BIJVOEGSELbehoorende tot de JLetdsohe Courant van Maandag 7 December d674, A°. HH6. 8T A DS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, If Gezien art. 21 der Wet van 4 December 872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week 1 persoon aan de mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden Leiden, 5 December 1874. v. d. BRANDELER. B1NNENLAKDSCHE BE RIG TEN. LEIDEN4 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 133 kinderen, als: 69 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten. Overleden 112 personen, als: 2! mannen, 1! vrouwen, 40 zoons en 40 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd: 38 paren. De commissie voor het examen van apotheker heeft in de zitting van 5 5 December 1874 bevorderd tot apotheker de heeren Jan Jacob Post, gebo ren te Groningen, en Johannes Adriaan Roelse, geboren te Onze Lieve Vrottwe- Polder. j - Wij vernemen dal de heer Herman Linde, wiens voordragt eergisteren avond in de vergadering van fDoctrina" zooveel genoegen schonk, door eenige ingezetenen hier ter stede is aangezocht geworden nogmaals alhier eene voordragt te houden en dat de heer Linde zich daartoe bereid heeft verklaard. Die voordragt zal echter eerst in de maand Januarij aanst. plaats hebben. In verschillende plaatsen des lands hebben concerten, tooneelvoorstel- lingen of iets dergelijks plaats gehad, ten voordeele der gewonde krijgers in den strijd tegen Atchin. Onze stad is echter daarin tot heden nog ach tergebleven. Uit dien hooide heelt het bestuur en de werkende leden der vereeniging Harmonie het voornemen opgevat voor dat doel in het be- gin der maand Januarij eene voorstelling in den schouwburg te geven en alsdan op te voeren Magdalena Moonshistorisch tooneelspel in vijf bedrij- f ven, door J. K. de Regt. Zij vermeenen dat het publiek gaarne kennis zal i willen maken met dit stuk, door een stadgenoot vervaardigd. Niet alleen I om deze reden, maar ook om het edele doel dat beoogd wordt, moge aan 1 de inteekenlijst, die eerstdaags zal worden aangeboden, een gunstig onthaal te beurt vallen. De vrouwdie Woensdag 11.bij gelegenheid van eenen twist met hare f dochter door een val eene wonde aan het hoofd bekwam (zie ons nommer j van Donderdag 11.), is gisteren avond aan de gevolgen dier wonde overleden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende i deze week dagelijks van 83 tot 94 volwassen personen en 27 tot 35 kinderen. 7— Men schrijft ons uit VoorschotenOp den avond van den 3Jeo Decern- ber 11. heeft weder, even als in vorige jaren, in het Nutsgebouw alhier, f eene muziekale en litteraire soiree plaats gehad, ten doel hebbende, uit de vrijwillige bijdragen en het entréegeld van dien avond, de kinderen van de beide openbare scholen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfecst eenen fees- telijken en genolvollen dag te bereiden. De voorbeeldelooze medewerking ter bereiking van dat edel doel door de beide heeren pastoor en predikant, alsmede door de heeren hoofdonderwijzers en nog andere dilettanten, ver dient alleszins dankbare vermelding. Vier zoo nuttige als amusante voor- dragten, afgewisseld door piano-muziek en zang, bevallèden het programma, dat in geregelde orde afliep, en den grooten, met het oog op en het hart voor de kleinen, eenige genoegelijke en gezellige uren verschafte. Naar wij vernemen zal het naburige Wassenaar, al is het welligt op eene eenig- zins andere wijze, spoedig het goede voorbeeld van Voorschoten volgen en een feestdag voor de kinderen der openbare scholen organiseren. Mogen wij wijzen op sommige steden, waar men ook deze loffelijke zaak voorstaat en doet gedijen, genoodzaakt zijn wij tevens met spijt het oog te slaan op nog vele, ja op de meeste plaatsen, waar men wat moeite en eenige dub beltjes zwaarder laat wegen, dan glinsterende oogen, blijde gelaatstrekken en dankbaar kloppende harten van al de kinderen, en niet te vergeten ook van zoo veel armen, die bijna geen kennis of gevoel hebben aan en van die verrukking, die op zoo'n dag toch hun deel wordt, en waarlijk wel tegen wat moeite en de zwaarte van die dubbeltjes mag opwegen. Veel genoegen kleinen! .op den 10lrn December, wanneer het uw jubeldag wezen zal. Veel genot bovenal, arme kleinen! die dan toch ook eens even rijk zult zijn als uw rijkste schoolmakker; en ook u allen veel dank