leggen vestingwerken werden geraamd, in de meeste gevallen thans reeds zeer aanmerkelijk werden verhoogd, zoodat er gegronde reden tot vrees be staat, dat als op den thans ingeslagen weg wordt voortgegaan, de uitvoe ring der vestingwet oneindig meer zal kosten dan 30 millioenwaarvan oorspronkelijk sprake was. Al moet de minister nu ook opkomen tegen liet bezigen van het woord «oneindig", en al moet hij ook verklaren onder voorbehoud van nader betoog, dat de weg die thans ingeslagen is of liever schijnt, bier niet als bewijs mag gelden, zoo is hij toch lot zijn leedwezen èn aan de kamer èn aan de natie de bekentenis schuldig dat het vestingstelsel, nedergclegd in de vestingwet, niet kan uitgevoerd worden voor 30 millioen guldens, wanneer dit moet geschieden in overeenstemming met Bijlage I indertijd bij het wets-ontwerp gevoegd. Als oorzaken worden opgegeven: 1°. te groote spoed door den herhaalden drang naar wettelijke regering: 2°. nieuwere ondervinding opgedaan na den Fransch-Duitschen oorlog, welke bij de zamenstelling der ramingen nog niet bekend waren, en 3'. de buitengewone stijging der arbcidsloonen in de laatste lijden, Wat denkt nu de minister van oorlog tegenover dezen toestand te doen? Zijn antwoord is, dat hij den weg denkt te blijven volgen, dien hij zich van den aanvang af had voorgeschreven, en dien hij heeft doen kennen èn bjj de discussien over de begrooting van zijn departement over 1874, èn bij die over de vestingwet. Wanneer bij hel vertrouwen des konings en der volksvertegenwoordiging blijlt genietenzal hij de Nieuwe lloflandsche waterlinie in den vereischlen staat van tegenweer brengen; hetzelfde zal hij doen met onze zeegaten en met de toegangen tot het hart des lands langs de spoorwegen. De stelling van Amsterdam zal dan later volgen, maar de arbeid daaraan te verrigicn mag geen schade doen aan het zooeven genoemde. Men moet zoodra mogelijk buiten den toestand geraken van nergens gereed te zijn. Als eenmaal het bovenstaande verrigt mogt zijnbeweert hij dat het land verdedigbaar zal wezen, wanneer levens eene voldoende zee- en landmagt daartoe beschikbaar staat. Al wat men meer zou kunnen doen zal onze veiligheid in hooge mate bevorderenmaar bet bovengenoemde moet voor afgaan, want het is onvermijdelijk noodig. De hh. de Bieberstein en Arnoldts hebben als amendement voorgesteld om art. 45 van de XlVe afdeeling (wapen der maréchahsée) van hoofdstuk VIII te verhoogen met 14502.54. Het corps maréchaussee, zegt de toe lichting, verrigt dezelfde justitiediensten als de rijksveldwaeht, doch slaat in geldelijke belooning ver bij haar achter. Om deze reden is het zoo be zwaarlijk het corps voltallig te houden, daar de maréchaussees steeds trach ten bij de vacatures bij de rijksveldwaeht over te gaan. De bedoeling is om. met uitzondering van de beide opperwachtmeesters, aan wie reeds verleden jaar een tractementsvcrhooging van ƒ100 is toegekend, thans voor de verdere onderofficieren en mausehappen eene verhooging van 10 pCt. in overweging te geven. 's GRAVENHAGE, 14 December. Door Z. M. is vergunning verleend: aan den heer W. Ramann, te Amsterdamtot het dragen der versierselen van ridder van de orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken: aan den heer L. van der Hilst, te 'sHage, tot het dragen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, en van ridder der orde van San Marino, hem door de regering der republiek van San Marino geschonken, en aan den heer A. J. W. van Delden, oud-voorzitter der kamer van koophandel te Batavia, tot het aan nemen der onderscheidingsleekcnen van officier der kon. orde van Cambodja, hem door den koning van Cambodja geschonken. Aan den heer A. Koops Lz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Winschoten. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Appingedam is benoemd de heer nr. W. F. Wernmeus Buning, notaris aldaar. De 2e luit.