BUITENLANBSCIIE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. aan de kweekelingen als door verbetering en vermeerdering der inrigtin- ig gen zelve. Heden heeft de hooge raad eene plegtige algemeene vergadering gehou den tot installatie van heer mr. M, F. Lantsheer, als lid van den raad, in de plaats van den heer mr. J. Heemskerk Az. De voorzitter, mr. F. de Greve, hield daarbij eene gepaste rede, en verzocht den nieuw benoemde zitting te nemen in de kamer voor strafzaken. De conclusie van het pleidooi van den advocaat mr. Jac. van Gigh, in de zaak van H. Werson was vrijspraak van den beschuldigde en bijal dien die conclusie door hel hof niet mogt worden aangenomen, had hij volle vrijheid de clementie van het hof in te roepenvooral op grond van de aanwezige provocatie. Na re- en dupliek werd de uitspraak van het hof bepaald op Vrijdag 11 December. De brief van de gedep. sfaten dezer provincie in verband met 'skonmgs besluit tot handhaving van het bevel van dat collegie tot oprigting eener derde school voor meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, heeft burg. en welh. alhier aanleiding gegeven den gemeenteraad voor te stellen op de gemeente-begrooting voor 875 eene som uit te trekken van ƒ45000 voor den bouw van zulk eene school. Tevens zijn zij van oordeel dat aan den wenk van gedep. staten, om de opbrengst van het minerval in raming te verminderen ter voldoening aan de missive des ministers van binnenl. zaken, behoort gevolg te worden gegeven. Op grond daarvan zijn de noo- dige wijzigingen van de gemeente-begrooting den raad voorgelegd, waarbij de opbrengst van het minerval wordt verminderd met ƒ900 en de geldlee- ning met de som van ƒ45000, benoodigd voor den schoolbouw, vermeerderd. ENCIËLA1ÜI11. LONDEN3 December. Woensdag 11. zijn, in de troonzaal van het gebouw der vrijmetselarij te Londen, de prins van Wales tot grootmeester en graaf Carnarvon tot pro-grootmeester uitgeroepen. In berigten van de Goudkust komt een verslag voor van eenen «palabber", door den Britschen gouverneur te Cape Coast Castle met de koningen en hoofden der inlandsche stammen gehouden over de afschaffing der liuisselijke slavernij. De gouverneur hield daarin eene toespraak. De koningin, zeide hij o. a., doet eenjberoep op uwe medewerking om een einde te maken aan eene zaak waarvoor zij en haar volk afschuw gevoelt, en welke in strijd is met eene wetwelker verandering buiten de magt ligt van eenigen koning of koningin van Engeland. Ik heb er sommigen uwer reeds op gewezen dat de Engelschen wel schapen, gevogelte en ander levend gedierte, maar geen mannen, vrouwen en kinderen koopen. De koningin heeft vast bestoten voor goed een einde te maken aan het koopen en verkoopen van slaven, zoowel buiten als binnen de onder hare bescher ming staande landen, onder welken vorm of voorwendsel dat ook geschiede; zij zal even min toelaten dat eenig mensch wegens schuld in slavernij worde gebragt. De koningin wil u even gelukkig maken als hare andere onder danen. Het koopen, verkoopen en verpanden van man, vrouw en kind is een kwaad; geen land, waar het gepleegd wordt, kan gelukkig zijn. Het ligt niet in de bedoeling der koningin u al uwe huisbedienden te ontnemen; diegenen die voor u willen blijven werken en u bijstaan kunnen zulks doen. Zoo het hun welgaat, en zij van u dezelfde behandeling ondervinden, welke hun tot heden te beurt viel, zult gij tot geene verandering gedwon gen wordenmaar hij die niet langer in dien toestand bij u blijven wil is vrij om te gaan en kan door geen enkelen regter, noch inlandschen noch Engelschen, tot den terugkeer gedwongen worden. De koningin wenscht tl in elk opzigt gelukkig te zieneven gelukkig als hare onderdanen in de andere gedeelten des Britschen rijks. Ik moet het u met ronde woorden zeggen dal gijzoo gij hare bescherming wenscht te behoudenmoet han delen volgens hare wcnschenvolgens hare bevelen. Ziedaar wat de koningin u laat weten. Na deze toespraak verzochten de koningen verlof zich te verwijderen, ten