en veel zegen! die dat heerlijk kinderfeest in hel leven riept en in stand houdt. Het stoomschip Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is den 2dc° (lezer te Napels aangekomen en zou op den avond van dien dag de reis voortzetten. De Enkh. C. meldt dat de opvoering in cosluum van //9e zoon van den Watergeus", historisch-dramalisclie schets door H. II. Hartman11. Dings- dag door de rederijkerskamer //de Rozeknop", te Hoogcarspel, met het meeste succes heelt plaats gehad. Het bevat fraaije tooneelen en schonk zoowel aan de toeschouwers als aan de executanten ruimschoots voldoening. De beer H H. Hartman, de schrijver van dit sink, ontving dezer dagen een zeer vleijend schrijven van 11. M. onze koningin. De vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft, in antwoord op den brief, waarmede zij haar 30slc jaarverslag aan den koning aanbood, van den minister van binnenlandsche zaken de volgende mededeeling ont vangenVooreerst, dat de regering, ofschoon overtuigd van de noodzake lijkheid van strafbepalingen tegen de openbare dronkenschap, de daartoe betrekkelijke voorstellen van de staatscommissie voor het strafwetboek meent te moeten afwachten, ten einde, na deze te hebben overwogende vereischte voordragten dienaangaande aan de vertegenwoordiging te doen, hetzij bij de aanbieding van het nieuwe wetboek van strafregt, hetzij bij eene afzonder lijke wet. Voorts, dat bij eene eventuele herziening der wet op hel regt van palent in overweging zal worden genomen, of en in hoever door de belasting-wetgeving tot beperking van het verbruik van sterken drank kan worden bijgedragen. In de algemeene vergadering van hel Zeeuwsch genootschap der we tenschappen is besloten, aan den onlangs, wegens vertrek naar 'sHage, afgetreden voorzitter, mr. M. F. Lantsheer, eene gouden medaille, geslagen p den stempel van het genootschap, aan te bieden, als blijk van erkente lijkheid voor de belangrijke diensten, door hem gedurende een tijdvak van 25 jaren aan het genootschap bewezen. Volgens het U. D. zal het kapittel van de oud-bisschoppelijke clerezy vermoedelijk nog in deze maand bijeenkomen voor de verkiezing van een aartsbisschop te Utrecht. Als inzender van het ontwerp //Mercurius" op de prijsvraag voor eene handelsbeurs te Leeuwarden, waaraan eene premie van 300 is toegeke- kend, heelt zich bekend gemoakt de heer A. L. van Gendt, ingenieur architect te Amsterdam. -- Volgens berigten der justitie te Utrecht en Groningen zijn aldaar en te Iloogeveen in de vorige maand uitgegeven twee valsche guldens, beiden met de beeldtenissen van koning Willem III en het jaartal 1848. Door den gemeenteraad van Rotterdam is eergisteren eene beslissing genomen in de sedert lang aanhangige quaestie van de verbouwing van de vleeschhal aan de Gedempte Botersloot aldaar. Met eene kleine meer derheid is eene beslissing genomen tegen het advies der rijksadviseurs voor schoone kunsten, die hadden voorgesteld óf den voorgevel te behouden óf de hal in den stijl der 17e eeuw te herbouwen. Volgens de bij den raad ingediende en nu vastgestelde plannen daarentegen zal het gebouw in zoo- j genaamden modernen stijl worden opgetrokken. Te Utrecht is gisteren de 400e verjaardag van het gymnasium bij het wapperen der vlaggen van de openbare gebouwen en vele woningen op plegtige wijze gevierd. Aan de leerlingen en oud-leerlingen dezer inrigting van onderwijs zijn op kosten der gemeente bronzen medailles uitgereikt, die den herinenringsdag moeten vereeuwigen. In de Pieterskerk trad des namiddags ten een uur de rector. dr. A. H. G. P. van den Es, voor eene talrijke schaar op, om eene feestrede uit te spreken. Na een korten wel- komsgroet behandelde de spreker zeer uitvoerig de stichting der Ilierony- musschool in 1474 en haar verdere lotgevallenom ten slotte eenige be roemde mannen op te noemendie in die school het eerste onderwijs in de //humaniora" ontvangen hadden. De plegligheid werd besloten met een feest cantate, door de zangverceniging onder directie van den heer Richard Hol uitgevoerd, en waarvan de muziek en de tekst door oud-leerlingen van het gymnasium vervaardigd waren. Des avonds werd de feestelijkheid voortge zet door een 120-tal oud-leerlingen, docenten, oud-docenten en curatoren, die aan een feestmaaltijd deelnamen, terwijl door de tegenwoordige leerlin gen van het gymnasium