BUITËNLANDSCHË BEKlGTEN. ie ar <R la L A. nb. PER TELEGRAAF. eischte dat beiden zouden worden gestraft met een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. De uitspraak zal Dingsdag aanst. plaats hebben. Het prov. geregtshol in Zeeland heeft de beklaagden Dobbe, vader en dochter, die tereglstonden wegens het uitgeven van valsche Belgische bank- billettenvrijgesproken. 'sGRAVENHAGE, 11 December. Z. M. heeft v'érguiining: verleend aan den heer dr. W. N. dit Riéu Conservator aan de bibiiothéëk der hoogeschool te Leidentot het dragen dér vérsiérselén van ridder der Albreclitsorde, hém door dén koning van Saksen geschonken. De heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, tot hiertoe raad van legatie, is bevorderd tot minister-resident, met bepaling dat hij vooreerst aan het dep. van buitenlandsche zaken zal blijven toegevoegd. De heer A. L. van der Niepoort, thans ontvanger dér dir. belast, te Culemborg, is benoemd tot ontvanger der dir. belast, te Lobith c. a. TOt commiés der posterijen 3dc klasse zijn bénoemd de heeren J. R. van Létinep, U. FeériStra en W. J. BogCrhofT-Muldér, thans surnumerairs der posferijén. Z. M. de koning zal eenige dagen voor het Kerstfeest van Hd. buiten verblijf alhier aankomen. Z. K. H. prins Alexander wordt heden avond ten 6 uren met een extra-trein van het Loo, waar hij sedert het bégin dezer maand heeft ver toefd. alhiër terug verwacht. De eerste kamer is bijëehgëröepéii tégen aanst. Donderdag dén 17cn dezer. In de zitting van dë tweede kamer van heden isna eenige wijzigin gen door de regering daarin gebragt, het budget voor mariiie aangenomen met 51 tëgéli 6 stëmrnëh. Hoofdstuk VII A, Nat. Schuldis na eenige dis cussie aangenomen met algeïpéené stemmen. Bij de algéineciie beraadsla gingen övér hoofdstuk VIIBFinanfiën, hééft de ministër, op de Vraag van den heer Fransen van dé Putte, Of in het voorjaar een voorstel tot belas tingherziening te wachten was, geantwoord: Eenig voorstel zeker. Dit zon reeds 'Voor het reces zijn ingediend, als het verslag van het ontwerp tot kasbelegging vroeger gereed ware geweest. De algemeenë beraadslagin gen zijn gesloten. Maandag voortzetting. LONDEN 10 December. Dingsdag-avond 11. eh Woensdag-ochtënd heeft op dè kusten eèn zéér lievige storm gewoed. De zeerampen op de oostelijke kust zijn weder zeer talrijk. Te Ramsgate is een Fransch schip, de Maria Felix, vergaan, en van de bemanning is niets bespeurd; te Shields is een Engelsch schip, de Henry Cookeuit elkander geslagen, en de gehéele bemanning, 18 man sterk is, niettegenstaande de inspanningen der redding-brigadeverdronken; een onbekend schip, is te Whitby uit elkander geslagen en geen enkele der opvarenden is gered; van een ander Engelsch schip, de Kale, dat al daar gestrand is, was, voordat hulp kon gebragt worden, de kapitein overboord geslagen; ook van andere der twaalf schepen, wier wrakken bij Whitby op het strand zitten, zijn leden der bemanning verdronken. Te Sutton en Douna Nook, in Lincolnshire, hebben zes vaartuigen schipbreuk geleden. FKANHRUiR. De commissie van dertigen, meldt men uit Versailles, haast zich lang zaam en doet weinig van zich spreken. In hare laatste vergadering heeft er echter eene gewiglige gedachtenwisseiing plaats gehad. De heer Dufaure en de tot de linkerzijde behoorende leden der commissie hebben aangedron gen op het houden eener afzonderlijke vergadering ter overweging van de vraag of de commissie niet bij de nationale vergadering zou moeten aan dringen op het spoedig behandelen en tegen een bepaalden dag aan de orde stellen der constitutionele wetten. De president, Batbie, en de lot de reg- terzijde behoorende commissieleden hebben daartegen aangevoerd dat een dergelijk voorstel uit den boezem der nationale vergadering zelve behoorde te komenen de cotömissie dus behoorde af te wachten. Deze zienswijze heeft echter niet gezegevierd; het voorstel van den heer Dufaure is aange nomen en de commissie zal Dingsdag aanst. de bedoelde vergadering houden. Naar aanleiding der betwiste verkiezing van den heer Rivet, predikant eehër vrije