LEIÜM1I CII IJ E A A T. IS74. W. 289. AH es, en Bei Ion DONDERDAG 10 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50; met het F er slag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f3.*H5. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste en tweede Kerstdag dit jaar op Vrijdag en Zaterdag, en de Nieuwjaarsdag op Vrijdag, zullen invallen; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Ver ordening van 9 Januari 1868 (Gemeenteblad nu. 1), de BEESTEN MARKT, in plaats van op Vrijdagen 25 December en 1 Januari, zal worden gehouden op Woensdag den 25stcn en op Woensdag den 30sten December e. k., terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 26 December, zal plaats hebben op Don derdag den 24sten bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van bergplaatsen van brandstoffen, van 1°. Adrianus Petrus Snijers, koekbakker, in zijn huis aan de Botermarkt n°. i5; 2°. Hendrik Alofs, koekbakker, in zijne pak huizen in de Krauwelsteeg nn. I en 2; 3°. Cornelis Roelands, koopman, in zijn pakhuis in de Leege Werfsleeg n°. Ui; en 4". Euazar David IIorne- «an, broodbakker, in zijn buis aan de Hoogewoerd n". 98, alsmede voor een bakoven in hetzelfde perceel Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); Doen te weten, dat tot hethoorcn der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo el incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 14den December aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op'dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niel te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 December 1874. E. KIST, Secretaris. BIN N ENLANDSCllE BE BIG T EN LEIDEN, 9 December. De minister van binnen!, zaken heeft goedgevonden te bepalen dat het goedkeuringsmerk, gedurende hel jaar 1875 te bezigen bij den ijk en herijk (Ier malen en gewigten, zal zijn de letter U, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk der weegvverktuigen: voor gewoon gebruik de koninklijke kroon, voor fijnere wegingen eene vijfstralige ster. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats ge vonden, is voor het ijkkanloor te Leiden het cijfer 7. Op den 18de" December zal de eerstaanwezend ingenieur te 's Hage alhier aanbesteden het verbeteren van het exercitie-terrein, genaamd het Schuttersveld. Zondag morgen werd eene der bewoonsters van het hofje aan de Gedempte Marendorpsachtergracht, mej. P. S. L.dood in hare woning gevonden. Vermoedelijk is de 68-jarige vrouw door eene beroerte ge troffen. De heer P. Maas Geesteranus komt in de Opmerker op tegen de bewering, in dat blad geuit, dat men voorzigtig behoort te zijn in de toe passing van het Liernur-stelselop grond van de ernstige gevolgen, die stoornis in de buizen na zich kan sleepen, welke zelfs tot onbewoonbaar- heid der huizen zouden kunnen leiden. Llij zegt daaromtrent het volgende: Indien de schrijver zich de moeite had gegeven te onderzoeken op welke wijze de toestellen zijn ingerigt, zou hem gebleken zijn, dat die gevolgen slechts in zijne verbeelding beslaan. Dit is zeer gemakkelijk aan te toonen: he syphon, die aan het uiteinde van den privaattrechter is geplaatst, heeft een diameter van 10 cM.; deze mondt uit in een buis. die een diameter heeft van 12.5 cM., welke afmeting verder door het geheele buizennet wordt voortgezet. Ieder voorwerp dus, dal door den eersten syphon gaat, oefent verder geene sloornis uit, maar komt in den tapketel teregt; ieder voorwerp evenwel, dat in den eersten syphon blijft steken, kondigt zijne tegenwoordigheid onmiddellijk aan door eene ophooping van stoffen in den trechter, zoodat het onverwijld kan worden weggeruimd. De ondervinding heeft hieromtrent reeds uitspraak gedaan. Te Leiden werkt het stelsel sinds April 1872, en hoewel bierbij traagheidskleppen zijn aangebragt, die echter voortaan geene toepassing meer zullen vinden, heeft