-kwarliermecster bij het corps mariniers C. J. Hazenberg is bevorderd tot ltD luit.-kwartiermeester. De opperwachtmeester J. Wernus, van de 7e batterij van het reg. veld-artillerie alhier, is bedoemd tot ordonnance-onderofficier bij de hofhou ding van Z. M. den koning. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer zijn de beraadslagingen over de artikelen van het hoofdstuk Financiën gevorderd tot de afdeeling posterijen. In den loop der zitting heeft de minister verklaard dat de zaak der goede ren van St. Agatha een stap nader tot de oplossing is gevorderd. De heer van Kerkwijk heeft geklaagd over eene resolutie van den minister van Delden, waarbij gratie is verleend van boeten door den kantonregter opgelegd. Hij acht dat dit onwettig is. De minister betwistte dat er van eigenlijke gratie sprake wasmaar wilde daarom de handeling zelve niet regtvaardigen. Voor de arrondissements-regtbank te dezer stede stond heden o. a. leregt een jeugdig meisje, dat in de oneerlijkheid reeds ver gevorderd schijntJ te zijn. Ten bewijze daarvan kan strekken 1°. dat zij eenigen lijd geleden in dienst zijnde van eene waschvrnuw alhier na openbreking eener secretaire eerst twee rijksdaalders en later nog dergelijk geldstuk ontvreemdde2°. dat toen zij eene quitanlie voor hare meesteres moest ontvangen zij het bedrag daarvan niet verantwoordde, en 3°. tot zich nam een 20-tal luijers die zij met nog ander goed bij een der klanten harer jufvrouw bad moeten halen. Zoowel het geld als de goederen wendde zij ten haren bate aan. De subst. I officier van justitie mr. Roest qualificeerde de feiten als diefstal met braak en misbruik van vertrouwen, dit laatste feit tweemalen gepleegd. Hij oor- j deelde dat de beklaagde met oordeel des onderscheids had gehandeld en eischic hare veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf. Aanst. Maandag zal de regtbank uitspraak doen. Wederom moet melding worden gemaakt van het overljjden van een achtenswaardig stadgenootin wien de gemeenteraad een zijner oudste leden verliest. De heer J. W. H. Smissaert, te Amsterdam geboren, is iQ den ouderdom van 72 jaren overleden. ^UITENLAiMJSCllE BEUIGTEN. EKGELAN». LONDEN, 13 December. Op het kasteel van Windsor is een kabinetsraad gehouden, waarin het besluit is genomen het parlement te verdagen lot 5, in plaats van tot 16 Fcbruarij e. k. Bij den uitgever John Murray, te Londen, heeft, in twee lijvige dee- Ien, het laatste dagboek van dr. Livingstone het licht gezien. Het loopt van 1865 tot 1873, en geeft een geregeld verslag van des reizigers togt van den mond der Rovuma naar de meren Nyassa, Tanganyika en Bangweolo, alsmede van zijn laalsten zwerftogl van Unyanyembe naar Itala, waar hij stierf. Eenigen tijd geleden hebben te Wigan eenige mijnwerkers op de gru welijkste wijze een grijsaard mishandeld, M. Grath geheeten. wien zj een oog uitruktenen bijtende kalk in de bloedende holte en in den moni goten. De ongelukkige, een tachtigjariger, is tengevolge dier mishandeling krankzinnig geworden. Twee zijner aanranders zijn lot twintig, twee andere tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld. De Times bevat een aantal berigten omtrent de waarneming van den doorgang van Venus tusschen de zon en de aarde. In Oostenrijks ooste lijkste provincie Zevenbergen, gedeeltelijk binnen het gebied der zigtbaar- heidvan het verschijnsel gelegen, zijn bij schoon weder, door vijf geleerdeu, met goed gevolg waarnemingen gedaan, op het observatorium te Melbournt zijn al de phases van den overgang goed waargenomen; te Teharan, Indore en Ilioge, voor de Russische expeditiën te Vladisvostock (waar zich ook eene Americaansche bevond), Yokohama en Orianda, en voor eene Franscht expeditie te Kobe zijn de omstandigheden gunstig