LESID8CIIE OIIR A H T. IS74 293. DINGSDAG 35 DECEMBER. STADS-BERICHT EN. 3e Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1871 BINiN KIN LA IN DSC UK BKR IGTK.N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars 3.'franco p. p. 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. ft et rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29steD Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te wetendat het 3e suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1874 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 28sten December aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (finan ciële afdeeling), van 10 tot 4 nren, voor een ieder ter lezing is neder- gelegtl. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 14 December 1874. E. KIST, Secretaris. KENNISGEVING. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 8st"> December 1874, n». 77; Gelet op art. li der wet van den 13,len Junij i857 {Staatbladn°. 87); Brengt ter kennis voor belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Donderdag den 3isten December aanstaande met zonsondergang, met uilzondering van het in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jagtbe- drjjf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, het welk blijft toegelaten tot en met den 29sten Maart 1875. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede inliet Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Ghavenhage 11 December 1874. F O C K. LEIDEN, 14 December. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, 25. ƒ5.60 en ƒ2.60 en de laagste prijzen ƒ50, f 25, 5 en ƒ2.50. 's Lands middelen over de elf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt! 81,126,922.96, zijnde f 3,377,766.70 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1873. De raming bedroeg 72,724,860.12. Wij vernemen thans nader dat bij den branddie in de vorige week te Koudekerk, aan eene der fabrieken van den heer J. W. Clant te Ouds- hoorn. plaats had, zijn verloren gegaan 6500 ton turf, zijnde de gehecle voorraad, en 800 hectoliters steenkolen van de 1300 a 1400 hectoliters in de schuur aanwezig. De schuur is, op een klein gedeelte na, afgebrand Be schuur en de daarin aanwezige brandstoffen waren legen brandschade verzekerd, bij de maatschappij "Imperial'', echter zoodanig dat de eigenaar nog eene aanmerkelijke schade lijdt. De genoemde verzekeringsmaatschappij heeft ook weder in deze zaak van hare soliditeit blijk gegeven. Men schrijft ons als volgt: De landbouwers, die zich na den 20sten November door de nattigheid teleurgesteld vonden, stelden het naar stal halen van het vee nog een paar dagen uit of er verandering mogt komen. Daarop begon het te sneeuwen en voor den tijd van het jaar vrij hard te vriezen. Nu zou ieder uitstel verlies hebben veroorzaakt, daar het vee honger leedzoodat het overal uit de weiden werd gehaald. Die kortston dige vorst is menigeen overvallen. Men haastte zich in kweekerijen te ber gen wat niet tegen vorst bestand is, terwijl groote partijen in deze om streken nog te veld staande bloemkool bevroren. De verbouwers hadden zich voorgesteld de verzending nog lang te kunnen voortzetten, want: de winter komt zelden zoo vroeg. Hij kwam wel vroeg, doch nam spoedig afscheid en zoo heeft het langer dan eene maand geregend, gehageld, ge sneeuwd en dikwijls geducht gestormd. Dat er na zooveel onstuimig weer bestendig winter kan verwacht worden lijdt geen twijfel bjj de landlieden, als de wind maar in het noordoosten blijft, waarin hij maanden lang niet of slechts kort geweest is. De thermometer kon dan wel eens strenge vorst aanwijzen. Intusschen heeft regen en gesmolten sneeuw het water doen wassen. Ook de boezem, telkens bijna peil bereikende, daalde niet, ondanks een soms gunstigen wind om te spuijen. Dagen achtereen was de zee zeer hoog en onstuimig, tengevolge van de noordwestelijke stormen, zoodat de sluizen te Katwijk moesten gesloten blijven. Het stoomschip Prins Hendrik is van Nieuwe Diep naar Batavia ver trokken en het stoomschip Koning der Nederlanden is van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. In