er nimmer eenige stoornis plaats gehad. Toch worden er voortdurend dweilen, petten en allerlei vreemde voorwerpen in de zeef van den tapketel gevonden. De eenige verstoppingen, die van privaat trechters, komen zeer zelden voor, om de eenvoudige redendat hij die ze veroorzaakt er alleen den last van ondervindt. Maar al kwamen ze dikwijls voordan nog zouden ze de werking van het stelsel niet belemmeren. De heer C. H. van Vlooien, pastoor bij de oud-kalholieke gemeente te 'sHage, is benoemd tot kanunnik van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht. Volgens de Haarl. C. is Sophia H., van welker inhechtenisstelling, ter zake van de ten huize haret' ouders plaats gehad hebbende vergiftigingen, vóór eenige dagen melding is gemaakt, ten gevolge van de bij haar waar genomen verschijnselen van tusschenpoozenden waanzin, naar hel genees kundig gesticht Meerenberg overgebragt, ten einde aldaar voorloopig te wor den verpleegd, en wordt het gereglelijk onderzoek der zaak intusschen voortgezet. Van den Heider meidl men: Bij den hevigen WNW. storm, vergezeld van donder en bliksemdie eergisteren avond boven deze gemeente woedde, werd er op het meteor, observatorium een winddruk waargenomen van 73 kilog. op de vierk. meter. Het water bereikte in het Marsdiep eene hoogte van 0.93 m. boven volzee. Zondag nacht is de Engelsche driemastschooner Island Belle, ko mende van Batavia, laatst van Plymouth, over de Zuider haaks geworpen, waarbij het geweldig heeft gcstoolen en het roer onklaar werd. Een anker, dat werd uitgeworpenglipte en het schip dreef naar de kust. Daar het veel water maakte trachtte men, uit vrees dat het zou zinken, het schip aan den grond te zettenmaar dit wilde niet gelukken. Men riep toen de assistentie van de sleepboot van Nieuwediep in; inmiddels was reeds een gedeelte der equipage van boord gegaan, uit vrees voor zinken. Het mogt der sleepboot gelukken het schip achter in de haven te brengen. Daar is het echter geheel aan den grond geraakt, en thans zit liet, vol water; van de lading, uit suiker bestaande, zal weinig teregt komen. Te Mcppel heeft Zondag avond een geduchte snij- en vechtpartij lus- schen dronken personen plaats gehad, ten gevolge waarvan één hunner deerlijk is gewondzoodat men zelfs wanhoopt aan zijne herstelling. Geen der daders is nog bekend. Tot predikant te Leeuwarden is beroepen d". E. E. Kruyfif, pred. te Velp. 's GBAVENHAGE, 9 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gencraal-majoor P. G. J. van der Schrieck, kommandant der le divisie infanterie, tot het dragen der ver sierselen van kommandeur van het Legioen van Eer, en aan den kapitein J. YV. Boellaard, van den staf der infanterie, tot het dragen der versierselen van ridder der genoemde orde, hem door den president der Fransche repu bliek geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Amsterdam (2» kanton) de heer jhr. mr. J. P. Ploos van Amstel, thans griffier bij dat kantongeregt, en tot griffier van voornoemd kantongeregt de heer mr. A. L. van Catten- burch, titans griffier bij het kantongeregt te Alphen. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzer C. Prins en de hulponderwijzer J. van Leeuwen gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl.-lndiëom te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. De minister van binncnlaudsche zaken zal ZaUtrdug aanst. geen gehoor verleenen, Naar men verneemt heeft II. M. de koningin ƒ100 geschonken ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de acht werklieden, die in den avond van den 2den dezer in de Maas voor Rotterdam zijn omgekomen. Z. K. H. prins Fredenk is heden middag ten 1 ure, uit Duilschland te dezer stede teruggekeerd en werd aan het Rijnspoorstalion bij aankomst ontvangen door eenige leden van Hd. holhouding. Heden avond worden de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1