einde raad te plegen en den volgenden dag hun besluit te komen mede- declen. De gouverneur weigerde, doch verliet de zaal, ten einde aan de koningen en hoofden gelegenheid tot raadpleging te geven. Toen hij een uur later terugkeerde, verklaarden de aanwezigen zich bereid geene slaven meer te koopen en te verkoopen, doch toonden zij zich minder genegen toe te stemmen dat de tegenwoordige huisslaven zonder eenigc gegronde reden hunnen meester zonden kunnen verlaten en tegen de afschaffing van het in pand houden van personen wegens schulden. Na eenige discussie werd men het toen eens op de volgende punten: dat geen huisslaaf zijnen meester zou mogen verlaten zoo lang het niet bewezen was dat hij eene I wreedaardige of slechte behandeling ondervond, en dal de schuldenaar zou I aansprakelijk blijven voor het bedrag van de schuld, waarvoor hij eenen mensch had in pand gegeven en tot de betaling van de schuld zou vcrpligt zijn indien de pandeling des schuldeischers dienst verliet. De heer Kenealy, de advocaat van Arthur Orton in het Tichborne- 'geding, is door de leden der orde van advocaten, waartoe hij behoort heeft, verklaard onwaardig te zijn lid der balie te blijven, op grond van de verre gaande lasteringen, onder anderen legen de reglers, de jury en de vervol ging in dat geding, openbaar gemaakt in het blad the Englishmanwaar van hij redacteur was. li A X K 5.Ï 6i. Nadat de boodschap van den president in de nationale vergadering ge lezen was, is in behandeling gekomen het wcts-onlwerp van de hh. Jaubert c. s. op de vrijheid van hooger onderwijs. Ofschoon de leden, die het woord voerden, zeer ijverden voor de vrijheid van onderwijs, toonden zij zich weinig ingenomen met het ontwerp. Bij eerste lezing daarvan werd hel aangenomen. Later zullen de discussiën over het onderwerp van meer ernstigen aard zijn. De boodschap van den president wordt door de legitimisten niet zeer gunstig opgenomen. Huns inziens helt de president te veel naar de linker zijde over. De Univers wil weten, dal er van de boodschap van den president reeds 125,000 exemplaren gedrukt waren, toen de brief van den graaf van Chamborddie de ministers eene omwerking der boodschap raadzaam deed achten, bekend was geworden. Itingsdag 2 December was liet de 23slc verjaardag van den coup d'étal van Napoleon III. Onderscheidene dagbladen laten niet na daarop te wijzen. De Siècle zegt: //Drie-en-lwintig jaren is het geleden, dat een man, alle wetten schendende, de verdienstelijkste en aanzienlijkste burgers verbannende, en te Parijs en in de provinciën het bloed bij stroomen doende vloeijen, de tweede republiek omvergeworpen en Frankrijk ten prooi gegeven heeft aan den greep van de gelukzoekers, die zich bij zijne misdaad en zijne fortuin hadden aangesloten. De regering van dien man heeft achttien jaren geduurd; achttien jaren van voorspoed, zegt men ons. Laten de slagtoffere antwoor den begraven in de vlakten van Mexico en op de slagvelden van Reichs- hofen, Sedan en Metz! Laten ze antwoorden, onze twee verloren provin ciën! Zoolang Frankrijk Frankrijk is zal de datum van 2 December ver vloekt zijn." De erfgenamen van den heer Guizot hebben afgezien van de verdere behandeling van het proces, dat wijlen hun vader had gevoerd legen de ex-keizerin, om haar te nopen het geld in ontvangst te nemen, dat Guizot te barer beschikking had gesteld tot kwijting van de som die Napoleon lij indertijd aan Willem Guizot had verstrekt, om hem uit zijne financiële moeijelijkheden te helpen. Daarop heeft W. Guizot uit zijn eigen naam de ex-keizerin de som aangeboden, welke hij van den keizer had ontvangen en waarvoor hijgelijk hij schreef, zich nog steeds als haar schuldenaar beschouwde. DVlTiCHLAND. De Bank- und Uand.