geweest. Slechts gedeel telijk gunstig waren zij te Adelaide, Hobart-Town, Ispahan en op dt Russische stations Possiet, Chabarovka en Tschuita. Zij waren ongunstig te Tashkend. te Konstantinopel en op de Russische stations Ürnsk, Blago- wetscheusk. Orenburg, Kasan, Uralsk, Astrachan, Kertch, Tiflis, Eriwaa en Nakitschevan. FRANHRIJ EL Naar men uit Parijs aan de Times meldt, zal de nationale vergade ring den 19d,n dezer uiteengaan, om vacantie te nemen tot den Ildin ol 15de0 Januarij. Sedert bet bekend geworden is, dat er in de kamer vóór de Kcrsvacantie geen staatkundige quaeslie aan de orde zal komen, ener bij gevolg geen onstuimig debat zal gevoerd worden, staat de vergadering veel minder aan aanvallen bloot. Zoodra de vertegenwoordiging rustig aan het werk is, doet de natie alsot de kamer niet bestond. De geruchten, volgens welke gedurende die vacantie het kabinet gewijzigd zal worden, vinden bestrijding in den Dloniteur; doch desniettemin wil mei welendat twee of drie leden van het ministerie opvolgers zullen krijgen, die geschikt zijn om aan het kabinet meer kracht te verleenen. De onder handelingen tusschen leden van het regter-cenlrum en leden van bet linker centrum worden voortgezet, ofschoon zij tot dusverre geenerlei gevolg heb ben opgeleverd. Bij besluit van den president der republiek van 4 Dec. zijn scholen voor onderofficiers bij de infanterie ingesteld, om de militaire opleiding te voltooijen van de onderofficieren van dat wapen, die in aanmerking komen om lot tweeden luitenant te worden bevorderdom een vergelijkend overzigt te erlangen van hunnen graad van ontwikkeling, hunne kennis en hunne geschiktheid voor de militaire dienst, teneinde hen daarnaar te rangschikken. De Rép. frang. verdedigt Garibadi tegen de aanvallen in het rapport van Pcrrot. Het blad vindt de houding van den rapporteur en de commissie onwaardig, oordeelt dat men nooit zou hebben moeten vergeten dat Gari baldi Frankrijk ter hulpe is gesneld toen het zich in den moeijelijkslei toestand bevonden verkondigt dat alle punten van aanklagt, in het rap port voorkomendeop ontegenzeggelijke wijze wederlegd zullen worden. Volgens le Soir zou de regter van instructie voor de zaak van liet verkiezings-comité der Bonapartistische partij verklaard hebben dal er geene termen voor eene strafvervolging bestaan. Gedurende den oorlog van 1870/71 zijn verscheidene historische monu menten belangrijk beschadigd. Zonder verwijl is men tot de herstelling dier gebouwen overgegaan, voor wier soliditeit men bevreesd was geraakt. Mei heelt de kosten, die 957,000 fr. bedroegen, langzamerhand zoeken af le betalen uit het gewone crediet voor historische monumenten, dat 1,100,000fr. bedraagt, maar zich thans genoodzaakt gezien een buitengewoon credit! van 600,000 lr. aan te vragen. SPANJE. Uit Hendaye wordt gemeld, dat er Maandag en Dingsdag een gevecht op den weg naar Tolosa geleverd is. Den eersten dag waren de troepen Ilernani binnengetrokken en hadden Dingsdag Murvieta vermceslerd. Dt regler-vleugel was tot Andoain voortgetrokken, doch het centrum was, niettegenstaande wonderen van dapperheid, teruggedreven. Bij den aftogt hadden de Carlisten tot viermalen toe met hel blanke wapen eenen aanval gedaan. De Carlisten hadden groote verliezen; van de regeringstroepen wa ren 700 man buiten gevecht gesteld. DUITSCilLAN». Naar aanleiding van de inhechtenisneming van den afgevaardigde Ma- junke, den redacteur der Germania, om de gevangenisstraf van één jaar t< ondergaan, tot welke hij wegens drukpers-overtreding veroordeeld is, heeft de afgevaardigde Lasker in den rijksdag een door alle fractiën ondersteund voorstel gedaan strekkende om aan eene commissie een onderzoek op te dragen, met verzoek om haar rapport spoedig uit te brengen, naar de vraag

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2