protéstantsché gemeentë te Neuilly, lot lid vau den gemeente raad, is dóór den raad van state, in overeenstemming met den minister, heslist, dat de verkiezing van zoodanigen predikant wettig is en de heer Rivet in zijne benoeming gehandhaafd. De Courier de France meldt dat eene belangrijke briefwisseling is gevoerd tusschen de hh. Rotihër en Amigues den bekenden leider van de Bonaparlislisch-gezinde arbeiders. In een dier brieven moet eene amnestie beloofd zijn voor allen, die naar Nieuw-Caledonie gedeporteerd zijn, zoodra de keizerlijke prins den troon zal bestijgen. De Napoleontische almanak voor 1875. getiteld l'Aigle* is hij zijne verschijning te Parijs in beslag ge nomen. De heer Borelly te Marseille heeft aan de academie van wetenschappen kennis gegeven, dat door hem in het noorden eene nieuwe, zeer schitte rende komeet is ontdekt. OOST-IN DEE. BATAVIA, 8 November. Omtrent den gezondheidstoestand in Atchin zijn van regeringswege de volgende beriglen openbaar gemaakt, dd. 24 October: Gezondheidstoestand niet verbeterd. Aantal sterfgevallen stationair; lijders toegenomen. Sedert 2 dezer 4 gevallen van cholora. één geval van pokken." Een gisteren openbaar gemaakt nader telegram luidt//Gezondheidstoestand ongunstig aantal lijders en sterfgevallen toegenomen. Pokken geene nieuwe gevallen, cholera één." De chef over de geneeskundige dienst in Atchin rapporteert, dat bij de op 1 October onder behandeling gebleven lijders ten getale van 435 zijn bijgekomen 236, totaal 671, waarvan 3 met cholera; hersteld zijn 116, geëvacueerd 71, en overleden 31, zoodal op 11 October in behandeling ble ven 453 lijders, waarbij 2 met cholera. Bij wijze van proef zal te Batavia, Satnarang en Soerabaija voor een twaalftal jongelingen, verpleegd in de aldaar beslaande liefdadigheidsge stichten, de gelegenheid worden geopend tot dienstname bij 's rijks zeemagt in deze gewesten. De omstandigheid dat er aan de leermiddelen, waarover de lagere scho len in Nederl. Indië kunnen beschikken, nog altijd een voor de hoogste i klasse geschikt werkje over tie geschiedenis van deze koloniën ontbreekt; of, in het algemeen, dat men nog steeds in Nederland en Indië een be knopt en levens boeijend verhaal mist van de gebeurtenissen, welke hier vóór, tijdens en na de Oost-Indische compagnie plaats gegrepen hebben, heeft de Loge »La Constante et Fidéle" te Samarang doen besluiten, voor zulk een boekje vijfhonderd gulden uit te loven. In Nederland zoowel als in Indië zal deze prijsvraag ter kennis van het algemeen worden gebragt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vólgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aati den ambtenaar op non-activiteit R. II. G. Rëyneke; aan het lid der algei. rekenkamer J. W. van Weelderen; aan den ingenieur 2e kl. bij den water staat W. B. C. de Basen aan den Commies-archivaris bij het bureau Vim het mijnwezen L. C. van Bercel. Ontslagen: eervol, de commieseh 3é kl. W. M. Ketting Olivier en A. W. Palm; de gewezen klerk bij dén ontvanger der in- en uitvoerregten en aceijnsen te Batavia W. F. Brugmanals bui- lengew. subst.-grïfïier bij de regtbank te Samarang C. G. Frèdriksz; als buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te Malang C. C. L. de Puyt; de controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java er Madura G. K. Pik; de hoofd-commies bij het depart, van justitie mr. P. H, F. Junius. Benoemd: tot resident der Z. en O.-afd. van Borneo, G. J. Ger- sen; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, H. J. Oosting; tot commies 3e kl. bij de post- en telegraafdienst, J. L. W. G, Koek, J. G. Lichte en J. van der Star; tot len hülpónderw. aan de opehb. lagere school te Samarang, W. Lanlermans; tot subst.-griffier bij dt regtbank te Malang, 11. A. Bruckner; tot notaris te Soerabaija, H. J. Har- tevelt; tot ingenieur le kl.C. E. D. Veschueren; tot ingenieur 2' kl., \V. F. Heskes; tot ingenieur 3e kl., L. H. Slinkers, H. G. Levert, S. J. G. van Overveldt en H. G. C. M. Hamming; tot adspir.