PER TELEGRAAF. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; D. van der Keilen jr.lid van het bestuur der maatschappij Art! et Amicitiae te Amsterdam; L. C. van Kerkwijk, gepens. luit.-kolonel der genie, lid van den raad van bestuur van het kon. instituut van ingenieurs te 's Gravenhage; M. M. de Monchy, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam; dr. J. Th. Mouton, ondervoorzitter der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland; C. J. van der Oudermeulen, voorzitter der Iloll. maalschappij van landbouw, te 's Gravenhage; R. C. Burlage, consul-generaal der Nederlanden, te New-York; en L. Westergaard, consul der Nederlanden te Philadelphia. Men meldt ons uit Warmond van 9 Dec.: Heden werd metgroolcmeer derheid van stemmen herkozen tot kerkvoogd der hervormde gemeente alhier de heer J. van der Voet, terwijl lusschen de heeren L. Oudshoorn en G. van Mcertcn eene herstemming als notabel dier gemeente, in de plaats van wijlen den lieer W. Oudshoorn, moet plaats vinden. liet stoomschip Java, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 8 Dec. tc Port-Saïd aangekomen cn van daar weder vertrokken, en het stoomschip Prinses Amaliavan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 9 Dec. aldaar aan gekomen. De heer mr. Groen van Prinsterer heeft ƒ500 geschonken aan de theo logische school te Kampen, bij gelegenheid der feestviering van haar 20-jarig bestaan. lieden Woensdag nacht, meldt het V. D., had men harden wind uit het zuiden; gister avond te 10<4 ure waren de slooten het hevigst, 48 kilo gram drukking op den vierk. meter; de barometerstand was toen 738 mm. lieden ochtend te 7% u. kwamen er stooten voor van 40 kilogr en de barometer wees te 8 u. 726.5 mm. aan, te 9 u. 725.4 eu te 10 u. 725.3; een stand, die in de laatste 26 jaren in December niet was voorgekomen. Evenwel was deze stand niet de laagste, die hier is waargenomen, want den 205len Januarij 1873 wees de barometer 724.0 mm. aan. Te Oud-Beijerland had Maandag 11. een treurig ongeval plaats. Een met hakhout geladen aak, waarop zich drie personen bevonden, zonk mid den op de rivier. Twee der opvarenden klampten zich aan eenig hout vast en werden spoedig gered; de derde, een jongeling van 14 jaar, verdween echter in de diepte. Gisteren nacht is onder Krimpen a/d. IJssel een schip, geladen met steenkolendoor de schroefboot van Amsterdam op Rotterdam overvaren. Het schip is onmiddelijk gezonken. De schipper en zijn knecht waren we gens het ongunstige weder niet naar hun kooi gegaan, zoodat zij zich heb ben kunnen redden. In de gemeente Haarlemmermeer is de 18-jarige dochter van C. Ver- munnicht, werkman te Huigsloot, onder het aanleggen van .vuur in een haard door een toeval getroffen, zoodat zij voorover op het vuur is gevallen; in die houding vond men haar dood en deerlijk verbrand liggen. Maandag avond woedde een zeldzaam hevig onweer boven den Helder. Een verblindend weerlicht en felle donderslagen, gepaard met hagelslag en storlbnijen, vervulden een ieder met angst. Ook op de Zuiderzee heeft het vrecselijk gestormd, met donder en bliksem, sneeuwjagt en hagelbuijen. Tal van turfschepen naar Hollandonder de Overijsselsche kust en bij Schok land gelegen, sloegen van hun ankers weg en slingerden naar alle zijden. Te Zuidscharwoude werd Zaturdag nacht een stoute diefstal gepleegd ten hnize van den landbouwer Kramer, nadat deze met zijn gezin zich ter ruste had begeven. Terwijl de dief of de dieven bezig waren, werd de vrouw verschrikt wakker, maar was door angst, na eene bedreiging verno men te hebben, builen staal haren man te wekken en om hulp te roepen. De dieven verwijderden zich met ƒ200 aan geld cn eenig goud- en zilver werk, dat zij met behulp der sleutels, welke zij uit den zak der vrouw haalden, uit het kabinet weggenomen hadden. De arrond.