en weder te beschutten, maar twee of drie dagen later dreef een nieuwe orkaan het wrak weder naar zee en zij zagen liet niet terug. Toen waren zij genoodzaakt, zich met alles wat zij medegebragt hadden zoo goed mogelijk te vestigen, want zij leefden vau uur tot uur in de vrees van het zelfde lot te ondergaan als het schip. 8 F A >r J E. In eene te fiayonne van den generaal Lorna ontvangen depêche wordt het volgende verslag gegeven van de in den loop der vorige week voorge vallene gevechten. Volgens die depêche had Loma zijn corps in twee kolonnes verdeeld. Hij zelf trok met 5000 man naar Oyarzun, terwijl het tweede corps op den weg naar Bilbao opereerde tegen Salamanca, welke aldaar had post gevat. De laatslgenoemde kolonne ontmoette hevigen tegenstand en trok terug met een verlies van 27 man. Loma zelf drong den 7dt" December tot Urnieta door. werd tegen zijnen wil in een hevig gevecht verwikkeld, en trok den 9de» December wegens het buitengewoon slechte weder uit het half in de asch gelegde Oyarzun naar San Sebastian terug, door de Carlisten vervolgd en met een verlies van 200 man. Het slechte weder duurde voort. DUIT8CHLAN0. De officieuse Nordd. Allg. Zeit. bevestigt het berigt dat de dus ver aan de noordkust van Spanje gestationeerde kanonneerbooten Nautilus en Albatros eene andere bestemming hebben gekregen. De Nautilus begeeft zich naar West-Indiëen de Albatros keert voorloopig naar Kiel terug. - In Elzas-Lotharingen wordt thans een nieuw middel in het werk ge- f stcld om zich aan de militaire dienstpligtigheid te onttrekken, Een aantal ingezetenen, die eerst de Fransche nationaliteit hadden aangenomen, maar in het land gebleven waren, ten gevolge waarvan hun nalionaliteitsregt is vervallen, hebben nu in verschillende Zwitsersche kantons het zoogenaamd gemcenteregt weten te verkrijgen, waardoor zij met genaturaliseerde Zwit sers moeten worden gelijkgesteld.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2