-ingenieur, H. IJpes en D, Croklot adjunct-secretaris bij het bestuur over de prot. kerk in Nederl, Indië, dr. L. W. G. de lloo; tot hoofd-commies bij liet depart, vain justitie, mr. J. F. Jas; tot 2™ hulponderw. aan de openb. lagere school tè Tagal, D, Sëhoohdermark; tot 3e° hülpönderw. aan de öpenb. lagere school te Sama rang, A. Muyderman. Département van oorlóg. Verleendeen PivééjaFig Verlóf natir Nederland, aan den kapt. K. H. A. Ilaack van der Goes, en aan den 2" luit. F. 31. Dussér de Barenne. Öiitsihgenop verzoek, eervol, de kapt.-kwartierm. bij de mil. admmistr. jhr. P. F. Coenen; de kaptt. der itif. F. D. Cochins en J. H. Knijff; de luitt. der art. H. IJpes en D. Crok. Bevorderd: bij het wapen der genie: tot luit.-kolonel, de majoor A. J. H. van Kappen; tot majoor, de kapt. L. J. Resner; tot kapt., de le luit. J. Th. Kannemans; bij het wapen der artillerie: tot kapt., de le luit. P. E. Reese; tot magazijnm, lc kl.de magazijnm. 2e kl. W. R. L. F. Schultze; tol magazijnm. 2e kl., de magazijnm. 3C kl. H. W. Lohn ëh C. den Hengst; bij het wapen der infanterie: tot kapt., de 1' luitt. W. K. Staats. A. J. Lüdwig, C. F. Köch en A. G. Debart; bjj de mil. geneesk. dienst: tot officier van gezondh. 1" kt., de officieren van gezondh. 2' kl. F. S. Pauli, J. J. Vogelpoel en W. J. J. Zuur. Departement van marine. Benoemdtot gezagh. 2' kl.W. J. van San- ten, met bepaling, dat hij als zoodanig belast blijft met het gezag over het gouv. stoomschip Bennetti-, tot gezagh. 3e kl., M. J. Sorel, met bepaling, dal hy als zoodanig belast wordt met het gezag over het gouv. stoomschip Barito. BERLIJN, 11 December. Proces-Arnim. In de namiddagzitting heeft graaf Arnim bekend, dat hij aan den journalist Beckmann heeft opgedragen het bekend artikel in de Echo du Parlement te plaatsen. Na zijn terugkeer uit Berlijn le Parijs had hij Kahlden als den schrijver doen doorgaan. Ook het auteurschap van een ander artikel werd door graaf Arnim niet ver loochend. llij had de pers willen influenceren. Omtrent de onthullingen in dè Weener Presse weigerde hij echter, ter wille van derden, ophelderingen te geven. Doch hij erkende weder den brief van Döllinger in de Spen. Zeitung geschreven le hebben. KIEL, 11 December. Volgens de Kieler Zeitung zijn de kanonneerbooten Albatros en Nautilus uit de Spaansche wateren terug ontboden. SANTANDER, 11 December. De Carlisten hebben een jong Engelschmatt te Mioso bij Castro-Urdiales als gijzelaar gevangen genomen, voor de beta ling van 70 die zij van den directeur der mijnen van Galdameo geëischt hadden. WEENEN; 11 December. Een telegram uit Yokohama meldt, dat het voorbijgaan van Venus langs de zonneschijf aldaar met uitmuntend gevolg is waargenomen. Photographische afbeeldingen zijn Vervaardigd. LONDEN, 11 December. Bij de admiraliteit is hedeii eene dépêche ont vangen van den bevelhebber van het oorlogschip Cracker, uit Montevideo, van 9 dezer. Daarin wordt omtrent den opstand in Uruguay gemeld, dat de troepen weigeren tegen de oproerlingen op te rukken, en het ontslag der ministers ejschen. De commandant zal te Montevideo blijven, ten einde de Britsche onderdanen te beschermen. De werkstaking der wevers te Dundee is geëindigd, daar de patroons hebben toegegeven. VERSAILLES, 11 December. De vergadering heeft met 477 tegen 167 stemmen besloten lot de tweeee lezing over te gaan van het wetsontwerp van den heer De Pressensé betreflende de vrijheid van bijeenkomst der gods dienstige gezindten. MADRID, 11 December. Serrano heeft Espartero te Logroiio bezocht. Zijne ontvangst in het leger was enthousiastisch. De operaliën zullen wëldra beginnen. T a n t p ij n. Voor tandpijn bestaat geen beter middel dan een parfumerie, genaamd Eau d'Anvers van den Heer AUG. DE MARBAIX* te Antwerpen. Men giet van deze parfumerie herhaalde malen een of twee droppels in de holte van den land, door middel van een buisje. Allen die het Eau d'Anvers voor deze kwaal gebruikt hebben, hebben zich er zeer wel bij bevonden. AHADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 12dcn December de heer E. C. van der Spelt, geboren te Steenbergen, in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6