bij fakkellicht een serenade aan de feestvierende disehgenooten gebragt werd. Te 's Hertogenbosch is in 70-jarigen ouderdom overleden de heer mr. Johan Versfell, vice-president van het prov. gereglshof in Noordholland. Hij was ridder der Militaire Willemsorde, waartoe hij benoemd was tijdens hij in 1830 als vrijwilliger bij de mobile schutterij in dienst was, Blijkens het voorloopig verslag van de tweede kamer omtrent het wets ontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid, was deze naar het oordeel van eenige leden geen materie van rijkswetgeving. De meerderheid daarentegen zag in dit wets-ontwerp eene juiste opvatting van de laak des algemeenen wetgevers tegenover den plaatselijken, vooral ook omdat de ongelijkheid der plaatselijke wetgeving eene aldoende voorziening tegen het gevaar van honds dolheid onmogelijk maakt. Maar de uitspraak van het hoogste regtscollegie daargelaten, waaraan dit ontwerp zijn oorsprong te danken heelt, rees de vraag of het, als berustende op het stelsel van afmaking zonder voorafgaande onteigening en zonder schadeloosstelling, al dan niet in strijd is met het voorschrift van art. 147 der grondwet. De gevoelens waren te dien aanzien verdeeld. Op velerlei gronden kwamen onderscheidene leden tot de slotsom, dat het beginsel van dit wets-ontwerp onaannemelijk en daarentegen onteigening vóór de afmaking op den voet van de afmaking van verdacht vee het eenige ware beginsel is. Een aantal andere leden verklaarden zich met het begin sel der voordragt te kunnen vereenigen. Zij redeneerden aldus: Bij gecon stateerde hondsdolheid is afmaking een middel, waardoor de hond ophoudt voor anderen gevaarlijk of nadeelig te zijn. Die beperking van eigendom is volkomen in overeenstemming met art. 625 burgerlijk wetboek. Zal nu onteigening met voorafgaande schadeloosstelling mogelijk zijn, dan behoort het object eene waarde te hebbendie het maakt tot eene res commercio. Zonder dat vereischte toch is er geen schade, dus gcene aanleiding tol schadeloosstelling en geene mogelijkheid van onteigening, 's GRAVENHAGE, 4 December. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer dr. J. J. Cornelissen, als schoolopziener in het 8C schooldistrict van Overijssel, en aan den heer mr. R. C. Nieuwenhuys. als schoolopziener in het 3" school district dier provincie. Voorts is lot schoolopziener in het 8e schooldistrict dier provincie benoemd de heer mr. R. C. Nieuwenhuys, voornoemd. - De 2° luit. A. W. Segboer, van het wapen der artillerie in Ned. Indië, thans met vcrlol, is voor den lijd van één jaar gedetacheerd bij den staf van het wapen der artillerie hier te lande. Gedurende dien tijd zal hij werkzaam worden gesteld bij de pyrotechnische school. Z. K. 11. prins Hendrik is heden morgen met gevolg naar Luxemburg teruggekeerd. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. lil de zitting van de -tweede kamer van heden, bij de behandeling van de begrooting der staatsspoorwegen, hebben verschillende sprekers aange drongen op den aanleg van verschillende lijnen. De minister Heemskerk heeft geantwoord nog geen vaste overtuiging te hebben omtrent de wijze van aanleg en daarom in het belang der zaak het stilzwijgen te willen be waren. Öp de herhaalde vraag van den heer de J ng om eene bepaling van het tijdstip der indiening van een wetsvoorstel dienaangaaude heeft de mi nister het stilzwijgen bewaard. De begrooting is met algemeene stemmen aangenomen. Maandag is de afdeeling onderwijs aan de orde. De heer Moens heeft op sommige posten van de begrooling voor bin nenlandsche zaken de volgende amendementen voorgesteld: Art. 174 (jaarwedden enz. der onderwijzers aan de rijkskweekscholen) te verhoogen met ƒ7000; een nieuw art. 174 bis in te lasschen luidende: Voor twee nieuw op te rigten kweekscholen ƒ20000; art. 175 (toelagen aan kweekelingen en hulponderwijzers, opgeleid bij de rijkskweekscholen) te verhoogen met ƒ14009; art. 183 (uitgaven voor speciale inrigtingen van onderwijs) te verhoogen met ƒ50000. De heeren van Naamen en Verheijen stellen voor art. 183 te verhoogen met ƒ20000 en alzoo te brengen op ƒ160,675, met het doel om de oplei ding van kweekelingen aan de normaallessen en oplcidingsklasscn uit te breiden zoowel door vermeerdering van het getal der beurzen en toelagen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5