-regtbank te Deventer heeft A. M. B., aldaar, wegens het toebrengen van een steek met een mes in den rug van zijn broeder, na eerst handgemeen te zijn geweest, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen. Z. M. de koning heeft aan den architect Eberzon. tc Arnhem, opge dragen den bouw van een kunstzaal bezijden het schouwburglocaal van het pileis het Loo. Nabij Terborg is dezer dagen cp de Gaanderheide door een onbekende oorzaak een huisje afgebrand. Daarbij is de 30-jarige dochter van den be woner, die alleen tc huis was en aan vallende ziekte leed, in de vlammen omgekomen. 's GRAVENHAGE, 10 December. Z. M heelt vergunning verleend aan den heer mr. L. H. Kulin, advo caat te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder 3' kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer van Rusland geschonken. Tot. raadsheer in hel prov. gefegtshof in Zeeland is benoemd de heer jhr. mr. G. L. Schorer, thans regter in de arrond.-regtbank te Zierikzee. De 2C luit. J. H. Gaade, van het 3e reg. vesting-artillerie, is overge plaatst bij het wapen der artillerie van het leger in üosl-lndië. Aan den O. I. ambtenaar B. Haring, gewezen gezagvoerder van den gouvernements-stoomsleper Kapitein ran Us, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. In de zitting van de tweede kamer van lieden is bij overstemming hel amendement van den heer Moens, waarover gisteren de stemmen staak ten verworpen met 37 tegen 34 stemmen. De verdere afdeelingcn van het budget van biunenlandsche zaken zijn af gedaan. De minister heeft overgenomen hel amendement van den heer Wiutgens, cm 5000 meer uit tc trekken voor aankcopen voor de musea. Ten slotte is het budget van biunenlandsche zaken met algemeene stemmen aangenomen. e behandeling van liet budget van marine is aangevangen. Woensdag avond kwam met een extra-trein per Rijnspoor van Han nover te dezer stede aan, H. K. H. de prinses zu Wied, met hare beide zoontjes en vergezeld van een talrijk gevolg. Z. K. H. prins Frederik, die cenige uren tevoren van zijne reis naar Duitschland in de residentie was teruggekeerd, bevond zich, ter verwelkoming van HD. dochter en hare kin deren aan het Rijnspoor-stationwaar ook eenige dames en heeren der hofhouding haar begroetten. De vorstelijke personen werden vervolgens per rijtuig naar 'sprinsen buitengoed het Huis dc Paauw geleid, waar de win ter zal worden doorgebragt. De vorst zu Wied heeft gisteren Hannover verlaten ten einde nog eenige dagen in Neuwied te verblijven en daarna herwaarts te komen, zoodat Z. D. H. aanstaanden Dingsdag haar ter stede kan worden verwacht. nu i KM-A.Miscnfc; iiKitii; i uv KNO ELAN lt. LONDEN 9 December. Te Plymouth is dezer dagen een Chinesehe prins van hoogen rang aangekomen, die in last heeft een onderzoek in te stellen naar de verdien sten der meest beroemde scholen in Engeland. De Chinesehe regeering wil namelijk een aanzienlijk getal Chineesche knapen overzenden, om hen een degelijke opleiding te doen genieten in de Engelsche taal en de natuurweten schappen. FRANKRIJ K. De nationale vergadering heelt behandeld het ontwerp tot het stichten van nieuwe geneeskundige scholen. De vergadering heelt de voorstellen of amendementen, om dergelijke scholen tc Toulouse, te Nantes en te Marseille op te rigtenverworpen en de voordragt der commissie, om niet meer dan twee nieuwe scholen te vestigen, en wel te Bordeaux en te Lyon, aangenomen. Het voorstel van den heer Testelinom te Rijssel eene derde school te doen verrijzen, werd verworpen met 334 stemmen legen 306. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene aanschrijving gerigt, betreflende de toenemende vcrvalsching van de koflij, door de administratie der douane den minister van financiën onder de oor zaken genoemd van de verminderde opbrengst der regten op die ko pwaar. Allerlei stoffen, als: gedroogde vijgen, eikelpoeder enz., worden onder de koflij gemengd. In het vervaardigen van kunstmatige koflijboonen schijnt men groote vorderingen gemaakt te hebben, en de regering dringt dan ook ernstig aan op strenge toepassing der wet tot keering van het kwaad. liet rapport van den heer Perrond (inmiddels overleden), over de krijgs- verrigtingen van Garribaldi in den Frausch-Duitschen oorlog, is aan de leden der nationale vergadering rondgedeeld, liet rapport beschuldigt Ga ribaldi van groot pligtverzuim en zegt, dat zoo men met een Fransch be velhebber te doen had er termen zouden zijn hem voor een krijgsraad te dagen, daar hij opzettelijk en zonder strijd den vijanden stellingen in han den gaf, wier verdediging hem was opgedragen. BERLIJN, 9 December. De behandeling van het reglsgcding van graal Arnim is aangevangen. Volgens de acte van beschuldiging is dc graaf schul dig bevonden aan het achterwege houden en verduisteren van stukken, alle van groot belang voor dc politiek van het Duitsche rijk en voor de betrek kingen des rijks met andere mogendheden. Tot de eerste rubriek der stuk ken behooren die, welke hij heeft erkend onder zijne berusling Ie hebben en die hij later, op aanvraag van het dep. van builenlandsche zaken, heeft teruggezonden. Tot de tweede behooren die, welke hij terughoudt, als hem persoonlijk toebehoorende. Tot de derde die. waarvan hij verklaart niet te welen hoe zij verloren zijn geraakt. Na deze uiteenzetting wordt in de acte het officiëel karakter der stukken uit de bestaande gegevens afgeleid en aangetoond dat zij bestaan deels uit aanschrijvingen van liet ministerie van builenlandsche zaken aan hem als gezantdeels uit mcdedeelingen van diplomatieke vertegenwoordigers in hel buitenland aan genoemd ministerie. Dat enkele stukken waren verzonden met de aanwijzing «confidentieel", of «geheim", of «persoonlijk te zijner informatie", verandert, volgens de acte, het officiéél karakter der stukken niet, te minder omdat zij dienden om eene gedragslijn aan te wijzen en met dal doel door den rijkskanselier eigenhandig waren geschreven. Graaf Arnim heeft, overeenkomstig de be- staaude voorschriften, een journaal en bovendien gedurende de laatste maan den zijner betrekking een geheim journaal gehoudendoch daarin zijn slechts weinig stukken ingeschreven, en, gelijk verder wordt aangetoond, zijn de niet-ingeschreven stukken ook niet bij het archief gedeponeerd, ter wijl de meeste vermiste stukken niet in het journaal opgeteekend zijn. Voorts wordt in de acte Arnim's bewering wederlegd, dat hij de stukken, gerangschikt onder de eerste rubriek, met geen ander doel heeft gehouden en medegenomen, dan om die aan het dep. van builenlandsche zaken terug te bezorgen. LONDEN, 9 December. Reuters Office heelt berigl ontvangen van ko lonel Tennant, omtrent de waarneming van den voorbijgang van Venus voorbij de zon in Oost-lndië. Dc waarneming is gelukt; honderd photo- graphiën zijn genomen. LONDEN, 9 December. Reuters Office berigt dat de lelescopische waar nemingen en die welke door middel van den micrometer zijn gedaan, nabij Kairo (Suez), alsmede de photografische waarnemingen, van den overgang van Venus te Thebe volkomen gelukt zijn. VERSAILLES. 9 December. De constitutionele commissie heeft besloten, dat in dc plaatsen, welke door ontslag of overlijden in den senaat openvallen, spoedig voorzien zal worden, en dal een derde gedeelte van genoemde eerste kamer periodiek zal aftreden. PARIJS, 9 December. Het Journ.off. bevat een decreet, waarbij de kie zers in het dep. der Haules-Pyrenées opgeroepen zijn tegen 3 Jannarij 1875, ter verkiezing van een lid der nationale vergadering.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2