BUITENLAtSDSCliE UEHIG I KN derltandsche verpaclitiug vau Iwee stukjes weiland, De behandeling der vocrdragt betreffende het Liernurstelsel werd uitgesteld. Van Rotterdam zal den 6den December naar Ned. Indie vertrekken het stoomschip Harrington, kapt. YV. Wers, van de Commercial Steamship Company. De depêches worden des avonds ten 8 ure aldaar gesloten. De laatste ligting alhier heelt plaats des namiddags ten 5 ure, voor drukwer ken 1 uur vroeger. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand Maart van het volgende jaar, in liet locaal van het dep. van financiën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den l8l,n February aanst.bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Zij moeten geboren zijn tusschen 1 Julij 1854 en 1 Julij 1857. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van liet stoomschip Harrington, van de «Commercial Steamship Company", en van het stoomschip Prins Hendrik, van de maat schappij //Nederland", liet vertrek van de Harrington uit Rotterdam is op den CdtD December, en dat van het stoomschip Prins Hendrik uit het Nicuwediep op den 12d,D December aanst. bepaald. Door het laatstgemelde stoomschip zal te Padang worden aangelegd, en dien ten gevolge met deze gelegenheid, behalve voor Ratavia, mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. Met den I0den December aanst. wordt te Amsterdam op den Amslel, in de nabijheid van de Kerkstraateen bijkantoor der posterijen gevestigd. Op den llden dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement supplelietroepen, sterk 50 manwaaronder 3 onderofficierenom dien dag aldaar aan boord te gaan van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik, onder bevel van den 2dco luitenant der infanterie van het 0. I. leger F. A. J. Schröter. Ook vertrekken met dien bodem naar Java de apothekers 3e kl. van gemeld leger C. T. YVeidner en J. J. P. YVisselingh, Gisteren avond heeft er op de Maas nabij Rotterdam een groot ongeluk plaats gehad. Eene boot, meldt de N. R. C., waarin een aantal werklieden (men spreekt van 30 a 40) van Fijenoord naar deze zijde der rivier werden overgebragt, is naar men beweert tengevolge van ongeoefendheid derroeijers, door de stoomboot F ooruitgang omgevaren. Onmiddellijk werden van het stoomvaartuig en van de stoomboot Beschaving sloepen uitgezet en zoowel van de stads- als van de overzijde bootjes aangebragt, om hulp leverleenen, doch niettegenstaande allen ijver kon men onmogelijk al de in het water geraakte personen redden, llet is nog niet bekend, hoeveel er zijn omge komen. Men weet alleen dat er ecnigen hier, op Fijenoord en onder Kralingen zijn aangebragt, waarvan er onder geneeskundige behandeling zijn, terwijl er nog vermist worden. Voor zoover men uil de uileenloopende berigten kan opmaken, zouden er ongeveer 20 gered en zou daarvan 1 onder Kralingen aan de gevolgen reeds overleden zijn. Omtrent de zaak der vergiftiging, te Haarlem voorgevallen, verneemt het L'. D. nog de volgende bijzonderheden. De dochter Sophia, die zich nu in hechtenis bevindt, is krankzinnig. Zondag 11. tegen half ell was de ongelukkige in het huis van arrest gedagvaard om een verhoor te onder gaan, werwaarls zij door een harer bloedverwanten, ook al een slagtoffer van de vergiftiging, maar gelukkig genoegzaam hersteld, begeleid werd. Hare antwoorden waren zoo vreemd, dat er aan geveinsde krankzinnigheid gedacht werd, maar gelukkig kunnen er attesten overgelegd worden, die bewijzen dat zij inderdaad krankzinnig is en reeds geruimen tijd geweest is. Ten gevolge van het ondergane verhoor is Sophia H. in hechtenis ge houden. Zij wordt voortdurend bewaakt, en, terwijl door de zorgen harer verwanten het verblijf in de gevangenis haar zoo dragelijk mogelijk wordt gemaakt, heeft