-Zeit. zegt, op grond van juiste mededeelingen, in staat te zijn het berigt, door sommige vreemde dagbladen, o. a. dt Wiener Presse, verspreid, te logenstraffen, dat door den heer von Bismarck pogingen te Rome zouden zijn gedaan, om een overeenkomst mei de curie tot stand te brengen, ten opzigte van het aanstellen van katho lieke geestelijken. Niets van dien aard is geschied, zegt het blad. Het bestuur der vereeniging voor lijkenverbranding te Berlijn heeft een ontkennend antwoord ontvangen op de tot de regering gerigte vraag, of bet verbranden van lijken geoorloofd is. Het zal thans eene regterlijke beslissing trachten uit te lokken. Te Bonn is bekend gemaakt, dat de minister van eeredienst zijne goedkeuring heeft verleend op de definitive vestiging der oud-katholieke parochiën aldaar en te Keulen. BUENOS-AYRES, 3 December. Officieel wordt berigt, dat generaal Mitre verslagen is en, na vervolgd te zijn, zich op genade of ongenade met zijn leger heeft overgegeven. BERLIJN, 4 December. In den rijksdag is door den voorzitter mede- deeling gedaan van een schrijven van den rijkskanselier, waarin, namens den keizer, de bij besluit van den bondsraad op de begrooting gevorderde som voor den gezantschapsposl bij de Roomsche curie ingetrokken wordt. Voorts is mededeeling gedaan van een schrijven van de hier aanwezige Elzas-Lotharingsche afgevaardigden, te kennen gevende, dat zij aan den arbeid der afdeelingen betreffende het budget en andere wets-voorstellen voor Elzas-Lotharingen geen deel kunnen nemen, en dit wel met het oog op den toestand van hunne landgenooten. Beide missives zijn aan de com missie voor de dagelijksche zaken ter hand gesteld. Prins Bismarck verklaarde verder in deze zitting, dat er van tusschen- komst in Spanje geen sprake geweest was, en dat er geen reden bestond tot wantrouwen omtrent de verhouding tusschen Duilschland en Rusland. (Er ontstond groote opschudding in de vergadering en de debatten werden stormachtig. De werkzaamheden werden niettemin geregeld ten einde gebragt.) VERSAILLES, 4 December. Msgr. Dupanloup heelt heden in de nationale vergadering hel woord gevoerd bij de discussie over de vrijheid van het hooger onderwijs. llet linker-centrum heeft beraadslaagd over de vraag, of het, naar aan leiding van de boodschap, niet verpligl was een voorstel met betrekking tot de conslitutionnele wetten in te dienen. De discussie leidde tot bet besluit: de voorstellen af te wachten, die van de zijde der regering of van het regter-cenlrum zouden kunnen uitgaan. BELGRADO, 4 December. De skuptschina heeft aan een harer leden, die bij de discussie over hel adres van antwoord op de troonrede den persoon van den vorst in het debat bragt, voor den tijd van eene maand het bij wonen der zitting ontzegd. Ziekenbezoeken. Leg nimmer ziekenbezoeken af zonder eenige voorzorgen te nemen. Som mige ziekten zooals typhus, pokken, tering zijn besmettelijk, en men gaat dikwijls een lid van de familie ol een vriend bezoeken, zonder dat men eindelijk weet dal die ziekte daar aanwezig is. Gaal nimmer een zieke bezoeken zonder vooraf Eau d'Anvcrs (Royale) op uwe handen en zakdoek geworpen te hebbendeze heerlijke parfumerie heeft de eigenschap om de slechte lucht te ontbinden. De meeste, geneesheeren hebben een zakdoek met Eau d'Anvers bij zich en als zij een onzuivere lucht ruiken, houden zij hun zakdoek voor den mond en ademen zoodoende in hun longen een heerlijke reuk in. AHABEMIE-MEÜWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 5",tn December de heer G. van Helbergen, geboren te IJhorst, in de letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Leges annales rei- publicae Romanae. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 30 November 1874. 4 wegens het werpen van vuilnis in gemeentewater. 1 wegens het zonder vergunning vervoeren van vuil van gemeentegrond. 1 wegens het afsteken van vuurwerk zonder vergunning van Burg. en Welh. 1 wegens het na gezetten tijd toelaten van bezoekers in zijn koffijbuis, 2 wegens het na gezetten tijd zich ophouden in een koffijhuis. I wegens het afschieten van vuurwapenen. 1 wegens liet aanspannen van een ongemuilbanden hond. 2 wegens hel baggeren in den Rijn zonder vergunning. Te Leiden ter Boekdrukkere van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6