verschillende plaalsen hier te lande heeft de justitie wederom onder scheiden van valschheid verdachte geldstukken in beslag genomen, als: te Groningen een gulden, met de beeldicnis van koning Willem III, jaartal 1854; le Lopik een 25-centsluk, met de beeldtenis van koning Willem III. jaartal 849te Winschoten, gelijk stuk, met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849; te Herkingen (Flakkée) een gulden met het zelfde kenmerk en het jaartal 1845. Al deze stukken zijn bij uitspraak van 's rijks munt-collegie valsch en nagebootst verklaard. Van de Nederlandsche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus over de zon op het eiland Reunion en van andere, wegens haar zuidelijke ligging hoogst belangrijke, stations in de Indische zee, kan, daar zij ver van een tclegraaf-stalion gelegen zijn, niet vroeger dan tegen het einde des jaars berigt ontvangen worden. Eerst den 2isltB vertrekt een stoomboot van Reunion naar Adenen zij heeft voor die reis 14 dagen noodig. Voor de geldleening ten behoeve der gemeente Gouda, groot 20000, is ingeschreven voor 131.500. Een obligatie a 500 is toegewezen aan de hli. gebroeders Biezenaar te Gouda voor ƒ515 (103 pCt.) en negen en dertig oDligatiën van gelijk bedrag aan de hh. Lissa en Kann, te 'sGravenhage voor ƒ19695 (101 pCt.) Door den kantonregter te Hillegersberg zijn twee onbezoldigde rijks veldwachters lot het maximum van straf veroordeeld, omdat zij in vereeni- ging met elkander, zonder acte en zonder vergunning, des nachts gevischt hebben met een net, waarvan de mazen te klein waren. Men meldt uit Brielle: Woensdag 11., des namiddags, waren op de Plaat in de rivier, tusschen deze stad en Zwartewaal, eenige werklieden bezig met het snijden van biezenzonder dat zjj schijnen bemerkt te heb ben, dat de opkomende noordwester storm en de hooge vloed, die daarvan het gevolg is, hun positie aldaar gevaarlijk maakten, en zij gevaar liepen le verdrinken. Niet lang duurde het ook of zij stondeu tot aan de keel in het water en op het punt van hel leven te verliezen. Gelukkig werd hun toestand van hier opgemerkt; in zeer korten tijd spoedden zich de redding boot naar de in nood verkeerenden en mogt de bemanning zich verheugen allen van een wissen dood te redden. Zaturdag avond, meldt het libl.heelt een daad van kloeke zelfopoffe ring plaats gevondenwelke ons door een ooggetuige als volgt wordt mede gedeeld. Omstreeks half twaalf geraakte op den Kloveniersburgwal bij de Raamgracht eene vigilante, waarin zich 5 personen bevonden, in het water. Op het hulpgeschrei spoedde zich dadelijk de heer D. K., een oud-zeeman, vader van een talrijk kroost, naar de plek van het onheil, begaf zich le wateren mogt de voldoening smaken van deze 5 personenmet behulp van een paar mannen, die aan of bij den wal stonden, allen van een wissen dood te redden. Zooals het wel meer bij deze dingen gaat, melden zich dadelijk eenige personen bjj de politie als redders aanom hunne belooning te onivangen. De heer K. echter, die reeds vroeger een drenkeling heeft gered, zonder van eenige belooning te willen weten, begaf zich onmiddellijk naar huis en wilde ook nu volstrekt geene ruchtbaarheid aan zijn edele daad geven. Op de Friesche kust, voor Stavoren, zijn in dc vorige week twee vaartuigen verongelukt. Voltooijing van het vestingstelsel. De minister van oorlog heeft aan de tweede kamer doen toekomen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag met de antwoorden op de daarbij gevoegde nola's van twee leden der kamer. Tevens is er bijgevoegd eene vertrouwelijke nola, welke evenmin als de bij de memorie van beantwoording gevoegde kaart bestemd is om door den druk openbaar gemaakt le worden. De memorie van beantwoording zelve is een zeer uitgebreid stuk. De minister acht hel pligt zijn antwoord le beginnen met het bespreken van dat punt, wal hem onder de vele, die in het verslag zijn behandeld, het ernstigste en meest gegronde voorkomtname lijk dat uit de voordragt bleek, dat de sommen, waarop vroeger de aan te

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1