zij zelve weinig bewustzijn van haar toestand en den aard van haar verblijf. Zij meent steeds haar oudershaar tante en een zuster te zien en houdt vol, nooit broeders gehad te hebben. Naar men van het Nieuwe Diep meldt, heeft Z. K. H. prins Hendrik zich derwaarts begeven om een plan en teekening te beoordcelen eener be langrijke verbouwing van het stoomschip Prins ran Oranje van genoimde maatschappij, liet plan bestaal om genoemd stoomschip te verlengen met 130 voelen; welk stuk in hel midden moet worden aangebragt. Tevens zouden de hutten voor de passagiers op dek worden gebouwd. Een en ander om meerdere laadruimte te verkrijgen. -- Volgens het Bat Hbl. zijn bij de regering telegraphische beriglen van Atchin ontvangen, waarin gemeld wordt, dal zich daar gevallen van pokken met doodelijkcn afloop hebben voorgedaandat er ook nog man schappen aan cholera sterven en dat de vjjand niet ophoudt ons te veront rusten. 's GRAVEN1IAGE, 3 December. Bij kon. besluit zijnna afgelegd examenbenoemd) lol surnumerair bij het vak der posterijen, de heeren J. J. M. Hermans, wonende te Breda; A. A. D. E. van de March, te Grave; J. F. Ooms. te 's Gravenhage; J. J. A. Qucysen, te idem; J. J. YV. Kolderman, te Dordrecht; J. C. F. van Gennep, te Gouda; I. J. YVichers Jzn., te Amsterdam; D. J. Bekaarte Uzendijke; G. J. Balfour van Barleigh, te Utrecht; J. J. Boomsma, te Harlingen; C. A. Phaff, te Deventer, en J. 11. de YVitt, te Assen. De heer J. J. Masman, thans ontvanger der directe belastingen te den Bommel, is benoemd lot ontvanger derzelfde middelen te Nieuwer Sluis (ge meente Heenvliet c. a.) De luit. ter zee 2e kl. P. J. L. de Chateleux en de officier van ge zondheid 2e kl. 0. J. A. de Groot, uit 0. I. teruggekeerd, zijn op non-acti- viteit gesteld. Z. K. H. prins Hendrik zal Zaturdag ochtend van hier naar Luxemburg térugkecren om er tot medio Februarij verblijf te houden. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortgezette discussiën over de afdeeling waterstaat, heeft de minister van binnenlandsche zaken op eene vraag van den heer Gratama geantwoord: dat hij geen be schikking genomen heeft omtrent de plaatsing van het standbeeld voor Thorbecke op de Plaats De gemeenteraad van den Haag heeft alleen gevraagd of de minister daartegen bezwaar had Verder is er nog niets gebeurd. Na protest van den heer Begram tegen den heer Gratama is het incident geëindigd. Bij eene heden aan het dep. van marine gehouden aanbesteding tot levering van onderscheiden benoodigdheden, waren minste inschrijvers voor; 10500 meter blaauwe baai, te heeren: Versterren, te Tilburg a/2.01%; 1200 meter blaauwe voeringbaai, van der Aa, te Tilburg, a ƒ1.25; 2000 meter blaauwe duffel, dezelfde, a/4.Iiya; 2200 blaauw monteringlaken, Matthijsen, te Tilburg, a ƒ5.29; 1300 meter blaauw gewoon laken, van der Aa, a ƒ4.15; 1500 stuks wollen dekens, van YVensen, te Leiden, a ƒ4.34 per stuk. De avond van gisteren was bestemd voor de piegtige opening van het gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier. Ofschoon wat de in- en uitwendige versieringen betreft, nog niet voltooid, is het echter in betrek kelijk korten tijd opgetrokken met onbezweken volharding, tot de uitvoering van het eenmaal na rijp beraad aangenomen ontwerp. Dat de inwijding met groote spanning werd tegemoet gezien, getuigde wel de buitengewoon talrijke schare die zich daarheen spoedde, zeker het beste bewijs voor de noodzakelijkheid van dien muzentempel, liet edelste waar de hofstad op mag bogen op het gebied van kunst, letteren en wetenschap was daar aan wezig, in de eerste plaats H. M. de koningin), die bijna het geheele concert met hare tegenwoordigheid vereerde. Zooals bekendis bestond het programma uit 4 nummers: eene Inwijdings cantate