luibsciie courant. W#. 295. DONDERDAG 17 DECEMRER. STADS- BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen utfgeichderd. De /nijs net Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het F er slog der Handelingen van den iemeenieraad J 3.35, franco p. g. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Af zonderlijke nammets der Courant zijn vet krijg baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. sss Bij deze Courant i&ordt verzonden N°. 67 blad 76) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4deo Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouto aan de Oude Pest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der 1° klasse, voor jongens, in het tijdelijk schoollokaal in de Stads- Zaal der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2° klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk- straat der 2e klassevoor meisjesin het schoolgebouw op de Breêstraat en wel van den 7Jl'n tot en met den 19d,° December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, Leiden, 4 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER ew WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste en tweede Kerstdag dit jaar op Vrijdag en Zaterdag, en de Nieuwjaarsdag op Vrijdag, zullen invallen; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Ver ordening van 9 Januari 1868 (Gemeenteblad n°. 1), de BEESTEN- HARKT, in plaats van op Vrijdagen 25 December en 1 Januari, zal worden gehouden op Woensdag den 2ósten en op Woensdag den 30aten December e. k., terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 26 December, zal plaats hebben op Don derdag den 24sten bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres var. 1°. Levi Van Gelderen en Joseph Marcus Goiius, vleeschhouwersdaarbij verzoekende om het perceel aan de Voldersgracht i)°. 11 te mogen inrichten tot slachtplaats-, en de adressen om vergunning tot het houden eencr bergplaats van petroleumvan 2". Jacobus Sjiittenaar, winkelier, in den kelder van zijn huis in de Groenesteeg hoek Oranjegracht n°. 96; 3°. Tiieodorus Johannes Bots, grutter, in zijn pakhuis in de Vesle- straat n°. 18. en 4°. Johanna Rietbergen, huisvrouw vail Jacobus De Bruin, winkelierster, in haar huis in de Waardkerksteeg n 6; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 11124 (Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n". 39); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der inl'orrnatien de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 2lst,'° December aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in le brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. ^Leiden; 16 December 1874. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Vrijdag den 18d<D De cember 1874, 's namiddags te half vier uren. 1°. Benoeming van eene hulponderwijzeres aan de meisjesschool der 2ie klasse. (295) 2°. Verzoek van Mr. J. T. Buys, ont ontslag als lid der Plaatselijke School commissie. (306) 3°. Voordracht van Commissarissen der Bank van Leening, betrekkelijk de invoering van het gewijzigd Reglement voor die instelling. (303) 4". Idem betrekkelijk de viering van bet Derde Eeuwfeest der Hoogeschool alhier. (304) j 5». Idem tot onderhandsche verhuring van de woning boven het Telegraaf kantoor. (308) 6°. Idem lot verkoop van boomen. (299 en 301) 7°. Verzoek van P. Yan Duuren, om eene waterloozing te maken. (307) BiNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 16 December. 1 De heer J. W. Brouwers, te Bovenkerk, hield gisteren avond eene a voordragt in de vergadering der maatschappij van fraaije kunsten en weienschappen, liet onderwerp, door dien redenaar behandeld, was eene I' beschouwing over de oorspronkelijkheid van Milton's «Paradise lost", vooral- gegaan door eene ontwikkeling van de waarde van het «Epos". De spreker beweerde dat alle onderzoek naar Milton's oorspronkelijkheid, voor zoover hel tot lieden reikte, faalde, maar dat het hem had mogen te beurt vallen tusschen Amsterdam en Keulen een manuscript te ontdekken, waaruit z. daghelder bleek dat den schrijver van dat heldendicht een plaats boven den Engelschen Millon toekwam. De spreker liet echter in het midden wie daarvan de dichter was en waar het was le vindenmaar gaf in verheven taal eene overzetting van den eersten zang, om daarmede de meerderheid van dezen «Epos" boven dien van Millon te staven. De waarheid van het Fransche spreekwoord «du sublime au ridicule, il n'y a qu'un pas" werd, jammer genoeg voor de verhevene gedachte en de groo.tsche taal, ge staafd door uitdrukkingen, die menigen toehoorder vreemd in de ooren klonken. Door een ongelukkig toeval is gisteren avond omstreeks half acht ure de heer K., wonende alhier, in het water der sloot buiten de Hoogewoerds- poort onder Zoeterwoude geraakt. Hoewel hij spoedig daaruit werd gehol pen, bleek het eenige oogenblikken later dat hij een lijk was. De stempelsnijder M. C. de Vries Jr.te Amsterdam, heeft reeds ter herinnering aan het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool, dat in Fe- brnarij van het volgende jaar gevierd wordt, een gedenkpenning vervaar digd, die niet zonder verdiensten is. De voorzijde toont de borstbeelden van prins Willem 1 en koning Willem III, met de beide dagtcekeningen en een Latijnsch randschrift, dat de oprigting der academie onder den eerstge- ncemden en de viering van het derde eeuwfeest onder laatstgenoemden vorst vermeldt. De keerzijde beval een zinnebeeldige voorstelling van de academie, met een leest krans in de regter- en een Mincrvaheeld in de linkerhand; de heelden van vier faculteiten slaan achter haren troon, terwijl de vijfde, de letterkundige, vóór haar is gezeten. Een stralenkrans omgeeft de groep, terwijl op de afsnede de wapens van Leiden en Nederland staan. Het rand schrift is het volgende zinrijke hexameter: «Famam urbi, laudem patriae, lucem addidit orbi" (zij gaf der stad roem, het vaderland eer, der wereld licht). (flW.) Het stoomschip Prinses Amalia is op 14 December van Suez naar Batavia vertrokken. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is gestoord. Zoo lang deze storing aanhoudt, worden de telegrammen voor Java en Australië per post naar Batavia en verder per telegraaf overgebragt. Het tarief blijft onveranderd. Te Amsterdam is, met het oog op de sterke ontwikkeling der han delsbelangen tusschen ons land en Amerika, een «Ncderlandsch-Amerikaan- sche bank" in bet leven geroepen. Het maatschappelijk kapitaal is groot 10 millioen gulden, verdeeld in aandeden van ƒ1000. De Stand, meldt dal de drie kinderen uil Overveen, waarvan melding werd gemaakt, zijn gevonden. Na een hangen winternacht, onder regen en sneenwbuijen in de duinen te hebben doorgebragt, werden zij door twee inwoners van Zanlvoort in beklagenswaardigen toestand in de nabijheid van dat dorp ontdekt. Met de meeste menschlievendbeid werden zij van het noodige voorzien, en later door hunne betrekkingen afgehaald. Te Arnhem zijn door de policie een tiental jongens aangehouden van 7 tot 16 jaren, die zich schuldig gemaakt hadden aan onderscheidene dief stallen van portemonnaies, sigarenpijpen enz., uit verschillende winkels. Berigten uit Paramaribo melden dat de koloniale stalen eenparig heb-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1