van Nicolaï, Psalm 145 van Verhulst, de Vliegende Hollander va» Hol, en een Motet van Seiffert; alle welke nummers door de componisten werden gedirigeerd. De schoone cantate, even schoon van dichterlijke als van muziekale conceptie, wijdde den avond glansrijk in, terwijl Verhulst' schepping een waar kunstgenot bood, evenals Richard Hoi's meesterstuk, De korenzoowel als de solistende dames Offermans-van Hove, mevr Slorm-Mauve en de hh. de Goey en Goudal hadden ruimschoots gelegenheii hunne krachten te ontwikkelen en de toejuichingen, die aan verschillend! koornummers', aan de solisten, in het bijzonder mevr. Olïermans-van Hove, wie een fraaije bloemkrans werd vereerd, ten deel vielen, getuigden vai de bijzondere ingenomenheid van het publiek. De hh. Nicolai. Verhulst ei Richard Hol genoten de eer bij 11. M. de koningin in hare loge te wordei toegelaten. H. M. betuigde den componisten hare hooge tevredenheid ei onderhield zich geruimen tijd met hen. ENGELAND. LONDEN 2 December. De regering heeft, naar men verneemt, thans besloten voor de voorge nomen Noordpool-expeditie het stoomschip Columbine, van 150 paarden krachten, te bezigen. In het jaarverslag van den inspecteur van het mijnwezen over 187! worden de volgende opgaven gedaan betreffende de opbrengst van de es ploitatie der steenkolenmijnen in Engeland. Schotland en Ierland. De heele productie bedroeg 127,016,747 tonnen, geschat op eene geldswaard! van 47,631,280 Daarvan werden naar buitensiands vervoerd 12.712.2i! tonnen (597,860 minder dan in het voorafgaande jaar), door de spoorweg» in het vereenigde koningrijk zelf verbruikt 3,790,000 tonnen (!28,850 mee dan in het voorafgaande jaar), gebruikt in de ijzerindustrie 35,119,709. in andere metaalindustrie 763,607, in de steenkolenmijnen zelve 9,500,1 door de stoombooten 3,650,000, door verschillende door stoom gedrevei machinerien 27,550,000, door gasfabrieken 6,560,000, door machines tot hd opstuwen van water 650,000, door fabrieken van aardewerk, steenbakki rijen, kalkbranderijen en dergelijke 3,450,000 tonnen. De fabrieken ra chemicaliën en dergelijke artikelen verbruikten 3,217,229 tonnen, zoodat voor huisselijk gebruik eene hoeveelheid van 20,050,000 tonnen overblijft. Berigten van Cuba melden dat eene Spaansche kanonneerboot een Ei gelschen schoener op twee mijlen afstands van genoemd eiland genomii heeft. Op 17 November 11. is de stoomboot Empire, welke geregeld diens deed tusschen Nieuw-Orlcans en Philadelphia, als naar gewoonte 's nachlsl half één van eerstgenoemde stad aangekomenop de reede gezonken. Vei scheidene passagiers waren aan wal gegaan; ongelukkig waren 14 hunnef benevens de bemanning en de officieren, te zamen 43 personen, nog a® boord. Bijna allen zijn omgekomen. De kapitein alleen verloor vier kind! ren, waaronder een meisje van 17 jaar. Zijne vrouw, zich met een de kinderen zwemmende trachtende te redden, werd, op het oogenblik zij in een ander stoomschip zou worden opgenomen, door het schepradst troffen en genoodzaakt haren kostbaren last los te laten. Een der gerei den, een passagier, beweert dat het vaartuig overladen was. F ïl A Hf K 14 1.3 ïi. In de nationale vergadering, schrijft het Journ. des Déb.werd seling het gerucht verbreid dat de graaf van Chambord een nieuw maniffi aan zijne aanhangers van de uiterste regterzijde had gerigt. Men voegden bij dat dit stuk in eene te Versailles gehouden bijeenkomst dezer heeret was voorgelezen. Aan dit gerucht werd eene groote politieke beteekent gehecht, omdat men verhaalde dat de graaf van Chambord in het bedoel! manifest zijne vrienden op nieuw vermaand had dat zij zich zouden verzit ten tegen de organisatie van het zevenjarige gezag, hetzij verbonden

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2